Z pewnością wszyscy smakosze włoskiej kuchni wiedzą, że makaronu kupowanego w sklepach, nawet tego najlepszych marek, nie można porównywać z prawdziwym domowym makaronem. Własnoręczny wyrób makaronu przynosi nam poza wspaniałymi doznaniami smakowymi, również przyjemność stworzenia czegoś własnymi rękoma. Jeśli potrzeba ci większej ilości makaronu lub robisz go dosyć często, skorzystaj przy swoich działaniach z pomocy maszynki do makaronu.
Ranking maszynek do makaronu – Grudzień 2024 – TOP 10 najlepszych
[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’/produkt:maszynka-do-makaronu–najpopularniejsze.html’ limit=’10’]
Jak działa maszynka do makaronu?
Maszynka do makaronu po prostu wytłacza lub tnie specjalnie przygotowane ciasto na kształt makaronu. Najprostsze jest oczywiście cięcie ciasta w długie paski, otrzymamy wtedy makaron typu spaghetti. Jeśli dodatkowo potniemy paski na krótkie odcinki, to już będzie to makaron typu wermiszel. Jeżeli nie zastosujemy w maszynce nakładki tnącej, to otrzymamy po prostu rozwałkowany prostokątny płat ciasta, czyli makaron lasagne. Najtańsze maszynki mogą oferować wytwarzanie tylko tych typów makaronów. Najbardziej rozbudowane modele mogą wytwarzać przy pomocy odpowiednich form lub wyciskania przez otwory szeroką gamę makaronów różnych typów.
Typy maszynek do makaronu
Najważniejszy podział typów maszynek do makaronu przebiega poprzez rodzaj ich napędu. W zazwyczaj tańszych, tradycyjnych modelach pracę wałkowania lub wyciskania i cięcia wykonujemy, kręcąc korbą, są to więc maszynki ręczne. Ten typ maszynek wygląda dokładnie tak samo, jak 100 lat temu. Często są one wykonane z chromowanej stali i wyposażone w drewnianą rączkę, dzięki czemu, oprócz funkcji użytkowej, stanowią piękną dekorację naszej kuchni. Ich wielką zaletą jest wyjątkowa trwałość oraz łatwość obsługi. Sprawdzają się one jednak dobrze tylko przy wyrobie makaronów typu spaghetti, fettucine lub lasagne. I to też w niewielkich ilościach, bo kręcenie korbą wymaga jednak nakładu pewnej siły.
Drugą grupę stanowią maszynki o napędzie elektrycznym. Ich wykorzystanie oczywiście zwiększa komfort użytkowania i wydatnie przyspiesza proces powstawania makaronu. Dysponują one także znacznie większym zakresem rodzajów wytwarzanego makaronu. Tutaj często możemy się spotkać z nakładkami i formami do tworzenia wielu makaronów, w tym również bardzo popularnych rurek, czyli penne, ziti, a także rigatoni. Wśród elektrycznych maszynek do makaronu można trafić także na niezwykle rozbudowane roboty do makaronu, które same zajmą się również wyrabianiem ciasta. Wystarczy wtedy do pojemnika wrzucić mąkę, jajka, oliwę i sól oraz wszelkie dodatki, których chcemy akurat użyć w tym konkretnym makaronie.
Ile kosztuje maszynka do makaronu?
Najtańsze maszynki pozwalające tylko na wałkowanie i cięcie makaronu, wykonane ze zwykłej stali i plastiku można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ręczne modele wykonane z chromowanej stali wyposażone w dodatki do produkcji bardziej skomplikowanych rodzajów makaronu, to wydatek od kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych w przypadku lepszych producentów. Elektryczne maszynki do makaronu zazwyczaj kosztują kilkaset złotych. W podobnej cenie można znaleźć roboty do makaronu oferujące również wyrabianie ciasta. Oczywiście topowi producenci często oferują także modele z górnej półki, których ceny mogą być znacznie wyższe.
Ważne uwagi do wyboru maszynki do wyrobu makaronu
Przy wyborze maszynki do makaronu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:
- ilość makaronu, jaką będziemy wytwarzać — przy małych ilościach maszynka ręczna powinna być rozwiązaniem zupełnie wystarczającym. Jeśli mamy dużą rodzinę lub robimy makaron na zapas, to zamówmy model elektryczny;
- ulubiony rodzaj makaronu — upewnijmy się, że maszynka może wytwarzać taki makaron, jaki lubimy lub jaki uwielbiają nasze dzieci;
- trwałość — bardzo ważna, zwłaszcza jeśli zamierzamy intensywnie używać naszej maszynki do makaronu;
- łatwość mycia — po zrobieniu makaronu należy maszynkę wyczyścić. Najlepiej, jeśli wymaga to wyjęcia jak najmniejszej liczby jej elementów. W niektórych modelach poszczególne części mogą być myte w zmywarce;
- słabe punkty konstrukcji — uszkodzone mocowanie, ułamana korba lub za słaby silnik mogą skutecznie zniechęcić nas do wytwarzania domowego makaronu, wybierzmy więc jak najsolidniejszy model;
- cena — dopasujmy ja do naszego budżetu, ale dopiero po uwzględnieniu przedstawionych wyżej punktów;
Własnoręcznie wykonany makaron to czysta przyjemność jedzenia i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.
Podsumowanie
- Jeśli chcesz cieszyć się zawsze świeżym makaronem i jesz go dość sporo, warto zaopatrzyć się w maszynkę do makaronu.
- Maszynka do makaronu jest dostępna w wielu wariantach. Cena zależy głównie od możliwości maszynki. Lepsze modele mają dodatkowe funkcje, np. wyrabianie ciasta.
- Za pomocą maszynki do makaronu możesz praktycznie zrobić każdy rodzaj makaronu, szybko i przyjemnie.