Remont to niewątpliwie trudny czas dla domowników. Kiedy tylko się zacznie, niecierpliwie odliczamy dni do jego końca. Czekamy z utęsknieniem na moment, w którym z kartonów wypakujemy ukochane książki i bibeloty albo ugotujemy pierwszy posiłek w świeżo wyremontowanej kuchni.
Każdy remont nieodzownie łączy się z generalnym sprzątaniem, które do najprzyjemniejszych nie należy. Remonty to najczęściej tynkowanie, szpachlowanie, cyklinowanie, malowanie i wiele innych prac, które pozostawiają po sobie całą masę kurzu, pyłu i innych zabrudzeń, z którymi nie jest łatwo sobie później poradzić.
Spis treści:
Zabezpiecz się przed remontem
O sprzątaniu po remoncie powinniśmy pomyśleć jeszcze przed jego rozpoczęciem. Warto wszystko dokładnie zaplanować, aby ułatwić sobie zarówno przeprowadzenie prac remontowych, jak i późniejsze prace porządkowe. Należy dokładnie zabezpieczyć meble, ramy okienne, różnego rodzaju sprzęty AGD i RTV oraz podłogę. Posłużą nam do tego dostępne w każdym markecie budowlanym folia i taśmy malarskie. Jeśli mamy taką możliwość, meble i kartony z rzeczami wynieśmy w miejsce jak najbardziej oddalone od pomieszczenia, w którym będą miały miejsce prace remontowe. Nie będziemy się wtedy musieli obawiać o ich zniszczenie czy zabrudzenie. Pomieszczenia, w których nie będą przeprowadzane prace, powinny być również szczelnie zamknięte. Jeśli oddzielimy strefę brudną od czystej, sprzątanie po remoncie będzie zdecydowanie mniej pracochłonne.
Od czego zacząć?
Podstawą sprzątania po remoncie jest odkurzanie. Niezbędny będzie dobry odkurzacz – najlepiej, gdyby był to model przemysłowy, który znacznie ułatwi nam pracę. Odpowiedni sprzęt można wypożyczyć na kilka godzin, koszt nie jest zbyt wysoki, a odkurzacz przemysłowy doskonale poradzi sobie nie tylko z pyłem i kurzem, ale także z drobnym gruzem.
Podczas sprzątania po remoncie trzeba trzymać się zasady „od góry do dołu”, tzn. należy zacząć sprzątać od najwyższych partii pomieszczenia, a następnie kolejno przechodzić do niższych. Zaczynamy oczywiście od odkurzania sufitu, następnie czyścimy ściany, lampy, meble, okna itd. Ostatnim etapem jest odkurzanie podłogi. Zanim przejdziemy mycia powierzchni na mokro, warto odkurzanie powtórzyć kilkakrotnie, gdyż pył i kurz po remoncie może utrzymywać się w pomieszczeniu bardzo długo. Jeśli nie usuniemy ich w całości, po kontakcie z wodą zmienią się w trudne do usunięcia błoto, a my dodamy sobie niepotrzebnej pracy.
Podczas mycia podłóg sprawdźmy, czy listwy przypodłogowe albo nowa posadzka nie zostały pobrudzone farbą. Ewentualne plamy należy usunąć odpowiednim środkiem czyszczącym, w zależności od składu farby, jaką malowane było pomieszczenie.
Jeśli sami nie mamy czasu albo siły na sprzątanie po ekipie remontowej, możemy poszukać fachowej pomocy na stronie www.pomocedomowe.pl. Znajdziemy tam profile osób z naszej okolicy, które zajmują się sprzątaniem zarówno okazjonalnym, jak i na zasadzie stałej współpracy.
Jeśli sam remont kosztował nas już wystarczająco dużo czasu, nerwów i energii warto zainwestować w usługę osoby, która profesjonalnie i szybko posprząta za nas. Koszt takiej pomocy jest niewielki, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się z końcowego efektu remontu, zyskując przy tym sporo wolnego czasu dla siebie.