Odkryj nasz ranking płyt gazowych do zabudowy i poznaj najlepsze modele, które łączą doskonałą funkcjonalność z nowoczesnym designem. Przekonaj się, dlaczego takie płyty są coraz bardziej popularne wśród osób ceniących szybkość, precyzję oraz oszczędność w kuchni. Pozwól sobie na wyjątkowy komfort gotowania, niezależnie od twojego doświadczenia kulinarnego, dzięki naszemu starannie wyselekcjonowanemu zestawieniu najlepszych płyt gazowych do zabudowy.
Spis treści:
- Ranking płyt gazowych do zabudowy Wrzesień 2024
- Jak powstał nasz ranking płyt gazowych do zabudowy?
- Popularni producenci płyt gazowych do zabudowy
- Palniki i ruszt płyty gazowej
- Kształt i rozmiar płyty
- Materiał, z jakiego wykonana jest płyta gazowa
- Zabezpieczenia płyty gazowej do zabudowy
- Sterowanie
- Jak dobrać miejsce na płytę gazową?
- Najczęściej zadawane pytania na temat płyt gazowych do zabudowy
Ranking płyt gazowych do zabudowy Wrzesień 2024
Jak powstał nasz ranking płyt gazowych do zabudowy?
Nasz ranking płyt gazowych do zabudowy powstał z myślą o dostarczeniu czytelnikom rzetelnych informacji, które pomogą im dokonać świadomego wyboru podczas zakupu. Kierując się doświadczeniem i wiedzą ekspertów, zwróciliśmy uwagę na takie parametry jak: wydajność, bezpieczeństwo, łatwość obsługi, jakość materiałów i energooszczędność. Ponadto, braliśmy pod uwagę opinie użytkowników z internetu oraz popularność poszczególnych marek. W ten sposób stworzyliśmy wiarygodny ranking, który jest wynikiem starannej analizy i ekspertyzy w dziedzinie płyt gazowych do zabudowy.
Popularni producenci płyt gazowych do zabudowy
Oto lista 10 najpopularniejszych producentów płyt gazowych do zabudowy:
- Bosch
- Siemens
- Electrolux
- Whirlpool
- Samsung
- Amica
- Beko
- Gorenje
- Zanussi
- Teka
Palniki i ruszt płyty gazowej
Jeżeli chodzi o palniki w standardowej płycie gazowej, zazwyczaj ustawiane są one w taki sam sposób, jak w przypadku kuchenek gazowych. Dlatego też do dyspozycji możesz mieć cztery palniki, z których dwa będą miały średnią moc, jeden będzie większy i jeden najmniejszy. Analogicznie, mniejsze płyty będą posiadały mniej punktów grzewczych.
Najpopularniejsze płyty gazowe mają kształt kwadratu, a co za tym idzie – palniki będą znajdowały się w „rogach” urządzenia. Odległości pomiędzy nimi zazwyczaj są równe, jednak występują płyty, które mają inaczej rozmieszczone punkty grzejne. Zazwyczaj mają one też inny kształt, dlatego zwróć na to uwagę przed dokonaniem zakupu.
→ Płyta indukcyjna czy gazowa? Przeczytaj nasz poradnik.
Ruszt w płytach gazowych jest zazwyczaj podzielony na dwie, równe części. Występują również modele, gdzie jest on jednolity. Jednak urządzeń z rusztem tego typu nie polecamy, ponieważ jego czyszczenie nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Jeżeli chodzi o materiał, w pełni rekomendujemy rozwiązania emaliowane.
Kształt i rozmiar płyty
Płyty gazowe do zabudowy zazwyczaj charakteryzują się szerokością 58-60 centymetrów. Jest to standardowy wymiar zabudowy kuchennej, dlatego najłatwiej będzie odnaleźć płytę o właśnie takiej szerokości. Producenci oferują również węższe lub szersze produkty, jednak zakup urządzenia o innych parametrach niż standardowe warto dokładnie przemyśleć. Wkomponowanie go do konwencjonalnie zaaranżowanej kuchni może nie być łatwe, dlatego czasem jedynym rozwiązaniem jest wybranie płyty gazowej standardowej.
Jak już wspomnieliśmy, wiele płyt gazowych ma kształt kwadratu. Są jednak na rynku produkty, które są prostokątne lub nawet owalne. Wyboru konkretnego rozwiązania dokonuj w oparciu o analizę wymagań i potrzeb Twojej rodziny. Pamiętaj jednak, aby wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ dokonanie późniejszych zmian może nie być łatwe.
Materiał, z jakiego wykonana jest płyta gazowa
Płyta gazowa do zabudowy powinna być solidna, a właściwość tą gwarantuje jedynie wysokiej jakości materiał. Za taki uznać można stal nierdzewną, która nie tylko nie ulega uszkodzeniom, ale także jest łatwa w utrzymaniu czystości. Ponadto polecamy również płyty emaliowane. Łatwo je utrzymać w czystości, bardzo dobrze się prezentują i są wyraźnie tańsze w porównaniu do swoich odpowiedników z innych materiałów.
Zabezpieczenia płyty gazowej do zabudowy
Aby gotowanie było w pełni bezpieczne, warto wybrać płytę gazową do zabudowy wyposażoną w szereg zabezpieczeń. Zdecydowanie najpopularniejsze jest zabezpieczenie przed niekontrolowanym wyciekiem gazu. Opiera się ono na specjalnym czujniku, który po wykryciu braku płomienia, odcina dopływ gazu. Dzięki temu będziesz w pełni bezpieczny nawet wtedy, gdy palnik ulegnie zalaniu. Ponadto część płyt dostępnych na rynku posiada również zabezpieczenie przed przegrzaniem.
→ Jaką kuchenkę gazową do zabudowy kupić? Przeczytaj porady eksperta.
Sterowanie
Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto wybrać płytę gazową wyposażoną w zapalarkę. Najczęściej rozwiązane jest to w taki sposób, że stosowny układ elektroniczny znajduje się w pokrętle. Dzięki temu po przyciśnięciu i przekręceniu odpowiedniego pokrętła na palniku pojawi się płomień.
Jak dobrać miejsce na płytę gazową?
Wydawać by się mogło, że płytę gazową można zamontować w dowolnie wybranym miejscu. Jest też tak w istocie, jednak miejsce to trzeba wcześniej odpowiednio przygotować.
Pierwszym aspektem, o którym warto pamiętać, jest fakt, że płytę do zabudowy zasila gaz. Oznacza to nic innego, jak to, że będziemy musieli go podłączyć. Najłatwiej jest zamontować sprzęt w takim miejscu, gdzie łatwo będzie zrobić przyłącze. Problem pojawia się, kiedy nie masz w domu instalacji, a urządzenie będzie korzystać z butli. Wtedy nie tylko konieczna jest większa ilość miejsca, ale również specjalna końcówka, która umożliwi podłączenie butli. Nie obawiaj się jednak, zazwyczaj znajduje się ona w zestawie lub jest dostępna w sklepie za dodatkową, niewielką opłatą.
Ponadto płyta gazowa nie może znajdować się w bezpośredniej bliskości lodówki, ponieważ oba urządzenia mogą zakłócać się nawzajem. Warto również pozostawić odpowiednią ilość miejsca nad blatem z płytą, dzięki czemu zarówno opary gazu, jak i para powstała przy gotowaniu będą miały swobodne ujście. Blisko miejsca, w którym planujesz zamontować płytę gazową, powinno znajdować się również gniazdko elektryczne, ponieważ prąd często jest wymagany do zasilenia zapalarki.
→ Najlepsze kuchenki pod zabudowę. Ranking 2024.
Pamiętaj, że podczas montażu masz do czynienia z gazem, który może stwarzać niebezpieczeństwo, dlatego, jeśli nie masz pewności w tym, co robisz – pozostaw instalację płyty gazowej specjaliście.
Z waszego rankingu bardzo spodobała mi się gazowa płyta do zabudowy bosch. Muszę powiedzieć, że cena także była bardzo przystępna. Czekam teraz tylko aż przyjdzie i zobaczymy jak będzie się w nowym mieszkaniu spisywać 😉
Jeżeli gazowa płyta to przynajmniej dwupalnikowa. Inna opcja to po prostu strata miejsca i pieniędzy. Na jednym palniku nie dałoby się nic zrobić. Cztery palniki to już zdecydowanie trzeba miec trochę miejsca 😉
Miałem mały kłopot, co do końca będzie najlepsze u mnie bo zdania są podzielone na temat kuchenki. Jest u mnie płyta gazowa do zabudowy amica i bardzo się cieszę, że wybrałem wersję do zabudowy – wygląda super 😉
Płyta gazowa w domu, to według mnie już klasyk i dalej mam do niej sentyment. Płyta gazowa do zabudowy sprawdza się świetnie, bo można bardzo fajnie zaaranżować sobie kuchnie 😉 Ciekawy artykuł, dla laika w sam raz!