W dobie naszych czasów każdy z nas ma swobodny dostęp do nowoczesnych sprzętów, z pomocą których uda nam się stworzyć wysokiej klasy kina domowe. Obecnie Polacy coraz częściej stawiają na projektor, jako jeden z kluczowych elementów kina domowego. Warto zastanowić się, jaki projektor kupić, aby w stu procentach wpisał się w nasze oczekiwania. Na pewno pomocny okaże w tym względzie ranking projektorów, który możemy znaleźć w Internecie.

Typy i rodzaje projektorów

  • DLP – W projektorze tego typu obraz generowany jest przez mikroprocesor, a następnie za pomocą systemu luster przesyłany do soczewki, która wyświetla go na ekranie umieszczonym przed projektorem. Ponadto we wnętrzu sprzętu tego typu znajdują się również filtry RGB w różnych kolorach.
  • LCD – W tym przypadku obraz powstaje zupełnie inaczej. Wytwarzany jest w lampie, która następnie przesyła go do matrycy ciekłokrystalicznej, aby ostatecznie trafił na ekran. Projektory tego typu charakteryzują się znacznie wyższą jakością obrazu, a także niższą ceną zakupu. Wymagają jednak uwagi, ponieważ ich konstrukcja jest bardzo delikatna. Gorzej również oddają czerń.
  • LCOS – Połączenie wcześniej opisanych rozwiązań. W tym przypadku światło powstaje w procesorze, następnie za pomocą luster trafia do paneli ciekłokrystalicznych i następnie do matrycy i obiektywu. Projektory tego typu są znacznie droższe w zakupie, ale cechują się wyraźnie lepszą jakością obrazu, czy bardzo wysokim kontrastem. W związku z tym polecamy je do oglądania filmów, czy wyświetlania pokazów zdjęć.

Złącza w projektorze

Każdy projektor wyposażony jest w odpowiednią liczbę złącz, które definiują sposób użycia sprzętu. W zależności od wykorzystywanych technologii, dany projektor sprawdzi się w naszym przypadku lub nie, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na specyfikację techniczną i opisane w niej rozwiązania.

Niezaprzeczalną podstawą jest złącze HDMI. Pozwala ono na przesyłanie w technologii cyfrowej zarówno obrazu, jak i dźwięku. Ponadto złącze tego typu wykorzystywane jest w znacznej większości oferowanych obecnie urządzeń, dlatego będziemy w stanie połączyć projektor z dowolnie wybranym źródłem obrazu.

Ponadto przydatne okaże się również USB. Złącze to służy do komunikacji z komputerem, co warto wykorzystać w pracy, czy nawet poza domem. USB jest obecnie najszybszym standardem przesyłu plików, dlatego również występuje w wielu urządzeniach.

Wymiary urządzenia

Wydawać by się mogło, że projektor nie jest dużym sprzętem i zawsze zmieści się na naszym biurku. Jest to jednak bardzo mylne pojęcie, ponieważ każdy projektor charakteryzuje się odmiennymi wymiarami, które należy wnikliwie sprawdzić jeszcze przed zakupem. Jeżeli tego nie zrobisz może okazać się, że wybrane urządzenie nie mieści się na biurku lub przegrzewa się z powodu zbyt małej ilości miejsca wokół.

Żywotność lampy i poziom hałasu

Lampa znajduje się w niemal każdym projektorze, dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę na deklarowany okres jej funkcjonowania. W znacznej większości projektorów dostępnych na rynku lampa jest w stanie pracować przez około 2000 godzin. Jest to absolutne minimum związane z opłacalnością zakupu, dlatego wszystkie projektory, których lampy będą działały krócej należy spisać na straty.

Generowanie hałasu jest integralnym skutkiem pracy projektora. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sprzęt tego typu najczęściej chłodzony jest za pomocą wentylatora i systemu rurek cieplnych. Jeżeli zatem zależy Ci na jak najniższym hałasie podczas oglądania filmów, czy przedstawianiu prezentacji – zdecyduj się na sprzęt o najniższym parametrze hałasu.

Zastosowanie i przeznaczenie

Projektory mogą być wykorzystywane do rozmaitych celów. Najczęściej jednak przy ich pomocy oglądamy filmy, czy wyświetlamy prezentacje multimedialne. Warto przy tym zwrócić na parametry techniczne sprzętu, ponieważ nie każdy sprawdzi się w każdych warunkach. W przypadku prezentacji w zupełności wystarczy podstawowe, najtańsze rozwiązanie, w momencie gdy przy oglądaniu filmów zwracamy na jakość i projektor musi wyświetlać idealnie czysty obraz.

Dodatkowe akcesoria w zestawie

W zestawie z projektorem zazwyczaj znajduje się niezbędne okablowanie, czy pilot zdalnego sterowania. Ponadto wybrani producenci dodają do swoich produktów również torby podróżne, jednak na akcesorium tego typu możemy liczyć jedynie w momencie, kiedy nabywamy projektor przenośny.

Jaki projektor wybrać?

Wybór projektora powinien być motywowany naszymi preferencjami. Projektor w domu powinien być zainstalowany w odpowiednim miejscu, tak, aby zapewnić nam obraz o wysokiej jakości. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład projektor na sufit. Idealny projektor do salonu powinien działać w oparciu o lampy LED, które zapewnią mu odpowiednią żywotność. Z jego pomocą stworzymy prawdziwe kino w domu, dzięki uzyskaniu obrazu o zadowalającej przekątnej. Warto zwrócić szczególną uwagę na tak zwany współczynnik projekcji. Od jego wartości zależy, w jakiej odległości od ekranu możemy zamontować omawiane urządzenie. Znamienna jest także rozdzielczość obrazu. Jeśli zależy nam na jego odpowiedniej jakości, powinniśmy zdecydować się na odpowiednio wyższą rozdzielczość – niestety, jest to związane z wysoką ceną.

Projektor to wymarzone rozwiązanie dla wszystkich miłośników kina, gier i innych rozrywek, które można z powodzeniem wyświetlać na dużym ekranie czy na ścianie.
Projektor to wymarzone rozwiązanie dla wszystkich miłośników kina, gier i innych rozrywek, które można z powodzeniem wyświetlać na dużym ekranie czy na ścianie.

Projektor – cena

Niewątpliwie, dla wielu potencjalnych użytkowników szczególnie istotne są ceny projektorów. Ich wysokość zależy od jakości uzyskanego obrazu, a także od komfortowej obsługi. Warto nadmienić, że obecnie ceny tego typu urządzeń mają tendencję spadkową. Salony ze sprzętem elektronicznym proponują nam naprawdę korzystne warunki zakupów. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków wybiera projektor, zamiast droższego telewizora.

Osoby zastanawiające się nad tym, jaki projektor będzie dla nich odpowiedni, powinny przyjrzeć się szczegółowym parametrom tego typu urządzeń. Najważniejsze są jednak oczekiwania względem uzyskanego obrazu. Warto przeznaczyć na zakup nieco więcej pieniędzy, aby zapewnić sobie projektor o optymalnej żywotności.

Projektor – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Projektor. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
5/5 - (1 głosów)