Ogrzewanie powierzchniowe przede wszystkim kojarzy się z popularnymi systemami podłogowymi. To jednak bynajmniej nie jedyna dostępna na rynku opcja. Ciekawym wariantem bywa bowiem ogrzewanie ścienne, które w pewnych sytuacjach może okazać się idealnym sposobem na zapewnienie właściwych warunków w domowych wnętrzach.

Jakie warianty ogrzewania ściennego można spotkać? Czym się wyróżniają i kiedy warto się na nie zdecydować? Przydatne informacje na ten temat przedstawimy w dalszej części niniejszego tekstu.

Czym jest ogrzewanie ścienne i jak działa tego typu instalacja?

Ogrzewanie ścienne zalicza się do systemów, w których nie ma potrzeby instalowania grzejników konwektorowych w domowych wnętrzach. Ciepło jest emitowane bowiem przez instalację znajdującą się pod zewnętrzną warstwą ściany. Stamtąd jest ono wypromieniowywane dalej – do całego pomieszczenia.

Ogrzewanie ścienne – czy warto się na nie zdecydować?
Ogrzewanie ścienne – czy warto się na nie zdecydować?

System może się składać z instalacji wodnej, czyli wężownicy z rurek miedzianych lub z tworzywa sztucznego, przykrytych warstwą zaprawy tynkowej, która nie może być grubsza niż 10 mm, by zagwarantować optymalne działanie ogrzewania. Taki system podpina się do pompy ciepła, sprawiającej, że w rurkach krąży ciepła woda.

Inną opcją jest wykorzystanie ogrzewania ściennego elektrycznego, jak choćby produkty od Econovli.pl. Są to najczęściej folie lub maty grzewcze – cienkie i proste w montażu, znacznie wygodniejsze i tańsze w instalacji, co przekonuje do takiego produktu spore grono użytkowników.

Ogrzewanie ścienne stosuje się w różnych wnętrzach. Dobrze sprawdza się w łazienkach, choć tak naprawdę nadaje się do użycia w innych przestrzeniach, na przykład kuchniach, sypialniach, salonach i przedpokojach. Warto przyjrzeć się możliwościom systemów wodnych i elektrycznych, by sprawdzić, który z nich może się okazać najbardziej przydatny w przypadku konkretnych budynków i wnętrz.

Ogrzewanie ścienne vs ogrzewanie podłogowe – najważniejsze różnice

Ze względu na konstrukcję niejednokrotnie porównuje się standardowe ogrzewanie podłogowe z ogrzewaniem ściennym. Choć ogólne zasady działania są podobne, to pojawiają się jednak pewne istotne różnice. Najważniejsza z nich dotyczy znacznie mniejszej bezwładności cieplnej systemów ściennych. W efekcie pomieszczenie szybciej się nagrzewa i wolniej wytraca ciepło, przez co gwarantuje większy komfort dla użytkowników.

Ogrzewanie ścienne wodne może pracować w większej temperaturze niż jego odpowiednik podłogowy. Ściana potrafi osiągnąć temperaturę nawet do 35 stopni Celsjusza, co niejednokrotnie zwiększa wydajność systemu. Użycie instalacji ściennej pozwala wykończyć podłogę w dowolny sposób, a także ułożyć na niej dywany, wykładzinę lub zainwestować w drewniane parkiety.

Należy pamiętać o tym, że najlepsze efekty uzyskuje się przy zainstalowaniu ogrzewania ściennego na ścianach zewnętrznych, które nie mogą być zastawione meblami, dekoracjami ani innymi rodzajami wyposażenia wnętrz.

Równomierne ogrzewanie całej ściany to szansa na uzyskanie takiej samej temperatury w całym wnętrzu, co przekłada się na wygodę oraz bezpieczeństwo domowników i ich gości.

Praktyczne rozwiązania grzewcze do domu – nowoczesne ogrzewanie ścienne

Systemy powierzchniowe stosuje się jako rozwiązania samodzielne lub uzupełniające, do dogrzewania domów i mieszkań. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, gdy rozważa się wybór takich produktów?

Ogrzewanie ścienne ogranicza sztuczny ruch powietrza we wnętrzu, przez co sprawdza się idealnie w domach, w których żyją alergicy, uczuleni na kurz i roztocza. Ponadto, system gwarantuje równomierny rozkład temperatur, co przekłada się na wysoki komfort termiczny i dobre samopoczucie wszystkich domowników. Dyskretna, prosta instalacja to natomiast większa ustawność pokojów oraz prostota sterowania (również w wersji zdalnej), by zawsze móc się cieszyć ciepłem w swoich wnętrzach mieszkalnych.

Czy ogrzewanie ścienne ma wady? Ściany zewnętrzne zazwyczaj posiadają liczne okna i drzwi, co znacząco ogranicza powierzchnię grzewczą. Trzeba też zadbać o właściwą izolację na ścianach, by móc cieszyć się ciepłem w każdym domowym wnętrzu.

Jeśli jednak właściwie ociepli się ściany i przeprowadzi prawidłową instalację produktów grzewczych, ogrzewanie ścienne może się okazać idealną opcją.