Często bywa tak, że w sklepie stacjonarnym jesteśmy oczarowani wybieranym przez nas telewizorem. Wydaje się on nam wręcz idealny pod każdym względem do tego stopnia, że nie myślimy o tym, jak dane urządzenie będzie sprawowało się w zaciszu naszego domu. Wtedy może okazać się, że zainstalowany we wnętrzu telewizora zestaw głośników nie jest wystarczający, aby sprostać naszym potrzebom. Jesteśmy wtedy zobligowani do wyboru zestawu głośników zewnętrznych.
Spis treści:
Głośniki do telewizora – dostępne zestawy
Pierwszym zestawem głośników, na jaki warto zwrócić uwagę jest system 2.1. Składa się on z dwóch głośników standardowych i jednego niskotonowego. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie podczas słuchania muzyki, czy oglądania telewizji. Dźwięk jest odtwarzany w trybie stereofonicznym, dlatego będziesz w stanie spokojnie oglądać wszystkie materiały nagrane, lub nadawane w stereo. Głośniki tego typu nie sprawdzą się jednak w momencie, gdy zależy nam na właściwym odbiorze dźwięku przestrzennego. Część efektów będzie nie słyszalna, co wpłynie negatywnie na odbiór filmu. Głośniki 2.1 w szczególności polecane są do małych pomieszczeń.
Ranking głośników 2.1 do telewizora
Zestawy głośników 5.1 i 7.1 zdecydowaliśmy się przedstawić razem, ponieważ różnią się jedynie liczbą głośników. Oba zestawy polecamy do dużych pomieszczeń, których nagłośnienie małym zestawem było by nie możliwe. Każdy zestaw 5.1, czy 7.1 składa się z odpowiedniej liczby mniejszych głośników i jednego większego – niskotonowego. Subwoofer ustawiamy blisko telewizora, a mniejsze głośniki, satelity – w rogach pokoju. Uzyskujemy przez to pełny dźwięk przestrzenny, dzięki któremu nawet najmniejszy szmer, czy efekt przedstawiony na nagraniu usłyszymy bardzo wyraźnie. Ponadto większe zestawy polecane są również do gier wideo.
Ranking głośników 5.1 do telewizora
Większy zestaw to również większa ilość przewodów. Pamiętaj, że po zakupie czeka Cię żmudne przeciąganie kabli w taki sposób, aby wszystko było należycie podłączone. Miej ten fakt na uwadze, aby nie spotkała Cię niespodzianka w postaci zmiany wystroju wnętrza pokoju.
Podłączenie zewnętrznych głośników do telewizora
Najczęściej podłączenie głośników odbywa się w taki sposób, że satelity, czyli mniejsze głośniki podłączane są bezpośrednio do subwoofera. Głośnik niskotonowy ma w sobie amplituner, który nie tylko łączy głośniki w jedną całość, ale pozwala wzmocnić i poprawić jakość dźwięku. Następnie podłączenie zestawu do telewizora może odbywać się na dwa sposoby : poprzez złącze jack, które jest obecnie przyjęte za standardowe dla urządzeń audio, lub przy użyciu wyjścia optycznego. Wiele zestawów pozwala na wybór sposobu podłączenia, jedynie drugi sposób może wymagać dokupienia kilku przewodów.
Jeżeli zależy Ci na krystalicznie czystym dźwięku, zdecyduj się na zakup osobnego wzmacniacza, który będzie współgrał z całym systemem. Są to jednak dodatkowe koszty, które wiążą się często nie tylko z zakupem samego sprzętu, ale również dodatkowego okablowania.
Głośniki do telewizora w technologii bezprzewodowej
Producenci sprzętu elektronicznego wyszli naprzeciw wielu konsumentom i rozpoczęli produkcję bezprzewodowych zestawów głośników, które współpracują z wieloma telewizorami. Głośniki z telewizorem łączą się poprzez Bluetooth, co w zamkniętych pomieszczeniach jest wystarczające. W przypadku zestawów bezprzewodowych jedyny przewód znajduje się przy nadajniku, który łączy się bezpośrednio z telewizorem, następnie dźwięk przesyłany jest bezprzewodowo bezpośrednio do głośników.
Wykorzystanie Bluetooth pozwala na dowolne ustawienie zestawu audio w pokoju. Nie jesteśmy zobligowani do jednego ustawienia, dlatego możemy dostosować je do własnych preferencji. Naszym zdaniem warto jest zainwestować w system tego typu, ponieważ czynnie pozwala on uniknąć dużej ilości przewodów, co przekłada się na wygodę użytkowania. Należy również wspomnieć o zakłóceniach, które mogą wynikać z użycia połączenia bezprzewodowego. Straty te są jednak na tyle małe, że często ich nie zauważymy.
Głośniki do telewizora – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Nie wspomnieliśmy wcześniej o bardzo ważnej dla wielu użytkowników kwestii – wyglądzie urządzeń. Ich design powinien komponować się z wnętrzem pokoju, aby wszystko było połączone w sposób estetyczny. Dzięki dobremu zgraniu kolorystycznemu jesteśmy również w stanie częściowo zamaskować zestaw audio, co pozwoli oczarować gości wydobywającym się dźwiękiem.
Klasa zestawu jest bardzo istotna. Tanie głośniki nie poprawią znacząco dźwięku, a nawet ich możliwości mogą być takie same, jak zestawu wbudowanego. Warto jest poszukiwania skierować na głośniki droższe, ponieważ dopiero po inwestycji w lepszy sprzęt odczujemy różnicę. Kolejnym parametrem, który jest ważny, jest moc. Wybierz takie głośniki, aby ich deklarowana moc była znacznie większa w porównaniu do głośników wbudowanych w telewizor.
Z kolei producent nie ma większego znaczenia. Ważne są jedynie parametry i możliwości wybieranego sprzętu.
Niedługo będę kupował nowy telewizor i mam pytanie: czy takie głośniki są potrzebne? Większość telewizorów raczej ma wbudowane głośniki, które nie są wcale złej jakości. Raczej nie będę na nim słuchał głośno muzyki, więc zastanawiam się czy taki sprzęt mi się przyda. Sam telewizor będzie mnie dosyć sporo kosztował, więc wolałbym ograniczyć koszty…
Ciekawy artykuł. Moje głośniki z telewizora są słabe i szukam jakiegoś fajnego zestawu. Co mi polecicie? Wystarczy mi jakiś prosty zestaw, ważne żeby jakość dźwięku była dobra. Jaki system jest najlepszy spośród tych trzech wymienionych w rankingu?
Ja nie mam żadnych głośników i nie narzekam, jakość dźwięku w moim TV (LG Smart TV 55′) jest na tyle dobra, że nie potrzebuje specjalnych zestawów.