Odkryj nasz ranking płyt gazowych do zabudowy i poznaj najlepsze modele, które łączą doskonałą funkcjonalność z nowoczesnym designem. Przekonaj się, dlaczego takie płyty są coraz bardziej popularne wśród osób ceniących szybkość, precyzję oraz oszczędność w kuchni. Pozwól sobie na wyjątkowy komfort gotowania, niezależnie od twojego doświadczenia kulinarnego, dzięki naszemu starannie wyselekcjonowanemu zestawieniu najlepszych płyt gazowych do zabudowy.

Ranking płyt gazowych do zabudowy Maj 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak powstał nasz ranking płyt gazowych do zabudowy?

Nasz ranking płyt gazowych do zabudowy powstał z myślą o dostarczeniu czytelnikom rzetelnych informacji, które pomogą im dokonać świadomego wyboru podczas zakupu. Kierując się doświadczeniem i wiedzą ekspertów, zwróciliśmy uwagę na takie parametry jak: wydajność, bezpieczeństwo, łatwość obsługi, jakość materiałów i energooszczędność. Ponadto, braliśmy pod uwagę opinie użytkowników z internetu oraz popularność poszczególnych marek. W ten sposób stworzyliśmy wiarygodny ranking, który jest wynikiem starannej analizy i ekspertyzy w dziedzinie płyt gazowych do zabudowy.

Popularni producenci płyt gazowych do zabudowy

Oto lista 10 najpopularniejszych producentów płyt gazowych do zabudowy:

  1. Bosch
  2. Siemens
  3. Electrolux
  4. Whirlpool
  5. Samsung
  6. Amica
  7. Beko
  8. Gorenje
  9. Zanussi
  10. Teka

Palniki i ruszt płyty gazowej

Jeżeli chodzi o palniki w standardowej płycie gazowej, zazwyczaj ustawiane są one w taki sam sposób, jak w przypadku kuchenek gazowych. Dlatego też do dyspozycji możesz mieć cztery palniki, z których dwa będą miały średnią moc, jeden będzie większy i jeden najmniejszy. Analogicznie, mniejsze płyty będą posiadały mniej punktów grzewczych.

Najpopularniejsze płyty gazowe mają kształt kwadratu, a co za tym idzie – palniki będą znajdowały się w „rogach” urządzenia. Odległości pomiędzy nimi zazwyczaj są równe, jednak występują płyty, które mają inaczej rozmieszczone punkty grzejne. Zazwyczaj mają one też inny kształt, dlatego zwróć na to uwagę przed dokonaniem zakupu.

Płyta indukcyjna czy gazowa? Przeczytaj nasz poradnik.

Ruszt w płytach gazowych jest zazwyczaj podzielony na dwie, równe części. Występują również modele, gdzie jest on jednolity. Jednak urządzeń z rusztem tego typu nie polecamy, ponieważ jego czyszczenie nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Jeżeli chodzi o materiał, w pełni rekomendujemy rozwiązania emaliowane.

Kształt i rozmiar płyty

Płyty gazowe do zabudowy zazwyczaj charakteryzują się szerokością 58-60 centymetrów. Jest to standardowy wymiar zabudowy kuchennej, dlatego najłatwiej będzie odnaleźć płytę o właśnie takiej szerokości. Producenci oferują również węższe lub szersze produkty, jednak zakup urządzenia o innych parametrach niż standardowe warto dokładnie przemyśleć. Wkomponowanie go do konwencjonalnie zaaranżowanej kuchni może nie być łatwe, dlatego czasem jedynym rozwiązaniem jest wybranie płyty gazowej standardowej.

Jak już wspomnieliśmy, wiele płyt gazowych ma kształt kwadratu. Są jednak na rynku produkty, które są prostokątne lub nawet owalne. Wyboru konkretnego rozwiązania dokonuj w oparciu o analizę wymagań i potrzeb Twojej rodziny. Pamiętaj jednak, aby wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ dokonanie późniejszych zmian może nie być łatwe.

Materiał, z jakiego wykonana jest płyta gazowa

Płyta gazowa do zabudowy powinna być solidna, a właściwość tą gwarantuje jedynie wysokiej jakości materiał. Za taki uznać można stal nierdzewną, która nie tylko nie ulega uszkodzeniom, ale także jest łatwa w utrzymaniu czystości. Ponadto polecamy również płyty emaliowane. Łatwo je utrzymać w czystości, bardzo dobrze się prezentują i są wyraźnie tańsze w porównaniu do swoich odpowiedników z innych materiałów.

