Kuchenek do zabudowy na rynku mamy wiele rodzajów. W tym wpisie jednak weźmiemy na warsztat kuchenki indukcyjne. Zasilane są one prądem i jak nazwa sama wskazuje, do działania wykorzystują zjawisko indukcji magnetycznej. Jednak, jak wybrać najlepszą kuchenkę indukcyjną do zabudowy? Na co zwrócić uwagę?

Ranking kuchenek indukcyjnych do zabudowy Kwiecień 2024

Kuchenka indukcyjna do zabudowy – charakterystyka

Kuchenka indukcyjna wyglądem niewiele odbiega od swoich odpowiedników. Ma zazwyczaj te same wymiary i może być zamontowana w zabudowie kuchennej. Różnicę zauważymy, dopiero gdy przyjrzymy się temu urządzeniu bliżej.

→ Zobacz też: Kuchenka gazowa do zabudowy – pomagamy w zakupie. Ranking 2024 i opinie użytkowników.

Na górze każdej kuchenki znajduje się płyta indukcyjna. Znacznie różni się ona od innych płyt, ponieważ jej powierzchnia jest gładka. Na niej z kolei znajdują się wyraźnie zaznaczone pola grzewcze, które umożliwiają gotowanie. Ponadto krawędź płyty może tworzyć zestaw pokręteł lub przycisków służących do kontroli. Nie jest to niestety stały element, ponieważ mogą znajdować się one również przy piekarniku.

Kuchenka indukcyjna do zabudowy zasilana jest prądem. Zazwyczaj jest to linia 400 lub 230 V. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każda płyta indukcyjna wymaga zasilania dwufazowego. Piekarnik w takim wypadku musi być zasilany osobną linią. Pamiętaj o tym przy wyborze, ponieważ nie każda instalacja elektryczna podoła takiemu obciążeniu.

Pola grzewcze kuchenki indukcyjnej do zabudowy

Najczęściej kuchenki indukcyjne posiadają płyty wyposażone w 4 pola grzewcze. Rozmieszczone są one w ten sam sposób, jak w przypadku kuchenek gazowych, czyli blisko rogów urządzenia. To co, wyróżnia kuchenki indukcyjne od gazowych, jest fakt, że każde pole może dysponować dowolnie ustawioną mocą. Dzięki temu możesz płynnie regulować temperaturę przekazywaną do potrawy.

Na rynku są również produkty z mniejszą ilością pól. Polecamy je, ale wyłącznie do domu z niewielką liczbą domowników. Bardzo dobrze sprawdzą się one w kuchni singla, czy rodziny w konfiguracji 2+1.

Z kolei, gdy zależy Ci na pełnej swobodzie gotowania, wybierz kuchenkę z płytą indukcyjną bezstrefową. Pod jej powierzchnią znajduje się znacznie więcej induktorów ciepła, dzięki czemu garnek będzie podgrzewany bez względu na to, w którym miejscu go postawisz.

Wymiary kuchenki indukcyjnej

W przypadku wymiarów kuchenek indukcyjnych nie ma za dużego wyboru. Zazwyczaj sprzęt ten ma 60 cm szerokości, wysokości i głębokości, ponieważ jedynie dzięki temu możliwe jest wkomponowanie go standardowej do zabudowy kuchennej. Ponadto płyta może być płytsza niż piekarnik.

Pamiętaj, aby zawczasu przygotować miejsce na oba elementy, gdyż tworzą one niezaprzeczalną jedność. Z kolei, gdy zależy Ci na nietypowych wymiarach płyty, piekarnika lub innym kształcie wymienionych elementów – skompletuj kuchenkę do zabudowy samodzielnie. Dokonasz tego, wybierając osobno płytę i piekarnik.

Funkcje i parametry piekarnika

Piekarnik w kuchence indukcyjnej do zabudowy zazwyczaj jest elektryczny. Analizując parametry tego elementu, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów:

  • sterowanie grzałkami,
  • termoobieg,
  • sposób otwierania drzwi,
  • mechanizm wyjmowania blach.

Jeżeli chodzi o pierwszy element, piekarnik powinien umożliwiać sterowanie zarówno górną, jak i dolną grzałką osobno. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą pokrętła lub przycisku, zależnie od wybranego modelu. Dzięki temu dostosujesz sposób i temperaturę podgrzewania do przygotowywanej potrawy. Termoobieg jest funkcją, której zadaniem jest równomiernie rozprowadzenie ciepła w komorze piekarnika. Przy jej pomocy uzyskasz nie tylko wyjątkowy kolor, ale również smak potraw.

Płyta do zabudowy – gazowa czy indukcyjna? Doradzamy w wyborze!

Mechanizmy otwierania drzwi piekarnika do zabudowy są dwa: uchylanie do dołu lub wózkowy. Niezwykle wygodny jest drugi sposób, ponieważ otwierając piekarnik, jednocześnie wyjmiesz blachy z całą zawartością. Niestety, ale mechanizm wózkowy nie jest często spotykany, dlatego najpewniej będziesz musiał pozostać przy klasycznym uchylaniu drzwi piekarnika do dołu.

Dobrą alternatywą dla braku wózka może być zastosowanie prowadnic teleskopowych lub drabinek będących mechanizmem wyjmowania samych blach. Dzięki nim po otwarciu drzwi w łatwy sposób wysuniesz blachy, unikając w ten sposób oparzenia się, czy zniszczenia powierzchni piekarnika.

Bezpieczeństwo użytkowania kuchenki do zabudowy

Jako że wybieramy urządzenie elektryczne, funkcji dodatkowych nie będzie zbyt wiele, ale zadbają one o Twoje bezpieczeństwo. Najpopularniejsze funkcje to programator pracy piekarnika, kontrola gotowania, czy wykrywanie obecności garnka. Dzięki zaawansowanemu programatorowi będziesz w stanie precyzyjnie ustalić czas, po którym pieczenie ma się zakończyć.

Wykrywanie obecności garnka jest funkcją, która polega na tym, że specjalne czujniki monitorują, czy na płycie stoi w danym momencie garnek. Jeżeli stanie się tak, że go nie będzie – prąd jest automatycznie odcinany. Kontrola gotowania działa podobnie jak programator piekarnika, z tą różnicą, że dotyczy pól grzewczych.

Ponadto, jeżeli w Twoim domu są dzieci i masz do wyboru kuchenkę indukcyjną do zabudowy posiadającą stosowne zabezpieczenia przed dziećmi – zdecyduj się na jej zakup.

Kuchenka indukcyjna do zabudowy ma jedną, zasadniczą zaletę – jej użytkowanie jest niezwykle bezpieczne. Z racji tego, że do działania wykorzystuje zjawisko indukcji, podgrzewane są wyłącznie metalowe garnki, a nie chociażby dłonie, które znalazły się na blacie. Dzięki temu kuchenki z płytami indukcyjnymi bardzo dobrze sprawdzają się w domach, w których są dzieci. Warto jednak należycie skupić się przy wyborze i instalacji, ponieważ to bardzo wymagające urządzenia.

Oceń