Domy rodzinne, otoczone trawnikiem, wymagają specjalnej pielęgnacji. Robot koszący to nowoczesne rozwiązanie, które w dużym stopniu ułatwia tego rodzaju prace. Jest zaawansowanych technologicznie urządzeniem, które pozwala na nienaganne utrzymanie trawnika wokół domu. Jest ogromnym atutem jest redukcja czasu, który samodzielnie musielibyśmy poświęcić na prace przydomowe.

Jaki robot koszący, czyli czym się kierować?

Szereg atutów związanych z posiadaniem kosiarki automatycznej zachęca do zakupu. Na co w takim razie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu?

Pierwszym kryterium jest teren, na którym użytkowany będzie robot koszący. W przypadku terenów płaskich i jednolitych wybór jest bardzo prosty. Każde urządzenie będzie efektywnie pracować, dlatego mamy szeroki wybór. Wszystko więc pozostaje kwestią tego, jaki budżet pragniemy przeznaczyć na ten zakup. Nawet podstawowe produkty w tej kategorii spełnią nasze oczekiwania. Jeśli jednak ogród posiada wzniesienia, teren jest nierówny, wtedy wybór konkretnego produktu należy poddać bardziej szczegółowej ocenie. Najczęściej odpowiednim rozwiązaniem są modele droższe, które świetnie działają także na pagórkach. Dzięki takiemu wyborowi możemy liczyć na to, że sprzęt zapewni elegancko przystrzyżony trawnik.

Automatyczne roboty koszące zyskują coraz większą popularność w Polsce. Zatem jaką kosiarkę automatyczną kupic?
Automatyczne roboty koszące zyskują coraz większą popularność w Polsce. Zatem jaką kosiarkę automatyczną kupic?

Warto zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta, w wielu przypadkach można dowiedzieć się do jakiego typu terenu dostosowane są poszczególne modele. Jak wiadomo, przydomowe działki to nie tylko trawniki. Wiele osób ceni sobie możliwość zasadzenia drzew. Jeśli ogród porastają również krzewy lub innego rodzaju elementy, wtedy praktycznym rozwiązaniem okażą się modele wyposażone w czujniki.

Dodatkowo można zwrócić uwagę, czy robot, który chcemy zakupić posiada opcję wyznaczania koszonego terenu. Dzięki temu możemy w bardziej szczegółowy sposób zaplanować obszar pracy oraz wytyczyć trasę koszenia.

Z uwagi, iż wiele osób ceni sobie możliwość integracji poszczególnych rozwiązań technologicznych z urządzeniami takimi, jak smartfon, możemy pokusić się o wybór urządzenia, które posiada taką opcję. Ułatwia to obsługę kosiarki, a także wprowadzanie dodatkowych ustawień, związanych z trybem pracy.

Dogodnym rozwiązaniem jest zakup urządzenia, które posiada opcją mulczowania trawy. Wtedy nie musimy martwić się, że skoszona trawa spoczywa na naszych barkach i samodzielnie musimy zająć się jej usunięciem. Robot zrobi to za nas. Chociaż urządzenia te mogą pracować także w mniej korzystną aurę, nie ma potrzeby niepotrzebne narażania urządzenia na szybsze zużycie. Dlatego czujnik deszczu pozwoli na automatyczne dokowanie urządzenia.

→ Dowiedz się także: Jaką podkaszarkę do trawy kupić?

Dlaczego warto kupić kosiarkę automatyczną?

W szczególności ogród o dużej powierzchni wiąże się ze sporym nakładem pracy, w celu jego odpowiedniego utrzymania. Niejednokrotnie wiąże się z potrzebą skorzystania z usług ogrodnika. Dlatego firmy związane z produkcją sprzętów ogrodniczych wprowadziły na rynek nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na efektywne przystrzyżenie trawnika i utrzymanie ogrodu w nienagannym stanie. W szczególności okres wiosenno – letnim, w którym wzrost trawy jest największy pozwala nam odczuć szereg zalet związanych z zakupem kosiarki automatycznej. Dlatego w słoneczny weekend, zamiast poświęcać czas na ogarniecie ogrodu i przystrzyżenie trawy, możemy cieszyć się chwilą odpoczynku od pracy i relaksować na świeżym powietrzu.

W porównaniu do innych urządzeń, jak standardowe kosiarki manualne, czy traktorki ogrodowe, robot koszący zajmuje o wiele mniej miejsca, co ułatwia jego przechowywanie. W wielu przypadkach nie wymaga magazynowania, może wykonywać prace także w deszczową aurę. Wyjątek stanowią tutaj niskie temperatury, spadające poniżej zera.  Warto zwrócić uwagę ofertę poszczególnych firm – niektóre zajmują się także serwisowaniem urządzeń w okresie zimowym. Innymi słowy kupno robota to szereg udogodnień. To doskonałe wsparcie dla osób, które posiadają przestronne ogrody i zależy im na ich odpowiednich utrzymaniu.

Oferta producentów skierowana jest nie tylko do klientów prywatnych. Szereg obiektów użytkowo – turystycznych, osadzonych w bajecznej scenerii chętnie zakupuje tego typu urządzenia, co pozwala na realną redukcję kosztów związanych z utrzymaniem terenów zielonych na odpowiednim poziomie.

→ Przeczytaj także: Ranking kosiarek 2022

Zalety kosiarki automatycznej w skrócie

Tak na prawdę ilość zalet, jakie niesie ze sobą zakup automatycznej kosiarki zależy od tego, jaki model wybierzemy. W zależności od opcji, jakie oferuje robot, możemy cieszyć się szeregiem udogodnień. Jednak warto wspomnieć o podstawowych korzyściach, które niesie ze sobą posiadanie nawet podstawowych typów tego urządzenia:

  • oszczędność czasu – robot samodzielnie dba o trawnik
  • urządzenie to jest bardzo proste w obsłudze – dodatkowo niektóre modele pozwalają na integrację kosiarki ze smartfonem oraz wytyczenie koszonego terenu
  • rozwiązania te są bardzo ciche, dlatego nawet nie zauważymy, gdy będą pracować
  • najwyższe standardy bezpieczeństwa – czujniki reagują w momencie zetknięcia się ostrza z jakimś przedmiotem
  • oszczędność miejsca – niektóre firmy oferują także serwisowanie urządzeń w okresie zimowym

Jak działa kosiarka automatyczna?

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w wyświetlacz, który ułatwia obsługę urządzenia. Pozwala na wprowadzenie podstawowych parametrów, związanych z trybem pracy. Jednym z podstawowych aspektów jest określenie częstotliwości pracy robota koszącego. Trzeba pamiętać, iż częstsze koszenie wiąże się z wyższym zużyciem energii, co przekłada się na potrzebę częstszego ładowania akumulatorów kosiarki.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość synchronizacji urządzenia ze smartfonem, co przekłada się na możliwość programowania kosiarki przy użyciu telefony.

Po ustawieniu niezbędnych parametrów, urządzenie jest gotowe do użytku. Wykonuje pracę na wytyczonym terenie, a następnie powraca do bazy dokującej, czyli punktu startowego, z którego ponownie rozpoczyna całą procedurę.

→ Poznaj również: Dobre kosy spalinowe

Popularni producenci

Wśród producentów, których warto wyróżnić, znajdują się:

  • WORX
  • Gardena
  • BOSCH
  • HECHT

Robot koszący – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Kosiarki automatyczne.