Nie wiesz jaki robot koszący wybrać? Sprawdź nasz poradnik, który ułatwi Twój wybór podczas zakupu kosiarki do trawy! Poznaj ranking kosiarek automatycznych w okazyjnych cenach!

Kosiarka automatyczna – Ranking Kwiecień 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na Kwiecień 2024 aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii kosiarki roboty.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Automatyczne roboty koszące zyskują coraz większą popularność w Polsce. Zatem jaką kosiarkę automatyczną kupic?
Automatyczne roboty koszące zyskują coraz większą popularność w Polsce. Zatem jaką kosiarkę automatyczną kupic?

Ranking kosiarek automatycznych 2024 – porównanie 5 najlepszych robotów koszących

Na rynku dostępnych jest wiele kosiarek automatycznych, jednak jaki robot wybrać, aby był niezawodny i służył przez wiele lat? Sprawdź nasz ranking najlepszych modeli robotów koszących, który ułatwi Twój wybór podczas zakupu!

1. HUSQVARNA Automower 305

Kosiarka Husqvarna posiada solidną i wytrzymałą konstrukcji. Robot jest prosty w użyciu. Jego maksymalna powierzchnia pracy wynosi 600 m2, dlatego sprawdzi się do małych i średnich ogrodów. Produkt został wyposażony w pojemny akumulator, który pozwala na maksymalną pracę do 70 minut na jednym automatycznym ładowaniu. Co więcej, robot koszący został wyposażony w trzy obracające się ostrza.

→ Dowiedz się także: Podkaszarka elektryczna ranking 2024

Kosiarka do trawy posiada wiele przydatnych funkcji m.in. tarczę osłaniającą, sterowanie przez telefon, systematyczny sposób ścinania w wąskich przejściach, łatwe czyszczenie z użyciem węża ogrodowego, czujnik mrozu, spot cutting, regulację wysokości, wygodny wyświetlacz graficzny, ochronę przed kradzieżą, jak również 3 punkty rozpoczynania koszenia i wiele innych.

Dane techniczne:

Powierzchnia terenu 600 m2
Maksymalne nachylenie terenu 40 %
Czas pracy akumulatora 70 min
Waga 9,4 kg
Mapowanie terenu Tak
Sterowanie bezprzewodowe Tak
Czas ładowania 60 min
Szerokość cięcia 22 cm
Wysokość ścinania 20-50 mm

2. BOSCH Indego S+ 500

Kosiarka Bosch Indego S została przystosowana do trawników o powierzchni 500 m2. Robot posiada wbudowany system LogiCut, który umożliwia równoległe ścinanie trawnika, co wpływa na optymalizację pracy narzędzia. Posiada 3-stopniową regulację wysokości cięcia trawy — od 30 do 50 mm.

Co więcej, została wyposażona w funkcję SmartMowing, dzięki której robot tworzy plan pracy, w odniesieniu do wielkości trawnika, prognozy pogody, oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Ponadto kosiarka Indego S została wyposażona w czujniki zderzeniowe, które chronią urządzenie przed przeszkodami. Posiada: funkcję Border Cut, funkcję mulczowania, oraz wbudowaną aplikację.

Dane techniczne:

Powierzchnia terenu 500 m2
Maksymalne nachylenie terenu 27 %
Czas pracy akumulatora 60  min
Waga 7,7 kg
Mapowanie terenu Tak
Sterowanie bezprzewodowe Tak
Czas ładowania 60 min
Szerokość cięcia 19 cm
Wysokość ścinania 30-50 mm

3. NAC RLM1800G2-T

Robot koszący NAC został przystosowany do ogrodów o powierzchni do 1800 m2. Posiada silnik bezszczotkowy o prędkości obrotowej 3000 / min, może pracować w dwóch trybach — jazdy na wprost, oraz jazdy po okręgu.

Wszystkie parametry koszenia ustawia się za pomocą wyświetlacza lub dedykowanej aplikacji. Robot ma wbudowany zestaw czujników, m.in. czujnik podnoszenia, przechylenia, zderzenia, jak również czujnik deszczu, oraz dotyku. Umożliwia to sprawne i szybkie działanie urządzenia. Ponadto producent wyposażył urządzenie w: wyłącznik awaryjny, elektroniczny żyroskop, zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, autoładowanie.

Dane techniczne:

Powierzchnia terenu 1800 m2
Maksymalne nachylenie terenu 30 %
Czas pracy akumulatora 60 min
Waga 9,9 kg
Mapowanie terenu Tak
Sterowanie bezprzewodowe Tak
Czas ładowania 60 – 90 min
Szerokość cięcia 21 cm
Wysokość ścinania 25-55 mm

4. GARDENA SILENO life

Robot GARDENA SILENO life to narzędzie dedykowany dla ogrodów o powierzchni do 1000 m2. Kosiarka jest cichym i innowacyjnym urządzeniem, sterowana dzięki sztucznej inteligencji. Jest przystosowana do ścinania w ciasnych przestrzeniach i na ostrych zakrętach. Posiada wbudowaną aplikację, która umożliwia sterowanie narzędzia za pomocą smartfona w odległości do 10 m.

Robot pracuje niezależnie od pogody. Dodatkowo posiada 3 uchylne ostrza tnące, wbudowany czujnik: mrozu, podnoszenia, oraz kolizyjny. Kosiarka jest wygodna w trakcie czyszczeniu — została przystosowana do mycia z wykorzystaniem węża ogrodowego. Doskonałym rozwiązaniem jest wbudowany tryb koszenia punktowego, które umożliwia wykaszanie w trudno dostępnych miejscach.

Dane techniczne:

Powierzchnia terenu 1000 m2
Maksymalne nachylenie terenu 35 %
Czas pracy akumulatora 65 min
Waga 8,3 kg
Mapowanie terenu Tak
Sterowanie bezprzewodowe Tak
Czas ładowania 60 min
Szerokość cięcia 22 cm
Wysokość ścinania 20-50 mm

5. WORX Landroid WR147E

WORX to urządzenie przeznaczone do trawników o powierzchni do 1500 m2. Wbudowany silnik elektryczny umożliwia precyzyjne cięcie nawet trudno dostępnych i ciasnych przestrzeni. Szerokość koszenia wynosi 20 cm. Robot sterowany z wykorzystaniem aplikacji, która umożliwia dostosowanie swoich preferencji ścinania oraz zapewnia regularną aktualizację narzędzia.

→ Poznaj również: Kosa spalinowa ranking 2024

Kosiarka posiada wydajny akumulator. Produkt wyposażony w trzy obrotowe noże tnące. Co więcej, kosiarka została wzbogacona o szereg czujników, które zapewniają bezpieczeństwo, dostosowanie pracy do pogody, czy odpowiednią wysokość koszenia trawy. Dużym atutem jest zabezpieczenie robota przed dziećmi oraz kradzieżą. Aby uruchomić urządzenie, należy wpisać kod PIN.

Dane techniczne:

Powierzchnia terenu 1500 m2
Maksymalne nachylenie terenu 35 %
Czas pracy akumulatora 60 min
Waga 11,7 kg
Mapowanie terenu Tak
Sterowanie bezprzewodowe Tak
Czas ładowania 75 min
Szerokość cięcia 20 cm
Wysokość ścinania 30-60 mm

Kosiarka automatyczna — jak działa robot do koszenia trawy?

Robot koszący umożliwia automatyczne przycinanie trawy bez ingerencji człowieka. Urządzenie jest nowoczesnym rozwiązaniem, które opiera się na mapowaniu wyznaczonego terenu oraz przygotowaniu harmonogramu pracy. Robot koszący trawę porusza się po wyznaczonym terenie, który określa się wcześniej za pomocą przewodów ograniczających. Po wykonaniu pracy robot koszący do trawy wraca do stacji dokującej. Warto podkreślić, że urządzenie jest w pełni bezprzewodowe, a zasilanie opiera się na pracy akumulatora.

Jaki robot do ścinania trawy wybrać?

Decydując się na zakup kosiarki automatycznej, warto wziąć pod uwagę kluczowe parametry. W związku z tym, na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Poniżej znajdziesz przydatny poradnik, który ułatwi wybór najlepszego zdalnego robota do ogrodu.

Jaki silnik oraz moc wybrać?

