Nawet, jeżeli decyzja o zastosowaniu w mieszkaniu kominka wynika przede wszystkim z walorów estetycznych. To wybór modelu z płaszczem wodnym i połączenie go z domową siecią centralnego ogrzewania jest dobrym pomysłem.

Jeżeli możesz zastosować takie rozwiązanie, to jest to jak najbardziej warte rozważenia. Opalanie drewnem jest cały czas korzystne w porównaniu do innych źródeł energii, a skoro dla osiągnięcia właściwego klimatu zamierzasz przepalać dodatkowe kW warto optymalnie wykorzystać ten proces i połączyć przyjemne z pożytecznym. Wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jako alternatywnego źródła energii cieplnej wydaje się być uzasadnione z uwagi na efektywność cieplną.

Ogrzewanie kominkiem – jak działa płaszcz wodny?

Podstawowa różnica pomiędzy zwykłym wkładem kominkowym, a kominkiem z płaszczem wodnym polega na tym, że spaliny ogrzewają wodę, a nie powietrze. Cała komora spalania otoczona jest korpusem wykonanym z podwójnych ścianek, między którymi znajduje się przestrzeń na ciecz, która jest ogrzewana podczas palenia. W związku z tym, kominki tego typu mogą współpracować z instalacją grzewczą, np. z kotłem na paliwo stałe. Ciepło z kominka można wykorzystać także do ogrzania bieżącej wody użytkowej. Bezpieczeństwo użytkowania wkładu z płaszczem wodnym zapewnia wężownica, która schłodzi wodę w płaszczu w przypadku wzrostu temperatury. Jest to rozwiązanie szczególnie warte rozważenia w domach jednorodzinnych. Dogrzewanie kominkiem połączonym z instalacja cieplną budynku przynosi wymierne oszczędności w ogólnych wydatkach na ogrzewanie całego domu.

Użytkowanie kominka z płaszczem wodnym

W zasadzie samo użytkowanie kominka z płaszczem wodnym nie różni się od palenia w zwykłym kominku. Jako paliwo wykorzystywane jest to samo drewno liściaste, a sama procedura krzesania ognia i kontroli procesu spalania wygląda dokładnie tak samo. Korzyści płynące z integracji kominka z instalacją cieplną wynikają po prostu z efektywniejszego wykorzystania energii generowanej podczas spalania drewna. Konserwacja i czyszczenie kominka również odbywają się w sposób identyczny, jak w przypadku kominków bez płaszcza wodnego. Popularność, takiego rozwiązania jest na tyle duża, że producenci bardzo mocno dbają o potrzeby swoich klientów. Dostępne są modele kominków z płaszczem wodnym o różnej wielkości i budowie, pozwalające dopasować palenisko do wymagań architektury wnętrza oraz warunków technicznych jakie stawia integracja z instalacją cieplną budynku.