Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z piecami na opał drzewny, wie jaką ciężką praca jest przygotowanie drewna na opał. Starsi nawet pamiętają, jak na wsi u dziadków sami musieli o to zadbać, rąbiąc drewno na opał. Na szczęście, dzisiaj mamy alternatywę w postaci łuparki do drewna. Dzięki niej przygotowanie opału na zimę nie wymaga aż tyle trudu, a co ważniejsze, oszczędzamy nasze własne siły. Spójrzmy prawdzie w oczy: nie każdy ma jej tyle, aby poradzić sobie z dużymi kawałkami drewna.

Łuparka do drewna – Ranking Marzec 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych łuparek do drewna.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Sposób działania łuparki do drewna

W zależności od rodzaju silnika, łuparka ma przede wszystkim za zadanie podzielenie dużego kawałka drewna na mniejsze. Dla przykładu łuparka świdrowa wwierca się w drewno, powodując jego podział. Trzeba mieć na uwadze, że chociaż jest to bardzo skuteczne, to nie jest do końca bezpieczne.

Drewno rozłupane za pomocą łuparki do drewna.
Drewno rozłupane za pomocą łuparki do drewna.

Warto wiedzieć, że dobre łuparki działają na drewno z odpowiednia siłą nacisku. Często pojawia się pytanie, ile ton wystarczy, aby moc była odpowiednia. Obecnie na rynku średnia moc nacisku to profesjonalnej łuparki  dwadzieścia ton. Jeżeli jednak zamierzamy korzystać z niej jedynie na własne potrzeby, moc nacisku pięć ton będzie zupełnie wystarczająca.

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Rodzaje łuparek do drewna

Łuparka elektryczna i świdrowa

Łuparki do drewna mogą być zasilane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Stąd też jest ich podział. Istnieje również na kierunek cięcia, tutaj wyróżniamy pionowe i poziome. Łuparka świdrowa jest mniej bezpiecznym rozwiązaniem. Posiada wbudowane ostrze, które wwierca się w drewno, powodując jego opadnięcie na boki. Biorąc to pod uwagę, lepiej wybrać opcję bardziej bezpieczną.   Ponadto do silnika łuparki może być zainstalowany system hydrauliczny. Dzięki niemu moc maszyny ulegnie zwielokrotnieniu.  Warto też wiedzieć, że istnieje łuparka ciągnikowa, którą można zamocować na ciągnik. Na łuparkę elektryczną warto decydować się jedynie wówczas, kiedy mamy zapewniony dostęp do elektryczności.

Łuparka spalinowa

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ ma silnik spalinowy. Panuje przekonanie, że jest dość kosztowna w utrzymaniu, gdyż wymaga częstych przeglądów, a także klienci nie są zadowoleni z jej głośnej pracy, to jest minusem szczególnie, kiedy w rodzinie jest na przykład małe dziecko. Ponadto, jej rozmiary są o wiele większe od łuparek elektrycznych. Pomimo tego, są bardzo stabilne i bezpieczne w użytkowaniu, dlatego warto rozważyć jej zakup. W pracy są wolniejsze od łuparek elektrycznych, jednak efekt końcowy jest zadowalający.

Ile kosztuje łuparka do drewna?

Przy chęci zakupu odpowiedniego sprzętu warto najpierw zastanowić się, jaki typ nas bardziej interesuje i co ważniejsze, ile pieniędzy możemy na ten cel przeznaczyć, aby nie być zawiedzionym. Ogółem ceny łuparek wahają się od kilkuset złotych do nawet paru tysięcy. Różnica ta zależy od marki, oraz jakości produktów, z których łuparka została wykonana, a także bezpieczeństwa użytkowania i jej wydolności. Na pewno cechy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem to:

  • Wielkość przerabianego drewna
  • Wielkość miejsca, jaką dysponujemy
  • Cel przeznaczenia ( przemysłowy czy na własne potrzeby)
  • Dostęp do zasilania energetycznego
Oceń