Stoisz przed wyborem porządnej myjki do czyszczenia różnych powierzchni w Twoim domu? Jaką myjkę parową wybrać? Jakie urządzenie parowe będzie najlepsze i najbardziej wydajne? Zobacz, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu dobrej myjki parowej. Sprawdź nasz przewodnik zakupowy, w którym poznasz najważniejsze parametry. Poznaj najnowszy ranking myjek parowych w 2024 roku!

Myjka parowa – Ranking Maj 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii myjki parowe.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Ranking myjek parowych. Doradzamy jaką wybrać i jaka będzie dla Ciebie najlepsza.
Ranking myjek parowych. Doradzamy jaką wybrać i jaka będzie dla Ciebie najlepsza.

Myjka parowa — co to jest i z czego się składa?

Myjka parowa to urządzenie wielofunkcyjne wykorzystywane do czyszczenia różnych powierzchni w domu. Myjka wytwarza parę pod ciśnieniem, która usuwa wszelkie zanieczyszczenia i brud nawet w niedostępnych miejscach. Oprócz tego doskonale radzi sobie ze zwalczaniem bakterii oraz wirusów. Myjka parowa w zależności od wybranego rodzaju składa się z:

 • głównego systemu, który zmienia wodę w parę,
 • zbiornika na wodę,
 • grzałki,
 • rury, przez którą wydobywa się para wodna,
 • końcówek,
 • uchwytu.

Jak działa parownica domowa?

Działanie myjki parowej polega na pobieraniu wody ze zbiornika, która następnie podgrzewana jest do wysokiej temperatury z użyciem specjalnej grzałki. Po czym wytworzona gorąca para wodna wypychana jest przez dyszę na zewnątrz. W trakcie swojej pracy urządzenie ciągle pobiera wodę. Kiedy poziom cieczy się opróżni, wtedy urządzenie wyłącza się lub sygnalizuje o braku wody w zbiorniku. Dzięki opisanej technologii myjka: zużywa małe ilości wody, usuwa zaschnięte zabrudzenia zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach, umożliwia mycie bez korzystania ze środków chemicznych. Dzięki temu jest to ekonomiczne i ekologiczne urządzenie, które można używać do różnego rodzaju powierzchni!

Zastosowanie myjki parowej — do czego używać?

Myjka parowa do domu to urządzenie, które sprawdzi się do wielu zastosowań. Najczęściej wykorzystywana jest do czyszczenia powierzchni bardzo mocno zabrudzonych. Oprócz tego można ją stosować do usuwania brudu z:

 • łazienek, w tym kranów, kabin oraz kafelek,
 • okien i luster,
 • kuchni i sprzętów kuchennych,
 • różnego rodzaju mebli skórzanych, oraz tapicerek,
 • wszelkich urządzeń kuchennych: kuchenka, piekarnik, mikrofalówka,
 • zaschniętych i trudno czyszczących się zabrudzeń,
 • zaschniętego tłuszczu,
 • podłogi drewnianej,
 • wnętrza samochodu.

Opinia: “Świetnie radzi sobie z zabrudzeniami płytek i fug zwłaszcza pod prysznicem. Żółte fugi ponownie są białe […]. Pierwsze czyszczenie jest dosyć czasochłonne […].”

Jaką najlepszą myjkę parową wybrać? – kluczowe parametry w poradniku zakupowym, ranking 2022

Decydując się na zakup domowej myjki parowej, warto wcześniej zapoznać się z kilkoma jej właściwościami, które wpływają na efektywność czyszczenia oraz pracę urządzenia. W związku z tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze myjki parowej? Sprawdź przewodnik zakupowy, w którym dowiesz się, jakie cechy są kluczowe. Dodatkowo porównaj modele w naszym rankingu najlepszych myjek parowych!

Moc urządzenia

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na moc urządzenia. Im parametr ten jest większy, tym lepsza wydajność parownicy. W zależności od rodzaju sprzętu moc dla wysokiej jakości urządzeń waha się od 800 do 1500 W. W przypadku najlepszych egzemplarzy parametr ten sięga nawet 2000 W!

Ciśnienie myjki parowej

Ciśnienie myjki parowej podawane jest w barach. Im większe ciśnienie, tym lepsze usuwanie zanieczyszczeń oraz zaschniętych nieczystości. Dlatego warto wybrać urządzenie, które generuje ciśnienie powyżej 3 barów. W przypadku rozbudowanych egzemplarzy wartość ta sięga nawet 5 barów.

