Wertykulator – sposób na piękny trawnik

Jak sprawić, by trawnik w Twoim ogrodzie zawsze doskonale wyglądał? Mamy na to sposób – nawet jeżeli trawa ma już kilka lat, możesz łatwo zapewnić jej piękny wygląd, i to bez konieczności jakichś kosztownych zabiegów. W czym tkwi sekret? Wystarczy, że kupisz wertykulator! Co to za urządzenie oraz jak za jego pomocą możesz sprawić, by Twój przydomowy ogród znów świetnie się prezentował, przeczytasz w tym artykule.

Czym jest wertykulacja?

Wielu z Was może w ogóle nie kojarzyć samej nazwy – tymczasem, wertykulacja jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który może przynieść naprawdę sporo dobrego dla Waszego trawnika. Krótko mówiąc, przywrócić mu dawny wygląd. Sama wertykulacja jest procesem, który oparty jest o pionowe cięcie darni.

Brzmi niezrozumiale? A co to właściwie oznacza? Na początek, podstawowe pojęcie – otóż mianem darni określa się sploty traw i mchu, dodatkowo przerośnięte korzeniami różnych roślin. Taka warstwa pędów oraz kłączy pojawia się na powierzchni w ciągu kilku lat od założenia trawnika, w dużym stopniu utrudniając dostęp składników pokarmowych do korzenia trawnika. W rezultacie, niedostatecznie odżywiona trawa zaczyna wyglądać coraz gorzej i zamiast cieszyć oko, zwyczajnie pogarszają wygląd ogrodu.

Czy każdy trawnik można odnowić w procesie wertykulacji? Tak! Tego rodzaju zabiegi stosuje się zarówno do traw typowo ozdobnych, ale także do sportowych. Warto wiedzieć, że zabieg wertykulacji pozwala na skuteczne usunięcie próchnicy powstałej na powierzchni trawnika. W rezultacie, do korzenia trawnika znacznie lepszy dopływ ma zarówno powietrze, jak i woda, skutkiem czego, trawa wygląda po prostu znacznie lepiej – zupełnie jak tuż po stworzeniu trawnika.

Wertykulacja – kiedy?

Generalnie rzecz biorąc, należy wykonywać zabieg wertykulacji na trawnikach, które mają co najmniej 2 sezony za sobą. Jakiekolwiek wcześniejsze działania mogą doprowadzić do uszkodzenia delikatnych pędów trawnika, a więc trwałego pogorszenia ich wyglądu. Jeżeli chodzi o sam termin wykonywania zabiegu wertykulacji, to warto robić to zarówno wczesną wiosną (na przykład marzec-kwiecień), jak również po pierwszym koszeniu w danym sezonie. Na pewno nie zaszkodzi również wertykulacja po sezonie wiosennym (tj w sierpniu lub wrześniu). Uwaga – pamiętaj o tym, aby zabiegu wertykulacji dokonywać na możliwie suchym podłożu!

Wertykulacja – niezbędne narzędzia

Warto zaopatrzyć się w wertykulator – a więc urządzenie, którego zadaniem jest szybkie i sprawne usunięcie resztek darni z powierzchni trawnika. Na rynku dostępne są zarówno wertykulatory ręczne, jak również wertykulatory elektryczne i spalinowe. Jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Na pewno warto wspomnieć o jednym – lepiej odrzucić wertykulatory ręczne. Komfort użytkowania takiego urządzenia oraz jego wydajność pozostawiają naprawdę sporo do życzenia. Jeżeli tylko Twój ogród ma nieco większą powierzchnię niż kilka metrów trawnika przed domem, używanie wertykulatora ręcznego zwyczajnie będzie niewygodne – to po prostu rodzaj grabi. Jedyna różnica polega na tym, że wertykulatory wyposażone są w kółka.

Wertykulator spalinowy które na pierwszy rzut oka nieco przypomina kosiarkę (http://www.husqvarna.com/pl/produkty/wertykulatory/). Niewielkie rozmiary takiego urządzenia sprawiają, że jego użytkowanie jest znacznie wygodniejsze niż w przypadku wertykulatora ręcznego. Dodatkowo, pokazany powyżej sprzęt firmy Husqvarna w udany sposób łączy cechy aż trzech urządzeń – nie tylko kosiarki, ale także rozdrabniacza oraz wertykulatora właśnie. Dzięki wydajnemu silnikowi spalinowemu, praca z takim urządzeniem jest po prostu znacznie wygodniejsza niż w przypadku sprzętu ręcznego.

A czy na pewno warto wybrać wertykulator spalinowy? A może lepszym zakupem będzie urządzenie zasilane energią elektryczną? Cóż, pomijając jedynie komfort akustyczny (pod tym względem rzeczywiście wertykulatory elektryczne są znacznie lepszym wyborem), wertykulator spalinowy to o wiele większa wygoda pracy w ogrodzie! Przede wszystkim, nie musisz przejmować się długością kabla zasilającego – co w przypadku urządzeń elektrycznych skutecznie utrudnia działania w dalszych zakątkach ogrodu. Dodatkowo, wydajny silnik sprawi, że praca przy oczyszczaniu wierzchniej warstwy gleby z resztek elementów utrudniających dostęp substancjom odżywczym stanie się znacznie prostsza.

Przy zakupie wertykulatora zdecydowanie nie warto oszczędzać. Ceny takich urządzeń mogą wynieść nawet 3-4 tysiące złotych, ale pamiętać należy o tym, że jest to zakup na naprawdę długie lata. Ostatecznie, wertykulator uruchamiamy maksymalnie 2-3 razy w roku, więc można śmiało założyć, że bez problemu przetrwa naprawdę długie lata eksploatacji. Warto zatem odżałować te kilkaset złotych więcej i wybrać urządzenie od renomowanych producentów.

Wertykulacja – krok po kroku

Jak prawidłowo zadbać o trawnik? Podpowiemy Ci, jak poprawnie przeprowadzić cały proces wertykulacji!

Zanim jeszcze rozpoczniesz działania, koniecznie przygotuj trawnik do całego zabiegu. Warto pamiętać głównie o tym, że podłoże musi być względnie suche – absolutnie nie można wykonywać tej czynności w deszczowy dzień! Ponadto, jeżeli zamierzasz wykonać wertykulację na przydomowym trawniku, najpierw skoś go na wysokość około 2.5-3 centymetrów. Pozwoli to na osiągnięcie znacznie lepszego efektu – dokładniejsze oczyszczenie powierzchni gleby z resztek elementów, które blokowały dostęp światła czy powietrza.

Sam zabieg wertykulacji wykonywać należy na zasadzie szachownicy, to znaczy zarówno wzdłuż jak i wszerz. Gdy już zakończysz wertykulację upewnij się, że usuniesz wszystkie resztki roślin z powierzchni trawy. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek braki lub ubytki, natychmiast uzupełnij je.
Dobrą praktyką przy wykonywaniu zabiegu wertykulacji jest także posypanie powierzchni trawnika mieszanką torfu oraz piasku. Taki dodatek zabezpieczy same korzenie oraz nasiona, które przed chwilą posialiście, by uzupełnić ewentualne ubytki. Warto również pamiętać o tym, że podłoże potrzebuje regularnego dopływu wody – często je nawadniaj, co pozwoli trawnikowi szybko odzyskać dawny wygląd.

Reasumując, wertykulator może być całkiem przydatnym dodatkiem do Twojego ogrodu. Pozwoli Ci uzyskać znacznie lepszy wygląd trawnika stosunkowo małym kosztem – bez konieczności płacenia jakichś przesadnie wysokich kwot firmom zewnętrznym.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Pin It on Pinterest