Ogród wymaga wykorzystania różnego rodzaju sprzętu czy też narzędzi ogrodniczych. Dlatego też, ważną kwestią jest posiadanie odpowiedniego miejsca służącego do przechowywania wszystkich narzędzi i akcesoriów. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku byłby obiekt gospodarczy z wejściem do ogrodu wyposażony w zlew oraz bieżącą wodę przeznaczoną do opłukania narzędzi przed odłożeniem ich na miejsce. Nie zawsze jednak udaje nam się wprowadzić optymalne i najlepsze rozwiązania. W związku z tym, gdy nie mamy takiej możliwości warto zwrócić uwagę na inne ciekawe aspekty, które pomogą nam w rozwiązaniu problemu. W tym przypadku, takim działaniem jest zaopatrzenie się w domek na narzędzia. Dzięki niemu zyskamy bardzo komfortowy środek zaradczy w określonej kwestii. Wprowadzając to rozwiązanie na swojej działce warto zastanowić się nad tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze domku narzędziowego.

Jaki domek na narzędzia wybrać?

Zastanawiając się nad kwestią jaki domek na narzędzia wybrać, powinniśmy uwzględnić dwa kluczowe elementy. Podstawowym kryterium w tym aspekcie jest funkcjonalność. Co ukrywa się pod tym określeniem? Zasadniczo chodzi o to, żeby miejsce to zapewniało możliwość pomieszczenia w nim wszystkich wykorzystywanych w pracach ogrodowych narzędzi, a ponadto sprzętu charakteryzującego się trwałością. Nie należy także w tym aspekcie zapominać o estetyce, albowiem domek na narzędzia powinien idealnie zestawiać się z ogrodem, być jego nieodzownym elementem, tak jak roślinność w nim obecna oraz pozostałe konstrukcje, które się w nim znajdują. Biorąc pod uwagę powyższe, przy podejmowaniu decyzji dotyczącej modelu narzędziowni powinniśmy rozważyć wybór takich materiałów, z jakich zbudowany jest nasz dom, mała architektura bądź ogrodzenie. Zróżnicowana oferta na rynku daje także możliwość dostosowania domku narzędziowego również w aspekcie koloru oraz stylu. Podkreślić należy jednak fakt, że najlepszy domek na narzędzia to taki, który przede wszystkim uwzględnia kwestie natury praktycznej.

Jak duży powinien być domek na narzędzia?

W tym obszarze rozważań dotyczących naszego wyboru powinniśmy pamiętać o tym, że dobry domek na narzędzia, to taki który dostosowany jest nie tylko do potrzeb, ale również powierzchni działki. Konstrukcja narzędziowni powinna realizować praktyczne zadania, a ponadto pamiętać należy żeby nie wyróżniała się ona za bardzo z otoczenia. Dlatego też, koniecznie trzeba zadbać o to, aby zharmonizować ją z panującym w ogrodzie stylem. Ponadto, nie warto także przekraczać z maksymalizmem, który w tym przypadku sprawdzi się tylko do pewnej granicy, po przekroczeniu której bardziej ekonomiczne będzie zainwestowanie w mały budynek gospodarczy. Co więcej, podkreślić należy fakt, że powyższe określenie działa dwojako, a mianowicie mały domek na narzędzia nie spełnia swojej roli pod żadnym względem.

Drewniany domek ogrodowy na narzędzia z dobudówką. Bardzo popularny sposób przechowywania narzędzi ogrodowych.
Drewniany domek ogrodowy na narzędzia z dobudówką. Bardzo popularny sposób przechowywania narzędzi ogrodowych.

Biorąc pod uwagę ten aspekt, zaleca się aby minimalne wymiary narzędziowni kształtowały się na poziomie 200×300 cm. Takie rozwiązanie pozwoli na przechowywanie w nim drobnych narzędzi oraz kosiarki. Narzędziownie większych rozmiarów, na przykład 300×200 cm zapewnią powierzchnie do trzymania w nich nie tylko narzędzi oraz większego sprzętu, ale również rozwiążą kwestię związaną z przetrzymywaniem rowerów, mebli ogrodowych bądź innego dodatkowego wyposażenia.

Dla optymalnego wykorzystania obszaru naszej narzędziowni powinna być ona zbudowana w planie prostokąta bądź kwadratu. Kreatywność objawiająca się w różnorodnych kształtach obiektu z reguły niepotrzebnie zabiera miejsce. Podkreślić zatem należy fakt, że im prostszy obiekt, tym jego użytkowanie jest bardziej komfortowe. Przydatnym rozwiązaniem, które powinno być zastosowane w domku narzędziowym jest umieszczenie w nim otworów wentylacyjnych oraz okien. Te ostatnie muszą być w szczególności w większych pomieszczeniach.

Wyposażenie domku narzędziowego

Podstawowe warunki jakie powinien spełniać domek na narzędzia:

  • drzwi szerokości przynajmniej 90 cm, a także podłogę ułożoną równo z ziemią – takie rozwiązanie pozwoli na łatwe wprowadzenie do obiektu kosiarki bądź taczki,
  • podłoga łatwa w utrzymaniu czystości – dobrym przykładem jest zastosowanie powierzchni ceramicznej,
  • warto zamocować półki przeznaczone do różnych drobiazgów i szafkę zamykaną, w której można przechowywać środki ochrony roślin,
  • przybicie haków do ścian, które będzie można wykorzystać na część narzędzi,
  • blat roboczy – takie rozwiązanie pozwoli na przygotowanie rozsady roślin czy też wykonanie innych czynności niezbędnych podczas pracy w ogrodzie.
  • woda bieżąca, która pozwoli na opłukanie narzędzi przed odłożeniem ich na miejsce.

Z jakich materiałów kupić lub jakie wykorzystać do budowy narzędziowni?

W tym obszarze pojawia się pytanie dotyczące tego jaki domek na narzędzia kupić. W kierunku jakich materiałów się skłaniać? W tym aspekcie podkreślić należy fakt, że najbardziej ciekawym i uniwersalnym rozwiązaniem jest domek drewniany narzędziowy. Jest to materiał, który prezentuje się niezwykle naturalnie, a ponadto harmonizuje się z różnymi stylami w zakresie urządzenia ogrodu. Co więcej, taki obiekt można pomalować na preferowany kolor. Ważnym aspektem jest również fakt, że jest bardzo wytrzymały. Wymaga jednak zabiegów konserwacyjnych co 2-3 lata. Inne przykład materiału wykorzystywanego w domkach narzędziowych jest tworzywo sztuczne. Taki obiekt nie prezentuje się tak estetycznie jak jego drewniany kolega, ale jest dość trwały, odporny na promieniowanie UV oraz bardzo łatwy w konserwacji. Stosuje się także metalowe domki na narzędzia. Takie działanie można wykorzystać, gdy pragniemy ustawić obiekt w mniej eksponowanym miejscu.

Domek na narzędzia drewniany – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Domki narzędziowe drewniane.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Przygotowanie podłoża pod budowę lub montaż

Obiekt ten nie powinien mieć połączenia z gruntem, w związku z tym podłoże powinno być odpowiednio przygotowane przed montażem narzędziowni. Technika uzależniona jest od ciężaru domku narzędziowego. Bardzo lekkie można postawić na utwardzonym żwirze. W przypadku cięższych obiektów warto zastosować wylewkę, bloczki betonowe, a nawet kostkę cementową albo brukową.

Domek na narzędzia metalowy – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Szopa ogrodowa metalowa.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń