Frezarka – Ranking Grudzień 2024

Frezarka to dość specjalistyczne urządzenie, właściwie do użytku przez profesjonalistów, natomiast amatorzy muszą nabyć troszkę doświadczenia zanim przejdą do konkretnego wykonania zadania. Nie jest to jednak niemożliwe. Frezowanie to wygładzanie i zaokrąglanie krawędzi elementów drewnianych. Frezując należy dobrze najpierw przygotować miejsce pracy, zamontować odpowiedni frez, wypróbować jego działanie i zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Rodzaje i typy frezarek. Frezarka do drewna czy metalu?

Biorąc pod uwagę przeznaczenie frezarki możemy podzielić na:

  • frezarki do drewna
  • frezarki do metalu

Oczywiście zarówno wśród jednych, jak i drugich można znaleźć frezarki dla amatorów i zawodowców. Frezarki amatorskie są oczywiście słabsze jakościowo, zwykle jest to frezarka ręczna i przede wszystkim nie jest tak nowoczesna. Frezarki profesjonalne, sterowane numerycznie to dość duży też wydatek, bo ponad 100 tysięcy złotych, ale oczywiście jeśli szukamy frezarki do użytku domowego, do rozwijania naszego hobby, co w ostatnich latach jest bardzo modne oczywiście wystarczy frezarka dużo tańsza, bo ceny zaczynają si już od 400 złotych. Jasne jest, że taka frezarka nie ma możliwości tej profesjonalnej, ale zapewne nasze oczekiwania w stosunku do niej są dużo mniejsze.

Frezarka do drewna idealnie sprawdza się w warsztatach stolarskich oraz jest również sprzętem często wybieranym przez domorosłych majsterkowiczów.
Frezarka do drewna idealnie sprawdza się w warsztatach stolarskich oraz jest również sprzętem często wybieranym przez domorosłych majsterkowiczów.

Ze względu na ilość wrzecion frezarki można podzielić na:

  • frezarka jednowrzecionowa
  • frezarka wielowrzecionowa

natomiast ze względu na położenie tego wrzeciona frezarki można podzielić na:

  • frezarki górnowrzecionowe, są to najczęściej wykorzystywane frezarki, główne ich zastosowane to przede wszystkim: frezowanie krawędzi półek, różnorodnych krzywizn, profili narożnych i rowków do połączeń drewnianych. Warto również zaopatrzyć się w dodatkowe oprzyrządowanie, na przykład w przypadku frezowania okrągłych elementów w cyrkiel frezarski, natomiast w przypadku prostych krawędzi w prowadnicę równoległą. Frezując, należy pamiętać o spokojnym prowadzeniu frezarki, by powierzchnia była gładka i raczej w kierunku zgodnym z włóknami. Zabieg frezowania zwykle powtarzamy, jeśli frezujemy powyżej głębokości 8 mm, wtedy specjaliści zalecają wykonanie frezowania w przynajmniej dwóch etapach.
  • frezarki dolnowrzecionowe, wykonuje się nimi głównie frezowanie profilowe, posługiwanie się frezarką dolnowrzecionową wymaga dość dużych umiejętności i zachowania bezwzględnie bezpieczeństwa. Nie jest to frezarka dla początkującego. W trakcie użytkowania frezarki dolnowrzecionowej należy pracować bardzo uważnie i być maksymalnie skoncentrowanym, gdyż na przykład odrzut materiału frezowanego może być dla nas bardzo niebezpieczny. Koniecznie trzeba być w okularach ochronnych i w dopasowanej, a nie luźnej odzieży roboczej.
  • równowrzecionowe – trzeci typ frezarek.

Frezarka do drewna

Obróbka drewna i praca stolarza aktualnie w niczym nie przypominają pracy sprzed lat. Obecnie zarówno profesjonaliści, jak i stolarze – amatorzy chętnie sięgają po nowoczesne udogodnienia. Właśnie takim produktem jest frezarka, która pozwała na tworzenie bardzo różnorodnych rzeczy z drewna, do tego potrzeba właściwie tylko wyobraźni i umiejętności, nieraz artystycznych stolarza. Poza tym użycie frezarki sprawia, że możliwa jest bardzo precyzyjna, szybka i wygodna obróbka drzewa.

Jaką frezarkę kupić?

Wybierając frezarkę należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, między innymi na: powierzchnię stołu, rodzaj sterowania, moc wrzeciona, wielkość urządzenia, obroty maksymalne wrzeciona, masa maszyny, mocowanie narzędzia, dokładność, rozdzielczość elektroniczną, maksymalną odległość od czoła wrzeciona do powierzchni stołu, istnienie przesuwu w trzech osiach oraz szybkości dojazdowe. Analizując ofertę, należy też zwrócić uwagę na parametry skrawania, by jak najbardziej doskonale wykorzystywać moc silnika napędowego. Nie można też zapomnieć o warunkach gwarancji i rodzaju oraz dostępności serwisu. Warto również zwrócić uwagę na tryby pracy naszej frezarki, gdyż będziemy zwykle potrzebować różnych typów frezu, a można wyróżnić tu:

  • frezowanie pełne – jest to frezowanie trójstronne, w wyniku tego rodzaju frezowania powstają trzy powierzchnie obrobione materiału
  • frezowanie niepełne – jest to frezowanie dwustronne i powstają dwie powierzchnie obrobione materiału
  • frezowanie swobodne – jest to frezowanie jednostronne, w wyniku tego rodzaju frezowania powstaje jedna strona obrobiona konkretnego produktu.

Decydując się na konkretny zakup i zastanawiając jaką frezarkę wybrać należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami, ale również wytrzymałością urządzenia, solidnością i mocą. Oczywiście najlepsza frezarka, jeśli jesteśmy przygotowani finansowo, to frezarka sterowana komputerowo. W takich maszynach mikrokomputer steruje wszystkimi procesami frezowania i ma pełną kontrolę nad maszyn, regulując jej działanie, steruje więc torem działania, prędkością i głębokością skrawania, wartością posuwu i ilością przejść narzędzia w materiale.  Warto również przed zakupem skorzystać z konsultacji i rad osób wykwalifikowanych i doświadczonych w dziedzinie pracy z frezarkami. Dobra frezarka to taka, która w pełni będzie dostosowana do naszych potrzeb.

Frezarka – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Frezarki.

[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’/frezarki/–najpopularniejsze.html’ limit=’10’]

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *