Piękna i żywo zielona trawa to marzenie niejednego właściciela ogrodu lub własnej posesji. Jednakże, aby osiągnąć takie rezultat, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Istotne znaczenie ma podlewanie, a dokładniej, to kiedy podlewać trawę. Przygotowaliśmy zatem dla Ciebie artykuł, w którym wyjaśniamy nieco na ten temat. Serdecznie zapraszamy!

O której godzinie podlewać trawę?

Okazuje się, że trawę najlepiej jest podlewać wczesnym rankiem. Wynika to z tego, że wówczas możesz liczyć na niewielkie straty wody. Przyczynia się do tego chłodniejsze powietrze, które chroni przed nadmiernym parowaniem. Co więcej, kilka godzin po uzupełnieniu wody pojawia się ciepłe słońce, które spowoduje, że nadmierna wilgoć przedostanie się z powrotem do atmosfery. Dzięki temu gleba nie będzie zbyt mokra i zapewni roślinie optymalne warunki do rozwoju i sprawi, że rozkorzeni się jako soczysta zielona murawa, która zachwyci każdego.

Kiedy i o której godzinie podlewać trawę? Odpowiadamy na pytania
Kiedy i o której godzinie podlewać trawę? Odpowiadamy na pytania

Kiedy podlewać trawę, czyli najważniejsze zasady dotyczące pielęgnacji zielonej murawy?

Warto przytoczyć kilka zasad dotyczących terminu podlewania trawnika. Należy wyróżnić następujące sytuacje, które wpływają na czas podlewania zielonej murawy, a mianowicie:

  • upały,
  • miesiące wczesnojesienne,
  • i czas po koszeniu trawy.

W lato, a szczególnie, gdy panują bardzo duże upały, absolutnie nie podlewaj trawy w godzinach od 9:00 do 17:00. Osoby, które nie zastosują się do tego przepisu, mogą doprowadzić do powstania poparzeń na blaszce liściowej. W rezultacie trawa będzie znacznie osłabiona. Natomiast w październiku, kiedy deszczu jest niewiele, najlepiej jest podlewać trawę rano. Istotne jest to, że dostarczenie roślinie wody wieczorem to najprostsza droga do przemarznięcia. Wynika to z tego, że będzie wówczas zbyt mało czasu do odparowania i woda pozostanie na źdźbłach. Taka sytuacja może skończyć się uszkodzeniami zielonej murawy, a także może doprowadzić do powstania szkód na blaszkach liściowych. Staraj się również podlewać koszoną trawę przed południem, gdy konkretny dzień zapowiada się na pogodny i słoneczny. Bardzo dobre rezultaty osiągniesz również wtedy, gdy zdecydujesz się na koszenie jednego dnia, a podlewanie następnego.

Ile wody używać do podlewania trawnika, aby uzyskać wymarzony efekt?

W przypadku zielonej murawy duże znaczenie ma nie tylko pora podlewania, ale również ilość wykorzystanej wody. W okresie letnim, gdy jest bardzo upalnie, roślina wymaga intensywnego podlewania. Specjaliści zalecają, aby osoby zajmujące się pielęgnacją zielonej murawy wykorzystywały w tym czasie około 20 do 30 l na m2 w tygodniu. Warto zastosować dwie dawki i podlewać zieloną murawę co 3 dni. Dzięki temu woda dotrze do najgłębszych partii ziemi i dobrze odżywi trawę.

Jak podlewać trawę, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki do efektywnego rozwoju?

Trawnik należy podlewać długo, ponieważ wtedy jest duża szansa na dotarcie do głębokich warstw gleby. Zielona murawa, która dostaje dużo wody, ale za to rzadziej lepiej rozrasta swój system korzeniowy i jest dużo zdrowsza. Z kolei, gdy roślina otrzymuje często małe ilości wody, to wówczas nawodniona zostaje jedynie wierzchnia warstwa ziemi. W takich okolicznościach zielona murawa będzie z pewnością bardziej wrażliwa na upały, a także suszę. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przesadzić z wodą, ponieważ zbyt wilgotne podłoże sprzyja gniciu. Dlatego we wszystkim należy zachować umiar.

Jakie narzędzie sprawdzi się do podlewania trawnika?

Na koniec chcemy tylko wspomnieć o tym, jakie narzędzie najlepiej sprawdzi się do podlewania trawnika. Do tego zadania nadaje się wąż ogrodowy z właściwą końcówką bądź też mały zraszacz przeznaczony do ogrodu. Z kolei, gdy powierzchnia, na której rośnie trawa, jest dość duża to zainwestuj w system podlewana automatycznego. Wtedy zapewnisz sobie nie tylko maksymalną wygodę, ale także zadbasz o wspaniały wygląd swojej zielonej murawy.

Podsumowanie

Marzysz o pięknej trawie w kolorze soczystej zieleni? Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim podlewaniu rośliny. Kierowanie się wyżej wymienionymi zasadami zapewni Ci dużą szansę na to, że rezultat będzie naprawdę świetny. Musisz wiedzieć również o tym, że nie ma tutaj drogi na skróty. Dlatego cierpliwość, zaangażowanie, spokój pomoże Ci cieszyć się piękną trawą w Twoim ogrodzie lub na terenie Twojej posesji. Będziesz mógł lub mogła delektować się pięknem przyrody i czerpać z tego pełnymi garściami. Zapewnisz sobie wspaniałe miejsce, które pomoże Ci odstresować się po wyczerpującym dniu i odpocząć od zgiełku miasta.

Oceń