Wybierając kosiarkę, warto zwrócić uwagę na silnik oraz jego moc. Najczęściej dostępne są roboty automatyczne z silnikiem bezszczotkowym. Jest to silnik elektryczny, który swoją pracę opiera na działaniu akumulatora. Warto pamiętać, że im większa powierzchnia trawnika, tym moc urządzenia oraz prędkość obrotowa powinna być większe!

Powierzchnia pracy robota do trawy

Kolejnym parametrem jest powierzchnia koszenia robota, która powinna być dostosowana do obszaru koszenia. Dopasowanie narzędzia do metrażu ogrodu pozwoli zoptymalizować pracę urządzenia oraz sprawnie łączyć ze stacją ładującą. Ponadto wpłynie na wydajne ścinanie oraz mniejsze zużywanie się urządzenia.

Oprócz powyższych warto wziąć pod uwagę nachylenie terenu oraz szerokość cięcia. Pierwsze z nich wskazuje, pod jakim maksymalnym kątem terenu urządzenie może skosić trawę. Natomiast szerokość robocza wskazuje szerokość linii cięcia mechanizmów tnących. Wszystkie wspomniane parametry mają duży wpływ na wydajność i szybkość pracy urządzenia!

Mapowanie terenu przez kosiarkę

Robot automatyczny powinien mieć wbudowaną funkcję mapowania terenu, która umożliwia poruszanie się urządzenia po wyznaczonej przestrzeni. W tym celu używa się przewodu ograniczającego. Dzięki jego instalacji w podłożu użytkownik wyznacza teren, po którym robot powinien się przemieszczać. Bagatelizowanie tej kwestii może doprowadzić do skoszenia obszarów, których użytkownik nie chce przycinać np. rabatek i kwiatów. Dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na długość kabla ograniczającego, który znajduje się w każdym zestawie.

Czas pracy automatycznej kosiarki

Czas koszenia mówi użytkownikowi, jak długo kosiarka będzie pracować po jej pełnym załadowaniu w stacji dokującej. Parametr ten wpływa na wydajność pracy, jak również określa szybkość ścinania obszarów zielonych. U większości robotów czas ścinania wynosi od 60 do 90 minut, przy w pełni naładowanym akumulatorze.

→ Przeczytaj także: Ranking kosiarek 2024

Oprócz tego warto zwrócić uwagę, na czas samego ładowania akumulatora w stacji dokującej, który nie powinien przekraczać więcej niż 75 minut.

Mechanizm koszenia

Kolejnym kluczową informacją jest mechanizm koszenia, który określa jakie noże zostały zamontowane w urządzeniu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są trzy noże obrotowe. Jednak w wybranych modelach można spotkać nóż:

  • dwuramienny,
  • czteroramienny
  • ośmioramienny,
  • dwunastoramienny,
  • zestaw trzech noży obrotowych.

Wybraną technologią należy dostosować do grubości, gęstości oraz wysokości trawy, jak również do wielkości całego terenu.

Oprócz tego ważną cechą jest regulacja wysokości cięcia, która umożliwia dopasowanie odpowiedniej wysokości noży do ścinanego trawnika.

Sterowanie smartfonem

Podczas wyboru robota warto wybrać ten, który będzie posiadał wbudowaną aplikację. Dzięki temu można swobodnie połączyć się z kosiarką i dostosować harmonogram jej pracy. Często aplikacja dostarcza wiele udogodnień, dzięki którym można zaprogramować indywidualny cykl ścinania trawy oraz dopasować pracę kosiarki według swoich preferencji.

Dodatkowe funkcje kosiarki samojezdnej

Duża część kosiarek automatycznych posiada szereg dodatkowych trybów oraz czujników, które gwarantują bezpieczeństwo osób przebywających w pobliżu. Najczęściej można spotkać czujnik podnoszenia, który automatycznie wyłącza narzędzie, kiedy wyczuje dotyk użytkownika.

Z kolei czujniki kolizyjne umożliwiają sprawne omijanie i zapamiętywanie przeszkód. Dzięki czemu robot jest w stanie pracować szybciej i wydajniej. Do pozostałych dodatkowych funkcji można zaliczyć:

  • dopasowanie trybu pracy do warunków pogodowych,
  • automatyczne zatrzymywanie pracy kosiarki podczas mrozu,
  • inteligentne ścinanie w wąskich przejściach oraz na ostrych zakrętach,
  • koszenie punktowe,
  • zabezpieczenie przed kradzieżą oraz możliwość lokalizacji urządzenia,
  • mulczowanie trawnika,
  • połączenie z Internetem umożliwiające bezprzewodowe sterowanie poza domem.

Opinie z forum: “Zdalnie można uruchomić, zatrzymać, wysłać do ładowarki, sprawdzić status. Ma też panel do sterowania na kosiarce, ale ja wszystkich funkcji używam z aplikacji. Można wyznaczać strefy koszenia […]”

Dlaczego warto kupić kosiarkę samojezdną do ogrodu?

Robot do trawnika to innowacyjne zastosowanie, które ma wiele zalet. Do jednej z nich można zaliczyć minimalną ingerencję człowieka w pracę robota samojezdnego. Kosiarka podcina trawę automatycznie, a jej praca odbywa się z wykorzystaniem wbudowanego wyświetlacza lub przez dedykowaną aplikację. Dzięki temu użytkownik oszczędza czas.

W porównaniu do podkaszarek lub traktorków ogrodowych robot jest lżejszy i mniejszy, a tym samym nie zajmuje dużo miejsca podczas sezonowania. Oprócz tego robot automatyczny jest bezpieczny i prosty w obsłudze.

Jaki traktorek kosiarka jest najlepszy?

Ile kosztuje kosiarka automatyczna?

Cena zależna jest od modelu, producenta, oraz wbudowanych trybów. Na zakup kosiarki należy przeznaczyć od 3 500 zł do 10 000 zł. Warto podkreślić, że najdroższe kosiarki dedykowane są do ogrodów o dużym metrażu. Dodatkowo wybierając urządzenie, warto kierować się opiniami innych osób.

Jaki robot koszący wybrać? Podsumowanie

  • Kosiarka automatyczna to innowacyjne urządzenie, które umożliwia automatyczne ścinanie trawy bez ingerowania pracy człowieka.
  • Robot automatyczny jest bezpieczny dla dzieci oraz zwierząt dzięki wbudowanym czujnikom.
  • Podczas zakupu kosiarki samojezdnej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech m.in. silnik oraz jego moc, szerokość cięcia, maksymalny obszar pracy, wbudowaną aplikację, czy mechanizm tnący.
  • Dobre kosiarki wyposażone są w systemy antykradzieżowe, a ich uruchomienie odbywa się po wpisaniu kodu PIN.
  • Intensywność pracy oraz zużycie urządzenia zależne jest od wzrostu trawy, metrażu ogrodu, oraz rodzaju terenu.
  • Kupując kosiarkę automatyczną, użytkownik oszczędza czas.
  • W przypadku rozładowania urządzenie samoistnie wraca do stacji, w celu ponownego naładowania akumulatora.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Czy warto kupić kosiarkę automatyczną?

Tak, robot do trawy oszczędza czas użytkownika, jest prosty w użytkowaniu i bezpieczny. Ponadto jest niedużych rozmiarów, a tym samym można go wygodnie magazynować.

Czy kosiarka automatyczna do trawy jest bezpieczna?

Większość robotów koszących ma wbudowane czujniki, do których można zaliczyć: czujnik podnoszenia, czujniki kolizyjne, czujniki ograniczające. Dzięki czemu urządzenie jest bezpieczna dla wszystkich osób przebywających w jego otoczeniu.

Ile kosztuje kosiarka automatyczna?

Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup robota do ścinania, zaczyna się od 3500 zł. Bardziej rozbudowane modele mogą kosztować nawet 10000 zł. Cena rośnie wraz z metrażem ogrodu oraz ilością zastosowanych trybów.

Ile prądu zużywa robot koszący podczas ładowania w stacji dokującej?

Na jedno ładowanie robot zużywa około 80 W energii, co daje około 10 groszy. Zużycie prądu zależne jest od długości przebywania urządzenia w stacji dokującej, wykorzystanego akumulatora, częstotliwości pracy oraz metrażu ogrodu.
Oceń