Myślisz nad zakupem dobrej szlifierki mimośrodowej, dzięki której błyskawicznie wyszlifujesz drewniane, gipsowe czy metalowe powierzchnie? Nie wiesz jaki model wybrać, aby był solidny a przy tym w dobrej cenie? W poniższym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego urządzenia! Przeczytaj jaką szlifierkę mimośrodową kupić! Radzimy jak dopasować te najważniejsze parametry, takie jak rodzaj silnika, prędkość oscylacji, moc urządzenia czy amplituda oscylacji. Wybierz najlepsze narzędzie z naszego rankingu szlifierek mimośrodowych na Wrzesień 2024, w którym zestawiamy sprawdzone i polecane urządzenia w najlepszej cenie!
Spis treści:
- Ranking szlifierek mimośrodowych na Wrzesień 2024
- W jaki sposób stworzyliśmy ranking najlepszych szlifierek mimośrodowych 2024?
- Jaką szlifierkę mimośrodową wybrać?
- Szlifierka mimośrodowa z silnikiem szczotkowym czy bezszczotkowym?
- Akumulatorowa czy sieciowa – jaką szlifierkę mimośrodową wybrać?
- Jaka moc wydajnej szlifierki będzie odpowiednia?
- Szlifierka mimośrodowa z ruchem wymuszonym czy niewymuszonym?
- Dopasuj maksymalną prędkość szlifierki mimośrodowej!
- Ile powinna wynosić amplituda oscylacji w szlifierce?
- Tarcza szlifierska 125 czy 150 mm – na jaką się zdecydować?
- Jakie dodatkowe tryby i akcesoria są pomocne w szlifierce mimośrodowej?
- Ile kosztuje dobra szlifierka mimośrodowa?
- Szlifierka mimośrodowa Bosch, DeWalt czy Makita – którą wybrać?
- Podsumowanie
- Najczęściej zadawane pytania o szlifierki mimośrodowe – FAQ
Ranking szlifierek mimośrodowych na Wrzesień 2024
W jaki sposób stworzyliśmy ranking najlepszych szlifierek mimośrodowych 2024?
Tworząc nasz ranking najlepszych szlifierek mimośrodowych, wzięliśmy w pierwszej kolejności pod uwagę najważniejsze parametry w specyfikacji. Duże znaczenie na plasowanie się produktu na wybranym miejscu w rankingu ma moc urządzenia, ergonomia oraz funkcjonalność narzędzia. Co więcej, pod uwagę bierzemy zweryfikowane opinie użytkowników, którzy mieli kontakt z danym modelem szlifierki.
Warto również wspomnieć, że w zestawieniu znajdują się szlifierki mimośrodowe, które wykazują się małą awaryjnością oraz wysoką skutecznością w trakcie szlifowania. Prezentując powyższe porównanie mamy na celu przedstawić najlepsze wg nas produkty, które doskonale sprawdzą się do użytku domowego, jak również profesjonalnego. Dodajmy, że ranking tworzymy z myślą o oszczędności Twojego czasu, który musiałbyś przeznaczyć na poszukiwanie tego najlepszego urządzenia!
- Jaka szlifierka kątowa z regulacją obrotów? Ranking na Wrzesień 2024
- Ranking szlifierek kątowych 230mm – Wrzesień 2024
- Ranking szlifierek kątowych akumulatorowych – Wrzesień 2024
- Szlifierka kątowa – Ranking Wrzesień 2024
- Szlifierka oscylacyjna – Ranking Wrzesień 2024
- Szlifierka stołowa – Ranking Wrzesień 2024
- Szlifierka taśmowa – Ranking Wrzesień 2024
Jaką szlifierkę mimośrodową wybrać?
Nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie zakupu najlepszej szlifierki mimośrodowej? Aby nieco ułatwić Twój wybór, poniżej przygotowaliśmy poradnik, w którym objaśniamy jak wybrać to najlepsze urządzenie. Zobacz jaką szlifierkę mimośrodową wybrać! Poniżej krok po kroku wskazujemy jak dopasować te najważniejsze parametry, m.in. rodzaj silnika, moc urządzenia, zakres ruchu obrotowego i oscylacyjnego, jak również średnicę tarczy. Przeczytaj jak wybrać najlepszą szlifierkę mimośrodową! Podpowiadamy!
Szlifierka mimośrodowa z silnikiem szczotkowym czy bezszczotkowym?
Poszukując dobrej szlifierki mimośrodowej, w pierwszym kroku dopasuj odpowiedni rodzaj silnika. Na rynku dostępne są szlifierki z silnikiem:
- komutatorowym (szczotkowym),
- bezszczotkowym.
Zestawiając oba rozwiązania i porównując te dwa rodzaje elektronarzędzi, można stwierdzić, że najlepszym wyborem będzie zakup szlifierki mimośrodowej, która wyposażona jest w silnik bezszczotkowy. Dlaczego taki wybór? Silniki bezszczotkowe charakteryzują się dużo wydajniejszą pracą. Co więcej, takie urządzenia ciszej pracują, rzadziej się psują – wszystko dzięki wyeliminowaniu szczotek grafitowych z ich budowy, które to występują w silnikach szczotkowych. Wspomniane szczotki wraz z użytkowaniem szlifierki bardzo mocno się wycierają. Jaki jest tego efekt? Konieczność wymiany tego podzespołu lub zakup nowego narzędzia do szlifowania.
Akumulatorowa czy sieciowa – jaką szlifierkę mimośrodową wybrać?
Spośród szlifierek mimośrodowych dostępnych na rynku występują modele bezprzewodowe oraz przewodowe. Pierwsze, czyli szlifierki akumulatorowe są to urządzenia zasilane na baterie – akumulator. Z kolei modele szlifierek mimośrodowych przewodowych to urządzenia posiadające kabel, który podłącza się pod gniazdo zasilania. Oprócz tego spotkasz się również z szlifierkami mimośrodowymi pneumatycznymi, które wykorzystują sprzężone powietrze, tym samym do prawidłowego działania szlifierki potrzeba np. kompresora.
W sytuacji, gdy poszukujesz szlifierki mimośrodowej do użytku domowego, to idealnym rozwiązaniem będą modele sieciowe lub akumulatorowe. Z kolei, jeśli zależy Ci na wydajnym narzędziu, które poradzi sobie z różną powierzchnią, to wybieraj modele sieciowe lub pneumatyczne.
Rodzaj szlifierki mimośrodowej | Zalety | Wady |
akumulatorowa | poręczna, zapewnia duży komfort pracy, do działania urządzenia nie potrzeba kabla podpiętego pod gniazdo | czas działania szlifierki jest zależny od poziomu naładowania akumulatora, są zazwyczaj nieco słabsze w porównaniu pozostałych typów |
sieciowa | mają większą moc, efektywniej szlifują, są ciągle gotowe do użytku | kabel, który może utrudniać obrabianie powierzchni |
pneumatyczna | wyróżniają się dużą precyzją | konieczność podpięcia do sprężonego powietrza, np. kompresora |
Jaka moc wydajnej szlifierki będzie odpowiednia?
W następnym kroku dopasuj moc szlifierki mimośrodowej. Warto wspomnieć, że parametr ten zależny jest od częstotliwości użytkowania, typu wykonywanej pracy, jak również od rodzaju powierzchni, jaką chcesz szlifować. Obecnie w sprzedaży są dostępne szlifierki mimośrodowe, dla których parametr mocy wynosi od 130 do 2000 W. Oczywiście im większa moc szlifierki, tym wzrasta precyzja obrabiania materiału. Dlatego, gdy wybierasz urządzenie do użytku domowego, to wystarczy szlifierka o mocy od 130 do 500 W. Z kolei, gdy zależy Ci na profesjonalnym urządzeniu, wtedy zdecyduj się na zakup szlifierki mimośrodowej z wydajnym silnikiem o mocy od 300 do 2000 W.
Szlifierka mimośrodowa z ruchem wymuszonym czy niewymuszonym?
Szlifierki mimośrodowe dostępne są w dwóch opcjach, jeśli chodzi o mechanizm uruchamiania ruchu obrotowego narzędzia. Mianowicie spotkasz się z:
- szlifierką mimośrodową z ruchem niewymuszonym,
- szlifierką mimośrodową z ruchem wymuszonym.
Pierwsze, szlifierki mimośrodowe z ruchem niewymuszonym to urządzenia, u których ruch obrotowy tarczy szlifierskiej włącza się poprzez dedykowany przycisk. Co więcej, w przypadku tych szlifierek występuje również funkcja regulacji prędkości obrotowej, dzięki czemu możesz wygodnie dopasować działanie urządzenia do szlifowanej powierzchni. Tymczasem szlifierki mimośrodowe z ruchem wymuszonym to urządzenia, w których ruch obrotowy jest aktywowany przez nacisk użytkownika na powierzchnię elektronarzędzia.
Warto dodać, że prędkość obrotowa w tych modelach zwiększa się wraz ze wzrostem siły odśrodkowej szlifierki. Innymi słowy, im bardziej będziesz naciskać swoimi dłońmi na szlifierkę, tym tarcza szlifierki będzie zwiększać liczbę obrotów na minutę. Jednak jakie urządzenie wybrać? Bez wątpienia mniej siły i zaangażowania wymagają szlifierki z ruchem niewymuszonym. Ich minusem jest mniejszy komfort w trakcie manewrowania. Z kolei szlifierki z ruchem wymuszonym dają dużo większą wygodę w trakcie obrabiania powierzchni, jednak czas szlifowania drewna czy metalu jest dłuższy.
Dopasuj maksymalną prędkość szlifierki mimośrodowej!
W trakcie wyboru odpowiedniej szlifierki zwróć uwagę na prędkość urządzenia. Spotkasz się z parametrem prędkości oscylacyjnej oraz obrotowej. Zobacz poniżej jak dopasować te dwa parametry w mimośrodowej szlifierce! Przeczytaj, czym się od siebie różnią!
Prędkość oscylacyjna – jaka powinna być w dobrej szlifierce?
Tarcza szlifierki mimośrodowej porusza się m.in. ruchem oscylacyjnym, inaczej zwanym wahadłowym, czyli w przód oraz tył (podobnie jak w przypadku szlifierek oscylacyjnych). Im większa prędkość w szlifierce, tym więcej oscylacji jest w stanie wykonać urządzenie, a to z kolei wpływa na większą efektywność w trakcie obrabiania wybranych powierzchni.
Obecnie do wyboru masz szlifierki mimośrodowe, dla których prędkość oscylacji waha się od 6000 do 30000 oscylacji na minutę. Wybierając urządzenie najlepiej zdecydować się na taki model szlifierki, dla której liczba oscylacji wynosi nie mniej niż 10000. Dzięki temu narzędzie będzie precyzyjnie szlifowało czy to przy obróbce drewna, czy metalu lub innych powierzchni.
Prędkość obrotowa – ile powinna wynosić?
Kolejnym ruchem, jaki wykonuje szlifierka mimośrodowa, jest ruch obrotowy. Parametr prędkości obrotowej wskazuje na liczbę pełnych obrotów talerza wokół własnej osi w trakcie jednej minuty. Miej na uwadze, że im większa prędkość obrotowa, tym efektywniejsze polerowanie i szlifowanie powierzchni. Dostępne na rynku szlifierki mimośrodowe mają prędkość obrotową w zakresie od 7000 do 26000 obr/min.
W sytuacji, gdy zależy Ci na precyzyjnej obróbce materiału w jak najkrótszym czasie, wtedy wybieraj model szlifierki mimośrodowej, dla której prędkość obrotowa wynosi jak największą wartość – powyżej 20000 obrotów na minutę. Dodatkowo zdecyduj się na regulację prędkości w postaci pokrętła lub siły odśrodkowej. Taki wybór da Ci maksimum możliwości, dzięki czemu wykorzystasz urządzenie do różnego rodzaju powierzchni, m.in. betonu, gipsu, metalu czy drewna.
Ile powinna wynosić amplituda oscylacji w szlifierce?
Amplituda oscylacji jest to zakres odchyleń tarczy od własnej osi. Parametr ten nazywany jest również mimośrodowością i wskazuje na poziom elastyczności urządzenia, co daje możliwość szlifowania powierzchni płaskich oraz wklęsłych. Warto dodać, że w przypadku szlifierek mimośrodowych amplituda oscylacji wynosi od 1 do 8 mm.
W przypadku szlifowania wykończeniowego zaleca się wybierać szlifierkę mimośrodową z amplitudą oscylacji w zakresie od 1 do 4 mm. Tymczasem w trakcie szlifowania zgrubnego najlepiej zdecydować się na urządzenie, dla którego parametr ten wynosi od 5 do 8 mm.
Tarcza szlifierska 125 czy 150 mm – na jaką się zdecydować?
