Dobra polerka samochodowa potrafi przywrócić blask nawet najbardziej zniszczonemu lakierowi. Dlatego jest to absolutny niezbędnik dla kogoś, kto zajmuje się handlem samochodami lub ich renowacją. Ale szerokość oferty i różnorodność cen sprawiają, że warto także zaopatrzyć się w ten gadżet do użytku indywidualnego. Podpowiadamy jaką polerkę wybrać w zależności od danych potrzeb.

Jaką polerkę kupić?

Kupując piekarnik do kuchni decydujemy, czy chcemy wersję elektryczną czy gazową. Szukając telewizora, wybieramy pomiędzy ekranami LED i LCD. Podobnie ma się sprawa z polerkami, które dzielą się na różne rodzaje. Dobra polerka to przede wszystkim taka, która pasuje do naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku możemy wyróżnić następujące rodzaje polerek samochodowych:

  • orbitalna – jeśli zaczynamy przygodę z mechanicznym polerowaniem lakieru, to może być najlepsza polerka dla nas. Wersja orbitalna charakteryzuje się ruchami pada po orbitach w kształcie elipsy i jest stosunkowo prosta w użyciu, dlatego cieszy się największym powodzeniem właśnie wśród początkujących użytkowników. Wytwarza mniejsze ciepło niż polerka obrotowa i trudniej nią uszkodzić lakier.
  • obrotowa – jeśli jednak chcemy wykonywać prawdziwie profesjonalne polerki, warto zainteresować się wersją obrotową. Ten rodzaj polerki wykonuje ruch kolisty wokół własnej osi i jest przeznaczony dla bardziej wprawionych użytkowników. W odpowiednich rękach potrafi zniwelować głębokie uszkodzenia na lakierze i wydobyć z niego prawdziwą głębię. Ale w rękach amatora może równie dobrze lakier uszkodzić.
  • kątowa – ten rodzaj polerki wydaje się rozwiązaniem odpowiednim dla majsterkowiczów, ze względu na jej wielofunkcyjność. Dzięki polerce kątowej nie tylko wypolerujemy powierzchnię lakierowaną, ale – przy użyciu odpowiednich krążków – możemy ją także zastosować do powierzchni drewnianych, metalowych albo z tworzyw sztucznych.
Polerka idealnie sprawdza się w auto detailingu. Można nią bezpiecznie polerować samochód. Jednak to nie jedyne jej przeznaczenie. Zależy ono głównie od rodzaju tarczy, więc może ona mieć nieskończenie wiele zastosowań.
Polerka idealnie sprawdza się w auto detailingu. Można nią bezpiecznie polerować samochód. Jednak to nie jedyne jej przeznaczenie. Zależy ono głównie od rodzaju tarczy, więc może ona mieć nieskończenie wiele zastosowań.

Kryteria wyboru polerki

Jeśli już zdecydujemy, który rodzaj polerki najbardziej odpowiada naszym potrzebom i umiejętnościom, należy pochylić się nad kwestią parametrów danego urządzenia. Podejmując decyzję jaką polerkę wybrać, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • moc – aby polerka spełniała swoje zadanie należycie, musimy zadbać o to, by nie było zwyczajnie za słaba do zadań, które przed nią stawiamy. Wybierając polerkę, nie powinno się dokonywać wyboru sprzętu o mocy poniżej 1000 W.
  • obroty – dobra polerka musi także posiadać regulację obrotów, tak aby przy wykańczaniu polerowanej powierzchni możliwe było przełączenie urządzenia na wolniejszą pracę. Zakres obrotów najlepiej powinien wynosić 1000-2000 rpm.
  • waga – jak ciężką pracą jest polerowanie lakieru, przekonał się każdy, kto choć raz przepolerował choćby jeden element karoserii pojazdu. Dlatego warto poszukać sprzętu, który nie będzie nam ciążył w rękach i pozwoli na wygodne wykonywanie pracy przez długi czas.
  • wykonanie – warto zwrócić też uwagę, aby sprzęt był stworzony z wysokiej jakości materiałów (to nie jest smartfon, z którym będziemy się obchodzić jak z jajkiem). Należy też przyjrzeć się ergonomii – czy rozmieszczenie przycisków, uchwytów, jak i sam kształt polerki zapewnią wygodne użytkowanie.

Czym są pady do polerki

Nakładki na polerkę samochodową, czyli tzw. pady, to te elementy urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z polerowaną powierzchnią. Aby cieszyć się pełnią korzyści z użytkowania polerki, warto zaopatrzyć się w kilka końcówek o różnym stopniu ścieralności. Na rynku wyróżniamy dwa rodzaje padów do polerki:

  • gąbka –  charakteryzują się niską ścieralnością i pasują praktycznie do każdego rodzaju polerki.
  • wełna – końcówki o wysokiej ścieralności, zakładane do polerek obrotowych, dla profesjonalistów.

Warto dodać, że pady dzielą się także na mocno ścieralne, polerujące i wykańczające.

Jaka polerka najlepsza? Jaką wybrać i kupić?

Jeśli zaczynasz przygodę z polerką i potrzebujesz jej głównie do indywidualnego użytku, poszukaj lekkiej i wygodnej polerki orbitalnej. Z takim sprzętem można osiągnąć zadowalające efekty, natomiast prawdopodobieństwo uszkodzenia lakieru jest niewielkie. Jeśli natomiast planujesz szerzej zajmować się detailigniem, to prędzej czy później pojawi się potrzeba sięgnięcia po wersję obrotową. Ważne, aby w każdym przypadku zaopatrzyć się w pady i pasty polerskie, które będą odpowiadać naszym potrzebom.

Polerka – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Polerki.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń