Przepatrujesz oferty sklepów za dobrym proszkiem do prania? Szukasz produktu, który nie tylko dokładnie pierze każdą tkaninę, ale jest wydajny i w przyciągającej cenie? Jaki wybrać – Persil, Vizir, Ariel czy Bryza? Sprawdź poniżej aktualny ranking proszków do prania na Maj 2024! Co więcej, krok po kroku objaśniamy, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu detergentu, który skutecznie usunie każdą plamę z białych i kolorowych tkanin! Zobacz jaki proszek do prania ubrań wybrać!

Najlepsze proszki do prania – Ranking Maj 2024

Zestawienie polecanych proszków do prania przez eksperta z DlaDomu.org

★ ★ ★
1
miejsce

Proszek do prania PERSIL Color Deep Clean

Pierwszą pozycję w naszym rankingu najlepszych proszków do prania zajmuje Persil Color Deep Clean. Dzięki przemyślanej formule nie tylko skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia i plamy zlokalizowane na ubraniach, ale również pozostawia czystą pralkę. Co za tym idzie? Świeże i nieskazitelnie czyste ubrania, które mają niezwykle przyjemny zapach. Prezentowany proszek do prania pomoże uporać się nawet z tymi najgorszymi plamami. Wszystko dzięki dobrze skomponowanej formule, która wnika głęboko we włókna, skutecznie usuwa każde zabrudzenia, po czym pozostawia odzież idealnie czystą. Warto również dodać, że producent zastosował w proszku Persil Color Deep Clean aż 92% biodegradowalnych składników i zamknął je w opakowaniu, które nadaje się do recyklingu! Dodajmy, że jest to dobry wybór zwłaszcza dla osób, którym zależy na higienicznej czystości, pięknym zapachu nie tylko ubrań, ale również pralki po cyklu prania. Proszek nadaje się do prania kolorowych tkanin.

Specyfikacja
Liczba prań: 45
Waga: 2,9 kg
Zalety
1 kg wystarcza na 15 prań
ubrania mają bardzo ładny zapach
skutecznie czyści brud z ubrań oraz z pralki
formuła składa się z 92% biodegradowalnych składników
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
★ ★
2
miejsce

Proszek do prania BRYZA 4w1 Color

Wśród polecanych proszków do prania na rynku spotkasz się również z tym marki Bryza 4w1 Color. Jest to detergent, którego wydajność wynosi 15 prań na 1 kg proszku. Co więcej, produkt został przystosowany do prania kolorowych tkanin. Dzięki przemyślanej formule łączy w sobie aż 4 cechy: zapewnia dogłębną czystość, najwyższą skuteczność w 30°C, niesamowitą świeżość, jak również siłę wybielania. Warto podkreślić, że skład proszku Bryza 4w1 Color zawiera recepturę odplamiającą, dzięki czemu środek poradzi sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami!

Specyfikacja
Liczba prań: 105
Waga: 6,825 kg
Zalety
proszek 4w1
intensywny zapach
skuteczne odplamianie
wysoka wydajność 15 prań na 1 kg proszku
Wady
może nie sprawdzić się dla niemowląt i dzieci
3
miejsce

Proszek do prania LOVELA Baby Color

Następne miejsce w naszym rankingu 2024 zajmuje proszek do prania Lovela Baby Color. Jest to proszek z hipoalergiczną formułą, tym samym został przystosowany zwłaszcza do prania ubranek dziecięcych. W składzie znajdziesz składniki, które nie wywołują alergii, świądu i innych odczynów zapalnych skóry. Warto dodać, że jest to ekologiczny proszek do prania. Podkreślmy, że ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Doskonale sprawdzi się do prania bielizny, odzieży dorosłych i ubranek dziecięcych. Jest to proszek do prania bez chemii i barwników, tym samym nie przyczynia się do wywoływania atopowego zapalenia skóry czy innych chorób dermatologicznych. Dodajmy, że może być stosowany od pierwszego dnia życia. Posiada naturalny, ale niedrażniący zapach.

Specyfikacja
Liczba prań: 41
Waga: 4,1 kg
Zalety
niska cena
doskonały dla niemowląt i dzieci
świetnie sprawdzi się dla alergików
skład pozbawiony substancji uczulających i drażniących
Wady
może nie poradzić sobie z bardzo uporczywymi plamami
4
miejsce

Proszek do prania VIZIR AquaPuder Color

W naszym porównaniu nie mogło zabraknąć proszku do prania kolorowych ubrań marki Vizir AquaPuder Color. Posiada przemyślaną recepturę, która skutecznie eliminuje nawet najbardziej uporczywe plamy. Na dodatek producent zastosował technologię, która zapobiega odkładanie się osadu. Efekt? Czyste i świeże ubrania o przepięknym zapachu. Warto również dodać, że detergent rozpuszcza się natychmiast po kontakcie z wodą, tym samym już od pierwszej chwili wnika głęboko we włókna ubrań, eliminuje zabrudzenia i pozostawia odzież nieskazitelnie czystą. Dodajmy, że wydajność tego proszku do prania kolorowych tkanin wynosi 15 prań na 1 kg proszku.

Specyfikacja
Liczba prań: 51
Waga: 3,315 kg
Zalety
wiele pozytywnych opinii
wysoka wydajność 15 prań na 1 kg
skutecznie usuwa nawet te zaschnięte plamy
technologia zapobiegająca odkładaniu się osadu
Wady
cena mogłaby być niższa
może nie sprawdzić się dla alergików
5
miejsce

Proszek do prania ARIEL Aqua Puder

Nadal zastanawiasz się jaki proszek do prania będzie najlepszy? Zobacz Ariel Aqua Puder stworzony do prania wyłącznie kolorowych ubrań. Dzięki przemyślanej recepturze składników proszek do prania nie tylko skutecznie czyści nawet te najgorsze zabrudzenia, ale przy tym zachowuje żywe kolory ubrań. Występuje w postaci niewielkich drobinek, które natychmiast rozpuszczają się po kontakcie z wodą. Tym samym ten środek piorący zapewnia precyzyjne czyszczenie już na pierwszym etapie prania ubrań. Na dodatek producent wyposażył proszek Ariel Aqua Puder w technologię, która zapobiega odkładania się osadu oraz zabezpiecza przed gromadzeniem się pozostałości proszku na powierzchni ubrań. Dodajmy, że środek skutecznie pierze już w temperaturze 30°C. Wybór proszku Ariel polecany jest szczególnie dla osób, które szukają produktu, który z jednej strony skutecznie czyści tkaniny, a przy tym bardzo ładnie pachnie. Wydajność tego proszku wynosi 15 prań na 1 kg.

Specyfikacja
Liczba prań: 80
Waga: 5,2 kg
Zalety
ładny zapach
skutecznie pierze w 30 stopniach
rozpuszcza się natychmiast po kontakcie z wodą
technologia zapobiegająca odkładaniu się osadu
Wady
tylko do koloru
6
miejsce

Proszek do prania PERSIL Regular

Proszek do prania Persil Regular z technologią Deep Clean Plus to kolejna propozycja w naszym porównaniu. Warto dodać, że jest to proszek do prania białego, który cechuje się doskonałą skutecznością. Posiada przemyślaną formułę, która wnika głęboko w każde włókno białej odzieży, po czym rozpuszcza zabrudzenia. Detergent wykazuje wysokie właściwości piorące już od 20°C, dzięki czemu możesz ustawić niską temperaturę prania, tym samym chronić odzież przed zniszczeniem i skurczeniem, które wywołane jest przez wysokie temperatury! Oprócz tego proszek do prania Persil Regular nie tylko dokładnie pierze białe tkaniny, ale również pozostawia świeży bęben pralki bez nieprzyjemnych zapachów. Na zakończenie dodajmy, że 1 kg proszku wystarczy na 16 prań.

