Właściciele firm doskonale zdają sobie sprawę z konieczności zadbania o bezpieczeństwo pracowników i oferowanych klientom towarów. Z tego właśnie względu w zakładach pracy można spotkać profesjonalne systemy alarmowe i monitoring.

Biuro czy hale magazynowe, w których są przechowywane odpowiednio dokumenty i towar, muszą być prawidłowo zabezpieczone przez włamaniami. Ponieważ do rzadkości nie należą sytuacje, że pracownicy wynoszą mienie z firmy, każdy właściciel powinien zadbać o montaż zarówno systemu alarmowego, jak i monitoringu. Jakie rozwiązania z oferowanych przez producentów wybrać, by być zadowolonym z uzyskanego efektu?

Monitoring miejski a monitoring w firmie

Zdarza się, że firma ma siedzibę w centrum miasta. W takiej sytuacji, gdy monitoring miasta obejmuje również siedzibę przedsiębiorstwa, nie jest konieczne inwestowanie w rozbudowany system alarmowy. Przedsiębiorca może zdecydować się na jeden z prostszych systemów alarmowych, składający się np. z 2–3 czujników ruchu i tym samym zaoszczędzić. Sytuacja ulega zmianie wówczas, gdy firma znajduje się na uboczu lub w jednej z dzielnic, w których wskaźnik przestępczości jest wysoki.

Monitoring w firmie a monitoring w domu

Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na rozbudowany system alarmowy, to w jego skład – poza czujnikami ruchu – mogą wchodzić również inne, np. czujnik dymu czy czujniki stłuczeniowe. W zależności od potrzeb i oczekiwań zainteresowanego, może powstać kompleksowy system alarmowy, który w prawidłowy sposób zabezpieczy mienie firmy. By rzeczywiście tak było, dobrze skonsultować się ze specjalistami – osobami zawodowo zajmujący się rozplanowywaniem elementów systemu alarmowego.
Gdy mowa o systemie alarmowym, który zostanie zamontowany w firmie, nie można zapomnieć, że przedsiębiorca musi podjąć takie same decyzje, jak inwestor prywatny. Pierwszą decyzją jest określenie, czy system alarmowy będzie przewodowy czy bezprzewodowy. W przypadku dużej powierzchni, które będzie miała zostać objęta monitoringiem, może okazać się, że lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu bezprzewodowego.

Monitoring i system alarmowy to podstawowe środki bezpieczeństwa, które powinny być zamontowane w każdym zakładzie pracy.
Monitoring i system alarmowy to podstawowe środki bezpieczeństwa, które powinny być zamontowane w każdym zakładzie pracy.

Co z monitoringiem?

Współcześnie niemal każdy właściciel sklepu stawia na monitoring. Takie rozwiązanie ma uchronić go przed stratami wynikającymi z celowego zniszczenia towaru przez klientów lub kradzieży. I w biurach coraz częściej stosuje się monitoring. Głównym powodem jest chęć zapewnienia bezpieczeństwa osobom zatrudnionym. Znaczenie ma też zabezpieczenie dokumentów i danych kontrahentów. W przypadku włamania, napadu czy kradzieży, materiał nagrany przez kamerę może być dowodem w sprawie.
Zastosowanie monitoringu w firmach jest rozsądnym rozwiązaniem, mogącym uchronić ich majątek np. przed kradzieżą. By jednak przedsiębiorca nie naraził się na surowe konsekwencje finansowe, powinien pamiętać o aktualnie obowiązujących przepisach prawa. Istotne jest przede wszystkim to, by poinformować zarówno pracowników, jak i potencjalnych klientów o tym, że system monitoringu działa w firmie.

Czy warto zainstalować monitoring w firmie?

Montaż systemu alarmowego i monitoringu powinny być traktowane przez przedsiębiorców jako inwestycje, bo podnoszą poziom bezpieczeństwa i pozwalają na lepszą kontrolę pracowników. Monitoring jest szczególnie istotny dla przedsiębiorstw borykających się z kradzieżami. Montaż profesjonalnych kamer powinien skutecznie je wyeliminować. Z punktu widzenia właściciela firmy, znaczenie może mieć również możliwość podejrzenia, jak swoje obowiązki wykonują osoby zatrudnione.

Współpraca z firmą ochroniarską

Firma chcąca zaoszczędzić na zatrudnieniu osób doświadczonych w ochronie osób lub mienia, może zdecydować się na współpracę z profesjonalną firmą ochroniarską. W sytuacji, gdy dojdzie do uruchomienia alarmu, na teren firmy zostanie wysłany partol, który sprawdzi, czy to fałszywy alarm, czy też konieczne jest wezwanie odpowiednich służb, np. Policji. Współpraca z firmą ochroniarką jest przy tym tańsza, bo właściciel firmy otrzymuje – co prawda – co miesiąc fakturę za usługi świadczone przez firmę, ale kwota jest niższa niż zatrudnienie specjalistów.