Sezon grillowy w pełni, w związku tym zastanawiasz się jaki grill węglowy wybrać? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, kupując grill do swojego ogrodu. Sprawdź najnowszy ranking 2024!

Grill ogrodowy – Ranking Kwiecień 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking oraz cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii węglowe grille ogrodowe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Grill ogrodowy węglowy. Najbardziej popularny oraz najtańszy model grilla.
Grill ogrodowy węglowy. Najbardziej popularny oraz najtańszy model grilla.

Tradycyjny grill węglowy- jaki grill ogrodowy wybrać?

Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjny grill węglowy. Jest to uniwersalne i wygodne urządzenie, które umożliwia przygotowanie doskonałych dań. Składa się on z wytrzymałej obudowy ze stali szlachetnej, popielnika oraz rusztu. Grill zapewnia najlepszy poziom wysmażenia oraz charakterystyczny aromat. Obecnie dostępne są w sprzedaży modele posiadające rozbudowane funkcję, które umożliwiają zdrowe smażenie oraz dostosowanie pieczenia potraw według swoich indywidualnych preferencji. Co więcej, oprócz powszechnie dostępnych grillów węglowy wykonanych z metalu, mogą występować również w postaci:

 • żeliwnej,
 • murowanej,
 • betonowej.

Dlaczego warto kupić grill węglowy?

Największą zaletą grilla węglowego jest jego niska cena w porównaniu do modeli elektrycznych lub gazowych. Ponadto zasilany jest on surowcem drzewnym, który jest niedrogi, ogólnodostępny i kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych. Oprócz tego:

 • grill jest prosty w budowie zwłaszcza w przypadku najtańszych modeli;
 • droższe grille posiadają rozbudowane funkcje, które umożliwiają przyrządzenie doskonałych potraw;
 • smażenie potraw na ogniu sprawia, że są one niezwykle aromatyczne i smaczne;
 • jego konstrukcja jest wykonana z blachy stalowej, a tym samym jest wytrzymały;
 • jest niewielkich rozmiarów, a tym samym nie zajmuje dużo miejsca;
 • posiada kompaktowy rozmiar i jest mobilny, a tym samym wygodny w przechowywaniu i sezonowaniu.

Jaki grill na węgiel wybrać, aby służył przez lata? – kluczowe parametry

Decydując się na zakup grilla warto, abyś wcześniej zapoznał się z informacjami, które ułatwią Twój wybór podczas jego kupna. Grill do ogrodu powinien być dostosowany m.in. do ilości osób, częstotliwości grillowania, czy miejsca spotkań. W związku z tym, jaki grill węglowy będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Zwróć uwagę na ruszt

Wybierając grill do swojego ogrodu, zwróć uwagę na jego ruszt. Powinien być on duży i solidny. Ponadto zobacz, z jakiego tworzywa został wykonany. Najlepszym rozwiązaniem będzie ruszt żeliwny, który umożliwia zdrowe smażenie potraw. Obecnie, wiele dostępnych modeli posiada w zestawie kilka, wbudowanych rusztów, które umożliwiają przyrządzanie jeszcze większej ilości potraw podczas jednego smażenia.

Konstrukcja

Obudowa powinna być wykonana ze stali nierdzewnej lakierowanej proszkowo. Ponadto musi być odporna na wyginanie pomimo wysokiej temperatury. Dzięki zabezpieczeniu antykorozyjnemu produkt posłuży przez wiele lat. Trwały i solidny materiał umożliwia odpowiednie nagrzewanie oraz doskonale izoluje, dzięki czemu wysoka temperatura utrzymuje się w środku na wyznaczonym poziomie. Ponadto warto wybrać taki grill, który będzie wygodny w konserwacji, czyszczeniu, oraz posiadał uchwyty, które nie będą się nagrzewać. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wykonanie pokrywy, która powinna skutecznie ograniczać dopływ zimnego powietrza.

Rozmiar i ciężar

Innym kluczowym parametrem jest dostosowany rozmiar oraz ciężar. Wymiary należy dobrać do swoich oczekiwań. Duże wielkości paleniska dedykowane są dla więcej niż 5 osób. Duży grill świetnie sprawdzi się na taras, gdzie domownicy regularnie smażą potrawy na ogniu. Ponadto wybierając większe modele, warto zwrócić uwagę na mobilność urządzenia oraz wbudowane kółka.

Inną możliwością jest zakup grilla przenośnego, który będzie rewelacyjny do spotkań w małym gronie poniżej 3 osób. Decydując się na egzemplarz o niewielkich rozmiarach, warto zwrócić uwagę na ciężar. Należy pamiętać, że im cięższy model tym jest on bardziej stabilny.

Termoregulacja

Aby przygotowywane potrawy były doskonale wysmażone, należy zakupić grill z termoregulacją. Każdy dobry model węglowy powinien być wyposażony w system składający się z pokryw z otworami, które umożliwiają dostosowanie cyrkulacji powietrza. Oprócz tego na górnej pokrywie powinien znajdować się termometr, który jasno wskaże wartość temperatury wewnątrz grilla.

Atesty oraz certyfikaty

Każdy wysokiej klasy grill powinien posiadać certyfikat oraz atest, które zagwarantują wysoką jakość wykonania. Dlatego należy wybierać tylko takich producentów, którzy udzielają gwarancji oraz posiadają wspomniane dokumenty. Każdy dobry produkt powinien posiadać przynajmniej certyfikat PL oraz CE. Dzięki temu można mieć pewność najwyższej staranności wykonania, bezpieczeństwa, oraz zdrowego przyrządzania posiłków. Dlatego najlepiej kupić model, który jest sprawdzony i polecany przez innych użytkowników.

