Nie wiesz jaką podkaszarkę elektryczną wybrać? W naszym poradniku zakupowym pomożemy Ci w wyborze, przedstawimy ranking podkaszarek elektrycznych, dzięki czemu poznasz najlepsze modele w rozsądnych cenach.

Elektryczna podkaszarka — co to jest i po co używać?

Podkaszarka elektryczna to przydatne przydomowe narzędzie, które swoim wyglądem przypomina tradycyjną podkaszarkę spalinową lub podkaszarkę akumulatorową — jest ona mniejsza. Co więcej, zasilana jest do gniazdka za pośrednictwem kabla. Posiada ergonomiczny wygląd, który umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc np. wokół drzew i krzewów, na powierzchni o dużym kącie nachylenia, lub przy krawędziach trawnika. Dlatego idealnie sprawdzi się do każdego ogrodu. Jednak rynek przepełniony jest szeroką gamą kosiarek. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie wybranych modeli kos elektrycznych, który ułatwi Ci wybór.

Elektryczna podkaszarka do trawy – Ranking Maj 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii podkaszarki do trawy.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Podkaszarka do trawy. Mniejsza i słabsza od kosy spalinowej. Warto kupić ją jako uzupełnienie do koszenia precyzyjnego trudno dostępnych miejsc. Jest lekka i poręczna i idealnie sprawdza się dla osób starszych i kobiet.
Podkaszarka do trawy. Mniejsza i słabsza od kosy spalinowej. Warto kupić ją jako uzupełnienie do koszenia precyzyjnego trudno dostępnych miejsc. Jest lekka i poręczna i idealnie sprawdza się dla osób starszych i kobiet.

Porównanie 5 najlepszych podkaszarek zasilanych elektrycznie dostępnych w 2024 roku

1. Podkaszarka elektryczna BOSCH ART 30

Podkaszarka Bosch ART 30 o mocy silnika 550 W. Urządzenie sprawdzi się w wymagających warunkach. Umożliwia cięcie bardzo wysokiej trawy w każdym miejscu w ogrodzie. Przyrząd został wyposażony w automatyczny system naciągania żyłki, co wpływa na mniejsze jej zużycie. Posiada ergonomiczną, w pełni regulowaną rękojeść Softgrip, która zapewnia dopasowanie sprzętu do użytkownika. Co więcej, jest lekka o kompaktowym rozmiarze, a jej waga wynosi tylko 2,8 kg. Dodatkowo została wyposażona w dwa tryby: funkcję podkaszania, oraz funkcję skracania krawędzi ogrodu. Kolejnym atutem jest regulacja wysokości cięcia za pomocą jednego przycisku.

Dane techniczne:

Moc 500 W
Prędkość 9500 obr/min
Podawanie Automatyczne
Waga 2.8 kg
Średnica cięcia 30 cm
Wysokość produktu 80-115 cm
Dodatkowe wyposażenie szpulka

2. Podkaszarka elektryczna NAC BE140-SW-S

Elektryczna podkaszarka BE140-SW-S NAC posiada silnik o mocy 1400 W. Sprawdzi się do wykaszania wysokiej i twardej trawy. Została wyposażona w głowicę żyłkową o średnicy ciecia 42 cm. Ponadto posiada tarczę tnącą o średnicy 25,5 cm. Warto dodać, że podkaszarka posiada silnik ze szczotką węglową, co sprawia, że sprzęt jest trwały i nada się w każdych warunkach. Co więcej, w zestawie jest dedykowany i dobrze ukształtowany uchwyt w postaci drążka. To narzędzie elektryczne sprawdzi się do dużych ogrodów oraz miejsc porośniętych bujną roślinnością. Można je używać do przycinania małych krzewów oraz żywopłotów.

Dane techniczne:

Moc 1400 W
Prędkość 8500 obr/min
Podawanie Półautomatyczne
Waga 5 kg
Średnica cięcia żyłka 42 cm, tarcza 25,5 cm
Wysokość produktu 180 cm
Dodatkowe wyposażenie szpulka, pas

3. Podkaszarka AL-KO GTE 550 Premium

Narzędzie marki AL-KO charakteryzuje się swoim niewielkim rozmiarem. Waga produktu równomiernie rozkłada się na teleskopowym i dobrze wyprofilowanym trzonie. Produkt z silnikiem o mocy 550 W, którego średnica cięcia wynosi 30 cm. Ponadto kosa została wyposażona w dodatkowy, wygodny uchwyt, który ułatwia manewrowanie. Podkaszarka posiada odchylaną głowicę, która umożliwia dostosowanie ciecia do warunków, grubości trawy oraz nachylenia powierzchni. Co więcej, w swoim wyposażeniu posiada uchwyt szpuli zamiennej, automatyczną regulację żyłki oraz listwę, która chroni sąsiadujące rośliny.

