Niemal każdy, kto posiada ogród z drzewami owocowymi lub sad doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie na stan roślin mają zabiegi pielęgnacyjne. Aby spełniały one swoje funkcje muszą być wykonane nie tylko prawidłowo, ale również o odpowiedniej porze. Spośród całego kalendarza rzeczy, które trzeba wykonać, są takie, które można ominąć, jak i te niezbędne. Wiele osób zastanawia się po co bielić drzewa. My udowodnimy, że warto to robić!

Na czym polega bielenie drzew?

Bielenie drzew to proces, który polega na pokrywaniu powierzchni pni starszych drzew, a także ich grubszych konarów i gałęzi białym preparatem. Kolor ten charakteryzuje się działaniem odbijającym intensywne promienie słoneczne. Zabiegiem tym warto objąć także młode krzewy i drzewka owocowe, aby zapobiegać powstawaniu nieodwracalnych zmian wyrządzonych przez nadmierne działanie czynników środowiskowych, przede wszystkim dużego nasłonecznienia, skrajnych wahań temperatury czy silnego wiatru. Aby bielenie miało sens i zabezpieczyło drzewka powinno się je wykonać w połowie grudnia, najpóźniej na początku stycznia.

Bielenie drzew i krzewów wykonane na początku wiosny nie będzie miało dobroczynnego wpływu na stan drzewek owocowych i krzewów.

Dlaczego bielimy drzewa? Cel zabiegu

Dlaczego warto bielić? Drzewo pozbawione ochrony, które zapewniają mu m.in. liście jest bardziej narażone na powstawanie szczelin i pęknięć w korze. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że po zimie kondycja roślin w ogrodzie lub sadzie jest znacznie lepsza, a takie rośliny wydają lepsze owoce i nie wymagają zwiększonej pielęgnacji bezpośrednio po nadejściu pierwszych roztopów. Brak bielenia drzew sprawia, że w korze podczas mocno ujemnych temperatur, powstają pęknięcia, przez co warstwa obumiera i nie zapewnia ochrony wewnętrznej strukturze pnia. Warto dodać, że zabieg ten powinien być wykonywany także podczas cieplejszej zimy.

Po co i w jakim celu bielimy drzewa? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Po co i w jakim celu bielimy drzewa? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jak bielić drzewa?

Specjalna ciecz powinna być nakładana na pnie i grubsze konary drzew za pomocą dużego pędzla o gęstym włosiu. Wybór takiego narzędzia przekłada się nie tylko na to, że całą procedurę bielenia można wykonać dużo szybciej, ale przede wszystkim pozwala na dokładniejsze i bardziej równomierne pokrycie starszych drzew i młodych drzewek owocowych. Szczególną uwagę należy przywiązywać do tej części kory, która znajduje się od strony południowej, ze względu na to, że kora mocniej się nagrzewa. Tam też warto pomalować pnie nieco wyżej.

Czym bielić drzewa?

Odpowiedzieliśmy już jak bielić drzewa, teraz podpowiemy czego warto użyć. Najlepszym i stosunkowo tanim sposobem jest wykorzystanie zwykłego wapna palonego, dostępnego w każdym markecie budowlanym, z wodą w stosunku 1:5. Do powstałej mieszaniny dodają farbę emaliowaną w kolorze białym, by wapno miało większą przyczepność i głębiej wnikało w strukturę kory, a nawet intensywny deszcz nie wymył tej warstwy ochronnej z drzew. Niektórzy zamiast farby dodają krochmal zrobiony z mąki ziemniaczanej. Obydwa rozwiązania są skuteczne.

Oceń