O basenie marzy wiele osób. Pragnienie to nasila się szczególnie podczas upalnych dni. Jest to rozwiązanie, które sprawi wiele radości nie tylko dzieciom, ale także całej rodzinie. Będzie stanowił idealne miejsce nie tylko dla ochłody, ale również pozwoli na wspaniałą aranżację naszej przestrzeni. Jaki basen ogrodowy wybrać?

Jaki basen ogrodowy kupić?

Najwięcej radości sprawiłby na pewno basen wybudowany na stałe. Jednakże jest to niezmiernie kosztowna inwestycja. Dlatego też lepiej skorzystać z tańszych opcji, szczególnie na początku.

Najtańszy basen ogrodowy to produkt dmuchany. Bez wątpienia nie zajmie nam dużo miejsca. Jest dobrą alternatywą szczególnie wtedy, gdy nasz ogród nie jest duży. Jednakże konstrukcja w tym przypadku nie jest za bardzo trwała. Basen dmuchany może kosztować około 30-50 zł. Niekorzystnym aspektem jest także to, że woda szybko się nagrzewa. W tym przypadku nie ma problemu z wymianą wody. Czynność można przeprowadzić bardzo szybko i nie sprawia ona większego kłopotu. Dla zachowania odpowiedniej higieny woda powinna być wymieniana raz na tydzień. Oczywiście można także częściej.

Istnieje także możliwość nabycia produktu, jakim jest basen rozporowy. Mają one bardziej zaawansowaną konstrukcję, niejednokrotnie wyposażone są w drabinki. Zasada ich funkcjonowania opera się na tym, że góra basenu jest nadmuchiwana. Natomiast w miarę napełniania wodą podłoże ulega rozpieraniu. Taki basen produkowany jest z bardzo wytrzymałego tworzywa. Jeżeli chodzi o cenę, to niewielkie model można już dostać za około 100 złotych. Istnieje tutaj rozwiązanie pozwalające na montaż urządzenia filtrującego. Sprawi to, że wodę będzie można zdecydowanie rzadziej wymieniać.

Basen w ogrodzie to świetna sprawa na upalne dni - zwłaszcza dla dzieci.
Basen w ogrodzie to świetna sprawa na upalne dni – zwłaszcza dla dzieci.

Bardzo często kupuje się basen stelażowy. Jest to chyba jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Konsumenci doceniają przede wszystkim jego wytrzymałość. Podkreślić należy fakt, że nie występuje tutaj element nadmuchiwany. Jest to rozwiązanie, które zamontowane jest na specjalnym stelażu. Basen na stelażu jest wyższy niż pozostałe modele. Dobry basen do ogrodu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednakże na pewno można będzie z niego korzystać przez kilka lat. Basen ze stelażem ma ścianki usztywnione za pośrednictwem metalowej konstrukcji, która wypełniona jest PCV. Jednakże basen ogrodowy stelażowy trzeba bardzo długo rozkładać. Jednakże coś za coś.

Basen dla dzieci może być również drewniany. Taki produkt wyprodukowany jest z impregnowanego drewna. Jest to niezwykle efektowne rozwiązanie. Prezentuje się wspaniale na tle urokliwego ogrodu.

Bardziej zaawansowane formy to basen poliestrowy i każdy inny basen do wkopania. Jest to bardzo duża inwestycja, która wartość kształtuje się na poziomie około 15-20 tysięcy złotych. Jednakże efekt jest zaskakujący i przewyższa każdy z wyżej wymienionych.

Basen ogrodowy stelażowy – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Baseny do ogrodu stelażowe.

Jaki powinniśmy wybrać kształt oraz rozmiar basenu ogrodowego?

Jaki basen ogrodowy wybrać biorąc pod uwagę rozmiar oraz kształt? Ten aspekt powinien być uzależniony od ilości miejsca, które dostępne jest w naszym ogrodzie. Ważne jest także przeznaczenie. Czy kupujemy basen dla dziecka, czy sami chcemy z niego korzystać? W przypadku, gdy nabywamy rozwiązanie dla malucha, basen powinien być płytszy, a także niższy. Jest to ważne w kwestii bezpieczeństwa. Najlepszy basen do ogrodu dla osób, które chcą pływać powinien, osiągać co najmniej 10 metrów długości, a ponadto 5 metrów szerokości. Oczywiście powinien mieć kształt prostokąta.