Pojemność zbiornika na wodę

Kolejnym kluczowym elementem jest pojemność zbiornika na wodę. Powinien być on na tyle duży, aby pomieścić wystarczającą ilość wody. Warto podkreślić, że im pojemnik jest większy, tym rzadziej musisz go uzupełniać. Tak więc warto wybrać modele myjek ze zbiornikiem na wodę o pojemności powyżej 0,5 lita w przypadku myjek ręcznych. Natomiast w przypadku większych parownic warto zdecydować się na taki, którego pojemność będzie większa niż 1,5 litra.

Wielkość i waga

Wielkość oraz waga myjki powinna być dopasowana do użytkownika, oraz rodzaju urządzenia. W przypadku ręcznych myjek parowych warto wybierać te, które są poręczne, lekkie i o kompaktowych rozmiarach. Ich ciężar nie powinien przekraczać 2 kg. Bez wątpienia dopasowane urządzenie wpłynie na komfort podczas użytkowania. Z kolei decydując się na zakup większej parownicy waga oraz wielkość nie ma, aż tak kluczowego znaczenia. Jest to spowodowane tym, że tego typu myjki posiadają wbudowane koła, które ułatwiają przemieszczenie sprzętu.

Zasilanie myjki parowej

Innym kluczowym parametrem jest rodzaj zasilania urządzenia. Na rynku występują modele zasilane sieciowo z użyciem kabla, urządzenia na baterie, oraz na akumulator. Warto podkreślić, że w przypadku wyboru modeli bezprzewodowych należy liczyć się z tym, że naładowana bateria może nie wystarczyć na posprzątanie całego domu. W związku z tym rodzaj zasilania warto dostosować do powierzchni swojego domu. Jeśli metraż jest duży, wtedy należy wybrać model zasilany na kabel. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie zasilane przy użyciu gniazdka, to zwróć uwagę na długość kabla!

Wydajność

Wydajność myjki mówi o tym, jaką powierzchnię jest w stanie wyczyścić urządzenie w trakcie jednego ładowania. Parametr ten jest podawany w m2. W wysokiej jakości urządzeniach wydajność powinna być większa niż 75 m2. Dzięki temu myjka dokładnie wyczyści każdą powierzchnię, usuwając nawet zaschnięty brud.

Jakość wykonania

Podczas wyboru myjki warto zwrócić uwagę na jakość wykonania produktu. Większość myjek posiada obudowę wykonaną z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Z tego względu, że jest to urządzenie elektryczne, które posiada zbiornik na wodę, to powinno być bardzo dobrze uszczelnione. Dlatego koniecznie sprawdź, czy wybrany model jest prawidłowo zabezpieczony. W tym celu możesz sprawdzić opinię użytkowników.

Co więcej, zobacz, czy producent udziela gwarancji oraz posiada certyfikaty na produkt! Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie używać myjki do sprzątania Twojego domu. Oprócz powyższych zwróć uwagę na markę sprzętu. Polecanymi producentami są myjki parowe Karcher.

Wyposażenie w zestawie

Bardzo przydatne w każdej myjce są końcówki dołączone w zestawie. Dzięki tym akcesoriom możesz dokładnie wymyć daną powierzchnię w Twoim domu. Najczęściej można spotkać się z takimi końcówkami jak:

 • ssawka do mycia podłóg i fug,
 • końcówka do mycia detali,
 • dysza punktowa,
 • szczotka okrągła,
 • końcówka do dywanów,
 • szczotka do podłóg,
 • końcówka do mycia szyb,
 • wąż parowy z pistoletem.

Oprócz tego często producent dodatkowo wyposaża sprzęt o dedykowane ściereczki z mikrofibry, które są doskonałe do smug i innych zacieków.

Dodatkowe funkcje

Na rynku dostępne są również rozbudowane urządzenia, które posiadają dodatkowe funkcje. Do jednej z nich można zaliczyć możliwość prasowania ubrań z wykorzystaniem myjka. Oprócz tego możesz spotkać się z urządzeniami, które sygnalizują, że sprzęt jest gotowy do pracy. Co więcej, może sygnalizować, kiedy zabraknie wody w pojemniku lub kiedy akumulator się rozładuje. W dodatku występują modele, które dają możliwość mieszania pary z detergentem.

Rodzaje myjek parowych?

Na rynku jest wiele egzemplarzy myjek parowych. Jednak najczęściej można sklasyfikować je jako:

 • myjki parowe ręczne — są one niewielkiego rozmiaru z ergonomicznym uchwytem do trzymania,
 • parownice — swoim wyglądem przypominają odkurzacz, posiadają kółka, które umożliwiają wygodne przemieszczanie urządzenia,
 • mop parowy — który nie różni się z wyglądu od zwykłego mopa, jednak posiada mechanizm, który wytwarza parę, która skutecznie czyści podłogi.

Ile kosztuje dobra myjka parowa?

Cena za dobrej jakości myjkę zaczyna się już od 129 zł. Oczywiście koszt zależny jest od rodzaju myjki, jej wielkości, wbudowanych funkcji oraz marki. Tak więc cena waha się od 129 do 3000 zł za bardziej rozbudowane egzemplarze.

Rodzaj  Przedział cenowy
ręczna od 49 do 299 zł
parownica od 389 do 15000 zł
mop parowy od 150 do 1999 zł

Podsumowanie

 • Myjka parowa to urządzenie wielofunkcyjne, które skutecznie pozbywa się brudu oraz bakterii.
 • Jej działanie polega na ogrzewaniu wody, która zamienia się w parę o bardzo wysokiej temperaturze.
 • W swojej budowie myjka posiada m.in. grzałkę, pojemnik na wodę, dyszę, obudowę.
 • Myjka doskonale sprawdzi się do mycia różnego rodzaju powierzchni np. do mycia okien, łazienek, kuchni, mebli i różnego rodzaju urządzeń.
 • Podczas zakupu urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, do których można zaliczyć m.in. moc myjki, pojemność zbiornika, ciśnienie wyrzucanej wody, wydajność, oraz wielkość urządzenia.
 • Myjka nadaje się do czyszczenia podłóg drewnianych oraz płytek.
 • Urządzeniem wyczyścisz okna w swoim domu.
 • Wybierając dany model, warto zwrócić uwagę czy w zestawie dodano dedykowane końcówki i specjalne nakładki z mikrofibry.
 • Doskonale radzi sobie z zapieczonym tłuszczem, zaschniętym brudem, czy nieczystościami zlokalizowanymi w trudno dostępnych miejscach.
 • Polecanymi produktami myjek jest Karcher SC 1 Easyfix.
 • Na rynku można spotkać 3 rodzaje myjek do czyszczenia parowego.
 • Kupując myjkę, koniecznie porównaj najlepsze egzemplarze w rankingu parownic.
 • W przypadku czyszczenia okien warto używać dedykowanej myjki parowej do okien.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Co można wyczyścić za pomocą parownicy?

Parownica to uniwersalne i wielofunkcyjne urządzenie. Dzięki jej użyciu można wyczyścić m.in. kafelki, podłogi, fugi, lustra, łazienki, kuchnię, kuchenne sprzęty np. piekarnik, lodówkę, czy kuchenkę. Co więcej, sprawdzi się jako myjka do okien, jak również do mebli tapicerowanych, czy sprzątania wnętrza samochodu.

Czy myjka parowa sprawdzi się w łazience?

Tak, myjka parowa to dedykowane urządzenie do wykorzystania w łazienkach. Dzięki wytwarzaniu gorącej pary umożliwia ona dokładne mycie kafelek i fug, kabin prysznicowych, toalet, czy umywalek z zaschniętego brudu. Oprócz tego dzięki dużej temperaturze pozbywa się patogenów takich jak: grzyby oraz pleśń.

Jakie parametry powinna posiadać myjka parowa?

Zakup myjki parowej powinien być poprzedzony o analizę wszystkich kluczowych parametrów. Do najważniejszych można zaliczyć: moc urządzenia, wydajność, ciśnienie myjki, końcówki dodane w komplecie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na rodzaj oraz wielkość urządzenia.

Jakie rodzaje zabrudzeń czyści parownica?

Dzięki parze o dużej temperaturze każda myjka poradzi sobie z większością trudnych nieczystości. Bez problemu wyczyści przypalony tłuszcz, zaschnięty brud, zanieczyszczenia zlokalizowane na płytkach, odciski dłoni, smugi i zacieki. Co więcej, dzięki myjce możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pomieszczenia.
Oceń