Ogród wymaga wykorzystania różnego rodzaju sprzętu czy też narzędzi ogrodniczych. Dlatego też, ważną kwestią jest posiadanie odpowiedniego miejsca służącego do przechowywania wszystkich narzędzi i akcesoriów. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku byłby obiekt gospodarczy z wejściem do ogrodu wyposażony w zlew oraz bieżącą wodę przeznaczoną do opłukania narzędzi przed odłożeniem ich na miejsce. Nie zawsze jednak udaje nam się wprowadzić optymalne i najlepsze rozwiązania. W związku z tym, gdy nie mamy takiej możliwości warto zwrócić uwagę na inne ciekawe aspekty, które pomogą nam w rozwiązaniu problemu. W tym przypadku, takim działaniem jest zaopatrzenie się w domek na narzędzia. Dzięki niemu zyskamy bardzo komfortowy środek zaradczy w określonej kwestii. Wprowadzając to rozwiązanie na swojej działce warto zastanowić się nad tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze domku narzędziowego.
Spis treści:
- Jaki domek na narzędzia wybrać?
- Jak duży powinien być domek na narzędzia?
- Wyposażenie domku narzędziowego
- Z jakich materiałów kupić lub jakie wykorzystać do budowy narzędziowni?
- Domek na narzędzia drewniany – Cena i Ranking 2022
- Przygotowanie podłoża pod budowę lub montaż
- Domek na narzędzia metalowy – Cena i Ranking 2022
Jaki domek na narzędzia wybrać?
Zastanawiając się nad kwestią jaki domek na narzędzia wybrać, powinniśmy uwzględnić dwa kluczowe elementy. Podstawowym kryterium w tym aspekcie jest funkcjonalność. Co ukrywa się pod tym określeniem? Zasadniczo chodzi o to, żeby miejsce to zapewniało możliwość pomieszczenia w nim wszystkich wykorzystywanych w pracach ogrodowych narzędzi, a ponadto sprzętu charakteryzującego się trwałością. Nie należy także w tym aspekcie zapominać o estetyce, albowiem domek na narzędzia powinien idealnie zestawiać się z ogrodem, być jego nieodzownym elementem, tak jak roślinność w nim obecna oraz pozostałe konstrukcje, które się w nim znajdują. Biorąc pod uwagę powyższe, przy podejmowaniu decyzji dotyczącej modelu narzędziowni powinniśmy rozważyć wybór takich materiałów, z jakich zbudowany jest nasz dom, mała architektura bądź ogrodzenie. Zróżnicowana oferta na rynku daje także możliwość dostosowania domku narzędziowego również w aspekcie koloru oraz stylu. Podkreślić należy jednak fakt, że najlepszy domek na narzędzia to taki, który przede wszystkim uwzględnia kwestie natury praktycznej.
Jak duży powinien być domek na narzędzia?
W tym obszarze rozważań dotyczących naszego wyboru powinniśmy pamiętać o tym, że dobry domek na narzędzia, to taki który dostosowany jest nie tylko do potrzeb, ale również powierzchni działki. Konstrukcja narzędziowni powinna realizować praktyczne zadania, a ponadto pamiętać należy żeby nie wyróżniała się ona za bardzo z otoczenia. Dlatego też, koniecznie trzeba zadbać o to, aby zharmonizować ją z panującym w ogrodzie stylem. Ponadto, nie warto także przekraczać z maksymalizmem, który w tym przypadku sprawdzi się tylko do pewnej granicy, po przekroczeniu której bardziej ekonomiczne będzie zainwestowanie w mały budynek gospodarczy. Co więcej, podkreślić należy fakt, że powyższe określenie działa dwojako, a mianowicie mały domek na narzędzia nie spełnia swojej roli pod żadnym względem.
