Przepatrujesz oferty sklepów za dobrym proszkiem do prania? Szukasz produktu, który nie tylko dokładnie pierze każdą tkaninę, ale jest wydajny i w przyciągającej cenie? Jaki wybrać – Persil, Vizir, Ariel czy Bryza? Sprawdź poniżej aktualny ranking proszków do prania na Maj 2023! Co więcej, krok po kroku objaśniamy, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu detergentu, który skutecznie usunie każdą plamę z białych i kolorowych tkanin! Zobacz jaki proszek do prania ubrań wybrać!

Najlepsze proszki do prania – Ranking Wrzesień 2023

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak powstał nasz ranking proszków do prania 2023?

Ranking proszków do prania zawiera produkty, które polecane są przez innych użytkowników. W trakcie tworzenia powyższego porównania mamy na celu zaprezentowanie produktów, które mają najlepszy stosunek ceny do jakości. Poza tym głównym kryterium naszej oceny jest skuteczność detergentu, jego wydajność, skład, jak również dodatkowe właściwości, jakie wykazuje. Warto dodać, że zestawiając powyższe produkty w rankingu, chcemy zaprezentować proszki, które sami polecamy oraz kupujemy, dzięki czemu są one sprawdzone i potwierdzone przez nasze doświadczenie!

Ranking proszków do prania - sprawdź polecane produkty w aktualnym rankingu!
Ranking proszków do prania – sprawdź polecane produkty w aktualnym rankingu!

Jaki proszek do prania wybrać?

Zastanawiasz się jaki proszek do prania ubrań kupić? Nie wiesz, który najlepiej usuwa zabrudzenia z białego, jak i tkanin kolorowych, a przy tym jest bezpieczny dla wrażliwej skóry? Poniżej wskazujemy najważniejsze parametry w specyfikacji, na które warto zwrócić uwagę. Wyjaśniamy, jaki skład ma najlepszy proszek do prania. Radzimy jaki rodzaj detergentu wybrać. Przeczytaj poniżej jak wybrać najlepszy proszek do prania tkanin!

Jaki rodzaj proszku do prania kupić?

W trakcie zakupu detergentu piorącego spotkasz się z różnymi rodzajami proszków do prania, które różnią się składem, jak również swoimi właściwościami. Do wyboru masz proszek do prania:

 • do tkanin kolorowych;
 • do białego;
 • dla dzieci i niemowląt;
 • dedykowany dla osób ze skórą wrażliwą, np. alergików;
 • z odplamiaczem do usuwania plam;
 • wyposażony w płyn do prania.

Oczywiście dobór wybranego typu proszku do prania zależny jest od Twoich oczekiwań. Dla ułatwienia przygotowaliśmy tabelę, w którym prezentujemy różnice poszczególnych rodzajów proszków do prania.

Rodzaj proszku do prania Opis
proszek do prania kolorowych tkanin posiada składniki, które odpowiadają nie tylko za skuteczne usuwanie zabrudzeń podczas prania kolorowych ubrań, ale również ma przyjemny zapach; nie należy stosować go do prania tkanin białych
proszek do prania białych tkanin proszki do tkanin białych zawierają w swoim składzie wybielacze, które skutecznie usuwają nawet te najbardziej uporczywe plamy; warto pamiętać, że proszek do białego prania nie należy stosować do kolorowego prania
proszek do prania dla dzieci i niemowląt w swoim składzie posiada naturalne składniki, które nie podrażniają wrażliwej skóry dzieci oraz niemowląt; dedykowany jest szczególnie do prania ubranek niemowląt w pierwszych miesiącach ich życia
hipoalergiczny proszek do prania posiada przemyślany skład, który nie uczula wrażliwej skóry, dedykowany jest dla alergików oraz osób z atopowym zapaleniem skóry
proszek z odplamiaczem jest to proszek, który w swoim składzie posiada odplamiacz; sprawdzi się do każdego prania, w którym występują bardzo duże i ciężkie do usunięcia zabrudzenia
proszek z płynem do płukania jest to środek 2 w 1; na dodatek jest to pachnący proszek do prania; idealnie sprawdzi się w przypadku prania ręcznego ubrań

Jaki skład powinien mieć dobry proszek do mycia ubrań?

W przypadku proszków do prania spotkasz się z przeróżnymi produktami, które mają odmienny skład – występują te chemiczne, jak i naturalne preparaty. W trakcie wyboru warto wybierać, taki proszek, który posiada przemyślaną formułę – dobrze usuwa plamy, przyjemnie pachnie, a w dodatku jest przyjazna dla skóry oraz otoczenia. Każdy wysokiej jakości proszek do prania posiada w składzie:

 • anionowe środki powierzchniowo czynne,
 • kationowe środki powierzchniowo czynne,
 • zeolity,
 • polikarboksylany,
 • enzymy,
 • fosforany,
 • środki zapachowe.

Wszystkie powyższe składniki wykazują właściwości myjące, piorące oraz emulgujące, dzięki czemu skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia. Warto również dodać, że składniki te są preparatami chemicznymi, dlatego, mimo że są one niezwykle skuteczne, to mogą powodować podrażnienia wrażliwej skóry – zwłaszcza jeśli program piorący pralki dokładnie ich nie wypłucze z prania.