Specyfikacja
Liczba prań: 54
Waga: 3,51 kg
Zalety
technologia Deep Clean Plus
skutecznie pierze już od 20 °C
wydajność 16 prań na 1 kg proszku
Wady
może nie sprawdzić się dla alergików
nie sprawdzi się do kolorowego prania
7
miejsce

Proszek do prania BIAŁY JELEŃ kolor

Jeśli szukasz dobrego proszku do prania, który z jednej strony skutecznie czyści zabrudzenia, a przy tym jest łagodny dla skóry, to zobacz kolejną propozycję w naszym porównaniu. Proszek do prania Biały Jeleń został opracowany z myślą o kolorowych tkaninach. W swoim składzie posiada m.in. naturalne mydło, które to jest łagodne dla skóry. Dodajmy, że w recepturze produktu nie znajdziesz takich składników jak sztuczne barwniki czy alergeny zapachowe. Tym samym sprawdzi się jako proszek dla dzieci. Dzięki przemyślanej formule nie wywołuje, alergii, odczynów zapalnych, świądu czy innych reakcji dermatologicznych. Warto również wspomnieć, że proszek do prania kolorów Biały Jeleń został przebadany dermatologicznie. Wykazuje skuteczne działanie już w 30°C.

Specyfikacja
Liczba prań: 14
Waga: 1.9 kg
Zalety
przebadany dermatologicznie
sprawdzi się dla osób z alergią
bardzo dobrze usuwa plamy i zabrudzenia
doskonały jako proszek do prania dziecięcych ubranek
Wady
mało intensywny zapach
niska wydajność 7 prań na 1 kg
8
miejsce

Proszek do prania DASH Color

W naszym rankingu 2024 nie mogło zabraknąć niemieckiego proszku do prania Dash Color. Produkt posiada doskonałą formułę, która rewelacyjnie czyści nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Poradzi sobie z zaschniętymi plamami, brudem po jedzeniu czy nawet przebarwieniach po trawie. Przemyślana formuła głęboko wnika w strukturę włókien, po czym precyzyjnie pierze. Dużą zaletą tego proszku jest zapewnienie wysokiej świeżości i eliminacja specyficznego zapachu stęchlizny, który często pojawia się w trakcie stosowania proszków od innych producentów. Dodajemy, że proszek do prania Dasch Color posiada wiele pozytywnych opinii użytkowników, a przy tym ma bardzo konkurencyjną cenę. Mimo że nie jest on tak znanym środkiem piorącym wśród społeczeństwa, to bez wątpienia zaliczany jest do jednych z najlepszych proszków do prania! Wydajność tego produktu wynosi aż 16 prań na 1 kg.

Specyfikacja
Liczba prań: 100
Waga: 6kg
Zalety
wiele pozytywnych opinii
zapewnia precyzyjne czyszczenie
ubrania bardzo przyjemnie pachną
wysoka wydajność 16 prań na 1 kg
Wady
może nie sprawdzić się dla alergików
9
miejsce

Proszek do prania BRYZA 4w1 do białego

Bryza 4w1 tym razem do prania białych tkanin, to produkt, który zajmuje kolejne miejsce w naszym rankingu topowych proszków do prania dostępnych na rynku. Warto dodać, że prezentowany detergent łączy w sobie aż 4 korzyści: dogłębną czystość, skuteczność już w 30°C, ekstremalną świeżość, jak również wysoką siłę wybielania. Warto dodać, że proszek dostępny jest w kilku wariantach o różnej wadze produktu. Wydajność wynosi 15 prań na 1 kg detergentu. Na zakończenie dodajmy, że skład produktu został uzupełniony o wybielacz, dzięki czemu białe pranie jest jeszcze czystsze i lśniące!

Zalety
niska cena
łączy w sobie 4 korzyści
skutecznie pierze już w 30°C
w składzie dodano wybielacz
Wady
brak
10
miejsce

Proszek do prania DZIDZIUŚ

Kolejnym polecanym proszkiem w naszym porównaniu na Maj 2024 jest Dzidziuś do kolorowych tkanin. Jest to proszek stworzony zarówno do prania bielizny, odzieży, jak i ubranek niemowlęcych i tych dziecięcych. Wyróżnia się przemyślanym składem, który jest łagodny dla wrażliwej skóry. W recepturze produktu znajduje się delikatne mydło, które skutecznie czyści nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Dodajmy, że proszek Dzidziuś z jednej strony dokładnie pierze, a przy tym zachowuje żywe kolory tkanin. Na zakończenie warto wspomnieć, że wykazuje skuteczność już w 30 stopniach.

Specyfikacja
Liczba prań: 11
Waga: 1,5 kg
Zalety
łagodna dla skóry receptura
sprawdzi się dla alergików
doskonały do prania ubranek dziecięcych i niemowlęcych
Wady
duże zużycie
niska wydajność 7 prań na 1 kg proszku

Jak powstał nasz ranking proszków do prania 2024?

Ranking proszków do prania zawiera produkty, które polecane są przez innych użytkowników. W trakcie tworzenia powyższego porównania mamy na celu zaprezentowanie produktów, które mają najlepszy stosunek ceny do jakości. Poza tym głównym kryterium naszej oceny jest skuteczność detergentu, jego wydajność, skład, jak również dodatkowe właściwości, jakie wykazuje. Warto dodać, że zestawiając powyższe produkty w rankingu, chcemy zaprezentować proszki, które sami polecamy oraz kupujemy, dzięki czemu są one sprawdzone i potwierdzone przez nasze doświadczenie!

Ranking proszków do prania - sprawdź polecane produkty w aktualnym rankingu!
Ranking proszków do prania – sprawdź polecane produkty w aktualnym rankingu!

Jaki proszek do prania wybrać?

Zastanawiasz się jaki proszek do prania ubrań kupić? Nie wiesz, który najlepiej usuwa zabrudzenia z białego, jak i tkanin kolorowych, a przy tym jest bezpieczny dla wrażliwej skóry? Poniżej wskazujemy najważniejsze parametry w specyfikacji, na które warto zwrócić uwagę. Wyjaśniamy, jaki skład ma najlepszy proszek do prania. Radzimy jaki rodzaj detergentu wybrać. Przeczytaj poniżej jak wybrać najlepszy proszek do prania tkanin!

Jaki rodzaj proszku do prania kupić?

W trakcie zakupu detergentu piorącego spotkasz się z różnymi rodzajami proszków do prania, które różnią się składem, jak również swoimi właściwościami. Do wyboru masz proszek do prania:

 • do tkanin kolorowych;
 • do białego;
 • dla dzieci i niemowląt;
 • dedykowany dla osób ze skórą wrażliwą, np. alergików;
 • z odplamiaczem do usuwania plam;
 • wyposażony w płyn do prania.

Oczywiście dobór wybranego typu proszku do prania zależny jest od Twoich oczekiwań. Dla ułatwienia przygotowaliśmy tabelę, w którym prezentujemy różnice poszczególnych rodzajów proszków do prania.

Rodzaj proszku do prania Opis
proszek do prania kolorowych tkanin posiada składniki, które odpowiadają nie tylko za skuteczne usuwanie zabrudzeń podczas prania kolorowych ubrań, ale również ma przyjemny zapach; nie należy stosować go do prania tkanin białych
proszek do prania białych tkanin proszki do tkanin białych zawierają w swoim składzie wybielacze, które skutecznie usuwają nawet te najbardziej uporczywe plamy; warto pamiętać, że proszek do białego prania nie należy stosować do kolorowego prania
proszek do prania dla dzieci i niemowląt w swoim składzie posiada naturalne składniki, które nie podrażniają wrażliwej skóry dzieci oraz niemowląt; dedykowany jest szczególnie do prania ubranek niemowląt w pierwszych miesiącach ich życia
hipoalergiczny proszek do prania posiada przemyślany skład, który nie uczula wrażliwej skóry, dedykowany jest dla alergików oraz osób z atopowym zapaleniem skóry
proszek z odplamiaczem jest to proszek, który w swoim składzie posiada odplamiacz; sprawdzi się do każdego prania, w którym występują bardzo duże i ciężkie do usunięcia zabrudzenia
proszek z płynem do płukania jest to środek 2 w 1; na dodatek jest to pachnący proszek do prania; idealnie sprawdzi się w przypadku prania ręcznego ubrań

Jaki skład powinien mieć dobry proszek do mycia ubrań?

W przypadku proszków do prania spotkasz się z przeróżnymi produktami, które mają odmienny skład – występują te chemiczne, jak i naturalne preparaty. W trakcie wyboru warto wybierać, taki proszek, który posiada przemyślaną formułę – dobrze usuwa plamy, przyjemnie pachnie, a w dodatku jest przyjazna dla skóry oraz otoczenia. Każdy wysokiej jakości proszek do prania posiada w składzie:

 • anionowe środki powierzchniowo czynne,
 • kationowe środki powierzchniowo czynne,
 • zeolity,
 • polikarboksylany,
 • enzymy,
 • fosforany,
 • środki zapachowe.

Wszystkie powyższe składniki wykazują właściwości myjące, piorące oraz emulgujące, dzięki czemu skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia. Warto również dodać, że składniki te są preparatami chemicznymi, dlatego, mimo że są one niezwykle skuteczne, to mogą powodować podrażnienia wrażliwej skóry – zwłaszcza jeśli program piorący pralki dokładnie ich nie wypłucze z prania.

Dla osób wrażliwych oraz dzieci lepszym rozwiązaniem będzie proszek z maksymalnie naturalnym składem, w którym znajdują się m.in.: węglan sodu, cytrynian sodu, karmeloza sodu siarczan sodu, chlorek sodu, krzemian sodu, mydło, karboksymetyloinulina oraz enzymy. Warto podkreślić, że ekologiczne proszki nie dają aż tak spektakularnego efektu prania, jak te ze składem chemicznym. Dlatego też w przypadku bardzo dużych zabrudzeń warto zwiększyć ilość proszku w trakcie prania w pralce automatycznej.

Liczba prań też jest ważna!

Bardzo ważnym parametrem podczas zakupu jest nie sama wielkość opakowania proszku, ale informacja o ilości prań. Im większa liczba prań przypada na 1 kilogram środku, tym wybrany proszek do prania tkanin kolorowych lub białych jest bardziej wydajny. Przyjmuje się, że 1 kg proszku do prania, który poradzi sobie z każdym zabrudzeniem, powinien wystarczyć na minimum 15 prań. Jednak w jaki sposób przeliczyć wydajność środka piorącego, jeśli podana jest zupełnie inna waga produktu? Aby ocenić wydajność proszku na 1 kg, wystarczy liczbę prań podzielić przez jego wagę.

Zwróć uwagę na oznaczenia!

W trakcie wyboru odpowiedniego proszku do prania koniecznie zwróć uwagę na oznaczenia oraz ich kategorie, które wskazują o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z niepoprawnego stosowania produktu. Do najczęściej spotykanych oznaczeń można zaliczyć: wykrzyknik, działanie drażniące, oznaczenie mówiące o toksyczności dla środowiska. Warto dodać, że pełny opis zagrożeń wynikających ze stosowania wybranego środku piorącego znajduje się na karcie charakterystyki wyrobu.

