Stoisz przed decyzją zakupu dobrego agregatu prądotwórczego? Jaki agregat prądotwórczy wybrać, aby służył przez lata i skutecznie wytwarzał prąd? Zobacz poradnik, w którym przedstawiamy wszystkie kluczowe parametry! Koniecznie sprawdź i porównaj modele w najnowszym rankingu najlepszych agregatów prądotwórczych w 2024!

Agregat prądotwórczy – Ranking Kwiecień 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking oraz ceny dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii agregaty prądotwórcze. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat jest to urządzenie, które wytwarza energię elektryczną. Dostarcza prąd przy użyciu wbudowanych podzespołów, które są wprawiane w ruch przez spalanie paliwa. Urządzenie jest polecane jako alternatywne źródło prądu w sytuacjach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej lub istnieje przerwa w dostawie prądu w domu. Generator składa się zazwyczaj z:

  • silnika spalinowego,
  • obudowy,
  • prądnicy synchronicznej,
  • rozdzielnicy,
  • baku paliwa,
  • z tłumika spalin,
  • wskaźników do kontrolowania i pomiarów.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Działania generatora polega na zamianie energii, która powstaje w wyniku spalania paliwa w energię mechaniczną poprzez wprawienie w ruch wirnika prądnicy. Następnie wirnik poprzez ciągłe obracanie wytwarza energię elektromotoryczną, która z kolei przyczynia się do wytworzenia energii elektrycznej w obwodzie stojana. Zjawisko to odbywa się przez zmianę strumienia magnetycznego w wyniku obracającego się wirnika prądnicy.

Jaki agregat prądotwórczy? Poznaj najważniejsze parametry

Przed zakupem generatora warto wcześniej przeczytać, na co zwrócić uwagę, aby wybrać model najbardziej efektywny. Nie wiesz jaki agregat prądotwórczy wybrać? Sprawdź przydatny instruktaż, gdzie podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dobrać odpowiedni agregat do domu lub na budowę!

Moc urządzenia

Zastanawiasz się jaka moc agregatu będzie najlepsza? Aby odpowiednio dobrać tę wartość, należy zsumować moc wszystkich urządzeń, które zamierzamy podłączyć. Moc generatora musi być większa niż łączna moc wszystkich sprzętów zasilanych z jego użyciem. Kolejnym krokiem jest lektura tabliczki znamionowej danego agregatu, gdzie podana jest jego moc. Zazwyczaj parametr ten określany jest w kW, ale podczas różnego obciążenia. Zwróć na to dokładnie uwagę, ponieważ część producentów podaje moc podczas pełnego obciążenia, a inni przy 75% obciążeniu. Oprócz tego warto wybrać agregat o mocy większej o 20-30% niż wyliczona suma zasilanych urządzeń.

Opinia z forum: ” […] dwa parametry są bardzo istotne. Jakość prądnicy i moc. Jeżeli prądnica agregatu nie będzie pracować w pełnej i czystej sinusoidzie, pojawią się problemy.”

Silnik

Podczas zakupu koniecznie zwróć uwagę na typ silnika, jaki zastosowano w danym modelu. Wybór rodzaju silnika zależy od częstotliwości używania sprzętu. W przypadku dużej eksploatacji np. na budowie poleca się modele zasilane LPG lub dieslem. W przypadku agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego najczęściej wybiera się model zasilany na benzynę.

Rodzaj napięcia — jednofazowy czy trójfazowy?

Wybór rodzaju napięcia zależy od odbiorników, do których dostarczana jest energia z agregatu. Na rynku dostępne są modele:

  • jednofazowe,
  • trójfazowe.

Agregat prądotwórczy jednofazowy to urządzenie, do którego podłącza się sprzęt elektryczny, który jest zasilany prądem o wartości 230 V np. sprzęt AGD i RTV takie jak, lodówka, telewizor, nieduży silnik elektryczny.

Z kolei agregat trójfazowy obsługuje wszystkie elektronarzędzia, które potrzebują do działania napięcia o wartości 400V. Ta wersja polecana jest do egzemplarzy wykorzystywanych w miejscu budowy.

Natomiast w warunkach domowych najczęściej stosuje się tę pierwszą opcję i jest ona wystarczająca.

