Przy pomocy tego narzędzia trwale połączysz ze sobą różne materiały: od drewna po tekstylia. Dokonasz tego szybko, ekonomicznie i co najważniejsze przy majsterkowaniu – czysto. Obsługa jest bardzo prosta, a samo klejenie nie wymaga specjalnych umiejętności. Mowa tutaj o pistolecie do kleju na gorąco.

Jak działa pistolet do kleju?

Zasada działania pistoletu do kleju jest dosyć prosta. Wewnątrz najczęściej plastikowej obudowy, przypominającej właśnie kształtem pistolet, znajduje się nagrzewnica, której zasilanie może pochodzić z sieci lub akumulatora. Nagrzewnica o mocy od 10W do nawet 400W podgrzewa laski gorącego kleju, który po nałożeniu na powierzchnię zastyga w kilkanaście sekund.

O ile pistolet przewodowy jest godny zaufania, o tyle musimy zwracać uwagę na to, czy nasze miejsce pracy będzie wyposażone w źródło zasilania. Dodatkowo nieco ogranicza to swobodę naszych ruchów. W wypadku pistoletu na akumulator musimy pamiętać o naładowaniu narzędzia i poświęcić trochę więcej gotówki niż w wypadku pistoletu z przewodem.

Elektryczny pistolet do kleju wraz z zamocowaną laską kleju.
Elektryczny pistolet do kleju wraz z zamocowaną laską kleju.

Takie urządzenie pobiera tylko taką ilość kleju, jaką dokładnie potrzebujemy. Poprzez naciśnięcie spustu odpowiednia ilość kleju jest pobierana automatycznie, a następnie podgrzewana. Dzięki temu na bieżąco kontrolujemy zużycie kleju. Jest to dużo szybszy i prostszy sposób łączenia materiałów, niż w wypadku tradycyjnego klejenia na gorąco.

Do czego używać pistoletu?

Dobry pistolet do kleju może mieć bardzo wiele zastosowań. Można wśród nich wyróżnić takie prace jak:

  • Naprawa ceramiki
  • Łączenie elementów plastikowych
  • Uszczelnianie otworów
  • Prace montażowe

Przy pomocy kleju na gorąco nie tylko dokonamy drobnych napraw, ale także stworzymy dekoracje i prace rękodzielnicze, jak również wszelkie przedmioty DIY. Pistolet doskonale sprawdzi się przy pracach wymagających precyzji i dokładności. Najlepsze zarówno minipistolety, jak i narzędzie standardowych rozmiarów, są wyposażone w wymienialne końcówki. Dzięki temu możemy dobrać taką, która najbardziej będzie odpowiadać naszym potrzebom do danej pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu do kleju?

Zasilanie

Jak już wspomniano, to narzędzie może mieć zasilanie sieciowe lub akumulatorowe. O ile do drobnych prac dekoracyjnych w domu i łączenia papieru wystarczy pistolet o mocy 20W, o tyle do większych prac na dużych powierzchniach, warto wybrać dobry sprzęt o mocy minimum 50W. Im większa moc tym szybciej podgrzewany jest sztyft kleju. Przy pistolecie o dużej mocy uzyskanie gorącego kleju zajmuje około dwóch minut.

Temperatura

Klej na gorąco topi się w różnych temperaturach. Dobre modele pistoletów rozgrzewają klej nawet do 200 stopni Celsjusza. Dlatego ważne jest, aby wybrać taki pistolet, który będzie informował o przekroczeniu określonej temperatury. Dzięki temu ustrzeżemy się przez zalaniem podstawki czy samego pistoletu gorącym klejem.

Rodzaj sztyftów

Po pierwsze zwracajmy uwagę na średnicę sztyftów, aby na pewno pasowały do naszego narzędzia. Najczęściej występują w rozmiarach 8 – 43 mm. Sztyfty mają też różne długości. Możemy kupić sztyfty niskotemperaturowe, które szybciej stają się płynne. To dobry wybór przy materiałach wrażliwych na gorąco.

Z pewnością bardziej opłacalne jest wybranie markowych sztyftów kleju. Dzięki temu mamy pewność, że klej, który wybieramy jest wysokiej jakości, dobrze się roztapia i dokładnie wiąże, a jego opary nie są toksyczne.

Podstawka

To tak naprawdę obowiązkowe wyposażenie do pistoletu na klej. Dzięki niemu mamy pewność, że narzędzie odłożone na blacie czy w innym miejscu, nie zostanie zalane klejem i nie zniszczy niewskazanych powierzchni. Przy pistolecie o wysokiej mocy musimy liczyć się ze skapywaniem kleju, a co za tym idzie, warto zaopatrzyć się w podstawkę. Ten problem możemy rozwiązać poprzez zakupienie droższego modelu, wyposażone w blokadę przepływu. Niestety, jest to dodatek, który znajdziemy dopiero w profesjonalnej klasie pistoletów.

Podstawka jest to swoistego rodzaju stacja dokująca wraz z pojemnikiem na ściekający klej. Występuje jako wyposażenie pistoletów na akumulator. Narzędzie zasilane z sieci będzie wyposażone tylko w podpórkę.

Stosunek jakości do ceny. Jaki pistolet do kleju wybrać i kupić?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli pistoletów do kleju w bardzo różnych cenach. Chiński „pistolet” ze sztyftami znajdziemy już za 5zł. Czy jednak chcemy ryzykować niską jakością wykonania i idącymi za tym konsekwencjami? Takim urządzeniem nie skleimy sprawnie styropianu, dekoracji czy też szyb.

Pistolet do kleju to narzędzie, którego ceny nie są bardzo wysokie i możemy kupić bardzo dobry sprzęt w kwocie do 200zł. Jeżeli ma on posłużyć nam przez lata i działać zadowalająco, wybierzmy jeden z modeli renomowanych marek, takich jak Bosch, Dedra, Topex, Pattex czy Stanley.

Pistolet do kleju to małe urządzenie wielozadaniowe, które znajdzie zastosowanie w każdym domu. Z pewnością jest to must – have dla majsterkowiczów, którzy cenią swój czas i podchodzą do zajęć profesjonalnie.

Pistolet do kleju – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Pistolety do kleju.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń