Planowanie nowoczesnego oświetlenia do biura to już nie tylko wybór odpowiednich opraw i źródeł światła, które odpowiadają wszystkim przepisom BHP. Coraz częściej stawia się na rozwiązania kompleksowe, a w wielu przypadkach również na automatyzację sterowania oświetleniem oraz innymi instalacjami w przestrzeni do pracy.
Z czego składa się takie rozwiązanie i kiedy bywa najbardziej opłacalne? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.
Spis treści:
Inteligentne oświetlenie – lampy nowej generacji do biura
Nie tylko w domach stosuje się smart produkty oświetleniowe. Coraz częściej można znaleźć takie urządzenia także w zakładach pracy. Przy ich pomocy oświetla się biura, lokale usługowe oraz inne przestrzenie, w których niezbędne jest zachowanie optymalnych warunków świetlnych dla wygody i bezpieczeństwa użytkowników.
Rozwiązania inteligentne, komunikujące się ze sobą m.in. za pośrednictwem lokalnej sieci WiFi, pozwalają na zdalne sterowanie pojedynczymi punktami lub całymi zespołami oświetleniowymi (wszystkimi lampami w danym pomieszczeniu, oświetleniem bocznym etc.). Można zdecydować na lampy smart LED lub wymienić źródła światła na inteligentne żarówki LED, które bez trudu da się zamontować w większości standardowych opraw, by nie tylko obniżyć wysokość firmowych rachunków za oświetlenie, ale też poprawić warunki świetlne we wnętrzach.
Zdalne sterowanie oświetleniem – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Oświetleniowe produkty inteligentne podnoszą komfort korzystania z przestrzeni do pracy, dzięki możliwości zarządzania wszystkimi lampami z poziomu pilota, aplikacji lub komend głosowych. Jeśli postawi się na praktyczne rozwiązania, jak choćby Azzardo Smart, dostępne na stronie Lampy.it, można nie tylko włączyć lub wyłączyć poszczególne urządzenia, ale także zmienić natężenie światła, jego temperaturę barwową lub kolor. Wszystko po to, by dostosować warunki do konkretnych potrzeb chwili. Precyzyjne kontrolowanie oświetlenia przekłada się również na oszczędności, gdyż zużywa się zawsze dokładnie tyle prądu, ile jest potrzebne.
Nowoczesne systemy smart posiadają często szereg dodatkowych akcesoriów. Współpracują choćby z praktycznymi czujnikami o szerokim wachlarzu możliwości. Reagują one na: fale ultradźwiękowe, poruszające się źródła ciepła (w tym oczywiście ludzi). Pojawiają się sensory optyczne z kamerami, które działają nie tylko w dzień, ale też i w nocy, dzięki modułom termowizyjnym. Takie rozwiązania pozwalają zautomatyzować uruchamianie lub wyłączanie oświetlenia w budynku i jego sąsiedztwie, co znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo korzystania z tej przestrzeni.
Czym jest system KNX i jak kompleksowo regulować warunki w biurze?
Rozbudowane rozwiązania oświetleniowe coraz częściej włącza się do biurowych systemów KNX, które integrują wszystkie funkcje zarządzania przestrzenią i jej wybranymi częściami. Dzięki takiemu rozwiązaniu da się nie tylko zautomatyzować sterowanie lampami w biurze (czujniki ruchu i obecności), ale też połączyć je z innymi instalacjami i urządzeniami, by zawsze uzyskać optymalne warunki.
Ciekawym przykładem jest choćby integracja oświetlenia z roletami w oknach, by wprowadzać do wnętrza jak największą ilość światła słonecznego. Dodatkowo, w lecie podczas nieobecności pracowników, rolety automatycznie się opuszczają, by niepotrzebnie nie nagrzewać pomieszczeń. W zimie natomiast zachodzi proces odwrotny. Nie zapominajmy, że w ramach kompleksowego, inteligentnego systemu da się też połączyć oświetlenie choćby z monitoringiem lub systemem antywłamaniowym (funkcja symulowania obecności). Wszystko po to, by codzienne funkcjonowanie stało się jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Nowoczesne oświetlenie do biura – funkcjonalność i design w jednym
Obecnie, gdy tworzy się oświetlenie do biura, warto myśleć kompleksowo i wybierać inteligentne produkty, które nie tylko wyróżniają się ciekawym designem i wysoką funkcjonalnością, ale umożliwiają też integrację różnych systemów, by stworzyć rozwiązanie z możliwością kontrolowania warunków w całym biurze i jego częściach, a także zautomatyzować wiele procesów. Dzięki temu da się wygenerować spore oszczędności, zwiększyć wygodę i efektywność pracowników oraz zapewnić bezpieczne warunki do realizowania wszelkich zadań. A to wszystko za sprawą nowoczesnych technologii, które są dostępne na wyciągnięcie ręki.