Odpowiednia higiena jamy ustnej to bardzo istotny element dotyczący kwestii związanej ze zdrowiem człowieka. Ponadto białe zęby to jeden z pierwszych elementów, które dostrzegane są przez osobę przeprowadzającą z nami rozmowę. Jest to zatem ważny i jeden z pierwszych czynników, które wpływają na prezentację naszej osoby w oczach drugiego człowieka. Warto zatem przykładać szczególną uwagę do działań związanych z pielęgnacją zdrowego i pięknego uśmiechu. Nasze czynności w tym zakresie nie powinny zatem ograniczać się tylko do systematycznych wizyt u lekarza stomatologa, regularnego czyszczenia zębów oraz właściwej diety, ale także wykorzystywania odpowiedniej i skutecznej szczoteczki do zębów. Wybór w tym zakresie jest dość bogaty. W tym aspekcie warto jednak zastanowić się nad szczoteczką klasyczną i elektryczną. Czy zakup szczoteczki elektrycznej do zębów jest korzystny? Jakie wymienia się wady i zalety tego urządzenia?

Najczęściej stosowane typy szczoteczek do zębów

Wymienia się następujące rodzaje szczoteczek do zębów:

 • szczoteczki manualne – jest to najpopularniejszy rodzaj użytkowanych szczoteczek do zębów i zarazem najprostszy. Budowa ograniczona jest do trzech elementów, a mianowicie główki zawierającej włosie, szyjki, a także rączki. Prostota nie jest jednak adekwatna do ich skuteczności. Odpowiednio wybrany model klasycznej szczoteczki do zębów może przyczynić się do właściwej ochrony. Co więcej, dostępne są w różnych wersjach, w zależności od umiejętności usuwania pożywienia z przestrzeni międzyzębowych.
 • szczoteczki soniczne – ten rodzaj urządzeń znajduje zastosowanie u osób mających wrażliwe dziąsła, które często krwawią podczas szczotkowania. Działanie szczoteczki oparte jest na ultradźwiękach emitowanych z urządzenia, które przyczyniają się do usuwania bakterii i osadu.
 • szczoteczki elektryczne – czyszczą zęby za pośrednictwem główki szczoteczki, która wprawiana jest w ruch przez wbudowany silnik elektryczny. Wykonują one ruchy pulsacyjne bądź rotacyjne z wykorzystaniem wysokiej częstotliwości. To sprawia, że są to niezwykle dokładne szczoteczki do zębów. Istotną kwestią jest to, że nie wywierają one nacisku na nasze dziąsła.

Jakie wady i zalety posiada elektryczna szczoteczka do zębów?

Elektryczne szczoteczki do czyszczenia zębów są coraz powszechniej stosowane. Określony fakt jest wynikiem ich dużej skuteczności, prostoty wykorzystania oraz komfortu. Jednakże posiadają one także pewne ujemne aspekty. Biorąc pod uwagę powyższe, warto zwrócić uwagę na ich wady i zalety.

Zalety wynikające z użytkowania elektrycznej szczoteczki do zębów:

 • jest to najdokładniejszy typ szczoteczek,
 • zapewnia dokładne usunięcie płytki nazębnej,
 • krótszy czas czyszczenia w porównaniu z klasyczną szczoteczką,
 • dba o masaż dziąseł,
 • prosta w obsłudze.

Wady związane ze stosowaniem elektrycznej szczoteczki do zębów:

 • nieprawidłowe wykorzystanie urządzenia przyczynić się może do powstania chorób jamy ustnej,
 • wysoki koszt związany z zakupem,
 • niezbędne jest źródło zasilania.

Jaką elektryczną szczoteczkę do zębów kupić?

Przed dokonaniem zakupu urządzenia należy zastanowić się nad tym, jaką elektryczną szczoteczkę do zębów wybrać. Dokonanie wyboru będzie łatwiejsze, gdy zwrócimy uwagę na następujące elementy:

 • rozmiar szczoteczki do zębów – musi być dostosowany do wieku określonej osoby. Gdy użytkownikiem urządzenia jest dziecko, wielkość główki powinna zawierać się w granicach od 7,5 do 15 mm. Dorosłe osoby mogą korzystać z urządzeń mających większy rozmiar. Rozmiar główki w tym przypadku może kształtować się nawet na poziomie 30 mm. Podobna zasada ma miejsce w odniesieniu do szerokości (dzieci do 10 mm) i długości rączki (najmłodsi do 13 mm).
 • częstotliwość ruchów szczoteczki – wyższa częstotliwość przyczynia się do dokładniejszego rozbijania oraz usuwania wytworzonej płytki nazębnej.
 • twardość włosia – jest to element, który powinien być dopasowany do stopnia wrażliwości naszych dziąseł. Miękkie włosie przeznaczone jest dla osób, których dziąsła ulegają krwawieniu podczas szczotkowania bądź mają odkryte szyjki zębowe. Średnia miękkość włosia jest właściwa dla użytkowników ze zdrowymi dziąsłami, natomiast twarde włosie sprawdzi się u osób mających zdrowe dziąsła oraz dodatkowo spożywających duże ilości kawy bądź palących papierosy. Wyróżnia się ponadto szczoteczki dysponujące włosiem sylikonowym, które jest bezpieczne dla dziąseł oraz szkliwa.
 • czas pracy na baterii – określone urządzenia nie zapewniają długiego czasu pracy na baterii. Najlepsza elektryczna szczoteczka do zębów pozwala na 30 minut użytkowania urządzenia.
 • wymiana końcówek – dobra elektryczna szczoteczka do zębów to taka, w której wymiana końcówek jest łatwa, natomiast wybór związany z twardością włosia duży. Końcówki szczoteczek elektrycznych mogą zawierać nakładki: do mycia zębów, czyszczenia języka, polerowania zębów, wybielania oraz masowania dziąseł.
 • inne wyposażenie – dodatkowe elementy związane z wyposażeniem elektrycznych szczoteczek do zębów to: irygator, flosser (czyści płytkę nazębną) oraz sanitizer (dezynfekcja szczoteczki z wykorzystaniem promieniowania UV).

Dodatkowe funkcje szczoteczki elektrycznej

Elektryczne szczoteczki do zębów z najwyższej półki posiadają dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają ich użytkowanie. Najczęściej wyposaża się je w następujące wartości: czujnik siły nacisku, regulacja prędkości, czasomierz, sygnalizacja wymiany główki, a także wskaźnik informujący o naładowaniu akumulatora.

Elektryczna szczoteczka do zębów – Cena i Ranking 2020

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Elektryczne szczoteczki do zębów.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń