Gdy nadchodzi lato to nic tak nie sprawia przyjemności jak przebywanie na świeżym powietrzu. Czas umila nam na pewno huśtawka. Mowa tu nie tylko o takiej huśtawce na placu zabaw, ale również o takim meblu ogrodowym jak huśtawka ogrodowa. Takie urządzenie pozwala na bardzo dobry relaks na własnym podwórku, na drzemkę lub na długie pogawędki odbywane wieczorami.

Huśtawki ogrodowe – podział pod względem materiału

  1. Huśtawka ogrodowa z metalu – huśtawka o stabilnej konstrukcji, możliwa do ustawienia jedynie na utwardzonej powierzchni. Wymaga dużej ilości miejsca. Zazwyczaj wyposażona w dodatkowy daszek i zabezpieczenia.
  2. Huśtawka z drewna – przeznaczona dla osób ceniących sobie wygląd. Charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością, a także niższym parametrem maksymalnego obciążenia. Ją również warto ustawić na utwardzonej powierzchni, ponieważ zazwyczaj do ich budowy wykorzystywane jest mocne drewno dębowe.
  3. Huśtawka z plastiku – cechuje się najmniejszym możliwym udźwigiem. Ponadto nie zapewnia należytego bezpieczeństwa.

Huśtawka ogrodowa – drewniana czy plastikowa?

Jeżeli mieszkamy w bloku i posiadamy duży balkon, lub jeżeli nasz domek ma bardzo mały ogród, to na zagospodarowanie tarasu świetnym pomysłem będzie huśtawka ogrodowa drewniana. W sklepach mamy duży wybór huśtawek, które są wykonane z szerokiej gamy drewna. Ponadto, dostępne są również huśtawki, które posiadają otwierane oparcie czy daszek nad głową, który uchroni nas przed letnimi opadami deszczu czy słońcem. Ważnym wyposażeniem huśtawki jest także dokupienie poduch i oparcia, które zwiększą komfort użytkowania takiej huśtawki. Jeżeli huśtawka ogrodowa dla dzieci będzie przeznaczona, musimy pamiętać, aby nie była ona za bardzo wysoka. Ponadto musimy zwrócić uwagę na jej zakończenia. Gdy zastanawiamy się jaka huśtawka będzie dla nas odpowiednia, warto przeglądnąć w sklepie ogrodniczym stoisko, które zawiera huśtawki drewniane dla dzieci oraz poprosić o radę pracownika.

Huśtawka rozkładana – czy warto?

Niemal każdą huśtawkę można rozłożyć na części pierwsze. Warto jednak szczególnie pomyśleć o tej opcji, jeśli planujemy częste przeprowadzki lub chcemy, aby nasz sprzęt rekreacyjny pozostawał w idealnej kondycji przez wiele lat. Ponadto musimy zaznaczyć, że rozłożenie możliwe jest jedynie w przypadku konstrukcji metalowych lub aluminiowych. Rozłożenie huśtawki plastikowej lub drewnianej nie jest możliwe ze względu na zastosowane materiały, o czym warto pamiętać dokonując wyboru zakupowego.

Huśtawka ogrodowa z opony. Jeszcze dosyć popularna w Polsce. Niestety równie niebezpieczna dla dziecka co popularna.
Huśtawka ogrodowa z opony. Jeszcze dosyć popularna w Polsce. Niestety równie niebezpieczna dla dziecka co popularna.

Jaka huśtawka ogrodowa dla dziecka?

Huśtawka dla dziecka powinna być przede wszystkim stabilna i dopasowana do jego wieku. Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, dlatego warto zastanowić się nad zakupem huśtawki z dodatkowym zabezpieczeniami. Ich siedziska zazwyczaj posiadają dodatkowe poręcze, dzięki którym malec nie wypadnie nawet będąc bardzo wysoko.

W przypadku większych dzieci w zupełności wystarczy rozwiązanie standardowe, jednak w określonych przypadkach również warto zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami.

Rozmiar huśtawki a ogrodu

Warto pamiętać, aby wybierając huśtawkę ogrodową zwrócić uwagę na jej wielkość. Parametr ten musi być dopasowany do wielkości ogrodu i wolnego miejsca, ponieważ większa huśtawka nie tylko może nie zmieścić się, ale również nie będzie współgrać z pozostałym wystrojem przestrzeni.

Ponadto mniejsze huśtawki znacznie mniej rzucają się w oczy, dlatego lepiej będą wyglądały w mniejszym ogrodzie, gdzie ważna jest harmonia. Zwróć również uwagę na daszek, ponieważ jest ona bardzo często dodawany do sprzętu rekreacyjnego i może okazać się zbawienny w szczególnie upalne dni.

Jaką huśtawkę wybrać?

Jeżeli dalej nie wiemy jaka huśtawka będzie odpowiednia, to nadmienimy fakt, iż huśtawka nie powinna się przemieszczać podczas bujania. Jeżeli chodzi o sprawdzenie stron internetowych pod hasłem „huśtawka ogrodowa wymiary”, to znajdziemy najczęściej pojawiające się cyferki, wspólne dla większości huśtawek. Może to być np. 195 cm wysokości, 200 cm szerokości oraz siedzisko o wymiarach 150 cm i o głębokości 50cm. Cena huśtawki ogrodowej uzależniona jest od materiału z którego jest wykonana(czy jest to metal czy drewno). Co więcej, wpływ na cenę również fakt, ile osób powinna takowa pomieścić. Jednak chcąc za bardzo nie naciągnąć budżetu domowego, takie z tańszych huśtawek nabyć możemy w granicach od 200-300zł.

⇒ Masz już huśtawkę i szukasz czegoś innego? A może hamak do ogrodu?

Podsumowując, huśtawka jest atrakcyjnym meblem ogrodowym. Jednak przy jej zakupie należy kierować się tym, iż powinna być stabilna oraz solidnie wykonana. Jeżeli chcemy, aby spędzały na niej czas nasze dzieci, to dodatkowo musimy zwrócić uwagę na jej wykończenia oraz wysokość.

Huśtawka ogrodowa – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Huśtawka ogrodowa. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania z huśtawki?

Najważniejszym parametrem huśtawki jest bezapelacyjnie maksymalne obciążenie. Nie może zostać ono przekroczone w żadnym momencie użytkowania, ponieważ huśtawka może ulec zniszczeniu. Ponadto przed zakupem sprawdź, z jakich materiałów wykonano stelaż danego sprzętu. Jeżeli jest on drewniany, niemal na pewno będzie delikatniejszy, a co za tym idzie – z huśtawki skorzysta mniej osób.

Dlatego też zdecydowanie bardziej polecamy huśtawki ogrodowe ze stelażem metalowym, który jest mocny i stabilny w każdych warunkach. Ponadto charakteryzuje się także zwiększonym maksymalnym obciążeniem, dlatego ze sprzętu skorzysta wiele osób.

Gdzie ustawić huśtawkę?

Wydawać by się mogło, że miejsce, w którym ustawimy huśtawkę w ogrodzie nie ma najmniejszego znaczenia. Jest to jednak mylne wrażenie, ponieważ sprzęt tego typu należy ustawiać zwracając uwagę na jego parametry i wytrzymałość.

Mniejsze huśtawki mogą zostać ustawione nawet na trawie. Nie zniszczą one gleby, czy roślin wokół nawet po wielu latach. Należy jednak pamiętać, aby wstrzymać się z korzystania z huśtawki zaraz po deszczu, ponieważ gleba może się zapaść. Cięższe konstrukcje wykonane z metalu warto ustawić na powierzchni utwardzonej takiej, jak beton, żwir, czy ażur.