Rodzaj spalanego paliwa

Rodzaj spalanego paliwa zależy od modelu silnika. Na rynku dostępne są 3 wersje urządzeń, zasilane:

  • benzyną,
  • olejem napędowym,
  • LPG.

Oczywiście rodzaj paliwa powiązany jest od typu silnika zastosowanego w agregacie.

Zbiornik na paliwo

Istotną kwestią w trakcie zakupu generatora jest wielkość zbiornika na paliwo. Jego pojemność powinna być na tyle duża, aby nie angażował co chwilę operatora do uzupełniania jego poziomu. Im większy bak paliwa, tym zasilanie generatora jest dłuższe. Optymalna pojemność dla większości modeli wynosi powyżej 10 litrów. Wtedy agregat będzie pracować przynajmniej 10 godzin.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma wbudowany wskaźnik paliwa, który może być pomocny w określaniu jego ilości w zbiorniku.

Automatyczny stabilizator napięcia — AVR

Pomocną opcją jest stabilizacja napięcia AVR, która ma za zadanie niwelować wahania napięcia, a tym samym poprawiać jakość prądu. Skoki napięcia powstają na skutek produkcji energii lub podczas podłączania innych odbiorników. To zastosowanie wykorzystuje się w rozbudowanych i nowoczesnych modelach agregatów. Co więcej, jest ono konieczne, kiedy prąd pochodzący z agregatu ma zasilać urządzenia takie jak sprzęt komputerowy, laptop, wzmacniacze, czy telewizor LCD.

Rozruch

Kolejną istotną cechą jest rodzaj rozruchu. Obecnie można spotkać trzy typu: ręczny, elektryczny lub automatyczny. Ten pierwszy polega na odpaleniu maszyny z użyciem tzw. szarpaka w postaci linki z uchwytem. Najczęściej małe agregaty prądotwórcze mają wbudowany rozruch ręczny.

Agregat wyposażony w rozrusznik elektryczny zasilany przez akumulator stosuje się w dużych agregatach z większą mocą. Uruchamianie polega na przekręceniu kluczyka. W związku z tym odpalanie jest prostsze i wygodniejsze. Ten typ jest polecany wszędzie tam, gdzie agregat będzie często wyłączany i ponownie uruchamiany np. na budowie.

Oprócz powyższych można spotkać egzemplarze z odpalaniem automatycznym, który polega na włączaniu urządzenia bez angażowania do tego operatora. Z kolei ten rodzaj doskonale sprawdzi się w agregatach prądotwórczych do domów.

Obudowa i odporność na warunki atmosferyczne

Bez wątpienia bardzo ważnym elementem jest obudowa urządzenia. Jeśli sprzęt będzie pracować na zewnątrz, to należy zakupić agregat wykonany z wysokiej jakości materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Co więcej, warto wybrać odpowiedni produkt, który wyposażony będzie w obudowę dźwiękochłonną. Dzięki temu hałas, który wytwarza sprzęt, będzie skutecznie tłumiony, co z kolei wpływa na komfort podczas pracy maszyny.

Jakość wykonania

Wybierając agregat prądotwórczy, koniecznie zwróć uwagę na producenta. Jeśli zamierzasz zakupić model, który ma służyć przez wiele lat, to sprawdź, czy wybrany egzemplarz posiada certyfikaty oraz atest. Poza tym dowiedz się, czy producent udziela gwarancji.

Dodatkowe funkcje

Pozostałymi właściwościami, na które warto zwrócić uwagę, jest hałaśliwość. Decydując się na agregat z silnikiem, należy liczyć się z głośnym dźwiękiem. Dlatego warto zaopatrzyć się w egzemplarz, który posiada wyciszającą obudowę.

Oprócz tego agregat powinien posiadać solidną, metalową ramę, która zabezpiecza urządzenia i uniemożliwia jego przewrócenie się. W dodatku warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy z systemem SZR. Jest to zastosowanie, które automatycznie włącza agregat, kiedy występuje odcięcie podczas awarii prądu w sieci.

