Gospodarstwa domowe coraz częściej wyposażone są w golarki elektryczne, porzucając przestarzałe brzytwy i szybko zużywające się maszynki jednorazowe. Zaletami, na które mężczyźni ostatnimi czasy częściej zwracają uwagę, są w głównej mierze: skrócony czas golenia oraz możliwość skracania zarostu wedle własnego uznania. Jaka golarka będzie najodpowiedniejsza dla nowicjusza?
Jaka golarka elektryczna? – rodzaje golarek elektrycznych
Golarki foliowe – najlepsza golarka pod względem cenowym. Golarki foliowe wyposażone są w ostrza umieszczone pod specjalną folią, przez którą wpuszczane są włosy. Gęstość rozmieszczenia dziur w folii wpływa na dokładność golenia, a producenci eksperymentują z ilością warstw foliowych w celu zwiększenia komfortu z golenia. Niewątpliwymi zaletami golarek foliowych jest ich niska cena oraz płynność golenia. Golarki trójwarstwowe oferują szybkie i dokładne golenie, a te z systemem jednowarstwowym są tańsze, aczkolwiek mniej dokładne.
Golarki głowicowe – golarki z wyższej półki cenowej. Wyposażone są w specjalne głowice, najczęściej dwie lub trzy, które dzięki ruchomym mechanicznym częścią dopasowują się do kształtu twarzy. Każda z głowic zbudowana jest z ostrzy, które różnią się zagęszczeniem i jakością wykonania w zależności od ceny. Golarka głowicowa to dobra golarka elektryczna dla mężczyzn, którym zależy na czasie golenia. Wyższa cena zapewnia krótszy czas golenia z dokładnością porównywalną do golarek foliowych.
Tradycyjne golarki foliowe sprawdzą się lepiej w sytuacji golenia włosów rosnących w jedną stronę. Włosy w łatwy sposób wpadają wtedy do dziur w folii, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Ilość modułów foliowych i otworów w folii będzie skutkowała w różny komfort i dokładność golenia. Golarki głowicowe wyposażone są w grubsze, w porównaniu z golarkami foliowymi, blaszki pod którymi zamontowane są ostrza. Ten typ golarek nie pozwala na przycięcie zrostu tak nisko jak golarki foliowej, ale są od nich szybsze i dokładniejsze. Najważniejsze przy wyborze rodzaju golarki jest unikanie tanich egzemplarzy obu rodzajów, charakteryzujących się większą awaryjnością i mniejsza dokładnością.