Zbliża się wielkimi krokami wiosna, a za nią lato. Wraz z nadejściem lata niejeden działkowicz zastanawia się jaki grill zakupić na swoją działkę. Tym, którym znudził się już grill, do którego wsypujemy węgiel i podpalamy zapałką, do głowy na pewno przychodzi  wynalazek jakim jest grill elektryczny i grill gazowy.

Grill gazowy czy elektryczny?

Grill gazowy działa na paliwo płynne, więc wiąże się z kupnem butli z gazem. Jednak w grillu gazowym łatwo można manipulować wielkością płomienia, a więc temperaturą w jakiej przygotowujemy na przykład naszą karkówkę. Kolejnym atutem jest zdecydowanie to, iż sprawa ich utrzymania prezentuje się dosyć łatwo. Nie pozostaje po nim żaden popiół, ani nie osadza się sadza na ruszcie. Gdy popytamy znajomych, to okaże się, iż grill gazowy ma pozytywne opinie i nie jest taki straszny jak się wydaje. Gdy nie wiemy jaki grill gazowy wybrać, znajomi na pewno posłużą nam radą. Jeżeli chodzi o grill elektryczny, to może być używany zarówno zimą, jak i latem. W bardzo łatwy sposób się go myje i w ogóle nie śmierdzi dymem, co może być plusem, ponieważ sąsiedzi mogą przestać na nas narzekać. Wiadomo, że poza tym grillowane mięsko jest o wiele zdrowsze niż to smażone na patelni.

Grill ogrodowy – rodzaje

  • gazowe – mogą być zasilane z klasycznej butli lub gazem ziemnym. Niektóre urządzenia wymagają jednak podłączenia do domowej instalacji gazowej, dlatego przed zakupem warto rozważyć, czy dany sprzęt sprawdzi się w naszym przypadku. Przeznaczone do użytku na otwartych przestrzeniach lub dużych kuchniach ogrodowych. Grille zasilane butlą mogą być przenoszone lub transportowane w samochodzie. Dobre rozwiązanie dla osób szukających niezawodnego grilla.
  • elektryczne – zasilane wyłącznie prądem, posiadają jedną lub dwie strefy, co definiuje sposób ich użycia. Grille dwustrefowe ogrzewają potrawę z dwóch stron jednocześnie, jednostrefowe działają jak klasyczny grill. Grille elektryczne charakteryzują się różnymi wymiarami i pojemnością, ale wymagają stałego podłączenia do prądu.
  • węglowe – to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązania, mogą mieć dowolny kształt, wielkość i formę, przeznaczone do opalania węglem drzewnym. Grille węglowe są niezwykle wygodne w użyciu, ponieważ takiego grilla rozpalisz w dowolnie wybranym miejscu.
    opalane drewnem – dają najwięcej możliwości, ale nie są mobilne i trudno je użytkować. Wybrane, zwłaszcza duże modele mogą służyć nie tylko do grillowania, ale również wędzenia, czy gotowania.
Grill ogrodowy węglowy. Najbardziej popularny oraz najtańszy model grilla.
Grill ogrodowy węglowy. Najbardziej popularny oraz najtańszy model grilla.

Grill ogrodowy – parametry

  • budowa – grille ogrodowe mogą mieć różny kształt i wielkość, dlatego możliwe jest dobranie ich do konkretnego miejsca. Najprostsze i zarazem najpopularniejsze grille kuliste znane są w polskich ogrodach do dziś. Tworzy je zazwyczaj misa, w której rozpalamy ogień i układamy ruszt. Bardziej zaawansowane rozwiązania takie, jak grille murowane, czy kominowe znacznie lepiej się prezentują i łatwiej je rozpalić, jednak kosztują więcej i wymagają często ogromnych ilości miejsca.
  • palenisko – zazwyczaj wykonane ze stali posiadające dodatkowo zsyp na niepotrzebny popiół. Wybierając grilla ogrodowego zwróć uwagę na to, aby palenisko nie było pokryte substancjami toksycznymi, które podczas spalania mogą wydzielać się do grillowanego pokarmu.
  • rożen – najczęściej spotykany w grillach kulistych, pozwala bardzo dokładnie upiec na grillu duży kawałek mięsa, czy warzywa. Bardziej zaawansowane rozwiązania wyposażone są również w silnik elektryczny, dzięki czemu nie musimy nawet obracać rożnem.
  • termometr – zazwyczaj umieszczony w pokrywie pozwala na kontrolowanie temperatury grillowania, która ma znaczenie w przypadku poszczególnych typów produktów.
  • materiał – w tym przypadku wszystko zależy od rodzaju. Grille kuliste o klasycznej formie zbudowane są zazwyczaj z metalu, a bardziej zaawansowane konstrukcje ze stali lub betonu. Są one dzięki temu trwalsze, ale wybudowanie takiego grilla kosztuje znacznie więcej pieniędzy.

Zastosowanie grilla ogrodowego

Jak się okazuje, grill ogrodowy może być wykorzystywany na wiele sposobów. Podstawowy to standardowe grillowanie produktów. Jednak, jeżeli konstrukcja nam na to pozwala, możemy również gotować, czy wędzić. Ponadto warto zastanowić się nad zakupem bardziej funkcjonalnego rozwiązania, jeżeli okaże się nam przydatne w przyszłości.

Jaki grill elektryczny kupić?

Gdy nie wiemy jaki grill elektryczny wybrać, możemy również pokierować się ceną.  Plusem grilla elektrycznego jest zdecydowanie też to, że nie grożą mu podmuchy wiatru i nie będzie gasnąć. Gdy zastanawiamy się jaki grill kupić, powinniśmy poszperać w sieci i wyszukać coś, co określić można jako ranking grilli. Na forach internetowych zarówno grill elektryczny ma tak samo dobre opinie, jak grill z kamienia. Wiąże się to ze swobodą jaką obydwa dostarczają. Jednak gdy myślimy nad ceną grilla, to na pewno jest to zawsze zawyżone wyobrażenie, które różne jest od rzeczywistości. Grille są nieodłącznym elementem letnich posiedzeń ze znajomymi, przyjęć czy odwiedzin na działce. Gdy nie mamy zielonego pojęcia jaki grill wybrać, to dobrym pomysłem jest również wybrać się do sklepu z elementami ogrodowymi, zapytać o radę sprzedawcy, pooglądać każdy rodzaj, poznać jego działanie oraz dowiedzieć się o kosztach eksploatacji. Wtedy na pewno nasz zakup będzie udany.

Grill ogrodowy – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Grill ogrodowy. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.