System alarmowy – na własną rękę czy przy współpracy z agencją ochrony osób i mienia?

Zastosowanie systemu alarmowego podnosi poziom bezpieczeństwa. Na co powinien zdecydować się inwestor prywatny – stworzyć własny system czy może podpisać umowę z profesjonalną agencją ochrony osób i mienia?

By zagwarantować bezpieczeństwo domownikom i posiadanemu mieniu, dobrze zawczasu pomyśleć o profesjonalnym systemie alarmowym. Z punktu widzenia osób zainteresowanych, możliwości są dwie: skorzystać z systemu alarmowego, nad którym będzie się samodzielnie czuwać, można również podpisać umowę z firmą ochroniarską. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Gdy decydujesz się na alarm we własnym zakresie…

…powinieneś pamiętać o zleceniu jego montażu profesjonalistom. To pierwszy krok do tego, by zamontowany system alarmowy działał sprawnie. Fachowcy są w stanie w profesjonalny sposób wykonać projekt systemu i następnie go wdrożyć. Pomogą również w doborze optymalnych urządzeń. To istotne, bo wybór w tym zakresie jest bardzo szeroki.

Osoby rozważające montaż alarmu, muszą też zdecydować, czy zastosowana instalacja będzie opierała się na prostym schemacie i włączała się tylko wówczas, gdy na teren nieruchomości wtargną intruzi, czy też zostaną zastosowane dodatkowe rozwiązania, gwarantujące uruchomienie się alarmu również wtedy, gdy w mieszkaniu pojawi się np. ogień. Drugie rozwiązanie sprawdza się w przypadku domów czy mieszkań, w których znalazł się kominek.

Umowa z firmą ochroniarską to dobra sprawa, jeśli nie liczymy się z kosztami i nie chcemy się niczym przejmować.

Umowa z firmą ochroniarską to dobra sprawa, jeśli nie liczymy się z kosztami i nie chcemy się niczym przejmować.

Trzeba poinformować sąsiadów

Rezygnując ze współpracy z firmą ochroniarską, nie można zapomnieć o konieczności poinformowania o fakcie zamontowania alarmu sąsiadów. Jeżeli alarm się uruchomi, ale nikt nie zareaguje, to niekoniecznie musi on odstraszyć np. włamywaczy. Właściciel nieruchomości przebywający cały dzień poza nią, nie będzie w stanie zareagować, chyba że otrzyma stosowną wiadomość od swoich sąsiadów.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie – obok systemu alarmowego – również kamer. Nagrany materiał może być dowodem w sprawie, jeżeli dojdzie do włamania.

Współpraca z firmą ochroniarską

Instalacja alarmowa połączona z monitoringiem firmy ochroniarskiej jest rozwiązaniem dla osób chcących mieć pewność, że oni sami i ich mienie będą bezpieczni. Wybrana agencja ochrony osób i mienia nie tylko pomoże w wyborze najlepszego systemu alarmowego, lecz także dokona montażu wybranych urządzeń.

Nawiązanie współpracy z firmą ochroniarską wiąże z koniecznością uiszczania miesięcznej opłaty. W zależności od pakietu wybranego przez zainteresowanego, miesięczny koszt obsługi systemu alarmowego przez specjalistów może wynosi od 50 do 200–400 zł. Konieczność regularnego opłacania faktur wystawionych przez firmę ochroniarską może skutecznie odstraszyć część potencjalnych zainteresowanych. Trzeba jednak pamiętać, że w zamian zainteresowani mogą być pewni, że w przypadku uruchomienia alarmu, pracownicy firmy podejmą interwencję i sprawdzą, czy mieszkańcy i mienie znajdujące się na terenie nieruchomości jest bezpieczne. W takiej sytuacji nie jest konieczne informowanie o zamontowanej instalacji sąsiadów.

Które rozwiązanie wybrać?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej zdecydować się na samodzielny montaż alarmu, czy też skorzystać z pomocy firmy ochroniarskiej. To, na który wariant zdecyduje się osoba zainteresowana, powinno zależeć wyłącznie od jej potrzeb i oczekiwań. Jeżeli zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie dla ciebie wstępnie korzystniejsze, zapoznaj się z plusami i minusami każdego z nich. W przypadku firm ochroniarskich dobrze też pamiętać, że każda z nich może oferować inny zakres usług – konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z ofertą działających na obszarze zamieszkania.

Samodzielny montaż alarmu:

koszty, które musi ponieść właściciel obiektu dotyczą wyłącznie zakupu urządzeń i montażu systemu alarmowego
możliwość zastosowania kamer i obserwowania na bieżąco tego, co dzieje się na terenie nieruchomości
w przypadku prostych alarmów brak otrzymania przez właściciela informacji o włączeniu się alarmu

Monitoring:

możliwość wysłania załogi interwencyjnej, gdy włączy się alarm
możliwość zainstalowania dodatkowych przenośników, których domownicy będą mogli użyć np. przy napadzie
specjaliści współpracujący z firmą ochroniarską mogą zająć się montażem systemu
konieczność regulowania rachunku i to niezależnie od ilości miesięcznych interwencji

1 KomentarzZostaw komentarz

  • Wydaję mi się że współpraca z firmą ochroniarską to trochę zbyt drogie przedsięwzięcie i chyba nie jest wcale takie konieczne. Inna sprawa w przypadku jakiejś większej firmy, wtedy współpraca jak najbardziej ma sens, ale moim zdaniem we własnym domu można wszystko ogarnąć samemu. Ja tak zrobiłem i zaoszczędziłem sporo pieniędzy, a problemów jak dotąd nie było żadnych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Pin It on Pinterest