Zanim system alarmowy zacznie działać, niezbędne jest przygotowanie jego projektu. Co koniecznie należy w nim uwzględnić, by zainstalowany alarm nie zawiódł?
Gdy decydujemy się zabezpieczyć swoje mienie systemem alarmowym, musimy pamiętać o wielu rzeczach. Znaczenie mają m.in. fakt posiadania zwierząt czy wielkość nieruchomości. W przypadku dużych mieszkań czy domów, możliwe jest też podzielenie przestrzeni na strefy. Dodatkowo pamiętać musimy o różnych rodzajach czujników mogących być częścią systemu. By zatem alarm był funkcjonalny i sprawdzał się na co dzień, niezbędne jest poświęcenie czasu, by prawidłowo rozmieścić elementy wchodzące w jego skład.
Spis treści:
Od czego zacząć, czyli rodzaj systemu alarmowego
Przed przystąpieniem do projektowania systemu alarmowego, niezbędne jest określenie celu jego montażu. Czy ma on jedynie zabezpieczyć mienie w czasie nieobecności mieszkańców na terenie nieruchomości? A może będzie on wykorzystywany również w trakcie pobytu domowników w nieruchomości? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe m.in. z uwagi na koszty i ilość urządzeń niezbędnych do stworzenia sprawnie działającego systemu alarmowego.
Jeżeli system alarmowy ma tylko zabezpieczać mienie przez kradzieżą podczas nieobecności domowników, to najlepszym wyborem będzie wybranie taniego systemu składającego się z kilku czujników. Wówczas alarm będzie uruchamiał się za każdym razem, gdy dojdzie do przerwania obwodu i o fakcie tym zostanie poinformowany właściciel nieruchomości lub firma ochroniarska, z której usług on korzysta.
W sytuacji, gdy system alarmowy ma chronić również osoby przebywające w nieruchomości, dobrym rozwiązaniem może być postawienie również na monitoring. Wówczas możliwe jest cykliczne sprawdzanie, czy domownikom nic nie zagraża.
Gdy w domu są zwierzęta…
…konieczne jest wybranie odpowiedniego systemu zabezpieczeń. Firmy zajmujące się produkowanie urządzeń alarmowych oferują różne rozwiązania inwestorom posiadającym psa czy kota. W takiej sytuacji bowiem nie sprawdzają się powszechnie stosowane rozwiązania – zwykłe czujniki mogą zostać uruchomione przez domowego pupila. Co w zamian?
Producenci oferują czujniki zbudowane w oparciu m.in. o specjalne soczewki. Uwzględnienie takich w przygotowanym projekcie systemu alarmowym ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w których alarm zostanie uruchomiony przez zwierzę. Innym, powszechnie stosownym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch rodzajów czynników w oknach, np. magnetycznych i reagujących na zbicie szkła. W efekcie alarm załączy się tylko wówczas, gdy do mieszkania będzie próbowała się dostać osoba nieupoważniona.
Co ze strefami?
Właściciele domów jednorodzinnych mogą zdecydować się na zainstalowanie kilku systemów alarmowych i w efekcie podzielić nieruchomość na kilka niezależnych stref. Takie rozwiązanie jest bardzo rozsądne, jeżeli domownicy w różnych porach dnia korzystają z różnych pomieszczeń.
Jak podzielić nieruchomość na strefy? Przykładowy podział może obejmować 3 strefy: garaż, pater i piętro. Dodatkową strefą może być obszar wokół nieruchomości. Zastosowanie takiego podziału pozwala aktywować system alarmowy w strefach aktualnie nieużytkowanych przez domowników.
To, czy właściciel nieruchomości zdecyduje się na jej podział na strefy, powinno zależeć wyłącznie od jego oczekiwań i tego, czy takie rozwiązanie będzie rzeczywiście korzystane. Z całą pewnością wydzielanie stref nie ma sensu w przypadku mieszkań.
W projekcie muszą się znaleźć informacje o czujkach
W przygotowanym projekcie systemu alarmowego powinny się znaleźć informacje o tym, jakie czujki zostaną zastosowane. Inwestorzy w tym zakresie mają wiele możliwości. Ci, którzy nie mają wiedzy o rodzajach czujek i mechanizmie działania poszczególnych, powinni zdać się na specjalistów. Jakie czujki wyróżnia się współcześnie?
Oto przykładowe:
- Czujki pasywne podczerwieni. Są one tak skonstruowane, by wykrywały ruch na podstawie detekcji promieniowania;
- Czujniki mikrofalowe ruchu. Pozwalają one na wykrycie ruchu dzięki wykorzystaniu w nich fal elektromagnetycznych;
- Czujniki magnetyczne stykowe. Są wykorzystywane do ochrony drzwi i okien;
- Czujniki dodatkowe. Pozwalające one wykryć, czy w pomieszczeniu pojawił się np. dym lub woda.
Dobrze wykonany projekt systemu alarmowego będzie zawierał wszystkie powyższe elementy. W zależności od preferencji i wymagań inwestora, w projekcie mogą znaleźć się również inne informacje. Ważne jednak, by przygotowany projekt był szczegółowy. Od tego, czy będzie on precyzyjny zależy to, czy zainstalowany system alarmowy będzie odpowiadał na oczekiwania inwestorów i tym samym dawał poczucie bezpieczeństwa jego właścicielom.
Wielkie dzięki! Nie mam dużego doświadczenia i wiedzy o alarmach i ten artykuł jest dla mnie bardzo pomocny. Niedawno wprowadziłem się do nowego domu i przymierzam się właśnie do zamontowania alarmu. Naprawdę bardzo przydatne są te artykuły i przyjemnie się je czyta.