Dla osób wrażliwych oraz dzieci lepszym rozwiązaniem będzie proszek z maksymalnie naturalnym składem, w którym znajdują się m.in.: węglan sodu, cytrynian sodu, karmeloza sodu siarczan sodu, chlorek sodu, krzemian sodu, mydło, karboksymetyloinulina oraz enzymy. Warto podkreślić, że ekologiczne proszki nie dają aż tak spektakularnego efektu prania, jak te ze składem chemicznym. Dlatego też w przypadku bardzo dużych zabrudzeń warto zwiększyć ilość proszku w trakcie prania w pralce automatycznej.

Liczba prań też jest ważna!

Bardzo ważnym parametrem podczas zakupu jest nie sama wielkość opakowania proszku, ale informacja o ilości prań. Im większa liczba prań przypada na 1 kilogram środku, tym wybrany proszek do prania tkanin kolorowych lub białych jest bardziej wydajny. Przyjmuje się, że 1 kg proszku do prania, który poradzi sobie z każdym zabrudzeniem, powinien wystarczyć na minimum 15 prań. Jednak w jaki sposób przeliczyć wydajność środka piorącego, jeśli podana jest zupełnie inna waga produktu? Aby ocenić wydajność proszku na 1 kg, wystarczy liczbę prań podzielić przez jego wagę.

Zwróć uwagę na oznaczenia!

W trakcie wyboru odpowiedniego proszku do prania koniecznie zwróć uwagę na oznaczenia oraz ich kategorie, które wskazują o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z niepoprawnego stosowania produktu. Do najczęściej spotykanych oznaczeń można zaliczyć: wykrzyknik, działanie drażniące, oznaczenie mówiące o toksyczności dla środowiska. Warto dodać, że pełny opis zagrożeń wynikających ze stosowania wybranego środku piorącego znajduje się na karcie charakterystyki wyrobu.

Dodatkowe właściwości dobrego proszku do prania odzieży

Dobry proszek do prania nie tylko skutecznie usuwa wszelkie plamy, ale również wykazuje dodatkowe działania, takie jak:

 • dobrze rozpuszcza się w wodzie;
 • jest skuteczny nawet w niskich temperaturach prania;
 • nadaje się do prania delikatnych ubrań;
 • nie obniża wytrzymałości odzieży;
 • nie wypłukuje koloru, co mogłoby spowodować blaknięcie;
 • bardzo ładnie pachnie.

Ile kosztuje dobry proszek do prania odzieży?

Kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup produktu do prania, zależna jest od wielkości opakowania, marki, liczby prań na 1 kg proszku, jak również od składu. Cena zaczyna się już od 19 zł na 1 kg proszku w najtańszych produktach. Z kolei te najdroższe mogą kosztować nawet 200 zł za 1 kg detergentu. Przy czym średnia cena dobrego i polecanego proszku do prania kolorów i białego wynosi około 35 zł/kg.

Z jakiej firmy wybrać środki do prania ubrań?

Podczas wyboru dobrego proszku do prania warto wybierać taki, który jest wydajny oraz polecany przez innych użytkowników. Test proszków do prania wykonany przez Laboratorium UOKiK w Łodzi wskazuje, że najlepszymi produktami są:

 • Persil,
 • Bryza,
 • Vizir,
 • Color Power,
 • Rex.

Podsumowanie

 • W trakcie zakupu spotkasz się z proszkiem przeznaczonym do prania kolorów, białego, jak również uniwersalnym, który jest odpowiedni do prania wszystkich tkanin.
 • Większość skutecznych proszków do prania ma chemiczny skład. Oprócz tego możesz spotkać się z produktami Zero Waste z maksymalnie naturalnym składem.
 • Można wyróżnić proszki z wybielaczem, które dedykowane są do prania mocno zabrudzonych, białych ubrań.
 • Do jednych z polecanych marek można zaliczyć proszek Persil, Bryza, Vizir, jak również Rex.
 • Proszek do prania Persil posiada najlepszy stosunek ceny do jakości wg Laboratorium UOKiK.
 • W trakcie zakupu zwróć uwagę na wydajność proszku, czyli liczbę prań, która przypada na 1 kg preparatu. Oprócz tego sprawdź skład oraz wszelkie oznaczenia.
 • Nie wiesz jaki proszek do prania wybrać? Zobacz nasz aktualny ranking 2023, w którym prezentujemy najlepsze modele w okazyjnej cenie online!
 • Średnia cena za 1 kg profesjonalnego proszku do prania wynosi 35 zł/kg.

Najczęściej zadawane pytania o proszki do prania – FAQ

Kapsułki do prania, proszek czy żel – co wybrać?

Każda z wyżej wymienionych substancji wykazuje się wysokimi właściwościami piorącymi. Wybór konkretnego rodzaju detergentu piorącego zależny jest od Twoich preferencji. Kapsułki są bez wątpienia najprostszą formą dozowania – wystarczy wrzucić je do środka bębna. W przypadku proszku lub żelu do prania należy umieścić go w dedykowanej do tego komorze. 

Z jakiej marki wybrać proszek do prania ubrań?

Do najlepszej marki proszków do prania zalicza się producenta Persil. Oprócz tego bardzo dobre i polecane środki piorące to te marki Bryza, Vizir, Rex oraz Color Power.

Na co zwrócić uwagę wybierając proszek do prania?

W trakcie zakupu proszku do prania zwróć uwagę na skład produktu – zwłaszcza jeśli kupujesz proszek dla osoby z wrażliwą skórą lub dla małych dzieci. Oprócz tego zobacz na liczbę prań. Pamiętaj, aby nie sugerować się wielkością opakowania! Na dodatek ważne są również oznaczenia oraz rodzaj proszku.
5/5 - (6 głosów)