Dodatkowe właściwości dobrego proszku do prania odzieży

Dobry proszek do prania nie tylko skutecznie usuwa wszelkie plamy, ale również wykazuje dodatkowe działania, takie jak:

 • dobrze rozpuszcza się w wodzie;
 • jest skuteczny nawet w niskich temperaturach prania;
 • nadaje się do prania delikatnych ubrań;
 • nie obniża wytrzymałości odzieży;
 • nie wypłukuje koloru, co mogłoby spowodować blaknięcie;
 • bardzo ładnie pachnie.

Ile kosztuje dobry proszek do prania odzieży?

Kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup produktu do prania, zależna jest od wielkości opakowania, marki, liczby prań na 1 kg proszku, jak również od składu. Cena zaczyna się już od 19 zł na 1 kg proszku w najtańszych produktach. Z kolei te najdroższe mogą kosztować nawet 200 zł za 1 kg detergentu. Przy czym średnia cena dobrego i polecanego proszku do prania kolorów i białego wynosi około 35 zł/kg.

Z jakiej firmy wybrać środki do prania ubrań?

Podczas wyboru dobrego proszku do prania warto wybierać taki, który jest wydajny oraz polecany przez innych użytkowników. Test proszków do prania wykonany przez Laboratorium UOKiK w Łodzi wskazuje, że najlepszymi produktami są:

 • Persil,
 • Bryza,
 • Vizir,
 • Color Power,
 • Rex.

Podsumowanie

 • W trakcie zakupu spotkasz się z proszkiem przeznaczonym do prania kolorów, białego, jak również uniwersalnym, który jest odpowiedni do prania wszystkich tkanin.
 • Większość skutecznych proszków do prania ma chemiczny skład. Oprócz tego możesz spotkać się z produktami Zero Waste z maksymalnie naturalnym składem.
 • Można wyróżnić proszki z wybielaczem, które dedykowane są do prania mocno zabrudzonych, białych ubrań.
 • Do jednych z polecanych marek można zaliczyć proszek Persil, Bryza, Vizir, jak również Rex.
 • Proszek do prania Persil posiada najlepszy stosunek ceny do jakości wg Laboratorium UOKiK.
 • W trakcie zakupu zwróć uwagę na wydajność proszku, czyli liczbę prań, która przypada na 1 kg preparatu. Oprócz tego sprawdź skład oraz wszelkie oznaczenia.
 • Nie wiesz jaki proszek do prania wybrać? Zobacz nasz aktualny ranking 2024, w którym prezentujemy najlepsze modele w okazyjnej cenie online!
 • Średnia cena za 1 kg profesjonalnego proszku do prania wynosi 35 zł/kg.

Najczęściej zadawane pytania o proszki do prania – FAQ

Kapsułki do prania, proszek czy żel – co wybrać?

Każda z wyżej wymienionych substancji wykazuje się wysokimi właściwościami piorącymi. Wybór konkretnego rodzaju detergentu piorącego zależny jest od Twoich preferencji. Kapsułki są bez wątpienia najprostszą formą dozowania – wystarczy wrzucić je do środka bębna. W przypadku proszku lub żelu do prania należy umieścić go w dedykowanej do tego komorze. 

Z jakiej marki wybrać proszek do prania ubrań?

Do najlepszej marki proszków do prania zalicza się producenta Persil. Oprócz tego bardzo dobre i polecane środki piorące to te marki Bryza, Vizir, Rex oraz Color Power.

Na co zwrócić uwagę wybierając proszek do prania?

W trakcie zakupu proszku do prania zwróć uwagę na skład produktu – zwłaszcza jeśli kupujesz proszek dla osoby z wrażliwą skórą lub dla małych dzieci. Oprócz tego zobacz na liczbę prań. Pamiętaj, aby nie sugerować się wielkością opakowania! Na dodatek ważne są również oznaczenia oraz rodzaj proszku.
5/5 - (9 głosów)