Altana ogrodowa to marzenie każdego posiadacza ogródka lub działki. Jest to lekka budowla, często wykonana z ażurowych materiałów, która pozwala schronić się przed deszczem lub słońcem. W altanach ogrodowych mogą odbywać się spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, można w niej odpoczywać, czytać książki lub relaksować się po ciężkim dniu. Altana jest również elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Zatem jaką altanę ogrodową wybrać i kupić?
Spis treści:
Rodzaje altan ogrodowych
Altany ogrodowe wykonane są z różnych materiałów, mają różne kształty, typy i rozmiary. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, jaką altanę wybrać, należy dokładnie poznać ofertę i dostosować wybór do swoich wymagań. Szeroki wybór pozwala dopasować altankę do wymagań użytkownika, posiadanej powierzchni oraz liczby korzystających z niej osób. Altanki ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne to:
- drewno – jest to najczęściej wykorzystywane materiał do budowy altanek ogrodowych. Drewno to naturalny materiał, który doskonale współgra z zielenią ogrodu, jest dekoracyjny, przytulny, może występować w różnych barwach. Altany z drewna są idealnym miejscem do wspólnego biesiadowania i grillowania, łatwo wpasować je do pozostałych elementów ogrodu. Za pomocą drewna można stworzyć konstrukcję o dowolnym kształcie, wielkości, z z niezliczoną ilością rodzajów zdobień. Do budowy drewnianych altan najczęściej wykorzystuje się sosnę i świerk, które są najtańsze, ale cechuje jej dość niska trwałość. Osoby, którym zależy na lepszej jakości, powinny zdecydować się na jodłę, modrzew lub dąb, które są dużo twardsze i bardziej wytrzymałe. Drewno, jeżeli jest dobrze pielęgnowane i konserwowane, z powodzeniem może służyć przez wiele lat. Ważne jest użycie odpowiednich impregnatów i lakierów, które zabezpieczą altanę przed promieniowaniem UV, grzybami, pleśnią oraz szkodnikami.
- metal – to materiał, z którego budowane są nowoczesne altany, idealnie nadające do się do ogrodów w stylu minimalistycznym, industrialnym. Ważne, aby metalowe altany zabezpieczyć przed korozją, używając to tego odpowiedniej farby lub impregnatu.
- szkło – to kolejny nowoczesny materiał do budowy altanek. Tego typu budowle przyciągają uwagę swoją nowoczesnością, prostym kształtem. Szkło jest łatwe w utrzymaniu, nie jest narażone na atak wilgoci czy pleśni.
- altanki murowane – są to najczęściej konstrukcje otwarte, które składają się z podmurówki i umieszczonej na niej kratownicy. Są wytrzymałe, mogą być zamykane lub otwarte, w zależności od potrzeb i upodobań właściciela.
Ważnym elementem altany jest dach, który można pokryć papą, lub dużo bardziej dekoracyjnym, gontem bitumicznym, blachodachówką lub trzciną osikową. Podłoga w altanie może pozostać naturalna, niewykończona, można też wykonać ją z desek, betonu lub kostki brukowej. Altany ogrodowe występują w różnych rozmiarach, są dostępne modele wolnostojące lub altany przydomowe, oparte o jedną ze ścian budynku. Najczęściej wybierane są altany o wymiarach 3 x 3m lub 3 x 4m. Osoby, które posiadają dużą działkę, wybierają duże altany o rozmiarach 4 x 6m lub większe. Duże altany nadają się również do parków czy innych, ogólnie dostępnych miejsc wypoczynku.

Najpowszechniejszym kształtem wśród altanek jest kwadrat lub prostokąt, ale można również zdecydować się na altankę sześciokątną, ośmiokątną lub okrągła. Wymyślne kształty najlepiej prezentują się w dużym ogrodzie, w jego centralnej części. Altany ogrodowe mogą być otwarte lub zamknięte. Altanki zamknięte mogą pełnić swoją funkcje cały rok, otwarte nadają się bardziej na ciepłe miesiące.
Ile kosztuje altanka ogrodowa?
Ceny altan ogrodowych są bardzo zróżnicowane, zależą od wielu czynników, m.in. od wielkości, typu i materiału, z którego została wykonana. Cena uzależniona jest również od montażu, jeżeli będzie wykonywany przez profesjonalną firmą, należy doliczyć koszty robocizny. Tańsza będzie altana kupiona w częściach, do samodzielnego złożenia. Najtańsze altany można już kupić za 600 – 1000 zł, modele najdroższe to koszt kilku tysięcy. Altany za kilkaset złotych to najczęściej proste konstrukcje zbudowane z drewna, z zadaszeniem. Dużo droższe, ale jednocześnie bardziej wytrzymałe i dużo estetyczniejsze, są altany za 1000 – 2000 zł, które mogą zdobić ogród przez długi czas. Wyższą ceną mają altany wzbogacone o dodatkowe elementy, np. stół, grill, moskitiera. Altana ogrodowa z grillem lub altana ogrodowa z kominkiem to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Cena, mimo że na początku jest wyższa, szybko się zwróci, ponieważ eliminuje potrzebę dokupywania dodatkowych elementów. Grill czy kominek pozwala spędzać czas w altanie nie tylko w okresie letnim, idealnie sprawdza się również jesienią czy zimą. Najlepsza altana ogrodowa może służyć wiele sezonów, dla użytkowników o różnych potrzebach.
Jak o nią dbać? Konserwujemy altankę ogrodową
Altanki ogrodowe, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, wymagają różnej pielęgnacji. Najłatwiejsze w pielęgnacji jest metal i szkło. Po zamontowaniu altanek z tych materiałów nie trzeba specjalnie martwić się o ich stan. Metal o wiele wolniej niż drewno starzeje się, jest odporny na ataki grzybów, pleśni i szkodników, a dobrze zabezpieczony nie koroduje. Ważna jest jakość metalu, należy wybrać taki o odpowiedniej gęstości, najlepiej malowany proszkowo. Większej pielęgnacji wymagają konstrukcje z drewna. Bardzo ważne jest użycie dobrej jakości środków do impregnacji oraz ochrony drewna, tj. oleje, lakierobejce i farby ochronne. Można wybrać środki bezbarwne, które tylko ochronią drewno, można również zdecydować się na preparaty barwiące, które nie tylko chronią, ale również zmienią kolor altanki. Stan altanki trzeba regularnie kontrolować, zaleca się, aby systematycznie nakładać wymienione środki, a w razie potrzeby wymienić uszkodzone elementy na nowe.
Jaką altanę ogrodową kupić? Doradzamy w wyborze altanki
Wybór altanki nie jest łatwy, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i dopasować altankę do ogrodu i reszty otocznia. Altanka ogrodowa powinna wtapiać się w otoczenie, tworzyć harmonijną całość. Jeżeli ogród jest prosty, mały, nie warto wybierać altany mocno zdobionej, ponieważ może zdominować otoczenie, przytłoczyć je. Z kolei mała altana w dużym ogrodzie może w nim zginąć, pozostać niezauważona. Wybór altany powinien być uzależniony od sposobu jej urządzenia. Należy zastanowić się, co będzie stało w altanie, ile osób będzie w niej przybywać. Dla czteroosobowej rodziny z powodzeniem wystarczy altana 4 x 4m. Zmieszczą się w niej meble ogrodowe, będzie również miejsce na grill. Jeżeli altana ma być jednocześnie schowkiem na narzędzia czy urządzenia ogrodnicze, warto wybrać większy, bardziej przestronny model.
Altana ogrodowa – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Altanki ogrodowe.
Altana czy pawilon ogrodowy?
Wiele osób zastanawia się, czy wybrać altanę, czy pawilon ogrodniczy. Pawilon to konstytucja prostsza od altany, często składana, oparta na metalowym lub drewnianym stelażu. Jest mobilny, łatwo zmienić jego ustawienie. W pawilonie nie ma podłogi, często nie posiada ścianek bocznych, a jedynie samo zadaszenie. Należy je składać, ponieważ nie są odporne na warunki atmosferyczne, wiatr lub deszcz może je uszkodzić. Złożone zajmują mało miejsca, można je przechowywać w piwnicy lub garażu. Dobre altany są trwałe, nie trzeba rozkładać ich na zimę czy w czasie złej pogody. Konstrukcja altany jest dużo masywniejsza niż pawilonu, trzyma się podłoża, jest rozwiązaniem całorocznym, stałym. Każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony, trzeba je indywidualnie dopasować do swoich potrzeb. Najlepsza altana to taka, która będzie pasować danej osobie, będzie ładnym, idealnie wkomponowanym, elementem ogrodu.
Jakbym miała wybierać, to zdecydowanie altana ogrodowa. Pawilon to dla mnie trochę taka prowizorka. Swoją drogą marzy mi się taki piękny duży ogród jak z bajki albo filmu. No i aż się rozmarzyłam. Niestety, nie mam nadziej, na taki ogród koło swojego domu. Cieszę się przynajmniej tym co mam. Zawsze to co innego niż blok w mieście.