Szukasz dobrego nawilżacza do swojego domu? Co to jest nawilżacz ewaporacyjny i jakie ma zalety? Jaki nawilżacz ewaporacyjny wybrać? Zobacz nasz poradnik, w którym wyjaśniamy i podpowiadamy, jak wybrać najlepszy nawilżacz ewaporacyjny. Sprawdź na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu solidnego urządzenia! Poznaj i porównaj nasz najnowszy ranking najlepszych nawilżaczy powietrza ewaporacyjnych w 2024 roku!

Nawilżacz ewaporacyjny – Ranking Czerwiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii ewaporacyjne nawilżacze powietrza.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Co to jest nawilżacz powietrza ewaporacyjny?

Nawilżacz ewaporacyjny, inaczej nazywany dyfuzyjnym, to urządzenie, które w trakcie swojego działania wykorzystuje ewaporacje. Jest to naturalna i najzdrowsza metoda nawilżania powietrza w pomieszczeniu. Największą zaletą w trakcie pracy nawilżacza jest brak ryzyka przekroczenia wysokiego poziomu nawilżenia — powyżej 60%.

Jaki nawilżacz ewaporacyjny kupić? Odpowiedź znajdziesz w rankingu, który aktualizujemy dla Ciebie każdego dnia!
Jaki nawilżacz ewaporacyjny kupić? Odpowiedź znajdziesz w rankingu, który aktualizujemy dla Ciebie każdego dnia!

Jak działa nawilżacz powietrza ewaporacyjny?

Ewaporacyjny nawilżacz składa się ze specjalnych, wymiennych filtrów w postaci mat ewaporacyjnych. Ponadto urządzenie ma wbudowany wiatraczek, pojemnik na wodę oraz wentylator. Wiatrak wymusza obieg w wentylatorze, gdzie następnie suche powietrze przechodzi przez nasączone filtry. Działanie to doprowadza do nawilżenia powietrza oraz pozbywania się kurzu i drobnoustrojów — bakterii, grzybów i pleśni.

Opinia z forum: „[.. ] najbardziej chciałbym ewaporyzacyjny. Mniej ultradźwiękowy ze względu na potrzebę zakupu i zalewania wodą demineralizowaną. Parowe […] odpadają ze względu na zużycie prądu.”

Jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli poszukujesz dobrego nawilżacza ewaporacyjnego, który w naturalny sposób nawilża powietrze w mieszkaniu lub domu, to zobacz, na co zwrócić uwagę kupując urządzenie. Jaki wybrać nawilżacz powietrza do zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu? Sprawdź poniższy poradnik, w którym krok po kroku wskazujemy najważniejsze parametry! Nie zapomnij porównać najlepszych modeli w naszym najnowszym rankingu nawilżaczy ewaporacyjnych!

Moc urządzenia

Najważniejszym parametrem jest moc nawilżacza, która powinna być odpowiednio dopasowana do wielkości pomieszczenia, częstotliwości użytkowania, rodzaju nawilżacza powietrza oraz preferencji użytkownika. Warto podkreślić, że im powietrze w domu jest suchsze, tym moc powinna być większa. Na rynku znajdziesz modele, których parametr mocy wynosi od 3,5 W do 35 W lub więcej. Jeśli zamierzasz regularnie używać urządzenia, to wybierz model, którego moc będzie wynosić powyżej 10 W. Ponadto dogodnym rozwiązaniem jest regulacja poziomu mocy.

Wydajność

Kolejną istotną cechą jest wydajność urządzenia podawana ml/h. Parametr ten wskazuje, ile urządzenie zużywa wody do nawilżania powietrza w przeciągu jednej godziny. Wydajność nawilżacza powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia i eksploatacji narzędzia. W przypadku niedużych powierzchni do 35 m2 zaleca się model, którego wydajność wynosi od 200 do 280 ml/h. W przypadku większych pokoi warto wybrać egzemplarz, którego parametr ten jest większy niż 300 ml/h.

Maksymalna powierzchnia pomieszczenia

Ważnym parametrem jest maksymalna powierzchnia, która wskazuje metraż pomieszczenia, jaki jest w stanie nawilżyć wybrany model nawilżacza. W związku z tym wybierając nawilżacz powietrza do swojego domu, w pierwszej kolejności zmierz pomieszczenie, w którym chcesz podnieść niską wilgotność powietrza. Następnie dobierz odpowiedni model, którego maksymalna powierzchnia pomieszczenia będzie nieco większa niż Twój wynik.

Głośność urządzenia

Bardzo ważną kwestią jest poziom hałasu nawilżacza, który powinien być dopasowany do użytkowników. Mianowicie, jeśli chcesz korzystać z nawilżacza przez dzień i noc, to wybieraj model, który jest cichy i jego poziom głośności wynosi poniżej 45 dB. W przypadku, gdy urządzenie będzie funkcjonować tylko przez dzień, to możesz zdecydować się na nieco głośniejszy egzemplarz, którego głośność będzie większa niż 50 dB.

Higrostat i higrometr

Przydatnymi elementami są wbudowany higrometr i higrostat. Ten pierwszy odpowiada za mierzenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu, z kolei higrostat odpowiada za dopasowanie i regulację poziomu nawilżenia, czyli utrzymuje poziom wilgotności w pomieszczeniu zgodnie z wcześniej skonfigurowanymi preferencjami. Warto dodać, że poziom nawilżenia powinien oscylować od 40 do 60%.

Obsługa urządzenia

Wybierając nawilżacz powietrza, warto zwrócić uwagę na sterowanie. W zależności od typu nawilżacza obsługa urządzenia może odbywać się za pomocą:

 • pokrętła,
 • wyświetlacza dotykowego,
 • smartfona,
 • pilota.

Wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie z użyciem smartfona z wykorzystaniem wbudowanej aplikacji mobilnej. Dzięki temu możesz włączyć, wyłączyć, jak również dostosować działanie urządzenia z każdego miejsca w domu.

Regulacja poziomu wilgotności

Istotną funkcją jest regulacja poziomu wilgotności powietrza, dzięki temu dopasujesz pracę urządzenia do powierzchni, temperatury w pomieszczeniu i poziomu nawilżenia. Nawilżacz powietrza z funkcją regulacji wilgotności umożliwia idealne dopasowanie poziomu wilgotności do preferencji użytkownika.

Zbiornik na wodę

Bardzo ważnym elementem w każdym nawilżaczu jest zbiornik na wodę, który powinien być dopasowany do pozostałych parametrów m.in. do wydajności i mocy urządzenia. W przypadku ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza warto dostosować pojemność zbiornika do częstotliwości użytkowania urządzenia. Jeśli zamierzasz często wykorzystywać sprzęt, to zdecyduj się na egzemplarz, którego poziom wody w zbiorniku będzie większy niż 5 l.

Producent

Istotną kwestią jest wybór odpowiedniej marki urządzenia. Przed zakupem sprawdź opinie innych użytkowników. Ponadto możesz porównać wybrane przez nas modele w najnowszym rankingu nawilżaczy powietrza. Do polecanych egzemplarzy można zaliczyć nawilżacz marki Philips HU4803/01, nawilżacz powietrza Philips HU4813/10, nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar Little, VENTA AeroStyle oraz nawilżacze Xiaomi.

Dodatkowe funkcje

Warto wybrać najlepszy nawilżacz powietrza, który posiada dodatkowe funkcje oraz akcesoria. Do jednych z nich można zaliczyć urządzenie z oczyszczaczem powietrza, który umożliwia pozbywanie się kurzu, zanieczyszczeń, alergenów i drobnoustrojów. Nawilżacze z oczyszczaczem polecane są zwłaszcza dla alergików. Dodając do zbiornika kostki z jonami srebra, dodatkowo zwiększasz właściwości zwalczania chorobotwórczych drobnoustrojów.

Inną przydatną właściwością jest możliwość aromaterapii, która odbywa się poprzez wlanie olejku eterycznego do zbiornika z wodą. Kolejnym przydatnym dodatkiem jest tryb nocny, który zapewnia działanie nawilżacza w trakcie nocy, a przy tym nie zakłóca snu. Oprócz tego zwróć uwagę, czy w komplecie producent dostarcza dodatkowe filtry, które powinieneś regularnie wymieniać.

Gdzie sprawdzi się nawilżacz powietrza ewaporacyjny?

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny ma szerokie zastosowanie i może być stosowany w każdym pomieszczeniu. Urządzenie, w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych oraz nawilżaczy parowych, jest o wiele wydajniejsze i zdrowsze. Największą zaletą jest utrzymywanie stałego poziomu nawilżenia dzięki wbudowanemu higrostatowi. Ewaporacyjny nawilżacz doskonale sprawdzi się również dla alergików oraz dzieci.

Ile kosztuje dobry nawilżacz powietrza ewaporacyjny?

W zależności od wybranego modelu koszt nawilżacza ewaporacyjnego waha się od 180 zł do 4000 zł. Im bardziej rozbudowany model z wieloma funkcjami i trybami, tym cena jest większa. Średniej klasy urządzenie, które posłuży przez kilka lat, to koszt powyżej 500 zł.

Podsumowanie

 • Nawilżacz ewaporacyjny zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
 • Urządzenie wykorzystuje innowacyjną technologię, która nawilża powietrze w naturalny sposób, poprzez parowanie.
 • Model ewaporacyjny polecany jest dla alergików oraz dzieci.
 • Optymalny poziom wilgotności suchego powietrza wynosi od 40 do 60%.
 • W trakcie zakupu nawilżacza warto zwrócić uwagę na: moc urządzenia, wydajność, pojemność zbiornika na wodę, dodatkowe funkcje, wielkość i wagę nawilżacza.
 • Przed zakupem warto porównać najlepsze egzemplarze w rankingu polecanych nawilżaczy powietrza 2024.
 • Pamiętaj, aby wybierać tylko znane modele od cenionych producentów. Do polecanych egzemplarzy można zaliczyć nawilżacz Philips HU4801/01, nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Nawilżacz z higrostatem czy bez?

Wybierając nawilżacz powietrza warto wybrać ten z wbudowanym higrostatem. Moduł pozwala utrzymać stan nawilżenia na równym poziomie, zgodnie z wcześniej ustalonymi właściwościami przez użytkownika.

Nawilżacz ewaporacyjny, ultradźwiękowy czy parowy?

Parowy nawilżacz powietrza jest to najprostszy model dostępny na rynku. Z kolei ultradźwiękowy nawilżacz powietrza wykorzystuje fale ultradźwiękowe do rozbijania wody, aby wytworzyć mgiełkę. Natomiast nawilżacz powietrza ewaporacyjny jest zaliczany do najbardziej naturalnych nawilżaczy na rynku.

Kiedy wymienić filtr w nawilżaczu?

Wymiana filtra zależy od częstotliwości używania nawilżacza oraz modelu urządzenia. Zazwyczaj powinno się wymieniać filtr co 2-3 miesiące.

Jakimi parametrami kierować się, wybierając dobry nawilżacz powietrza ewaporacyjny?

Wybór nawilżaczy ewaporacyjnych powinien być poprzedzony analizą wszystkich parametrów urządzenia. W związku z tym wcześniej warto sprawdzić takie kwestie jak: moc urządzenia, wydajność, maksymalną powierzchnię pomieszczenia, pojemność zbiornika na wodę, wielkość urządzenia, dodatkowe funkcje.
Oceń