Agregat prądotwórczy — zastosowanie

Generator prądotwórczy ma szerokie zastosowanie, można go wykorzystywać do wytwarzania prądu w domu podczas zasilania awaryjnego. Poza tym urządzenia doskonale nada się jako agregat prądotwórczy na budowę. Co więcej, małe modele można brać ze sobą na wakacje do domków letniskowych. Reasumując, agregat sprawdzi się w miejscach, gdzie brakuje prądu lub kiedy często jest odcinany pobór energii z lokalnych sieci.

Ile kosztuje solidny agregat prądotwórczy?

Cena zależna jest od mocy agregatu, rodzaju silnika oraz rodzaju napięcia. Cena za podstawowe modele zaczyna się już od 500 zł. Z kolei rozbudowane egzemplarze to koszt rzędu od 5000 do nawet 50000 zł.

Agregat według rodzaju silnika Przedział cenowy
Diesel od 699 do 45000 zł
Benzyna od 499 do 20000 zł
LPG od 2599 do 10000 zł

Podsumowanie

  • Agregat jest to urządzenie, które pełni rolę źródła zasilania sprzętów elektrycznych podczas braku prądu w sieci lokalnej.
  • Najczęściej kupuje się agregat do awaryjnego zasilania w domu lub do dostarczania energii na placu budowy.
  • Wytwarza on energię elektryczną poprzez rozbudowany system składający się m.in. z silnika, wirnika, rozdzielnicy elektrycznej, zbiornika paliwa, czy tłumika spalin.
  • Wybór agregatu powinien być poprzedzony wyliczeniem mocy znamionowej.
  • Energię można wykorzystać do podłączenia sprzętu w gospodarstwie domowym, sprzętu budowlanego, jak również zasilać inne urządzenia elektryczne.
  • Moc urządzenia prądotwórczego zależna jest od ilości zasilanych odbiorników, ich łącznej mocy, typu napięcia, oraz od rodzaju urządzenia.
  • Aby wyliczyć moc, należy dodać do siebie wszystkie odbiorniki, które ma zasilać agregat.
  • W celu wyliczenia dokładnego poboru mocy przez odbiorniki warto dodać do wyniku zapas 20-30%.
  • Poleca się zakupić agregat z systemem AVR, który stabilizuje wahania energii podczas pracy agregatu.
  • Urządzenie z AVR polecane jest do odbiorników, które są czułe na jakość prądu w przypadku skoków napięcia.
  • Wybierając agregat do domu, warto wybrać taki, który posiada obudowę wyciszającą hałas.
  • Decydując się na zakup, koniecznie zwróć uwagę na takie właściwości jak: moc maksymalna, rodzaj napięcia, silnik, automatyczny stabilizator, oraz na obudowę.
  • Występuje kilka rodzajów agregatów m.in. benzynowy, na diesel, oraz gaz LPG.
  • Polecane agregaty to takie, które mają porządny silnik, np. hondy.
  • Istotnym elementem jest zbiornik na paliwo. Najlepiej wybrać taki model, którego pojemność baku będzie większa niż 10 litrów.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jaki agregat prądotwórczy wybrać, wyciszony czy otwarty?

Agregat to urządzenie zasilane silnikiem, który podczas swojej pracy wydaje hałas. Agregat wyciszony skutecznie tłumi dźwięk, dlatego nada się on do domów jednorodzinnych. Natomiast model otwarty nie tłumi hałasu, dlatego polecany jest np. na budowę.

Agregat z elektrycznym rozruchem czy z ręcznym?

Agregat z elektrycznym rozruchem jest uruchamiany z użyciem kluczyka, który przekręca się w stacyjce. Dlatego ten model polecany jest wszędzie tam, gdzie urządzenie jest często używane np. na placu budowy. Odpalanie ręczne stosowane jest w agregatach przenośnych lub niedużych modelach.

Czy wybrać agregat jednofazowy, czy trójfazowy?

Rodzaj napięcia zależy od odbiorników, do których dostarczany jest prąd. Większość urządzeń w gospodarstwie domowym wykorzystuje napięcie o wartości 230V, które wytwarza jednofazowy agregat. Z kolei agregat prądotwórczy trójfazowy jest w stanie zasilić odbiorniki wykorzystujące napięcie o wartości 400 V.
5/5 - (4 głosów)