Gryzonie to poważny problem dla mieszkańców wsi i miast. Gryzonie są szczególnie uciążliwe jesienią, kiedy szukają ciepłego miejsca na spędzenie zimy. Żyją  garażach, piwnicach, są częstymi gośćmi w domkach jednorodzinnych. Myszy i szczury mogą zamieszkiwać gospodarstwa domowe, niszczyć żywność, zostawiać ślady w postaci odchodów i nieprzyjemnych zapachów. Kuny lubią zadomowić się na poddaszu, gdzie potrafią zniszczyć izolację cieplną, mogą pogryźć kable i przewody, zniszczyć całą instalację eklektyczną. Zostawiają nieprzyjemny zapach. Dodatkowo gryzonie potrafią przenosić choroby, niszczą plony i posadzone rośliny. Do gryzoni, które stwarzają problem dla człowieka, nalezą myszy, szczury, krety nornice, a także kuna i karczownik.

Na szczęście człowiek nie pozostaje bezradny wobec plagi gryzoni, wymyślono wiele metod, które skutecznie walczą ze szkodnikami. Należy pamiętać, że zwalczanie gryzoni musi być regularne, systematyczne, bo gryzonie lubą powracać.

Odstraszacze na gryzonie – rodzaje odstraszaczy

  • Odstraszacze mechaniczne – jest to metoda mało humanitarna, polega na stosowaniu pułapek, do których łapane są żywe zwierzęta. Mogą mieć formę żywołapek lub potrzasków. Złapane zwierzę cierpi, ginie w męczarniach. Metoda jest najskuteczniejsza do łapania gryzoni w małych pomieszczeniach, piwnicach. Jest bardzo drastyczna, krytykowana przez ekologów.
  • Odstraszacze fizyczne– do tej grupy należą między innymi urządzenia elektryczne generujące ultradźwięki lub inne odgłosy.  Metoda fizyczna ma na celu wypłoszyć gryzonie z danego terenu. Jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt, działa bezinwazyjnie. Dźwięki, które słyszą gryzonie wywołują u nich stan zagrożenia i niepokój, sprawiają im duży dyskomfort.
  • Odstraszacze chemiczne –są to różnego rodzaju trujące środki chemiczne, po których zjedzeniu zwierzęta giną. Trutki mogą występować w postaci past, ziarnem lub w formie gazowej. Aplikując preparat, należy uważać, aby nie dostał się do układu pokarmowego lub oddechowego człowieka. Trzeba uważać, aby trucizną nie zatruło się inne zwierzę domowe.
Odstraszacz na gryzonie to bardzo popularny sprzęt. Nikt nie lubi szkodników w swoim ogrodzie!
Odstraszacz na gryzonie to bardzo popularny sprzęt. Nikt nie lubi szkodników w swoim ogrodzie!

Odstraszacze – jaka jest skuteczność?

Dostępne na rynku odstraszacze mają różną, z reguły wysoką skuteczność. Są tworzone  przez ekspertów, którzy znają zwyczaje zwierząt, przed oddaniem na rynek przechodzą liczne testy, które sprawdzają skuteczność oraz bezpieczeństwo. Jednak najbardziej polecane i przynoszące najlepsze efekty są odstraszacze elektryczne, ultradźwiękowe. Urządzenia emitują dźwięki, które działają odstraszającą na gryzonie, a są niesłyszalne dla ludzi. Emitowane dźwięki mają wysoką częstotliwość i zmienną emisję dźwięków, która działa drażniąco na zwierzęta. Są również odstraszacze, które emitują głośne dźwięki, słyszalne, ale są one bezpieczne dla ludzi. Niektóre odstraszacze mają dodatkowo zamontowane światło, które również działa odstraszająco na zwierzęta i podnosi efektywność działania urządzenia. Bardzo ważne jest, aby odstraszacze działały przez cały czas, nawet podczas wyjazdu na wakacje, gdy lokatorów nie ma w domu. Gryzonie nie urlopują, więc zabezpieczenia muszą działać cały czas. Efekty działania urządzeń są widoczne po kilku dniach.

