Zastanawiasz się jaka huśtawka ogrodowa będzie najlepsza? Sprawdź przydatny poradnik, który ułatwi Twój wybór podczas zakupu huśtawki! Poznaj ranking najlepszych huśtawek ogrodowych dla dzieci!

Huśtawka ogrodowa – Ranking Kwiecień 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na Kwiecień 2024 dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii huśtawki ogrodowe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Huśtawka ogrodowa z opony. Jeszcze dosyć popularna w Polsce. Niestety równie niebezpieczna dla dziecka co popularna.
Huśtawka ogrodowa z opony. Jeszcze dosyć popularna w Polsce. Niestety równie niebezpieczna dla dziecka co popularna.

Huśtawka plastikowa, metalowa czy drewniana — jaki materiał wybrać?

Decydując się na huśtawkę do ogrodu, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego została wykonana. Na rynku dostępne są trzy typu huśtawki:

 • plastikowa,
 • metalowa,
 • drewniana.

Jednak, którą z nich wybrać, aby służyła przez wiele lat, była bezpieczna, a przy tym odporna na warunki atmosferyczne?

Huśtawka plastikowa

Huśtawka wykonana z plastiku cechuje się lekką konstrukcją, a tym samym najmniejszym udźwigiem. Występuje ona w postaci plastikowego siedziska, które montuje się do poręczy lub futryny za pomocą lin. Dedykowana jest dla małych dzieci. Warto dodać, że nie zapewnia ona należytego bezpieczeństwa, jest poddana na warunki pogodowe, a tym samym szybko się zużywa.

Huśtawka metalowa — wytrzymały produkt na wiele lata

Kolejnym rodzajem jest huśtawka z metalu. Posiada ona stabilną, stalową konstrukcję malowaną proszkowo. Jest trwała, a przy tym wymaga ustawienia na utwardzonej powierzchni. Dzięki zabezpieczeniu korozyjnemu produkt jest wytrzymały i może służyć przez wiele lat użytkowania. Ponadto jej konstrukcja jest lekka, a tym samym można ją swobodnie przenosić.

Drewniana huśtawka ogrodowa

Huśtawka wykonana z drewna cechuje się mocną konstrukcją, dużą stabilnością i nie wymaga specjalnie przygotowanego podłoża. Dobrze zakonserwowana posłuży przez wiele lat użytkowania. Z pewnością jest to tradycyjne i wygodne rozwiązanie. Decydując się na mebel drewniany, trzeba zadbać o jego regularne impregnowanie, które powinno odbywać się co roku.

Opinia z forum: “Producenci impregnatów dają zazwyczaj 5 lat gwarancji na farby, więc huśtawka ogrodowa spokojnie posłuży nam do czasu nim nasze dziecko z niej wyrośnie.”

Huśtawka ławka, rozkładana, czy wisząca?

Kupując huśtawkę, warto wybrać siedzisko, które będzie dostosowane do potrzeb użytkownika. Najczęściej można spotkać trzy typy siedziska:

 • proste,
 • rozkładane,
 • fotel wiszący.

Jaki hamak wybrać?

Huśtawka ławka — wygodne siedzisko

Prosta ławka jest to tradycyjne rozwiązanie, które może pomieścić większą ilość osób. Oparcie jest w kształcie kąta prostego, które jest wytrzymałe i dobrze wyprofilowane. Dedykowane jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych osób.

Huśtawka rozkładana — miejsce na odpoczynek

Innym rozwiązaniem jest model rozkładany. Najczęściej posiada on dwie funkcję — wygodnego, prostego siedziska, oraz rozkładanego wypoczynku. To zastosowanie sprawdzi się dla osób, które szukają relaksu w postaci krótkiej drzemki. Funkcję rozkładania można spotkać tylko w przypadku modeli wykonanych z mocnej stali, w których zastosowano przemyślany system umożliwiający zmianę siedziska na wygodną leżankę.

Huśtawka wisząca — bocianie gniazdo

Ostatnim rodzajem siedziska jest wiszący fotel lub gniazdo. Model ten jest wykonany z materiału, który montuje się za pomocą lin do wcześniej przygotowanej poręczy, futryny, czy sufitu. Warto mieć na uwadze, że wspomniany wzór pomieści jedną osobę lub maksymalnie dwójkę dzieci.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna huśtawki?

Kupno huśtawki ogrodowej powinno być przemyślane. Dlatego jeszcze przed wyborem warto zapoznać się z naszym poradnikiem, który wskaże, na jakie parametry zwrócić uwagę. W związku z tym jaką huśtawkę wybrać do Twojego ogrodu?

Huśtawka w ogrodzie — stelaż i konstrukcja

Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego została wykonana huśtawka. Obecnie można spotkać produkty wykonane z metalu, drewna lub plastiku.

Bez wątpienia mebel wykonany z metalu jest najtrwalszy, ze względu na zabezpieczenie antykorozyjne. Dzięki czemu produkt może służyć przez wiele lat. Materiał drewniany jest równie wytrzymała, jednak wymaga corocznej impregnacji. W dodatku należy zadbać o zabezpieczenie elementów dotykających ziemię, w taki sposób, aby nie dochodziło do gnicia. Z kolei produkt plastikowy szybko się zużywa.

Rozmiar i maksymalna waga

Kolejnym istotnym elementem jest rozmiar oraz maksymalna waga, jaką jest w stanie udźwignąć huśtawka. Wielkość powinna być dopasowany do ilości osób w rodzinie. Im więcej osób, tym rozmiar powinien być większy. Warto dodać, że większość produktów jest dostosowana dla 3 osób. Co więcej, należy dobrać odpowiednią szerokość do ilości użytkowników, oraz zwrócić uwagę na wytrzymałe sprężyny, które zapewnią bezpieczne funkcjonowanie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, które powinno wynosić przynajmniej 300 kg dla huśtawki wieloosobowej.

Wysoka jakość wykonania

Innym kluczowym aspektem podczas zakupu huśtawki jest wybór takiej, której jakość potwierdzona jest dokumentami. Producenci dobrych mebli ogrodowych powinni posiadać atesty oraz certyfikaty jakości, które będą gwarantować bezpieczeństwo użytkowania, wysoką jakość wykonania, oraz stabilną konstrukcję. Warto dodać, że potwierdzenie jakości może decydować o odpowiedzialności producenta w przypadku zepsucia się produktu.

Dodatkowe wyposażenie

Kupując wygodną huśtawkę, warto dobrać odpowiedni model do swoich preferencji. Wiele produktów ma dodatkowe wyposażenie oraz funkcję, które wpływają na wygodę korzystania oraz design. Do takich dodatków można zaliczyć m.in. poduszki, moskitiery, baldachim czy daszek. Ponadto można spotkać regulowane siedzisko, które umożliwia dostosowanie położenia do upodobań osób korzystających z wybranego produktu.

Cena

Istotnym aspektem jest cena, którą należy przeznaczyć na huśtawkę. Koszt, jaki trzeba ponieść, zależny jest od zastosowanego materiału, rozmiaru, producenta oraz dodatkowego wyposażenia. Cena za sztukę zaczyna się od 35 zł, a kończy na 3500 zł w przypadku najlepszych modeli.

Rodzaj huśtawki Przedział cenowy
Plastikowa od 35 do 109 zł
Drewniana od 350 zł do 3500 zł
Metalowa od 299 zł do 2000 zł.
Fotel wiszący od 190 zł do 1099 zł

Jaką huśtawkę ogrodową kupić dla dziecka?

Huśtawka dla dziecka powinna być przede wszystkim stabilna i dopasowana do jego wieku i wysokości. Bezpieczeństwo jest ważne w przypadku małych dzieci, dlatego warto zakupić produkt z dodatkowymi zabezpieczeniami. Ich siedziska zazwyczaj posiadają poręcze, które uniemożliwiają wypadnięcie. W przypadku większych dzieci wystarczy rozwiązanie standardowe.

Opinia z forum: ”Huśtawka jest świetną zabawą dla dzieci i dorosłych oraz daje dużo odprężenie, dlatego postanowiłem, że musi znaleźć się w moim ogrodzie”.

Gdzie postawić huśtawkę ogrodową?

Ustawienie huśtawki zależne jest od jej wagi, rozmiaru oraz materiału, z którego została wykonana. Dlatego jeśli huśtawka waży więcej niż 100 kg, wtedy warto przygotować pod nią utwardzone podłoże. W tym celu można ustawić ją na:

 • betonowej posadzce,
 • kostce brukowej,
 • tarasie,
 • balkonie,
 • utwardzonej glebie.

Oprócz tego dla lepszej stabilizacji i bezpieczeństwa można zabetonować nogi huśtawki w podłożu.

Podsumowanie

 • Kupując dobrą huśtawkę do swojego ogrodu, warto wziąć pod uwagę parametry, m.in. materiał, z którego została wytworzona, szerokość, liczbę miejsc, maksymalny ciężar, wagę oraz dodatkowe udogodnienia.
 • Huśtawki najczęściej są wykonane z drewna, stali, lub z tworzywa sztucznego.
 • Wybierając dany model huśtawki, należy przeanalizować, czy lepsza będzie w postaci prostego oparcia, rozkładana, czy wiszącego fotela.
 • Z huśtawki mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.
 • Ważnym aspektem jest wybór producenta, który udziela gwarancji, a jego produkty posiadają atesty i certyfikaty.
 • Decydując się na wybrany model, warto zaczerpnąć opinii innych użytkowników oraz sprawdzić ranking huśtawek ogrodowych.
 • Podłoże pod stelaż huśtawki powinno być odpowiednio utwardzone i przygotowane.
 • Wybór miejsca pod dany model, zależny jest od jego masy oraz całkowitego obciążenia. Idealnym miejscem jest: posadzka betonowa, miejsce z kostką brukową, utwardzone podłoże, lub taras.
 • Dodatkowo warto zaopatrzyć się w pokrowiec lub inny rodzaj zabezpieczenia podczas sezonowania huśtawki. Produkt można zakupić przez sklep online.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jaką szerokość huśtawki wybrać?

Szerokość huśtawki zależna jest od osób, które będą na niej przebywać. Dlatego warto wybrać produkt, który dostosowany jest dla więcej niż dwóch osób.

Jakie podłoże pod huśtawkę?

Podłoże pod huśtawkę powinno być wcześniej utwardzone i przygotowane. Dlatego modele wieloosobowe, których maksymalne obciążenie przekracza 200 kg, warto ustawić na betonowym podłożu, kostce brukowej, lub tarasie.

Huśtawka na stelażu czy przywieszana?

Rodzaj zależny jest od preferencji osoby, która będzie korzystać z huśtawki. Huśtawka na stelażu dedykowana jest do ogrodów, natomiast przywieszana świetnie sprawdzi się na tarasie lub wewnątrz domu.

Ile osób zmieści się na huśtawce ogrodowej?

Ilość osób zależna jest od rozmiaru huśtawki. Większość produktów przystosowana jest dla 3 osób, jednak są również dostępne wzory jedno-, dwu-, lub czteroosobowe.
5/5 - (1 głosów)