Zabezpieczenia płyty gazowej do zabudowy

Aby gotowanie było w pełni bezpieczne, warto wybrać płytę gazową do zabudowy wyposażoną w szereg zabezpieczeń. Zdecydowanie najpopularniejsze jest zabezpieczenie przed niekontrolowanym wyciekiem gazu. Opiera się ono na specjalnym czujniku, który po wykryciu braku płomienia, odcina dopływ gazu. Dzięki temu będziesz w pełni bezpieczny nawet wtedy, gdy palnik ulegnie zalaniu. Ponadto część płyt dostępnych na rynku posiada również zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Jaką kuchenkę gazową do zabudowy kupić? Przeczytaj porady eksperta.

Sterowanie

Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto wybrać płytę gazową wyposażoną w zapalarkę. Najczęściej rozwiązane jest to w taki sposób, że stosowny układ elektroniczny znajduje się w pokrętle. Dzięki temu po przyciśnięciu i przekręceniu odpowiedniego pokrętła na palniku pojawi się płomień.

Jak dobrać miejsce na płytę gazową?

Wydawać by się mogło, że płytę gazową można zamontować w dowolnie wybranym miejscu. Jest też tak w istocie, jednak miejsce to trzeba wcześniej odpowiednio przygotować.

Pierwszym aspektem, o którym warto pamiętać, jest fakt, że płytę do zabudowy zasila gaz. Oznacza to nic innego, jak to, że będziemy musieli go podłączyć. Najłatwiej jest zamontować sprzęt w takim miejscu, gdzie łatwo będzie zrobić przyłącze. Problem pojawia się, kiedy nie masz w domu instalacji, a urządzenie będzie korzystać z butli. Wtedy nie tylko konieczna jest większa ilość miejsca, ale również specjalna końcówka, która umożliwi podłączenie butli. Nie obawiaj się jednak, zazwyczaj znajduje się ona w zestawie lub jest dostępna w sklepie za dodatkową, niewielką opłatą.

Ponadto płyta gazowa nie może znajdować się w bezpośredniej bliskości lodówki, ponieważ oba urządzenia mogą zakłócać się nawzajem. Warto również pozostawić odpowiednią ilość miejsca nad blatem z płytą, dzięki czemu zarówno opary gazu, jak i para powstała przy gotowaniu będą miały swobodne ujście. Blisko miejsca, w którym planujesz zamontować płytę gazową, powinno znajdować się również gniazdko elektryczne, ponieważ prąd często jest wymagany do zasilenia zapalarki.

Najlepsze kuchenki pod zabudowę. Ranking 2024.

Pamiętaj, że podczas montażu masz do czynienia z gazem, który może stwarzać niebezpieczeństwo, dlatego, jeśli nie masz pewności w tym, co robisz – pozostaw instalację płyty gazowej specjaliście.

Najczęściej zadawane pytania na temat płyt gazowych do zabudowy

Czy płyty gazowe do zabudowy są bezpieczne?

Nowoczesne płyty gazowe do zabudowy są wyposażone w różne funkcje bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które automatycznie odcina dopływ gazu, gdy płomień zgaśnie. Dzięki tym funkcjom są one uważane za bezpieczne.

Jaką szerokość mają standardowe płyty gazowe do zabudowy?

Standardowa szerokość płyt gazowych do zabudowy wynosi 60 cm, ale dostępne są również modele o szerokościach 30 cm, 45 cm, 75 cm i 90 cm, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i wymiarów kuchni.

Czy konieczne jest posiadanie specjalnego okapu do płyty gazowej do zabudowy?

Płyty gazowe do zabudowy można łączyć z różnymi typami okapów. Ważne jest jednak, aby okap był wystarczająco wydajny, aby skutecznie usuwać opary i zapachy podczas gotowania na płycie gazowej.

Jakie są zalety płyt gazowych do zabudowy w porównaniu z płytami indukcyjnymi?

Płyty gazowe do zabudowy oferują szybszą reakcję na zmiany ustawień temperatury i precyzyjną kontrolę płomienia, co pozwala na lepszą regulację procesu gotowania. Ponadto, są zwykle tańsze w zakupie i eksploatacji niż płyty indukcyjne.

Czy trudno jest utrzymać płyty gazowe do zabudowy w czystości?

Płyty gazowe do zabudowy mogą być łatwe do czyszczenia, jeśli są wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia, takich jak szkło hartowane, stal nierdzewna lub emalia łatwoczyszcząca. Wystarczy regularne usuwanie zabrudzeń, aby utrzymać płytę w dobrym stanie.
Oceń