Opalarka to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Posiada wiele zastosowań i choć w praktyce nie jest urządzeniem niezastąpionym, to jednak w wielu pracach może znacząco usprawnić i skrócić czas pracy.
Spis treści:
Co powinna posiadać dobra opalarka?
Opalarka to dość proste urządzenie, którego najważniejszą częścią jest turbina i spirala grzewcza. Pozostałe elementy, w które powinna być wyposażona, to nakładki na dysze, czujniki i sterowniki elektroniczne, które służą do odpowiedniego ustawienia temperatury i pracy urządzenia. Najlepsze opalarki wyposażone są w nowoczesne wyświetlacze LCD, który pozwalają na bieżącą kontrolę temperatury. Oprócz tych podstawowych elementów dobra opalarka z wyświetlaczem powinna posiadać łatwo zdejmowalną osłonę termiczną, zapewniającą szybką zmianę akcesoriów, hak umożliwiający zawieszenie urządzenia oraz wygodną walizeczkę zapewniająca łatwy transport i przechowywanie.
Ważnym elementem wyposażenia, będzie również czujnik chroniący urządzenie przed przegrzaniem, oraz ważna z punktu widzenia użytkownika – dioda wskazująca, kiedy opalarka jest pod napięciem. W dobrym zestawie nie zabraknie również takich akcesoriów, jak rączka skrobaka i końcówki skrobaka, które mogą posiadać różnorodne krawędzie (np. skrobak łezkowy i skrobak trójkątny). Producenci opalarek oferują w zestawach różne ilości nakładek na dysze, najważniejsze jednak są 4 podstawowe typy: dysza chroniąca szkło (prace przy framugach okiennych), dysza reflektora (do prac przy rurach), dysza stożkowa (prace na małych powierzchniach) oraz dysza szeroka (do prac przy dużych powierzchniach).
Zastosowanie i funkcje opalarek
Mimo swojej prostej budowy opalarki mogą być przydatne w wielu pracach, począwszy od blacharsko – lakierniczych, renowacyjnych (np. mebli), a skończywszy na lutowaniu i zgrzewaniu tworzyw sztucznych.
Poniżej przedstawiamy wybrane możliwości wykorzystania opalarek:
- Oczyszczanie różnych powierzchni ze starych powłok lakierniczych
- Łączenie i formowanie elementów z tworzyw sztucznych
- Okleinowania elementów meblowych
- Lutowanie i odlutowywanie
- Odmrażanie urządzeń i instalacji
- Odblokowywanie zapieczonych podzespołów
- Ściskanie izolacji termokurczliwych i różnych folii specjalistycznych
- Różne prace ogrodowe, w tym również rozpalanie grilla
Rodzaje opalarek oraz ich wady i zalety
Największa ilość opalarek oferowanych obecnie na rynku to opalarki elektryczne, które najczęściej występują w wersji przewodowej. Umiejętne posługiwanie się tym urządzeniem może przynieść dobre efekty przy usuwaniu starych powłok lakierniczych, zgrzewaniu, spawaniu, a nawet przy rozpalaniu ogrodowego grilla, należy jednak pamiętać, że opalarka elektryczna, choć nie emituje iskier i płomieni, może być przy niewłaściwym używaniu — przyczyną obrażeń i pożarów. Innym rodzajem są opalarki bezprzewodowe (akumulatorowe), które pomocne są szczególnie w drobnych pracach, ponieważ wymagają odpowiednio dużej podaży energii. Dedykowane są raczej do precyzyjnych prac z elementami, które mogą być wrażliwe elektrostatycznie. W ich przypadku czas działania to ok. 15 do 20 minut (w zależności od rodzaju akumulatora), natomiast wysokość temperatury (bez dyszy) może wynosić ok. 400 stopni Celsjusza.
Bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w zastosowaniu profesjonalnym, (zamiast opalarki elektrycznej i akumulatorowej), może być — bezprzewodowa opalarka gazowa. Jest ona dużo wydajniejsza i w dłuższym użytkowaniu bardziej oszczędna niż elektryczna. Urządzenie tego typu zapewnia nadmuch gorącego powietrza, które jest podgrzewane w zamkniętej komorze spalania, dzięki czemu ogrzewane powierzchnie nie ulegają utlenianiu. Zaletą jest możliwość wygenerowania bardzo silnego strumienia gorącego powietrza (przydatne w bardzo niskich temperaturach) oraz nieprzerwaną pracę w dowolnym czasie i miejscu, również takim o ograniczonej powierzchni. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, nadaje się do wszelkiego rodzaju produktów termokurczliwych. Można ją stosować zarówno do modelowania PVC, zginania, rozmrażania, usuwania powłok lakierniczych, a także lutowania rur miedzianych (tzw. lutowanie miękkie) i jako opalarka do spawania plastiku.
Do opalarek gazowych należy również zaliczyć opalarki na naboje gazowe, które idealnie sprawdzą się w drobnych pracach przydomowych. Dzięki bezpiecznej metalowej obudowie, małej wadze i możliwość szybkiego odpalenia strumienia grzewczego, urządzenie jest nie tylko bezpieczne w użytkowaniu, ale też doskonale sprawdzi się w takich pracach, jak obróbka termiczna materiałów termoplastycznych np. naprawa uszkodzonego zderzaka, lub usunięcie starych powłok malarskich w miejscach o ograniczonej przestrzeni i pozbawionych zasilania.
Jaką wybrać opalarkę i czym należy kierować się przy jej kupnie?
Oczywiście to, co określa, czy opalarka będzie dobra, zależy od jej parametrów technicznych oraz zakresu prac – jakie planujemy wykonać. Inną wypalarkę wybierzemy do drewna, a jeszcze inną do folii. Jednak proponowane na rynku urządzenia, są na tyle uniwersalne, że mogą poradzić sobie z większością tych prac. Naturalne jest również, że wraz z możliwościami opalarki, będzie rosła jej cena. Dlatego, aby nie przepłacić, powinniśmy wiedzieć, na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.
- Moc opalarki jest kluczowym parametrem, od którego będzie zależało uzyskanie maksymalnej temperatury i wydajności. Często nie ocenia się mocy, a tylko zależne od niej parametry.
- Wydajność, czyli parametr opisujący ile powietrza w określonym czasie opalarka jest w stanie przetłoczyć. Im wyższy parametr, tym szybciej przebiegać będą prace.
- Temperatura oraz możliwość jej regulacji. Parametr, który określa możliwości opalarki w zakresie uzyskania odpowiedniej do zadania temperatury oraz możliwości jej sterowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie zawsze wysoka temperatura jest lepsza. Dzięki płynnej regulacji możemy przygotować urządzenie do wydajnej pracy w różnych warunkach.
- Akcesoria. Najważniejsze są tu dysze, które pozwolą na dostosowanie strumienia powietrza do warunków i efektów pracy, jakie chcemy osiągnąć.
- Materiał, z którego wykonane są opalarki. Ergonomiczny kształt oraz wysokiej jakości materiał zapewni nie tylko komfort pracy, ale również ochronę przed porażeniem lub oparzeniem.
Opalarka – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Opalarki.