Parapety zewnętrzne są ważnym elementem architektonicznym, chroniącym otwór okienny przed gromadzeniem się w nim wilgoci. Wybierając je, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, jak będą się prezentowały, ale też pamiętać o tym, że muszą być trwałe, wodoodporne i zamontowane w takie sposób, by najlepiej odprowadzały deszczówkę.
Spis treści:
- Dlaczego wybór parapetu zewnętrznego to ważna kwestia?
- Na co należy zwrócić uwagę, wybierając parapet zewnętrzny?
- Czy przy wymianie okien, wolno pozostawić stary parapet zewnętrzny?
- Jakich błędów należy unikać, przy montowaniu parapetu zewnętrznego?
- Z jakich materiałów mogą być wykonane parapety zewnętrzne?
Dlaczego wybór parapetu zewnętrznego to ważna kwestia?
Parapety zewnętrzne stosowane są w celu prawidłowego odprowadzania wody deszczowej. Odpowiedni parapet zewnętrzny chroni ścianę przed zawilgoceniem. Rezygnacja z tego elementu bądź błędy podczas jego montażu mogą skończyć się pojawieniem pleśni, przeciekaniem wilgoci do domu czy nawet nieszczelnością okien, wywołaną przez wodę i mróz.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając parapet zewnętrzny?
Parapet zewnętrzny, w przeciwieństwie do wewnętrznego, narażony jest na stały wpływ warunków atmosferycznych – takich jak wysokie i niskie temperatury, opady, promienie słoneczne. Stąd bardzo ważne jest, aby parapety zewnętrzny był wykonany z trwałego, odpornego na wilgoć i chłód materiału.
Parapety zewnętrzne muszą być zamontowane z odpowiednim spadkiem (co najmniej 5%). Powinny także wystawać poza krawędź ściany o przynajmniej kilka centymetrów. Te szczegóły nie pozwalają, aby deszczówka zbierała się pod oknem, doprowadzając do zawilgocenia ściany. Niezbędnym detalem jest także kapinos – czyli specjalnie ukształtowany (przez wyżłobione podcięcie) profil, dzięki któremu woda będzie spływać w odpowiedni, bezpieczny sposób.
Parapety nie są wprawdzie jednym z najważniejszych czynników przesądzających o tym, jak będzie wyglądać elewacja, warto zadbać jednak o to, by ich wygląd był dobrze dopasowany do ścian oraz okien. Odpowiednia kolorystyka i materiał, dobrane do ścian, okien czy elementów, jakich użyto do udekorowania fasady budynku, mogą sprawić, że parapety doskonale wpiszą się w projekt domu i staną się jego ozdobą.
Czy przy wymianie okien, wolno pozostawić stary parapet zewnętrzny?
Niektórzy wymieniając stare okna na nowe, chcąc ściąć koszty, postanawiają pozostawić stare parapety. Wybierając takie rozwiązanie ryzykujemy niedostateczne zabezpieczenie progu nowego okna – co może doprowadzić do tego, że połączenie okaże się nieszczelne, a wtedy do domu będą dostawały się chłód i woda.
– Właściwy montaż parapetów jest jednym z warunków szczelności okien – wyjaśnia przedstawiciel marki DAKO, polskiego producenta wysokiej jakości okien – Okna produkowane przy użyciu nowych technologii różnią się od starych, co sprawia, że stary parapet trudno szczelnie połączyć z nowym progiem. Często zamontowanie okien tak, by dobrze spełniały swoją rolę, jest niemożliwe, jeśli nie zdemontujemy starego parapetu. Można spróbować stary parapet zdjąć i dopasować do nowego progu okiennego, rozwiązanie to nie gwarantuje jednak pożądanego efektu.
Jakich błędów należy unikać, przy montowaniu parapetu zewnętrznego?
O osadzenie oraz uszczelnienie parapetu powinna zadbać ekipa, zajmująca się wymianą okien. Przed montażem należy postarać się o właściwe wymiarowanie – zbyt mały albo zbyt duży parapet nie zostanie szczelnie połączony z oknem w progu. Parapet musi być dokładnie przymocowany do podłoża (nie wolno pozostawić pod nim jakichkolwiek szczelin) oraz dobrze połączony z progiem okna. Często popełniane błędy to również niewłaściwy montaż końcówki albo jej zatynkowanie tak, że dochodzi do zamakania i tynku, i ściany.
Podczas montażu warto wypełnić także przestrzeń pod parapetem specjalnym materiałem (gąbką, pianką poliuretanową), dzięki którym zostanie ograniczony poziom hałasu, gdy krople deszczu będą uderzały o parapety.
Z jakich materiałów mogą być wykonane parapety zewnętrzne?
- parapety z blachy stalowej – obecnie rozwiązaniem najczęściej wybieranym są parapety z blachy stalowej, materiału taniego oraz stosunkowo trwałego. Blacha stalowa zwykle jest cynkowana, a następnie pokrywana warstwą farby, lakieru lub folii – zarówno w celu zabezpieczenia powierzchni, jak i nadania jej bardziej estetycznego wyglądu. Parapety z blachy stalowej mogą służyć nawet ponad dwadzieścia lat, wymagają jednak pielęgnacji. Warto je wygłuszyć: dźwięk kropli deszczu uderzających o blachę stalową jest dość głośny.
- parapety z blachy aluminiowej – blacha aluminiowa jest droższa, ale też trwalsza niż stalowa. Parapety z blachy aluminiowej pokrywa się specjalnymi lakierami proszkowymi. Lakiery tego typu, w odróżnieniu od farby, nie łuszczą się i nie odpryskują. Parapety z blachy aluminiowej najczęściej są brązowe lub białe, można jednak wybrać także inny kolor (przy czym zakup parapetu aluminiowego w niestandardowej barwie to zwykle wyższy koszt). Również dobrze zadbać o zamontowanie pod nimi warstwy wygłuszającej.
- parapety ceramiczne – parapety ceramiczne to parapety wykonane na bazie płyt klinkierowych lub gresowych. Cechuje je unikalny wygląd, duża trwałość i odporność na wilgoć. Płytki z gresu dają możliwość wyboru z szerokiej gamy kolorów i faktur.
- parapety z PVC – PVC to stosunkowo tani materiał, odporny na wilgoć i niskie temperatury, a przy tym oferujący duże możliwości aranżacyjne. Jego kolejna zaleta to fakt, że częściowo wygłusza dźwięk krople deszczu, uderzających o powierzchnię parapetu.
- parapety kamienne – parapety z granitu czy bazaltu są efektowne i trwałe, ale także drogie. Niekiedy bazą dla parapetów zewnętrznych jest także piaskowiec – przy czym musi zostać starannie zaimpregnowany.
- parapety z konglomeratu – konglomerat to materiał tworzony z kamienia naturalnego oraz żywicy poliestrowej. Parapet z konglomeratu jest trwały i przypomina produkt wykonany w pełni z kamienia naturalnego, ale jego cena pozostaje zdecydowanie niższa.
- parapety z drewna – parapety z drewna są eleganckie i doskonale komponują się z oknami drewnianymi. Należy jednak pamiętać, że drewno pod wpływem wilgoci i wahań temperatur szybko zacznie niszczyć. Drewniane parapety zewnętrzne muszą więc być nie tylko starannie zaimpregnowane, ale także regularne pielęgnowane i co jakiś czas poddawane konserwacji.