Kiedy siać trawę? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, z którego dowiesz się kiedy siać trawę i w jaki sposób o nią dbać, aby zagwarantować sobie niezwykły rezultat.

Kiedy siać trawę?

Trawę możesz z powodzeniem siać od wiosny do jesieni, ale zdecydowanie najlepszym okresem jest:

  • miesiąc kwiecień
  • lub przełom kwietnia i maja.

Ogrodnicy informują również o tym, że wskazanym okresem w roku jest także koniec września i początek października. Dlaczego właśnie te momenty są idealne? Wynika to z tego, że jest wówczas dość ciepło, a gleba jest wilgotna. Wpływa to zatem na dobry rozwój rośliny. Nie ma wtedy również mrozów. Zdecydowanie niewskazanym rozwiązaniem jest sianie trawy w okresie letnim. Ziemia wtedy jest sucha i potrzebuje dużo wody, dlatego przy nieodpowiednim traktowaniu cała praca może pójść na marne.

Kiedy siać trawę? Odpowiadamy na nurtujące pytania!
Kiedy siać trawę? Odpowiadamy na nurtujące pytania!

Kiedy siać trawę, czyli czym wyróżnia się siew wiosenny?

Siew wiosenny, czyli przełom kwietnia ma wiele zalet. W tym czasie ziemia wyróżnia się optymalną wilgotnością, a także temperaturą. Ciepło sprawia, że nasiona rośliny dość szybko kiełkują, a także się ukorzeniają. Gdy wybierzesz taki okres dla swojej trawy, zyskasz gwarancję, że roślina zdąży się odpowiednio rozrosnąć przed upalnym latem. Pamiętaj jednak o tym, aby nadmiernie trawy nie podlewać, ponieważ jest to prosta droga do przegnicia rośliny.

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Kiedy siać trawę, czyli cechy charakterystyczne siewu jesiennego?

Kolejnym rekomendowanym okresem do siania trawy jest przełom września i października. W Polsce są to dość ciepłe miesiące, ale pozbawione już upałów. Co więcej, wybór tego okresu jest również istotny dlatego, ponieważ jest wówczas jeszcze dużo czasu do pierwszych mrozów. Zatem roślina zdąży rozwinąć się przed tym trudniejszym czasem. Istotne jest również to, że czas ten sprzyja optymalnej wilgotności, czyli takiej, którą lubi trawa. Nie jest ona ani za duża, ani zbyt mała. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przystępować do tego zadania zbyt późno, gdyż możesz napotkać przeszkodę w postaci podmarzania darni.

Co warto wiedzieć o siewie letnim?

Trawę można także siać latem, ale nie jest to raczej termin rekomendowany przez specjalistów. Wynika to z tego, że jest tutaj zbyt duże ryzyko, że cała procedura zakończy się fiaskiem. Ziemia w lecie jest przesuszona, a nie są to dobre warunki do rozwoju trawy. Roślina w pierwszych okresach wzrostu potrzebuje wilgotności i nie lubi także nadmiernych upałów. Dlatego osoby decydujące się na sianie trawy w tym okresie muszą intensywnie podlewać roślinę. Czasami nawet przy dużej cierpliwości i zaangażowaniu ze strony ogrodnika rezultat jest bardzo słaby.

Kiedy siać trawę, czyli o czym należy jeszcze pamiętać?

W przypadku siania trawy ważna jest nie tylko pora wykonywania pracy, ale również wiele innych zasad. Gdy zamierzasz posiać trawę, pamiętaj o tym, aby nie robić tego wtedy, gdy na dworze panują wietrzne warunki. W takich okolicznościach bardzo łatwo można stracić nasiona, a więc zapomnieć o satysfakcjonującym rezultacie. Zdecydowanie niedobrym czasem jest też dzień, w którym padały ulewne deszcze. Błotniste podłoże doprowadzi do tego, że nasiona mogą się nie przyjąć.

Nie tylko termin jest ważny, ale także odpowiednie przygotowanie gleby do siewu?

Termin siewu trawy ma bardzo duże znaczenie, ale nie należy także zapominać o właściwym przygotowaniu podłoża. Powinno ono być pozbawione chwastów, kamyków, patyków i innych przeszkód. Gleba musi być dobrze przekopana i nie może mieć zbyt dużej kwasowości. Gdy warunki są za piaszczyste, sięgnij do rozwiązania, jakim są nawozy organiczne. Ziemia musi być też wyrównana i rozdrobiona. Trawę wysiewaj na krzyż, ponieważ dzięki temu unikniesz pustych miejsc. W ten sposób osiągniesz naprawdę cudowny rezultat.

Podsumowanie

  • Czas siania trawy jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu w łatwy sposób zapewnisz roślinie optymalne warunki i ułatwisz sobie całą pracę.
  • Ogrodnicy podkreślają, że zieloną murawę należy siać wiosną na przełomie kwietnia i maja, a także jesienią na przełomie września oraz października. Jest to podyktowane tym, że wówczas jest dość ciepło i nie gorąco, a także wilgotno.
  • Niektórzy decydują się również na sianie trawy latem, ale rzadko taki proceder wychodzi. Ziemia jest wtedy sucha i wymaga intensywnego podlewania. Co więcej, okres ten jest także zbyt gorący, co nie jest korzystne, a szczególnie na początku rozwoju rośliny.
  • Pamiętaj również o tym, aby uwzględnić najważniejsze zasady związane z odpowiednim przystosowaniem podłoża. Należy zadbać między innymi o usunięcie chwastów, wyrównanie podłoża, a w niektórych sytuacjach także o kompostowanie.
Oceń