Podkaszarka do trawy to jedno z narzędzi “must have” w ogrodzie. Zadbany, idealnie przycięty trawnik jest ozdobą każdego ogrodu, nieodzownym elementem zaplanowanej przestrzeni zieleni miejskiej oraz terenu rekreacyjnego. Aby trawnik wyglądał nienagannie, a utrzymanie jego doskonałego wyglądu nie powodowało dużych nakładów finansowych i energii, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które przeznaczone jest do perfekcyjnego przycinania trawnika. Dobre kosiarki oraz podkaszarki są inwestycją, która procentuje zadbanym terenem zielonym. Kiedy zdecydować się na kosiarkę, a kiedy na podkaszarkę? Głównym kryterium w tym względzie okazuje się powierzchnia trawnika oraz jego ukształtowanie. Trawniki obszerne, równe, z niewielką ilością trudno dostępnych miejsc, dobrze kosi się przy użyciu kosiarki. Do trawników niedużych, które posiadają nierówności, znajdują się na terenie o dużym nachyleniu oraz usytuowane są bezpośrednio przy krawężniku lub ogrodzeniu, zdecydowanie poleca się podkaszarki do trawy. Podkaszarki, będą zatem idealnym wyborem przy koszeniu:

  • małych powierzchni trawnika,
  • kępek trawy,
  • brzegów trawnika, przy ogrodzeniu, krawężniku,
  • trawnika pod krzewami,
  • na nierównej, nachylonej powierzchni.

Szeroka gama podkaszarek do trawy, w ramach której oferowane są najlepsze podkaszarki w kilku rodzajach, zależnie od układu napędowego oraz narzędzi tnących, nasuwa pytanie, jaką wybrać?

Podkaszarka do trawy. Mniejsza i słabsza od kosy spalinowej. Warto kupić ją jako uzupełnienie do koszenia precyzyjnego trudno dostępnych miejsc. Jest lekka i poręczna i idealnie sprawdza się dla osób starszych i kobiet.
Podkaszarka do trawy. Mniejsza i słabsza od kosy spalinowej. Warto kupić ją jako uzupełnienie do koszenia precyzyjnego trudno dostępnych miejsc. Jest lekka i poręczna i idealnie sprawdza się dla osób starszych i kobiet.

Podkaszarka spalinowa czy elektryczna?

Poniżej prezentujemy Wam opisy różnych typów podkaszarek do trawy do ogrodu. Zachęcamy do zapoznania się z przedstawioną wiedzą aby dokonać lepszego wyboru przy zakupie.

Podkaszarki spalinowe

Zasilane silnikiem spalinowym, o mocy, wahającej się pomiędzy 1,2 do 2,2 KM podkaszarki spalinowe, nazywane kosami spalinowymi, sprawdzają się przy koszeniu profesjonalnym. Często stosowane urządzenia, w leśnictwie lub utrzymaniu miejskich terenów zielonych, wyposażone są w pas i szelki, podtrzymujące dosyć ciężkie urządzenie, stwarzając możliwość przeniesienia jego ciężaru na barki, odciążając dłonie operatora. Podkaszarki spalinowe, modele droższe od elektrycznych oraz głośniejsze, obligują do pracy w słuchawkach ochronnych. Doskonale nadają się do pracy na terenach, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego oraz większych powierzchni. Odczuwalny jest zapach spalin. Głowica tnąca w podkaszarce spalinowej, wyposażona jest w żyłki lub tarcze tnące, a średnica cięcia dochodzi do 45 cm.

Spalinowa podkaszarka do trawy – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Spalinowa podkaszarka do trawy.

Podkaszarki elektryczne

Niedrogie, łatwe w użytkowaniu, zróżnicowane pod względem mocy, podkaszarki elektryczne, stanowią doskonały wybór dla osób, które potrzebują urządzenia, sprawdzającego się na niedużych, trudno dostępnych powierzchniach, gdzie jest dostęp do energii elektrycznej. Moc urządzeń kształtuje się w zakresie 450 do 550 W, jednak dostępne są podkaszarki o mocy 900 W. Średnica cięcia podkaszarek elektrycznych to wartość do 40 cm. Aby kupić model, dostosowany do indywidualnych potrzeb, warto zwrócić uwagę na regulację długości rękojeści. Modele droższe posiadają regulowaną teleskopowo rękojeść, w tańszych wersjach drążek z wałem napędowym umieszczony jest w plastikowej obudowie. Należy zwrócić uwagę na zamontowanie dodatkowego uchwytu, który jest istotny w celu podtrzymania urządzenia drugą ręką oraz możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy tnącej, aby wygodnie pracować na powierzchniach o dużym nachyleniu. Głowica tnąca, wyposażona jest w podkaszarkach elektrycznych w nylonową żyłkę (żyłki wymienne), której dwa wąsy, wprowadzone w szybki ruch, powodują dokładne cięcie. Droższe odpowiedniki posiadają czasem noże tnące, wykonane z metalu lub tworzywa. Głowice tnące:

  • ręczne,
  • półautomatyczne,
  • automatyczne

umieszczone są pod osłonką z tworzywa sztucznego, która chroni operatora przed częściami roślin ciętych, kamykami oraz zerwanymi  fragmentami żyłki. Podkaszarki do trawy elektryczne, to koszenie z kablem. Im dłuższy kabel, tym spada moc urządzenia.

Elektryczna podkaszarka do trawy – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Elektryczna podkaszarka do trawy.

Podkaszarki akumulatorowe

Jeżeli nie ma dostępu do gniazdka lub teren jest zbyt rozległy, aby kabel elektryczny sięgnął za podkaszarką, warto zainwestować w urządzenie akumulatorowe. Akumulatory, o pojemności 1,5 A wydajne są dla koszenia powierzchni około 500 m². Stosując podkaszarkę akumulatorową, należy pamiętać o konieczności naładowania urządzenia, z reguły ładowarka dołączana jest do zestawu.

Akumulatorowa podkaszarka do trawy – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Akumulatorowa podkaszarka do trawy.

Zastosowanie podkaszarek do trawy. Jaką wybrać i kupić?

Jeżeli potrzebujemy kupić podkaszarkę, która będzie służyła do regularnego przycinania trawnika w przydomowym ogrodzie, warto wybrać model elektryczny. Atrakcyjne ceny, zróżnicowanie pod kątem mocy i wyposażenia, stwarzają możliwości wyboru, dostosowane do potrzeb i zakresu cenowego. Podkaszarki elektryczne doskonałe są w trudno dostępnych miejscach (sprawdzają się w koszeniu takich miejsc). Podkaszarki akumulatorowe sprawdzą się tam, gdzie nie dociera energia elektryczna. Podkaszarki spalinowe, stosowane przez profesjonalistów, używane wtedy, gdy obszar do skoszenia jest znaczny, a wysokość trawy i chwastów oznacza, że koszenie odbywa się rzadko.