Soundbar to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć bardzo dobrze brzmiący sprzęt, ale jednocześnie nie mają na niego miejsca. W artykule tym wyjaśniamy, czym jest soundbar, dlaczego warto go kupić i na jakie parametry zwracać uwagę. Tekst będzie swoistym kompendium wiedzy na temat sprzętu tego typu, dlatego zapraszamy serdecznie do lektury.

Soundbar – czym jest?

Najprościej mówiąc, soundbar to sprzęt grający zamknięty w pojedynczej listwie, która zazwyczaj znajduje się w orientacji poziomej. Wewnątrz niej znajduje się zestaw kilku głośników często zintegrowany z wyświetlaczem. Sprzęt tego typu, mimo niewielkich rozmiarów charakteryzuje się bardzo dobrym brzmieniem, wyjątkowym wyglądem, a także możliwością połączenia z posiadanym sprzętem audio.

Najważniejsze parametry urządzenia

Soundbary są urządzeniami elektronicznymi, co oznacza, że cechują je odmienne parametry zależne od danego modelu. Warto na nie zwracać szczególną uwagę, ponieważ definiują one jakość dźwięku wydobywającego się z głośników. Ponadto w specyfikacji technicznej soundbara znajdują się również informacje na temat kompatybilności z innymi urządzeniami.

Szczególnie doceniana jest jakość dźwięku, a także możliwość integracji z innym sprzętem. Dzięki temu soundbar jest niejako dopełnieniem posiadanego zestawu grającego, czy kina domowego.

Formaty audio

Pamiętaj, że im więcej formatów obsługuje dane urządzenie, tym więcej plików audio będziesz w stanie odtworzyć. Standardem obecnie jest format MP3. Jego popularność jest na tyle duża, że korzystają z niego nawet bardzo znani muzycy. Poza nim wysoką popularnością cieszą się formaty takie, jak AAC, WMA, czy WAV. Przed zakupem zwróć również uwagę, czy urządzenie, które planujesz kupić, wspierane jest przez zaawansowane kodeki dźwięku, jak Dolby Digital, czy Dolby Digital Plus.

Porty i złącza. Kompatybilność z innymi urządzeniami

W kwestii wyboru soundbara pod względem złącz i kompatybilności wszystko zależy od tego, jak będzie użytkowany dany sprzęt. Jeżeli planujesz podłączyć go z telewizorem – sprawdź, czy soundbar wspiera technologie obecne w telewizorze. W przypadku kin domowych, czy standardowych odtwarzaczy DVD i Blue-Ray panuje ta sama zasada, porównanie specyfikacji technicznej obu urządzeń będzie punktem obowiązkowym.

Nie można jednak zapomnieć o podstawowych złączach przewodowych takich, jak USB, wyjście audio, czy AUX. Dzięki nim uzyskasz najlepszą możliwą jakość dźwięku. Ponadto wyższej jakości soundbary posiadają interfejsy bezprzewodowe. Zaliczyć do nich możemy Bluetooth i Wi-Fi.

Ilość kanałów i moc głośników

Oznaczenie kanałów definiuje ilość głośników obsługiwanych przez dane urządzenie. Największą popularnością cieszą się soundbary 2.1. Posiadają one dwa głośniki standardowe i jeden subwoofer. Ich popularność spowodowana jest głównie niską ceną i bardzo dobrą jakością dźwięku. Bardziej wymagający użytkownicy mogą postawić na soundbar 5.1. To konstrukcje zdecydowanie bardziej rozbudowane, posiadające 5 głośników i 1 subwoofer. Taka ilość pozwala na „wypełnienie” dźwiękiem całego pomieszczenia, dzięki czemu wszyscy użytkownicy mogą cieszyć się wyjątkowymi odczuciami dźwiękowymi.

Dla prawdziwych megalomanów przeznaczone są soundbary 7.1. Posiadają 7 sprzężonych ze sobą głośników, dzięki czemu wydobywający się z nich dźwięk jest szczegółowy i wyrazisty. Subwoofer zapewnia odpowiednią ilość niskich tonów, które w wielu utworach odgrywają istotną rolę.

Warto zaznaczyć, że wybrane konstrukcje posiadają więcej niż 1 subwoofer. Są one jednak odpowiednio droższe i dźwięk z nich wydobywający się może mieć specyficzną, niespotykaną na co dzień barwę.

Jeżeli chodzi o moc – sprawa wygląda bardzo prosto. Swoją uwagę zwracaj na zawarte w specyfikacji technicznej oznaczenia. Nie chodzi jednak o moc maksymalną, która możliwa jest do osiągnięcia jedynie w ściśle określonych warunkach, a o moc znamoniową. Określa ona moc maksymalną, którą głośnik jest w stanie osiągnąć w każdej sytuacji. Za niezbędne minimum można uznać 300 W.

Soundbar do 500 zł

Wszystkie soundbary w kwocie do 500 zł można uznać za średnią półkę, co oznacza, że znalezienie sprzętu spełniającego nasze oczekiwania i wymagania nie będzie stanowiło problemu. Soundbary do 500 zł idealnie sprawdzą się w każdych warunkach i zastosowaniach. Bez względu na to, czy poszukujesz urządzenia do słuchania muzyki, oglądania filmów, czy grania w gry – soundbar do 500 zł jest dla Ciebie.

Ranking Soundbarów do 500 zł

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Soundbar do 1500 zł

Za 1500 zł otrzymasz już wysokiej klasy sprzęt. W kwocie tej odnajdziesz soundbar wielokanałowy z możliwością rozbudowy, a także zintegrowania z wieloma urządzeniami elektronicznymi. Nie musimy chyba wspominać, że sprzęt ten będzie zapewniał bardzo dobrą jakość dźwięku w każdej sytuacji.

Ranking Soundbarów do 1500 zł

Soundbar do 2000 zł

2000 zł to kwota pozwalająca na zakup sprzętu z górnej półki. Dźwięk wydobywający się z niego zadowoli nawet wymagających megalomanów. Ponadto samo urządzenie będzie dobrze wyglądało, co ma znaczenie w przypadku aranżacji wnętrza pomieszczenia.

Ranking Soundbarów do 2000 zł

Oceń