Akcesoria i dodatkowe udogodnienia

Aby grillowanie w ogrodzie było jeszcze bardziej przyjemne, warto rozważyć kwestię zakupu grilla, który został wyposażony w dodatkowe funkcje oraz gadżety. Do jednych z takich można zaliczyć regulację wysokości rusztu. Ponadto można spotkać modele, które zawierają w zestawie:

 • otwierasz do butelek,
 • chromowany ruszt,
 • popielnik,
 • sztućce,
 • pokrowiec,
 • półkę boczną,
 • półkę dolną,
 • dmuchawę,
 • ogrzewacz powietrza,
 • płytę do smażenia,
 • regulowaną wysokość płyty na popiół.

Jakiego węgla używać, aby grillowanie było zdrowe?

Węgiel drzewny, który napędza proces smażenia, powinien być odpowiednio dopasowany. Należy wybierać surowiec o dobrej jakości, który będzie miał wysoką kaloryczność. Dlatego warto zakupić większe kawałki, które zapewnią długi czas palenia. Ponadto należy wybierać surowiec wykonany z drzewa: bukowego, dębowego, lub grabowego. Dzięki temu jedzenie będzie miało aromatyczny smak. Co więcej, należy zaopatrzyć się w brykiet pochodzący z naturalnych materiałów, natomiast unikać przetworzonego surowca, w skład którego wchodzą m.in. trociny, resztki drewna i miał. Dobry węgiel do grilla powinien w całości się wypalać i pozostawiać mało popiołu.

Ile kosztuje dobry grill węglowy?

Cenę, jaką należy przeznaczyć na zakup grilla, waha się od 150 do 1700 zł. Kwota zależna jest od wielkości urządzenia, powierzchni paleniska, rodzaju grilla, dodatkowego osprzętu, oraz wbudowanych trybów. Zaawansowane grille mogą sięgać kilku tysięcy złotych, jednak mają one bardzo wytrzymałą konstrukcję oraz funkcje umożliwiające zdrowe wysmażenie mięsa.

Rodzaj grilla Cena
Grill turystyczny od 40 do 89 zł
Grill z jednym rusztem od 79 do 490 zł
Grill z więcej niż jednym rusztem od 150 do 1590 zł
Grill okrągły od 40 do 250 zł
Grill betonowy od 1200 do 2500 zł
Grille żeliwne od 159  do 350 zł

Najlepszy grill węglowy — podsumowanie

 • Wysokiej jakości grill węglowy powinien posiadać wytrzymałą obudowę wykonaną ze stali zabezpieczonej antykorozyjnie.
 • Misa znajdująca się w środku powinna być emaliowana, w celu bezpiecznego smażenia.
 • Najpopularniejszym modelem jest grill wykonany z metalu.
 • Kupując grill, zwróć uwagę na takie parametry jak: rozmiar, waga, konstrukcja, posiadane certyfikaty, opinie o producencie, termoregulacja do kontrolowania temperatury, oraz dodatkowe wyposażenie.
 • Do grillowania warto stosować dobrej jakości brykiet drzewny, który będzie: szybko się rozpalał, będzie wydajny, będzie spalać się co najmniej 3 godziny, oraz będzie wytwarzał mało popiołu.
 • Każdy model grilla powinien mieć wskaźnik temperatury, który znajduje się na pokrywie.
 • Kompaktowy grill powinien posiadać ergonomiczne uchwyty, które będą chronić przed poparzeniem dłoni.
 • Przydatną funkcją jest regulowana wysokość płyty na węgiel, dzięki której można szybko obniżyć lub zwiększyć temperaturę.
 • Rozbudowane zestawy posiadają takie gadżety jak otwieracz do butelek, wskaźnik do kontroli temperatury, kółka, ergonomiczne uchwyty, otwory wentylacyjne, dodatkowy palnik, wędzarnie, czy pokrowiec.
 • Grill powinien stać na stabilnym podłoży, dlatego należy postawić go w miejscu, które będzie płaskie i twarde.
 • Oprócz klasycznego grilla węglowego dostępne w sprzedaży są grille elektryczne, jak również gazowe.
 • Cena, jaką należy przeznaczyć za wysokiej jakości model, oscyluje w granicach od 150 do 1700 zł.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jak skutecznie czyścić grill?

Aby skutecznie wyczyścić grill warto użyć do tego specjalnej szczotki oraz detergentu do czyszczenia zaschniętych zabrudzeń. Ruszt należy czyścić szczotką oraz czystą wodą od razu po jego wystudzeniu. Innym dobrym sposobem jest użycie wody z octem.

Czym się kierować przy zakupie grilla węglowego?

W przypadku zakupu grilla warto zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz wagę. Wielkość powinna być dostosowana do częstotliwości smażenia oraz ilości osób. Ponadto warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany, termoregulację, ilość rusztów, zabezpieczenie antykorozyjne, dodatkowe palniki, atesty, dodatkowe akcesoria.

Czy grill węglowy jest lepszy od grilla gazowego?

Smażąc na grillu węglowym, otrzymujemy jedzenie, o charakterystycznym posmaku. Ponadto jest on tańszy oraz mniejszy. W przypadku grilla zasilanego na gaz trzeba liczyć się z dostępem do przyłącza lub butli.
4.6/5 - (22 głosów)