Chcesz zasilić sprzęt na działce, jednak nie wiesz, który generator prądu wybrać? Jaki agregat prądotwórczy na działkę będzie najlepszy? Jaki wybrać i kupić, aby skutecznie zasilał wszystkie urządzenia? Sprawdź nasz przewodnik zakupowy, w którym podpowiadamy czym się kierować podczas wyboru i jakie urządzenie do generowania prądu kupić! Zobacz i porównaj najlepsze modele w najnowszym rankingu agregatów prądotwórczych!

Agregat prądotwórczy na działkę – Ranking Kwiecień 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii agregaty na działkę.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat jest urządzeniem, które wytwarza prąd. Stosowany jest zazwyczaj w trakcie przerwy w dostawie prądu oraz jako zasilanie awaryjne. Urządzenie może przybierać różne wielkości w zależności od mocy i rodzaju. Składa się m.in. z silnika, baku paliwa, prądnicy, wirnika, stojana, obudowy, wskaźników, stacyjki i innych podzespołów. Wytwarzanie energii opiera się na zamianie energii mechanicznej na energię elektryczną z wykorzystaniem zjawiska indukcji elektromagnetycznej w prądnicy. Agregat jest doskonałym urządzeniem na działkę, ponieważ dzięki niemu uruchomisz wszystkie potrzebne urządzenia elektryczne bez konieczności przyłączania budynku do stałej sieci elektrycznej czy elektrowni.

Utraty zasilania, zwłaszcza na działkach oddalonych od miast, to częste zjawisko. Agregat pomoże rozwiązać ten problem!
Utraty zasilania, zwłaszcza na działkach oddalonych od miast, to częste zjawisko. Agregat pomoże rozwiązać ten problem!

Jaki wybrać agregat prądotwórczy na działkę?

Decydując się na zakup agregatu prądotwórczego na działkę, wcześniej warto sprawdzić kilka kluczowych parametrów, które wpływają na wydajność urządzenia. W związku z tym jaki agregat prądotwórczy na działkę wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Sprawdź nasz przewodnik zakupowy, z którego dowiesz się jak dobrać idealny typ agregatu! Ponadto porównaj wszystkie modele w naszym rankingu agregatów, które polecamy na działkę!

Typ silnika

W trakcie wyboru najważniejszym elementem w każdym generatorze jest silnik. Obecnie na rynku dostępne są 3 rodzaje: silnik spalinowy, LPG, oraz benzynowy. W przypadku generatora zasilanego benzyną łatwiejsze jest uruchamianie w trakcie zimy. Natomiast modele Diesel są droższe, jednak same koszty eksploatacji są niższe. Z kolei urządzenia na gaz ziemny są najdroższe, jednak koszty eksploatacji są niższe o prawie 70% od poprzedników. Warto dodać, że zakup agregatów LPG i Diesel jest korzystny, gdy regularnie lub ciągle używasz ich do produkcji prądu. W związku z tym, jeśli kupujesz urządzenie na działkę, na której przebywasz raz na czas, wówczas warto wybierać spośród modeli benzynowych.

Moc agregatu

Kolejną ważną kwestią jest moc agregatu podawana najczęściej w kW. Wartość mocy znamionowej agregatu najczęściej opisana jest na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na wybranym modelu. Warto podkreślić, że moc powinna być większa o minimum 30% od sumy mocy wszystkich podłączonych urządzeń do agregatu. Aby wyliczyć łączną moc wszystkich odbiorników, wystarczy ich wartości mocy zsumować ze sobą i dodać do tego 30%.

Rozmiar i waga a wielkość działki

Kolejną sprawą jest wielkość oraz waga wybranego egzemplarzu. W przypadku gdy chcesz zakupić agregat przenośny, który będziesz mógł z łatwością transportować, wtedy zdecyduj się na nieduży rozmiar. Jeśli na Twoim ogródku działkowym posiadasz miejsce do przechowywania to możesz zdecydować się na większy model. Warto dodać, że im większy agregat, tym posiada większy silnik i większy bak paliwa. Co z kolei może przekładać się na większą moc urządzenia oraz lepszą jakość energii.

Paliwo i wielkość zbiornika

Istotną kwestią jest rodzaj paliwa oraz wielkość zbiornika paliwa. Oczywiste jest, że rodzaj zależy od typu urządzenia. Z kolei pojemność baku powinna być dostosowana do Twoich potrzeb. Jeśli kupujesz agregat do ogrodu działkowego, to pojemność baku od 10 do 15 litrów sprawdzi się idealnie. Jest to optymalny poziom, który nie wymusza ciągłego uzupełniania.

Rozruch urządzenia

W trakcie zakupu zachęcamy, aby zwrócić uwagę na rozruch silnika. Obecnie można spotkać się z kilkoma sposobami odpalania agregatu: ręcznym, automatycznym oraz elektrycznym. Pierwszy polega na odpaleniu sprzętu z użyciem linki z rączką. Z kolei elektryczny opiera się na przekręceniu kluczyka w stacyjce. W przypadku automatycznego rozruchu nie ma konieczności angażowania operatora. Cały proces załączania urządzenia odbywa się w pełni automatycznie.

Napięcie jednofazowe, czy trójfazowe?

Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego rodzaju napięcia, który zależny jest od rodzajów odbiorników. Mianowicie możesz spotkać się z agregatem jednofazowym lub generatorem trójfazowym. Pierwszy z wymienionych to źródło energii, które dostarcza napięcie o wartości 230 V. Czyli możesz podłączyć do niego wszystkie urządzenia AGD i RTV, np. telewizor, mikser, lodówkę, suszarkę itd. Z kolei agregat trójfazowy to urządzenie zasilające elektronarzędzia, które potrzebują do prawidłowej pracy prądu o wartości 400V. Do takiego agregatu podłącza się najczęściej urządzenia budowlane, np. silnik elektryczny, kompresor, wiertarkę. Oprócz tego dedykowany jest do zasilania innych urządzeń w przydomowym warsztacie. W przypadku zakupu agregatu na działkę doskonale sprawdzi się ten jednofazowy.

Producent — jakość wykonania

W trakcie zakupu do wytwarzania energii warto zwrócić uwagę na producenta, a zwłaszcza na markę silnika. W tym celu koniecznie sprawdź, czy urządzenie posiada certyfikaty europejskie. Co więcej, zwróć uwagę na obudowę, która powinna być wzmocniona dodatkową ramą. Poza tym całe przykrycie podzespołów powinno być tak skonstruowane, aby zabezpieczało wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu warto przeglądnąć opinie na forach oraz grupach dyskusyjnych.

AVR

Przydatną funkcją w każdym generatorze prądu jest automatyczny stabilizator napięcia. System AVR ma wpływać na stabilizację napięcia wyjściowego. Ta funkcja jest przydatna, gdy chcesz podłączać do agregatu urządzenia czułe na wahania prądu, czyli telewizor LCD, komputer, wzmacniacz itd.

Opinia z forum: „[…] jeśli kupimy taki z wyższej półki to i stabilizacja napięcia będzie na wyższym poziomie.”

Dodatkowe tryby i akcesoria

Wybierając konkretny model, warto kupić taki, który jest wyposażony w dodatkowe akcesoria i funkcję. Do jednych z nich możemy zaliczyć wskaźniki pracy oraz poziomu paliwa. Poza tym dobrze, aby urządzenie miało dźwiękochłonną obudowę, dzięki temu będzie niwelować hałas. Warto dodać, że w przypadku zakupu urządzenia na działkę, warto wybierać takie, którego hałaśliwość nie przekracza 80 decybeli. Otóż agregaty, które są hałaśliwe, mogą zakłócać ciszę, co ma bezpośredni wpływ na komfort i wypoczynek na działce.

Ile kosztuje agregat na działkę?

Kwotę, jaką należy przeznaczyć na zakup agregatu na działkę, zależy od wielkości urządzenia oraz łącznego poboru mocy przez odbiorniki. Cena zaczyna się już od 599 zł. Niektóre urządzenia o większej mocy mogą kosztować od 2000 zł do nawet 10000 zł. Cena zależy od tego, jak chcesz korzystać z generatora i jakie odbiorniki chcesz do niego podłączać.

Generator wg. rodzaju silnika Przedział cenowy
Diesel od 699 do 7999 zł
Benzyna od 499 do 5000 zł
LPG od 2599 do 15000 zł

Podsumowanie

  • Agregat to urządzenie, które dostarcza prąd do zasilania m.in. urządzeń na działce, na której może być ograniczony dostęp do sieci elektrycznej.
  • Moc urządzenia zależy od łącznego zapotrzebowania na prąd wszystkich urządzeń, które zamierzasz podłączyć.
  • Jeśli potrzebujesz dostęp do energii na niedużej działce, to polecamy wybrać agregat zasilany benzyną.
  • Pamiętaj, że zbyt mocny generator może pobierać dużo paliwa, a tym samym generować duży koszt. Dlatego wybierz taką moc, aby była od 30 do 50% większa od łącznej sumy poboru energii wszystkich podłączonych urządzeń.
  • Jeśli będziesz chciał podłączać do urządzenia takie odbiorniki jak laptop, komputer, czy wzmacniacz, to zaopatrz się w model z systemem AVR.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jaki agregat prądotwórczy na działkę? Na co zwrócić uwagę?

W przypadku zakupu generatora na działkę musisz zastanowić się, czy ma być on głównym źródłem prądu, czy tylko doraźnym. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, m.in. rodzaj silnika, pojemność baku paliwa, wielkość mocy znamionowej, wielkość mocy wyjściowej, rozmiar, waga urządzenia, automatyczny stabilizator napięcia.

Agregat z silnikiem Diesla czy benzyna?

Agregat Diesel polecany jest jako agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, gdzie urządzenie jest głównym źródłem zasilania. Natomiast agregat benzynowy polecany jest w przypadku awaryjnego zasilania jako urządzenie na działkę lub w trakcie wyjazdu.

Czy agregat będzie pracował w pomieszczeniu, czy na zewnątrz?

Jeśli posiadasz dobrze odizolowane pomieszczenie, z którego nie dochodzi hałas, wtedy możesz agregat umieścić w wewnątrz budynku. Jednak ze względu na dużą hałaśliwość zaleca się, aby urządzenie było zainstalowane na zewnątrz. Pamiętaj, aby kupić taki model, który będzie posiadał obudowę, która zabezpieczy wszystkie podzespoły przed warunkami atmosferycznymi.
Oceń