Biorąc pod uwagę ten aspekt, zaleca się aby minimalne wymiary narzędziowni kształtowały się na poziomie 200×300 cm. Takie rozwiązanie pozwoli na przechowywanie w nim drobnych narzędzi oraz kosiarki. Narzędziownie większych rozmiarów, na przykład 300×200 cm zapewnią powierzchnie do trzymania w nich nie tylko narzędzi oraz większego sprzętu, ale również rozwiążą kwestię związaną z przetrzymywaniem rowerów, mebli ogrodowych bądź innego dodatkowego wyposażenia.
Dla optymalnego wykorzystania obszaru naszej narzędziowni powinna być ona zbudowana w planie prostokąta bądź kwadratu. Kreatywność objawiająca się w różnorodnych kształtach obiektu z reguły niepotrzebnie zabiera miejsce. Podkreślić zatem należy fakt, że im prostszy obiekt, tym jego użytkowanie jest bardziej komfortowe. Przydatnym rozwiązaniem, które powinno być zastosowane w domku narzędziowym jest umieszczenie w nim otworów wentylacyjnych oraz okien. Te ostatnie muszą być w szczególności w większych pomieszczeniach.
Wyposażenie domku narzędziowego
Podstawowe warunki jakie powinien spełniać domek na narzędzia:
- drzwi szerokości przynajmniej 90 cm, a także podłogę ułożoną równo z ziemią – takie rozwiązanie pozwoli na łatwe wprowadzenie do obiektu kosiarki bądź taczki,
- podłoga łatwa w utrzymaniu czystości – dobrym przykładem jest zastosowanie powierzchni ceramicznej,
- warto zamocować półki przeznaczone do różnych drobiazgów i szafkę zamykaną, w której można przechowywać środki ochrony roślin,
- przybicie haków do ścian, które będzie można wykorzystać na część narzędzi,
- blat roboczy – takie rozwiązanie pozwoli na przygotowanie rozsady roślin czy też wykonanie innych czynności niezbędnych podczas pracy w ogrodzie.
- woda bieżąca, która pozwoli na opłukanie narzędzi przed odłożeniem ich na miejsce.
Z jakich materiałów kupić lub jakie wykorzystać do budowy narzędziowni?
W tym obszarze pojawia się pytanie dotyczące tego jaki domek na narzędzia kupić. W kierunku jakich materiałów się skłaniać? W tym aspekcie podkreślić należy fakt, że najbardziej ciekawym i uniwersalnym rozwiązaniem jest domek drewniany narzędziowy. Jest to materiał, który prezentuje się niezwykle naturalnie, a ponadto harmonizuje się z różnymi stylami w zakresie urządzenia ogrodu. Co więcej, taki obiekt można pomalować na preferowany kolor. Ważnym aspektem jest również fakt, że jest bardzo wytrzymały. Wymaga jednak zabiegów konserwacyjnych co 2-3 lata. Inne przykład materiału wykorzystywanego w domkach narzędziowych jest tworzywo sztuczne. Taki obiekt nie prezentuje się tak estetycznie jak jego drewniany kolega, ale jest dość trwały, odporny na promieniowanie UV oraz bardzo łatwy w konserwacji. Stosuje się także metalowe domki na narzędzia. Takie działanie można wykorzystać, gdy pragniemy ustawić obiekt w mniej eksponowanym miejscu.
Domek na narzędzia drewniany – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Domki narzędziowe drewniane.
Przygotowanie podłoża pod budowę lub montaż
Obiekt ten nie powinien mieć połączenia z gruntem, w związku z tym podłoże powinno być odpowiednio przygotowane przed montażem narzędziowni. Technika uzależniona jest od ciężaru domku narzędziowego. Bardzo lekkie można postawić na utwardzonym żwirze. W przypadku cięższych obiektów warto zastosować wylewkę, bloczki betonowe, a nawet kostkę cementową albo brukową.
Domek na narzędzia metalowy – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Szopa ogrodowa metalowa.
Świetny poradnik, naprawdę warto zainwestować w taki domek, a nawet praca w ogrodzie będzie przyjemniejsza 🙂