Aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom, można wykorzystać system alarmowy. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Od czego zacząć, by zamontowany alarm spełniał swoją funkcję?

Właściciele mieszkań czy domów jednorodzinnych, podobnie jak właściciele firm, są coraz bardziej świadomi możliwości skutecznego chronienia się przed złodziejami czy oszustami. Systemy alarmowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, bo koszt ich instalacji jest znacznie niższy niż jeszcze kilka lat temu. Duża konkurencja między producentami sprzętu również przyczynia się do wzmożonego zainteresowania tymi urządzeniami z uwagi na rosnące nakłady na reklamę telewizyjną czy internetową. Czy warto zatem zainteresować się systemami alarmowymi i zdecydować się na takie rozwiązanie, by chronić swoje mienie?

System alarmowy czy monitoring?

Jeżeli zastanawiasz się, jak chronić zgromadzone mienie, to masz kilka możliwości. Poza systemem alarmowym możesz zdecydować się również na monitoring. System alarmowy składa się z zespołu urządzeń, mających zabezpieczyć dany obiekt przed włamaniem. Na rynku są dostępne również systemy alarmowe uruchamiające się w momencie zaprószenia ognia (tzw. systemy przeciwpożarowe).

Poza systemem alarmowym możesz również zdecydować się na monitoring. Kamery CCTV rejestrują obraz. Wówczas jednak, jako właściciel budynku, w którym zamontowano monitoring telewizyjny, nie otrzymasz informacji o np. próbie włamania (wyjątkiem jest sytuacja, gdy obraz jest transmitowany do centrum odbiorczego, gdzie jest na bieżąco analizowany), ale będziesz mógł wykorzystać zarejestrowany materiał jako dowód w sprawie.

Główne zalety i wady alarmów oraz monitoringu

Alarm:

+ możliwość objęcia monitoringiem całego domu
+ zastosowanie sygnalizacji dźwiękowej, mającej na celu zarówno poinformowanie właścicieli, jak i odstraszenie włamywacza
+ w przypadku, gdy alarm został zainstalowany przez firmę ochroniarską, włączenie alarmu jest równoznaczne z interwencją patrolu tej firmy
– alarm może włączyć się nie tylko wówczas, gdy dochodzi do włamania, ale również przez nieuwagę właściciela nieruchomości
– wysoki koszt, na które składa się nie tylko zakup wszystkich niezbędnych urządzeń, lecz także ich instalacja
– głośna sygnalizacja dźwiękowa może być uciążliwa do sąsiadów

Monitoring:

+ szybki, bezproblemowy montaż
+ możliwość zastosowania zarówno kamer przewodowych, jak i bezprzewodowych (te można przenosić z miejsca na miejsce),
+ niski koszt instalacji monitoringu, zwłaszcza gdy właściciel nieruchomości decyduje się na zakup wyłącznie kilku kamer
– najczęściej monitoringiem obejmuje się niektóre pomieszczenia wewnątrz nieruchomości
– wysokie koszty montażu i obsługi w przypadku zdecydowania się na stworzenie profesjonalnego centrum odbiorczego
– możliwość zniszczenia sprzętu zamontowanego na zewnątrz nieruchomości przez wandali

A może współpraca z firmą ochroniarską?

W latach 90. ubiegłego wieku na polskim rynku pojawiło się wiele firm ochroniarskich, oferujących swoje usługi nie tylko przedsiębiorcom, lecz także klientom indywidualnym. Dziś oferta takich podmiotów jest bardzo szeroka. Nawiązanie współpracy z wybraną firmą jest równoznaczne z zainstalowaniem przez nią profesjonalnego systemu alarmowego. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest przeprowadzanie cyklicznych patroli prewencyjnych (np. co kilka godzin) i podejmowanie czynności sprawdzających wówczas, gdy system alarmowy włączy się. Nawiązanie współpracy z firmą ochroniarską jest rozwiązaniem alternatywnym dla samodzielnego montażu systemu alarmowego lub kamer. Jeżeli rozważasz taką możliwość, to powinieneś pamiętać o tym, że podpisanie umowy z wybraną firmą wiąże się z koniecznością regulowania co miesiąc rachunku wystawionego przez nią i to niezależnie od ilości interwencji.

Alarm czy monitoring. Co wybrać?

Rozważając instalację systemu alarmowego, monitoringu czy współpracy z firmą ochroniarską, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim swoje oczekiwania. Wyjeżdżając za granicę na dłuższy czas, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór firmy ochroniarskiej, bo wówczas – w sytuacji uruchomienia się alarmu – wyśle ona patrol interwencyjny. System monitoringu obejmujący centrum odbiorcze sprawdza się głównie w przypadku firm i dużych nieruchomości. Montaż pojedynczych kamer można wykorzystać pomocniczo przy systemie alarmowym, można również zastosować w celu pilnowania najmłodszych czy najstarszych członków rodziny. Oznacza to, że by wybrać trafnie, niezbędne jest dokładne zdefiniowanie swoich potrzeb i określenie, kiedy i gdzie system alarmowy będzie wykorzystywany.