Najpopularniejsze piły łańcuchowe składają się z silnika, tnącego łańcucha piły, zbiornika oleju, hamulca, oraz oczywiście uchwytu. Budowa piły łańcuchowej, wydaje się prosta, jednak jej nieprawidłowe użytkowanie może być bardzo niebezpieczne. Silnik piły umiejscowiony jest w stabilnej, metalowej obudowie, która ma na sobie dwa uchwyty na ręce i niewielką osłonkę z umiejscowionym wyłącznikiem. Na przodzie piły znaleźć można prowadnicę oraz trzygwiazdkowy tryb, który łączy się z łańcuchem. Odpowiedzialność za cięcie drewna należy do pętli łańcuchowej. Co warto wiedzieć o piłach łańcuchowych? Jak wybrać najlepszą, solidną i funkcjonalną piłę łańcuchową, aby służyła długie lata i była tania?

Rodzaje pił elektrycznych

Poniżej przedstawiamy różne rodzaje pił elektrycznych – każda z nich sprawdzi się świetnie w innym zastosowaniu.

Elektryczna pilarka szablasta

W tym przypadku za cięcie drewna odpowiada brzeszczot. W ruch wprawia go silnik jednofazowy. Dzięki tej jednostce możliwa jest stabilna i jednostajna praca urządzenia. Dużą zaletą takiej pilarki jest jej uniwersalność i funkcjonalność. Dodatkowo niewielkie gabaryty urządzenia sprawiają, że praca z użyciem tej pilarki jest niezwykle precyzyjna. 

Piła szablasta – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Piły szablaste.

Elektryczna pilarka łańcuchowa

W tym przypadku kluczowa jest oczywiście moc urządzenia. W niezbyt trudnych, czy specjalistycznych pracach z pewnością wystarczy moc 1200 W. W przypadku tych pilarek hałas jest niewielki. Niestety prowadnica nie jest tak funkcjonalna, jak w innych pilarkach. Warto postawić na dodatkowe urządzenia, które współpracują z takimi pilarkami. Urządzenia te to ostrzałka do ostrzenia łańcucha, hamulec wydobywania gazu i wysięgnik. Atutem tej pilarki jest niewielka waga, która nie przekracza 5 kg. 

⇒ Zobacz również: Ranking pilarek spalinowych 2022

Elektryczna pilarka łańcuchowa – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Elektryczne pilarki łańcuchowe.

Przecinarka

Piły elektryczne to również popularne przecinarki dolnowrzecionowe. To urządzenia o niewielkich rozmiarach, które stosowane są do obrabiania płyt o niewielkich rozmiarach. Mogą fazować, ukosować kąp kątem 45° oraz wycinać precyzyjne otwory w płytkach. W przypadku płytek cienkich idealnie nada się urządzenie o mocy 600-800 W, natomiast w przypadku płytek grubszych potrzebna jest moc większa, niż 1000 W. Przecinarki najczęściej stosowane są w budownictwie do przecinania granitu, marmuru i płytek ceramicznych. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że pilarki są słabszymi urządzeniami, niż tradycyjne piły spalinowe. Nadają się do pracy w ogrodzie na domowe potrzeby. 

Pilarka tarczowa – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Pilarki tarczowe.

Pilarka tarczowa (Krajzega)

To jeden z najważniejszych elementów każdej krajzegi jest prowadnica zamieniana w droższych wersjach na laser. To umożliwia dużo większą precyzję pracy. Dzięki większej mocy pilarki tarczowej możemy ciąć bardziej oporne materiały. Jeżeli taka pilarka będzie potrzebna do cięcia grubego drewna, powinna mieć ostre ząbki. Aby zwiększyć precyzję pracy, należy zakupić pilarkę tarczową wraz ze stołem odpowiadającym naszym potrzebom. Zastosowanie dużej tarczy i małego silnika może sprawić, że przecięcie grubszego kawałka drewna będzie niezwykle trudne i może doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Warto wybierać modele firm, które zapewniają serwis.

Piła stołowa – Krajzega – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Piły stołowe.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Kątownica

W gigantycznym skrócie można powiedzieć, że kątownice zwane inaczej ukośnicami i kapówkami są starszymi odpowiednikami wyrzynarki. Umożliwiają przecinanie materiałów pod dowolnym kątem. Są precyzyjne i wytrzymałe. Przydatne zwłaszcza stolarzom. Większość modeli ma funkcję usprawniające pracę i funkcje zapewniające bezpieczeństwo pracy.

Pilarka elektryczna ręczna podczas pracy.
Pilarka elektryczna ręczna podczas pracy.

Ważne parametry

Podczas wyboru piły elektrycznej należy wziąć pod uwagę:

  • Gabaryty urządzenia,
  • moc urządzenia,
  • rodzaj zasilania,
  • gwarancję,
  • poziom hałasu,
  • długość prowadnicy.

Tak a prawdę wybór odpowiedniej piły zależy od naszych wymagań i rodzaju wykonywanej pracy. Na podstawie swoich wymagań dobieramy najpierw rodzaj urządzenia, a następnie moc i dodatkowe funkcje.

Rodzaje elektrycznych pilarek stołowych

  • Pilarka stołowa uniwersalna

Małe urządzenie o przeciętnej mocy. Idealna dla amatora. Urządzenie mobilne, które cechuje się niską ceną.

  • Piła stołowa precyzyjna

To wyższej jakości pilarka uniwersalna. Jest to urządzenie dużo droższe i cechuje się wysoką produktywnością, bardzo ostrymi ostrzami i licznymi ząbkami do ciecia.

  • Piła stołowa z heblarką

Dzięki temu urządzeniu można nie tylko ciąć, ale również heblować. Niepotrzebne będą wtedy dwa urządzenia. Produkt zalecany osobom, które mają dużo miejsca na tego typu sprzęty.

  • Piła stołowa na siłę

Najczęściej zasilana jest prądem trójfazowym. Cechuje się wydajnością, dużą mocą i niestety również wysoką ceną. Ze względu na wysoką moc obrotową, ma ona dużą precyzję i zalecana jest dla profesjonalistów. Takie urządzenie absolutnie nie przyda się do sezonowego cięcia drewna na opał. To sprzęt do warsztatu, w którym wykonywane są wysokiej jakości meble z drewna.

O czym warto pamiętać, wybierając piłę elektryczną?

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje potrzeby i umiejętności. W użytkowaniu sprzętów tego typu, bez wątpienia najważniejsze jest bezpieczeństwo i pomoc serwisu w razie problemów. Rodzaj piły musi być dobrze przemyślany, a moc dostosowana do potrzeb osoby kupującej. Oczywiście warto zwracać uwagę również na cenę, gdyż nieco droższe piły mogą posłużyć kilka lat dłużej.

Oceń