W przypadku, gdy zależy nam również na dekoracji ogrodu, basen musi mieć również oryginalny kształt. Bardzo dobrze sprawdzą się modele o przeźroczystych ściankach.

Jak wybudować basen?

W przypadku, gdy jednak zdecydujemy na bardziej radykalne rozwiązanie i zapragniemy zbudować basen, warto wskazać na etapy związane z pracami. Czynności związane z budową basenu dzielimy na następujące fazy:

  • budowa niecki oraz przygotowanie podejścia do instalacji. Można to zrobić samodzielnie, jednakże trzeba postępować zgodnie z przygotowanym projektem,
  • w dalszej kolejności trzeba podłączyć instalację, która dostarcza, czyści oraz podgrzewa wodę. Ten rodzaj czynności musi być wykonany przez hydraulika bądź innemu profesjonaliści trudniącemu się w instalacjach basenowych,
  • prace wykończeniowe oraz polegające na zabezpieczeniu. Wówczas koniecznie trzeba pomalować ściany oraz ułożyć płytki ceramiczne. Te prace również nie wymagają zatrudniania specjalisty.

Gdy pragniemy przeprowadzić taką inwestycję, musimy sprawdzić poziom wód gruntowych. W przypadku, gdy jest za wysoki, trzeba zrezygnować z pomysłu, bądź wzmocnić wytrzymałość ścian i zaplanować właściwą hydroizolację. W przeciwnej sytuacji może dość do zniszczenia niecki basenu przez grunt, który zwiększy swoją objętość na skutek zamarzania wody.

W tym przypadku trzeba wykonać głęboki wykop. Istotną kwestią jest zagospodarowanie ziemi, którą uzyskamy na skutek wykopu. Musimy umówić się na jego wywiezienie. W przypadku niespoistego gruntu trzeba zabezpieczyć brzegi na czas budowy bądź montażu niecki.

Basen do ogrodu może być zbudowany z następujących materiałów: stal, tworzywo sztuczne, bloczki betonowe bądź drewno.

Jak wykończyć basen? W przypadku niecki betonowej z hydroizolacją można wykorzystać płytki ceramiczne. Muszą one być wodo-, mrozo-, a także chloroodporne. Te, które układamy na brzegach basenu, muszą być antypoślizgowe. W przypadku niecek stalowych czy drewnianych stosuje się folii, najczęściej z PCW. Jest ona dostępna w kilku kolorach, we wzory oraz gładka. W zależności od materiału jest gwarancją szczelności basenu.

Basen ogrodowy podziemny – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Baseny do ogrodu podziemne.

Jak czyścić basen ogrodowy?

Gdy już wybierzemy odpowiedni basen, kupimy czy też wybudujemy, to oczywiście możemy cieszyć się z jego obecności. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy o niego dbać i czyścić.

Po kąpieli możemy przykryć basen, w ten sposób ochronimy wodę przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza. Wodę powinniśmy chlorować. Do tego celu trzeba kupić specjalną chemię basenową, czyli preparaty w płynie bądź w tabletkach. Korzystnym rozwiązaniem jest również pompa filtrująca. Wówczas woda będzie oczyszczona i z powrotem wpuszczona do basenu.

Jakie jeszcze akcesoria do basenu mogą się przydać?

Wśród elementów, jakie mogą przydać się do basenów wymienia się następujące:

  • drabinka basenowa – zdarza się, że wchodzi w skład gotowego zestawu, jednakże nie zawsze tak jest. W przypadku, gdy duży basen nie ma drabinki, warto ją zakupić. Dzięki temu wpłyniemy na większe bezpieczeństwo, które związane jest z korzystaniem z basenu. Jest to szczególnie duże ułatwienie dla najmłodszych
  • pływak – jest to produkt, który ułatwi rozprowadzanie chemii basenowej, która musi być stosowana w przypadku średnich oraz dużych basenów,
  • urządzenia do czyszczenia – musimy pamiętać o tym, że filtry w pompie nie pozwolą na wyłapanie wszystkich zanieczyszczeń, dlatego też potrzebne są zestawy czyszczące składające się z teleskopowego kija, szczotek i innych końcówek,
  • skimmer – jest to instalacja pozwalająca na powierzchniowe oczyszczenie wody. Może być podpity do pompy filtrującej. Wówczas w koszyku urządzenia zebrane będą większe odpady, na przykład liście.

Basen ogrodowy rozporowy – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Baseny do ogrodu rozporowe.