Sezon letni w pełni, a Ty szukasz dobrego basenu do swojego ogrodu? Jaki basen do ogrodu wybrać, aby był solidny i przetrwał przez wiele sezonów? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Poznaj nasz poradnik zakupowy, w którym krok po kroku wskazujemy, jakie parametry należy wziąć pod uwagę! Porównaj najlepsze modele basenów w naszym najnowszym rankingu na 2022 rok!

Basen ogrodowy – Ranking Maj 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking oraz ceny aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii baseny ogrodowe.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Basen w ogrodzie to świetna sprawa na upalne dni - zwłaszcza dla dzieci.
Basen w ogrodzie to świetna sprawa na upalne dni – zwłaszcza dla dzieci.

Basen do ogrodu — jaki wybrać?

Basen ogrodowy to doskonałe rozwiązanie na gorące dni w trakcie lata. Na rynku dostępne są różnego rodzaju i wielkości baseny ogrodowe, które w zależności od wybranego modelu mogą sprawdzić się w różnych warunkach. Dlatego przed zakupem dokładnie zmierz miejsce, w którym zamierzasz rozłożyć basen. Jeśli posiadasz duży ogród, to doskonałym rozwiązaniem będzie wybór dużego basenu ogrodowego stelażowego, w którym mogą się kąpać również dorośli. Z kolei do małych ogródków polecane są nieco mniejsze egzemplarze np. rozporowy basen. Natomiast jeśli kupujesz basen dla dzieci, wówczas musisz dobrać odpowiedni model do wieku oraz wysokości Twojego dziecka. W związku z tym, dla małych dzieciaków do 5 lat zdecyduj się na nieduży basen dmuchany. W przypadku większych dzieci można zdecydować się na basen stelażowy lub rozporowy.

Opinia z forum: ”Rozkładany i pompowany basen, to moim zdaniem najlepsza opcja w przypadku jeżeli mamy małe dzieci i chcemy im zapewnić atrakcje w ogrodzie”

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Jakie są rodzaje basenów ogrodowych?

Na rynku możesz znaleźć różne typy basenów. Bez wątpienia najczęściej wybierane są te stelażowe baseny ogrodowe. Oprócz tego dostępne są również:

 • baseny ogrodowe rozporowe,
 • dmuchane baseny,
 • prostokątne,
 • baseny stalowe,
 • stelażowe,
 • baseny drewniane.

Warto dodać, że możesz zdecydować się również na zakup jacuzzi, które w ostatnich latach jest coraz bardziej popularne.

Na co zwrócić uwagę wybierając basen ogrodowy? – przewodnik zakupowy, opinie, ranking 2022

W trakcie zakupu odpowiedniego basenu warto wcześniej przeanalizować jego właściwości. W związku z tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie basenu ogrodowego? Jaki basen ogrodowy wybrać, aby służył przez kilka lat? Poniżej przygotowaliśmy przewodnik zakupowy, w którym dowiesz się, jaki wybrać basen do Twojego ogrodu. Co więcej, porównaj najlepsze modele w rankingu 2022!

Wielkość

Ważnym parametrem w trakcie zakupu jest wielkość basenu. Dlatego przed wyborem trzeba dokładnie zmierzyć miejsce w ogrodzie, gdzie ma stanąć konkretny model. Większy basen, którego wymiary przekraczają 4 m średnicy, doskonale sprawdzą się do dużych ogrodów. Natomiast mniejsze o średnicy do 3,5 polecane są do małych ogródków. Z kolei największe baseny to te prostokątne, których wymiar może sięgać nawet do 10 metrów długości.

Oprócz tego rozmiar basenu powinien być dopasowany do ilości osób, które zamierzają się w nim kąpać. Dlatego modele do 5 metrów szerokości spokojnie pomieszczą od 3 do 5 osób. W przypadku większej ilości osób warto wybierać już modele prostokątne, których wymiary są większe niż 5,5 × 2,7 cm.

Głębokość

Warto wybrać odpowiedni basen ogrodowy o wystarczającej wysokości. Wysokość odpowiada głębokości basenu, tak więc warto wybierać taki model, który będzie dopasowany do użytkowników. Mianowicie jeśli zdecydujesz się na basen ogrodowy dla dzieci, wówczas wybieraj taki, którego wysokość nie przekracza 100 cm. Większe modele, powyżej 120 cm, są dedykowane dla starszych dzieci oraz dorosłych.

Kształt

Kolejną ważną kwestią jest wybór formy basenu. Na rynku możesz spotkać się z różnymi kształtami m.in.: baseny okrągłe, owalne lub modele prostokątne. Oczywiście optymalne są te okrągłe i owalne, które dedykowane są do małych i średnich ogrodów. Z kolei prostokątne są dużo większych rozmiarów, dlatego polecane są do bardzo dużych ogrodów.

Rodzaj basenu

Rodzaj basenu powinien być dopasowany do osób, które będą się w nim kąpać oraz miejsca, w którym ma stanąć. Najczęściej wybieranymi basenami są modele stelażowe. Zaletą takich basenów jest to, że są stabilne i odporne na uszkodzenia. Co więcej, z reguły są one dosyć głębokie. Ich wysokość najczęściej zaczyna się od 90 do 135 cm, tak więc mogą się w nich kąpać również dorosłe osoby. Ich minusem jest to, że na konstrukcji może pojawiać się rdza, jeśli stelaż nie jest odpowiednio zabezpieczony.

Z kolei baseny rozporowe są dedykowane dla większych dzieci. Na samej górze posiadają dmuchany kołnierz, który stabilizuje wybrany model. Ich minusem jest to, że są one bardziej podatne na przedziurawienie, ze względu na dmuchane element. Co więcej, zazwyczaj ten typ basenu ma wysokość do 110 cm.

Ostatnim modelem jest dmuchany basen ogrodowy, który dedykowany jest dla małych dzieci. Niestety ten model jest podatny na pękanie, dlatego jego żywotność jest najkrótsza w porównaniu do wyżej wymienionych.

Najlepsza chemia basenowa – Ranking 2024

Materiał wykonania

Kolejnym ważnym parametrem podczas wyboru każdego typu basenu jest materiał, z którego został wykonany. Do produkcji powłoki basenu używa się najczęściej poliestru oraz PVC. Co więcej, koniecznie zwróć uwagę, aby ścianka składała się z przynajmniej 3 warstw. Dzięki temu basen będzie służył nawet do 10 lat przy prawidłowym użytkowaniu. Co więcej, zobacz, z jakiego materiału została wykonana konstrukcja. Stelaż w dobrych modelach najczęściej wykonywany jest ze stali galwanizowanej, która przechodzi proces nakładania jednego metalu na drugi. Dzięki temu materiał zabezpieczony jest przed rdzą i może posłużyć przez wiele lat.

Marka i jakość wykonania

Decydując się na basen przenośny, zwróć uwagę na producenta oraz opinie o produkcie. Zobacz, czy basen posiada certyfikat oraz atesty, które gwarantują bezpieczeństwo w trakcie kąpieli. Co więcej, zobacz, co o wybranym modelu mówią inni użytkownicy na grupach dyskusyjnych lub forach. Pamiętaj, że najczęściej wybieranymi markami są Bestway i Intex, którzy od wielu lat są liderami na rynku.

Pokrywa w zestawie

Basen ogrodowy najlepiej, aby w swoim zestawie posiadał dopasowaną pokrywę, która będzie zabezpieczać w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Pokrywa uniemożliwia, dostanie się liści i innych paproszków, a tym samym sprawia, że czystość i jakość wody utrzymuje się przez kilka tygodni. Jeśli zakupiłeś basen bez plandeki, to koniecznie dokup taką, która będzie wykonana z wytrzymałego materiału np. z polietylenu. Co więcej, zwróć uwagę na gramaturę, która powinna być większa niż 100 g/m2. Oprócz tego wybierz taką, która będzie idealnie dopasowana do modelu Twojego basenu.

Pompa i jej moc

Istotnym elementem w każdym basenie jest pompa idealnie dopasowana do ilości napełnionej wody. Istotnym parametrem jest moc pompy. Im większy basen tym moc powinna być większa. Oprócz tego zwróć uwagę na wydajność, czyli na to ile wody urządzenie może filtrować w ciągu jednej godziny. W przypadku basenów do 5 metrów średnicy dobrze wybrać pompę o wydajności powyżej 3500 l/h. Z kolei do basenów o większych wymiarach sprawdzi się ta, która posiada wydajność powyżej 5000 l/h.

Akcesoria

Warto wybrać basen ogrodowy, który w swoim zestawie będzie posiadał dodatkowe akcesoria. Przydatnym elementem jest drabinka — zwłaszcza w modelach o wysokości większej niż 90 cm. Oprócz tego pomocna okazuje się siatka do zbierania zanieczyszczeń z dna basenu w postaci liści, paproszków i innych nieczystości. Co więcej, możesz wybrać model, który w zestawie posiada dysze masujące, specjalną kopułę, która chroni przed słońcem i deszczem. Co więcej, producenci dodają również diody LED, które nadają klimatu po zmroku.

Gdzie postawić basen?

Każdy basen dmuchany, rozporowy czy stelażowy powinien być postawiony na równym i utwardzonym podłożu np. na wyznaczonym miejscu wykonanym z kostki brukowej. Co więcej, wcześniej obszar warto wypoziomować. Dzięki temu woda w basenie będzie rozkładać się równomiernie po każdej ściance, a tym samym nie doprowadzisz do krzywienia się basenu. Oprócz tego w trakcie rozkładania, między gruntem a dnem, warto wyłożyć specjalną matę, która będzie dodatkowo zabezpieczać basen przed uszkodzeniem.

Jak czyścić basen w ogrodzie?

Po kąpieli możemy przykryć basen plandeką, w ten sposób uchronimy wodę przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza. Warto pamiętać, że wodę należy chlorować. Do tego celu stosuje się specjalną chemię basenową, która może występować jako preparaty w płynie bądź w tabletkach. Korzystnym rozwiązaniem jest również pompa filtrująca. Wówczas woda będzie oczyszczona i z powrotem wpuszczona do basenu. Przydatnym urządzeniem jest odkurzacz do basenu, który umożliwia szybkie czyszczenie jego powierzchni.

Jeśli natomiast decydujesz się na ręczne mycie baseny po sezonie, wtedy pomocna może okazać się myjka parowa, dzięki której dokładnie wymyjesz każdy element, Co więcej, stosując myjkę, od razu dezynfekujesz czyszczoną powierzchnię!

Ile kosztuje najlepszy basen ogrodowy?

Cena za dobry basen do ogrodu zależy od wybranego typu, wymiarów, marki, oraz dodatków w zestawie. Najprostsze modele basenów dmuchanych dla dzieci kosztują zazwyczaj od 100 do 400 zł. Z kolei średniego rozmiaru baseny od 3,5 do 5 metrów średnicy to koszt od 499 do 1299 zł. W przypadku prostokątnych modeli trzeba przeznaczyć od 1500 do nawet 9000 zł.

Rodzaj Przedział cenowy
dmuchany od 50 do 400 zł
rozporowy od 399 do 1299 zł
stelażowy od 499 do 9000 zł

Podsumowanie

 • Basen do ogrodu świetnie sprawdzi się w trakcie letnich dni. Może posłużyć do zabawy dla dzieci, jak również do pływania i nurkowania przez dorosłych.
 • Na rynku można spotkać się z różnymi typami basenów do ogrodu m.in.: basen stelażowy, rozporowy, drewniany, czy dmuchany.
 • Dla dorosłych osób polecane są modele stelażowe. Basen tego typu jest stabilny i można w nim swobodnie pływać — zwłaszcza w egzemplarzach, które mają wysokość powyżej 120 cm.
 • Przed wyborem basenu warto wcześniej zmierzyć dokładnie miejsce, w którym wybrany model ma stanąć.
 • Baseny przenośne nadają się do każdego ogrodu. Dużą zaletą jest to, że możesz go postawić wszędzie.
 • Co więcej nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, tak jak ma się to w przypadku basenów stacjonarnych.
 • Warto wybrać do swojego ogrodu basen, który w zestawie będzie posiadał pompę, której wydajność będzie większa niż 3500 l/h. Pompa utrzymuje wodę w czystości przez cały sezon.
 • W trakcie korzystania z basenu konieczne zakup środki chemiczne, które będą niwelować drobnoustroje oraz glony. Co więcej, chlor i inne preparaty utrzymują odpowiednie PH wody!
 • Przydatnymi akcesoriami do basenu są: siatka do zbierania liści i innych paproszków, pompa filtrująca, drabinka. W wybranych modelach dołączona jest również kopuła, która umożliwia kąpiele nawet w trakcie deszczu lub po zmroku.
 • Basen rozporowe dopiero nabierają kształtu podczas napełniania wodą. Posiadają one dmuchany kołnierz, który unosząc się wraz ze wzrostem poziomu wody, formuje kształt basenu.
 • W trakcie zakupu basenu ogrodowego warto wybierać sprawdzone produkty. Polecanymi modelami są Intex baseny, jak również Bestway.
 • Warto pamiętać, że własny basen w ogrodzie to dużo atrakcji i radości. Co więcej, to doskonała okazja na relaks i odpoczynek.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jaki basen do ogrodu okrągły czy prostokątny?

Kształt basenu zależy od miejsca, w którym ma zostać rozłożony, jak również ilości osób. Do małych i średnich ogrodów polecane są baseny okrągłe. Co więcej, pomieszczą maksymalnie 5 osób. Natomiast baseny prostokątne dedykowane są dla większej ilości osób. Co więcej, zabierają dużo miejsca, tak więc sprawdzą się w dużym ogrodzie.

Jaki basen ogrodowy — rozporowy czy basen stelażowy?

Basen rozporowy dedykowany jest dla większych dzieci. Jego wysokość wynosi maksymalnie 110 cm. Z kolei basen stelażowy może mieć wysokość nawet do 135 cm, a tym samym polecany jest również dla osób dorosłych. Co więcej, egzemplarze stelażowe są solidniejsze i stabilniejsze.

Basen ogrodowy — czym przykryć?

Do przykrycia basenu można użyć specjalnej pokrywy, która często dołączona jest w zestawie. Oprócz tego można zakupić zwykłą plandekę. Ważne jest, aby wybrać dopasowany rozmiar oraz gramaturę, która powinna wynosić powyżej 100 g/m2.

Czym się kierować kupując basen do ogrodu?

Podczas zakupu dobrego basenu do ogrodu warto zwrócić uwagę na: rodzaj basenu, jego wielkość, materiał, z jakiego został wykonany, jakość i producenta. Co więcej, warto dokupić pompę, która będzie czyścić wodę.
Oceń