Budując dom, wybieramy materiały solidne i trwałe. Nie wszystkie są jednak ognioodporne. By zapewnić domownikom bezpieczeństwo, warto zainstalować czujniki dymu. Koszt nie jest duży, a zastosowane rozwiązanie może skutecznie uchronić przed utratą całego mienia.

Czym są detektory dymu? To urządzenia zaprojektowane z myślą o tym, by wykrywały zadymienie w całych budynkach lub wybranych pomieszczeniach. Osoby zainteresowane systemem alarmowym, mogą zdecydować się wprowadzić do niego m.in. czujniki dymu. Rozwiązanie to jest o tyle praktyczne, że w ten sposób możliwe jest szybkie podjęcie działań w sytuacji, gdy pojawił się ogień. Kto w szczególności powinien pomyśleć o zainwestowaniu w czujniki dymu?

Do grupy właścicieli nieruchomości szczególnie narażonych na pożar należą osoby korzystające z kominka, palące papierosy czy posiadające kuchnie gazowe. W takich sytuacjach uwzględnienie czujników domu w systemie alarmowym, który zostanie zainstalowany, jest koniecznością.

Przykładowy czujnik dymu na sufit
Przykładowy czujnik dymu na sufit. Istnieją także czujniki z opcją automatycznego powiadamiania straży pożarnej na wypadek wystąpienia pożaru w pomieszczeniu.

Rodzaje czujników dymu

Producenci sprzętu alarmowego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują produkty różniące się zastosowanymi technologiami. Oto, jakie rodzaje czujników dymu można znaleźć w sklepach:

  • Termiczne. Aktualne są najpopularniejsze, a mechanizm ich działania jest prosty – uruchamiają się wówczas, gdy temperatura w pomieszczeniu podnosi się. Dzielą się one na:
    • nadmiarowe – czujniki uruchamiające alarm wówczas, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy wcześniej ustaloną wartość,
    • różniczkowe – zadziałają wówczas, gdy skok temperatury w pomieszczeniu miał miejsce nagle;
    • nadmiarowo-różniczkowe – łączą obie powyższe funkcje i z tego też względu są droższe.

Gdzie zastosować detektory termiczne? Powinny się one znaleźć w pomieszczeniach szczególnie zagrożonych pożarem, np. salonie, w którym znajduje się kominek.

  • Optyczne. W odróżnieniu od termicznych, nie reagują na podwyższoną temperaturę w pomieszczeniu, lecz dym. Są przy tym równie popularne jak detektory termiczne. Producenci oferują różne rodzaje sensorów i w związku z tym urządzenia te można podzielić na:
    • Rozproszeniowe ze światłem podczerwonym – potrafią bardzo szybko wykryć dym, dzięki czemu cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów. Konstrukcja takich urządzeń jest dość prosta – wewnątrz znajduje się specjalna fotokomórka odbierająca światło emitowane przez diodę LED. W momencie pojawienia się dymu, światło zostaje rozproszone, zaś alarm uruchomiony;
    • Dwusensorowe ze światłem podczerwonym – konstrukcja tych jest identyczna jak wyżej opisanych urządzeń. By jednak alarm został uruchomiony, rozproszone muszą zostać dwie wiązki światła. Zastosowanie dwóch fotokomórek jest bardzo praktyczne – ogranicza wystąpienie fałszywych alarmów;
    • Rozproszeniowe ze światłem ultrafioletowym – w przypadku takich urządzeń producenci stosują światło utrafioletowe, w efekcie czego czujnik jest bardzo czuły na pojawienie się dymu.

Obok powyższych czujników dymu nie można zapomnieć również o jonizacyjnych i multisensorowych. Te pierwsze aktywują alarm wówczas, gdy dym zakłóca przepływ jonów między elektrodami. Jeszcze ciekawsze są czujniki multisensorowe, bo ich działanie to faktycznie połączenie kilku technologii. W efekcie mogą one wykrywać nie tylko dym, lecz także np. czad.

Na jakie parametry czujników zwrócić uwagę?

Zapoznanie się z rodzajami detektorów jest niezbędne, by wybrać te, które sprawdzą się najlepiej. Przy zakupie dobrze zwrócić uwagę również na parametry poszczególnych czujników. Najistotniejszymi są:

    • Sposób zasilania – najlepiej, by czujniki były zasilane energią pochodzącą z dwóch źródeł, np. baterii i sieci. Wówczas przerwa w dostawie energii elektrycznej nie będzie miała wpływu na pracę zainstalowanych czujników;
    • Głośność alarmu – alarm czujników musi być na tyle głośny, by poinformować o zagrożeniu nie tylko domowników, lecz także mieszkańców sąsiednich lokali;
    • Możliwość testowania czujników – dobrze, by użytkownik mógł sprawdzić, czy czujnik działa. Wyposażenie czujnika w funkcję „test” pozwala przetestować produkt w każdym momencie.
    • Zakres działania – każdy typ czujnika charakteryzuje się odrębnym zakresem działania, czyli zasięgiem. Do zastosowań domowych zdecydowanie najlepsze są czujniki optyczne. Cechują się optymalnym zasięgiem i wysoką dokładnością. Optyczne czujniki liniowe oferują największy zasięg, przez co najlepiej sprawdzą się na dużych, otwartych przestrzeniach.

Powyższe parametry czujników nie są jedynymi, na które należy zwrócić uwagę, ale z pewnością najważniejszymi.

Gdzie zainstalować czujniki dymu?

Czujniki dymu nie sprawdzą się wówczas, gdy zostaną zamontowane w niewłaściwych miejscach. Prawidłowe rozmieszczenie tych urządzeń jest bardzo istotne. Dobrze zatem poświęcić czas, by przygotować projekt systemu alarmowego, uwzględniający czujniki dymu. O czym pamiętać, zabierając się do sporządzenia takiego?

Specjaliści podkreślają, że rozmieszenie czujników powinno zależeć wyłącznie od wielkości nieruchomości. Jeżeli mowa o budynku, który posiada piętra, to zaleca się zamontowanie czujników pod schodami na każdym piętrze. W przypadku lokali mieszkalnych czy firm posiadających zaplecze socjalne, dobrze, by czujniki znalazły się również w pomieszczeniach, w którym używa się ognia, np. kuchni czy kotłowni. Zastosowanie takich rozwiązań powinno skutecznie ochronić przed rozprzestrzenieniem się ognia, bo możliwe będzie szybkie zareagowanie na pierwsze płomienie.

Funkcje dodatkowe czujników dymu

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że czujniki dymu mogą być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych takich, jak połączenie z kamerą, ostrzeganie o słabej baterii, czy nawet kontaktowanie się z odpowiednimi służbami w momencie wykrycia zagrożenia. Funkcje te, mimo iż dodatkowe mogą okazać się przydatne podczas codziennego użytkowania, dlatego warto się nimi zainteresować podczas wyboru czujnika dymu do domu lub firmy.

Czujnik dymu – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Czujniki dymu. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Czujnik dymu a papierosy

Wiele czujników dymu nie jest wyposażone w funkcję wykrywania dymu papierosowego. Dlatego, aby dym tytoniowy był wykrywany, konieczny jest zakup czujnika dymu wyposażonego w specjalną funkcję. Zazwyczaj są to urządzenia typu optycznego posiadające bardzo czuły sensor informujący o wykryciu nawet niewielkiego zagrożenia. Sygnalizacja najczęściej odbywa się za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych.

Oceń