Dane techniczne:

Moc 550 W
Podawanie Automatyczne
Waga 3 kg
Średnica cięcia 30 cm

4. Kosa elektryczna STIHL FSE 52

Kosa STIHL FSE 52 to lekki, a zarazem mocny sprzęt, który daje swobodę użytkowania w każdych warunkach. Przyrząd o mocy 500 W wyposażony w głowicę żyłkową, której średnica robocza wynosi 30 cm. Doskonale sprawdzi się do wyrównywania trawnika, jak również wycinania chwastów blisko krzewów, drzew, bujnej roślinności, oraz przy krawędziach i ogrodzeniu. Największym atutem podkaszarki jest jej waga, która wynosi zaledwie 2,2 kg. Została wyposażona w regulację konta nachylenia, co świetnie sprawdza się podczas trymowania oraz wyrównywania krawędzi, w trudnych miejscach. Ponadto posiada zderzak dystansowy, który ma za zadanie chronić pobliską roślinność przed uszkodzeniem. Dodatkowo posiada wygodną regulację uchwytu obwiedniowego, który ułatwia manewrowanie podczas obkaszania trawy.

Dane techniczne:

Moc 500 W
Waga 2.2 kg
Średnica cięcia 30 cm
Wysokość produktu 131 cm
Dodatkowe wyposażenie szpulka

5. Podkaszarka Makita UR3000

Bardzo łatwa w użyciu, lekka i kompaktowa podkaszarka Makita UR3000 o mocy 450 W. Produkt idealnie sprawdzi się do każdego typu ogrodu. Wyposażony w dwużyłkową głowicę, która umożliwia cięcie o średnicy 30 cm. Sprzęt posiada wygodną, regulowaną rękojeść typu pętla oraz stelaż wykonany z aluminium z możliwością regulacji o 24 cm. Dodatkowo narzędzie zostało wyposażone w funkcję podkaszania roślinności w narożnikach i zabezpieczenie przed wyrwaniem przewodu zasilającego.

Dane techniczne:

Moc 450 W
Waga 2.6 kg
Średnica cięcia 30 cm
Wysokość produktu 101-125 cm
Dodatkowe wyposażenie szpulka, pas barkowy, plastikowa osłona

Jaką podkaszarkę elektryczną wybrać?

Zakup podkaszarki musi być bardzo dobrze przemyślany. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które powinny być dostosowane do typu ogrodu, postury ciała użytkownika, oraz do rodzaju roślinności, jaką chcemy obkaszać. W związku z tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Silnik i moc

Najważniejszym elementem w podkaszarce jest silnik, który ma za zadanie napędzać wał napędowy. Zazwyczaj moc urządzenia kształtuje się w zakresie od 450 do 550 W, jednak dostępne są mocniejsze podkaszarki o dużej mocy 1500 W. Reasumując, im wspomniana wartość jest większa, tym lepsze podkaszanie, nawet bardzo grubych chwastów i twardych roślin. Dlatego warto zdecydować się na podkaszarkę o mocy większej niż 450 W. Co więcej, podczas dokonywania wyboru, należy wziąć pod uwagę metraż ogrodu, oraz częstotliwość użytkowania.

Prędkość obrotowa

Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość obrotowa. Określa ona częstotliwość pracy wału napędzanego przez silnik podkaszarki. Jest podawana jako ilość obrotów na minutę. W zależności od modelu podkaszarki napędzanej elektrycznie maksymalna prędkość powinna wynosić od 4000 do 12000 (obr/min). Wspomniana wartość wskazuje, jak wydajnie pracuje narzędzie.

Szerokość robocza i głowica

Szerokość robocza to kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Mówi on użytkownikowi o powierzchni ścinania trawy. Dlatego warto dopasować go do wielkości swojego ogrodu. Mianowicie im większy ogród, tym średnica powinna być większa. Dostosowanie narzędzia do częstotliwości oraz metrażu ogrodu wpłynie na zmniejszenie zużycia energii, jak również skróci czas pracy podczas pielęgnacji trawnika.

Głowica tnąca wyposażona jest w nylonową żyłkę, której dwa końce, powodują dokładne cięcie. Oprócz tego można spotkać wyposażenie w postaci nożyc, noża lub tarczy. Mechanizm może być w postaci:

 • półautomatycznej,
 • automatycznej,
 • ręcznej.

Waga oraz długość

Bardzo ważnym czynnikiem jest waga. Większość podkaszarek waży w przedziale od 2,5 do 3 kg. Warto jednak wybrać taką, która będzie idealnie dopasowana do postury ciała użytkownika. Dlatego ciężkie podkaszarki w przedziale od 3 do 5,5 kg będą idealne dla mężczyzn. Z kolei te mniejsze i lżejsze są dedykowane dla kobiet o niskim wzroście.

Co więcej, warto wybrać narzędzie o odpowiedniej długości trzonka. Najlepszym wyborem będzie zakup sprzętu do koszenia, który posiada regulację długości rączki. Dzięki czemu dostosujemy przyrząd do rozmiaru sylwetki oraz wzrostu użytkownika, w taki sposób, aby utrzymać wyważony balans, który nie będzie obciążał ciała.

Komfort pracy

Spośród wielu rodzajów podkaszarek, warto wybrać model, który będzie cichy oraz odpowiednio zabezpieczony. W porównaniu do kosy spalinowej, podkaszarki na prąd są prawie niesłyszalne. Z kolei spalinowa podkaszarka wytwarza trujące związki chemiczne i jest bardzo głośna.

Oprócz tego warto zadbać o dodatkowe gadżety oraz funkcje. Przydatną rzeczą są szelki, które odciążają ręce, kierując ciężar podkaszarki na ramiona i plecy. Najlepsze modele posiadają w zestawie dodatki, m.in.:

 • osłonkę zabezpieczającą,
 • uchwyt,
 • dodatkowe kółka.

Poza tym wybrane produkty mają wbudowany system antywibracyjny, który zmniejsza drgania. Warto więc zakupić, taki sprzęt, który będzie wytrzymały oraz wpłynie na samą efektywność pracy podczas obkaszania.

Opinia z forum: „Dodam jedynie, żeby zwrócić przy zakupie uwagę, na takie rzeczy jak waga, wygoda użytkowania no i czy posiada szelki (ból pleców bez nich gwarantowany), oczywiście podstawa to też kupno markowych podkaszarek […]”.

Jak wykaszać podkaszarką elektryczną?

Obkaszanie przyrządem jest bardzo prostą czynnością. Wystarczy chwycić sprzęt za dedykowane rączki, a następnie unosząc go kilka centymetrów nad ziemią, ścinać wysokie zarośla. Podczas tej czynności trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób. Warto pamiętać, że podczas korzystania z narzędzi elektrycznych, trzeba mieć na uwadze niebezpieczeństwo w postaci porażenia prądem. Ponadto warto wyposażyć się w okulary oraz ubranie ochronne.

Podsumowanie

 • Podkaszarka elektryczna to przydatne narzędzie do skracania roślinności w trudno dostępnych miejscach.
 • Podkaszarka to niewielkich rozmiarów przyrząd, który może być wykorzystywany nawet przez drobne osoby.
 • Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, m.in. moc silnika, prędkość obrotową, średnicę roboczą, długość trzonu oraz na mechanizm skracania roślinności.
 • Dzięki dodatkowym funkcjom można dostosować wygodny kąt nachylenia podczas cięcia.
 • Podczas używania przyrządu należy wyposażyć się w okulary oraz ubranie ochronne.
 • Podkaszarka elektryczna to przydatne narzędzie do skracania roślinności w trudno dostępnych miejscach.
 • Podkaszarka to niewielkich rozmiarów przyrząd, który może być wykorzystywany nawet przez drobne osoby.
 • Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, m.in. moc silnika, prędkość obrotową, średnicę roboczą, długość trzonu oraz na mechanizm skracania roślinności.
 • Dzięki dodatkowym funkcjom można dostosować wygodny kąt nachylenia podczas cięcia.
 • Podczas używania przyrządu należy wyposażyć się w okulary oraz ubranie ochronne.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jak wybrać podkaszarkę elektryczną?

Po pierwsze należy wybrać narzędzie, którego moc będzie wynosić powyżej 450 W. Po drugie istotnym elementem jest średnica robocza kosiarki, która powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Na koniec warto wziąć pod uwagę wagę produktu i dostosować go do postury ciała użytkownika.

Czym różni się podkaszarka elektryczna przewodowa od akumulatorowej?

Podkaszarka elektryczna zasilana jest poprzez kabel, który podłączany jest do gniazdka. Akumulatorowa podkaszarka to narzędzie, które napędzane jest przez naładowany akumulator — jest ona bezprzewodowa.

Jak nawinąć żyłkę do podkaszarki?

W pierwszej kolejności odłącz kosiarkę od zasilania, a następnie odwróć ją do góry. Naciśnij dwie wypustki przy głowicy znajdujące się po jej bokach, jednocześnie unieś ją do góry. Po czym wyjmij szpulkę, na którą nawiń kolejną partię.
Oceń