Odstraszacze elektroniczny – zasięg działania

Odstraszacze elektroniczne są bardzo skuteczne, między innymi dlatego, że mają duży zakres działania, działają również we wszystkich kierunkach, na boki i w górę. Część urządzeń ma funkcje, która pozwala ustalić moc oraz tryb działania. Dzięki temu łatwo można je dostosować do swoich potrzeb. Ultradźwięki działają tylko w jednym pomieszczeniu, ponieważ nie przechodzą przez ściany, dlatego, jeżeli gryzonie zamieszkują kilka pomieszczeń, należy rozłożyć kilka urządzeń.

Zasięg działania odstraszaczy jest zależny od wybranego modelu. Najmocniejsze chronią powierzchnie do 1000 m2, słabsze 20-100 m2. Łatwo można dobrać odstraszacz, który będzie pasował do wymiarów chronionego pomieszczenia.

Zalety stosowania odstraszaczy elektronicznych

Odstraszacze elektroniczne są dużo lepsze niż pozostałe metody usuwania gryzoni. Przede wszystkim są skuteczne, pomagają pozbyć się szkodników. Kolejna zaleta to to, że są bezpieczne, nie mają negatywnego wpływu na człowieka i zwierzęta domowe, nie powodują zagrożenia dla otoczenia. Odstraszacze elektroniczne są bardzo łatwe w stosowaniu. W zależności od potrzeb można wybrać odstraszacze na baterie lub podłączane do prądu. Odstraszacze elektroniczne są przeznaczone do stosowania na zewnątrz oraz w środku pomieszczeń. Mogą być stosowane zarówno w domu, jak i w magazynie, garażu czy na działce lub plantacji. Impulsy ultradźwiękowe nie powodują zakłóceń w działaniu telewizora czy radia. Są niewielki, można je postawić lub zamontować na ścianie. Idealnie nadają się także do stosowania w samochodach lub maszynach, tam, gdzie lubią chować się kuny i szczury. Odstraszacze pobierają niewiele prądu, koszt ich eksploatacji jest niski.

Jaki odstraszacz elektroniczny wybrać?

Wybór odstraszacza zależy od miejsca, gdzie będzie używany. Do domu lub pomieszczeń z dostępem do prądu warto wybrać sprzęt podłączany do gniazdka eklektycznego. Tam, gdzie nie ma dostępu do prądu, dobrze sprawdzą się urządzenia na baterie. W ogrodzie lub na działce dobrym rozwiązaniem będą odstraszacze na baterie, wodoodporne i zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie przestaną działać. Odstraszacze ultradźwiękowe mają zróżnicowane ceny. Te najmniejsze kosztują kilkanaście złotych, za duże i mocne, działające na dużą powierzchnię trzeba zapłacić kilkaset złotych.Można je kupić w sklepach ogrodniczych, budowlanych lub zamówić w specjalistycznych sklepach przez internet.  Najbardziej popularne odstraszacze ultradźwiękowe to m.in.

  • Odstraszacz Kun Degrade 370m2
  • Odstraszacz kun i łasic Duo Pro Pestrepeller 550 m2
  • Defenders odstraszacz myszy i szczurów. Do Kontaktu.
  • Pest-X 500.3.na myszy i gryzonie do domu
  • Odstraszacz gryzoni zewnętrzny, wodoodporny. Antykuna Potrójny

Dobry odstraszacz jest niezbędny, pomaga pozbyć się niechcianych gości z domu czy ogrodu. Mimo że początkowo trzeba wydać na niego pewną kwotę, to koszty szybko się zwrócą, bo dzięki niemu zaoszczędzimy na kosztach naprawy dachu zniszczonego przez kunę czy zniszczonych przez myszy worków ze zbożem.

Odstraszacz na gryzonie – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Odstraszacze na gryzonie w ogrodzie.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń