Właściwa higiena jamy ustnej jest bardzo ważną kwestią i to nie tylko ze względu na aspekt natury estetycznej. Niewłaściwe działania w tym zakresie prowadzą do chorób zębów oraz dziąseł, które w pewnym stopniu mogą wpływać również na zdrowie całego organizmu człowieka. Biorąc pod uwagę powyższe, już od najmłodszych lat zachęcani jesteśmy do aktywnego i skutecznego dbania o zdrowie uśmiechu. Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko regularne wizyty u lekarza stomatologa, wybór odpowiedniej pasty czy szczoteczki. Coraz bardziej popularne stają się inne urządzenia przyczyniające się do uzupełnienia higienizacji zębów. Elektryczne szczoteczki do zębów powoli staja się standardem, a coraz większą popularnością cieszą się irygatory do zębów. W przypadku podjęcia decyzji o zakupie ostatniego z wymienionych urządzeń powinniśmy uzyskać na ich temat więcej informacji.

Czym jest irygator do zębów?

Irygator do zębów jest sprzętem, który wynaleziony został wiele lat temu. Ówczesne urządzenia jednak wyróżniały się dużym rozmiarem. Ten aspekt przyczyniał się do tego, że były one przede wszystkim wyposażeniem gabinetów dentystycznych. Jednakże w ostatnich latach ponownie pojawiła się na nie moda. Rozwój technologii spowodował także, że irygatory przybrały małe rozmiary i wystąpiły w powszechnej sprzedaży. Dzięki temu możemy jeszcze dokładniej dbać o higienę zębów.

Irygator jest urządzeniem służącym głównie do usuwania zanieczyszczeń znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych. Co więcej, narzędzie dba o masaż dziąseł. Zasadniczym elementem każdego irygatora jest pompka, która generuje wąski strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Strumień wody pochodzący z irygatora rozchodzi się w sposób pulsacyjny, dzięki czemu przyczynia się do skutecznego rozbijania płytki nazębnej. Ponadto zapewnia również dokładne usuwanie osadów oraz resztek pokarmów z obszarów, które są trudno dostępne. Irygator do zębów przyczynia się do wypłukiwania bakterii ukrytych w kieszonkach przyzębnych, które prowadzą do chorób dziąseł.

Podkreślić również należy fakt, że dobry irygator do zębów jest urządzeniem bardzo delikatnym dla szkliwa oraz dziąseł. W tym tkwi również przewaga irygatora nad nicią dentystyczną, która używana niewłaściwie może przyczynić się do powstania szkód. Irygator do zębów jest przyrządem uzupełniającym działanie szczoteczki do zębów. Zwrócić należy uwagę na to, ze sprzęt ten nie należy do drogich urządzeń. Zakup irygatora jest korzystniejszym działaniem niż korzystanie z podobnego zabiegu w gabinetach stomatologicznych.

W jaki sposób należy używać irygatora do zębów?

Stosowanie irygatora do zębów jest prostym działaniem. Po uruchomieniu określonego sprzętu należy:

 • przybliżyć urządzenie do zębów,
 • uruchomić strumień wody, a następnie zwrócić w kierunku przestrzeni miedzyzębowych,
 • utrzymywać taką pozycję przez kilka sekund i przesuwać do kolejnych przestrzeni pomiędzy zębami.

Istotną informacją jest to, że irygator może pełnić swoją rolę, wykorzystując zwykłą wodę, jak i różne płyny oraz płukanki. Warto używać płukanek, gdyż zawierają one składniki mające działanie bakteriobójcze. Dzięki temu działamy na zęby w sposób dwojaki.

Jaki irygator do zębów kupić?

Gdy podejmiemy decyzje o zakupie urządzenia, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki irygator do zębów wybrać. Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaje irygatorów do zębów. Wymienia się zatem następujące typy urządzeń:

 • irygatory stacjonarne – są to urządzenia wyróżniające się wyższą ceną, jednakże wyposażone są w zbiornik mający dużą pojemność. Dzięki temu możemy liczyć na dłuższą pracę sprzętu, bez potrzeby uzupełniania wody. Określony zbiornik umieszczony jest w bazie irygatora, od którego odchodzi rączka z wężykiem, która wykorzystywana jest do przeprowadzania zabiegu irygacji.
 • irygatory bezprzewodowe – charakteryzują się tym, że nie posiadają żadnych przewodów. Z drugiej jednak strony, zbiorniki tych urządzeń są znacznie mniejsze niż w przypadku ich stacjonarnych odpowiedników. Ponadto są one cięższe, gdyż zawierają akumulator. Korzystnym aspektem jest to, że określony sprzęt jest bardziej mobilny i wykorzystywany może być w podróży.

Urządzenia stacjonarne w większości przypadków mają zasilanie sieciowe. W odniesieniu do irygatorów bezprzewodowych wyróżnić można dwa sposoby zasilania: za pośrednictwem baterii bądź wbudowanego akumulatora. Najlepszy irygator do zębów pozwala na wykorzystywanie zarówno zasilania akumulatorowego, jak i sieciowego.

Jakie dodatkowe funkcje posiadają irygatory do zębów?

Irygatory do zębów posiadają także bardzo wiele funkcji dodatkowych. Warto uwzględnić określone parametry przy podejmowaniu decyzji o zakupie urządzenia. Zwiększają one skuteczność, a ponadto komfort obsługi. Wyróżnić można następujące, podstawowe funkcje dodatkowe:

 • regulacja ciśnienia wody (dostosowanie siły strumienia wody do wrażliwości zębów oraz dziąseł),
 • regulacja częstotliwości pracy,
 • technologia mikrokropelek (pozwala na łączenie płynu z powietrzem, zwiększając tym samym delikatność zabiegu),
 • obrotowa końcówka,
 • pulsacyjny tryb pracy (zwiększa efektywność czyszczenia),
 • uchwyt magnetyczny.

Irygator do zębów – Cena i Ranking 2020

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Irygatory do zębów.