Prawidłowe dopasowanie średnicy tarczy szlifierki mimośrodowej znacząco wpływa na komfort w trakcie obrabiania materiałów. Zazwyczaj szlifierki tego typu występują w dwóch wersjach z tarczą 125 mm oraz 150 mm. Urządzenia wyposażone w tarczę o szerokości 125 mm to uniwersalne narzędzia, które dedykowane są do wykończania szlifowanych powierzchni, do elementów wypukłych, jak i wklęsły. Co więcej, szczególnie dedykowane są do trudno dostępnych miejsc. Z kolei talerz szlifierski o średnicy 150 mm najlepiej wybierać do większych powierzchni, najczęściej tych płaskich.
Średnica talerza w szlifierce | Przeznaczenie |
125 mm | do powierzchni wypukłych i wklęsłych, do etapu wykończeniowego, sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach |
150 mm | do wygładzania większych powierzchni płaskich |
Jakie dodatkowe tryby i akcesoria są pomocne w szlifierce mimośrodowej?
W trakcie wyboru najlepszej szlifierki mimośrodowej zobacz, jakie funkcje posiada wybrany produkt. Do jednych z przydatnych zastosowań możemy zaliczyć m.in. ergonomiczną budowę, uchwyt pokryty gumowym materiałem, system mocowania papieru ściernego na rzep, system odsysania pyłu, możliwość podłączenia szlifierki do odkurzacza, worek na pył, system antywibracyjny. Dla lepszego zrozumienia wybranych funkcji, poniżej prezentujemy je wszystkie razem z opisem.
Funkcje i wyposażenie szlifierki | Opis |
system mocujący papier ścierny | system, który umożliwia mocowanie papieru ściernego na rzepy, posiada on dodatkowo otwory, przez które odsysany jest pył |
ergonomiczny uchwyt pokryty gumą | uchwyt pokryty gumą zapewnia wygodne manewrowanie urządzeniem, na dodatek zapewnia mocny i stabilny chwyt |
system odsysania pyłu | system, który umożliwia odsysanie pyłu bezpośrednio do worka, pojemnika lub odkurzacza, dzięki temu zachowasz czystość na stanowisku pracy |
system antywibracyjny | minimalizuje wibrację urządzenia, co odciąża dłonie i wpływa na większy komfort pracy |
ergonomiczna budowa | wyprofilowany kształt dodatkowo zapewnia lepsze manewrowanie |
Ile kosztuje dobra szlifierka mimośrodowa?
Szlifierki mimośrodowe można zakupić już od 150 zł. Z kolei te najdroższe, tym samym najbardziej rozbudowane urządzenia mogą kosztować nawet ponad 2000 zł. Warto dodać, że kwota zależna jest od najważniejszych parametrów w specyfikacji, takich jak moc urządzenia, rodzaj szlifierki, typ zasilania, wbudowane funkcje, zakres prędkości.
Oprócz tego na kreowanie się ceny ma duży wpływ marka, jak również opinie od zadowolonych użytkowników. Warto również dodać, że szlifierki mimośrodowe znacznie różnią się ceną w zależności od typu urządzenia. Modele do użytku domowego kosztują od 150 do 600 zł, tymczasem za te profesjonalne narzędzia trzeba przeznaczyć od 450 do 2000 zł.
Szlifierka mimośrodowa Bosch, DeWalt czy Makita – którą wybrać?
Do jednych z polecanych firm, które produkują wysokiej jakości szlifierki mimośrodowe, zaliczamy markę Bosch, zwłaszcza serię do użytku profesjonalnego. Są to z reguły poręczne szlifierki mimośrodowe wyposażone w mocny silnik oraz regulację prędkości obrotowej. Co więcej, posiadają one przeróżne dodatki, które usprawniają pracę oraz skracają czas szlifowania.
Kolejną polecaną szlifierką mimośrodową jest ta marki DeWalt. W tym przypadku masz do dyspozycji wysokiej jakości produkty, które wyróżniają się bardzo dobrym wykonaniem i świetną ergonomią. Na dodatek, szlifierki mimośrodowe DeWalt to urządzenia, które sprawdzą się do użytku profesjonalnego. Do innych godnych polecenia producentów zaliczamy szlifierki mimośrodowe marki Makita, Einhall, Dedra, jak również Graphite.
Podsumowanie
- Szlifierka mimośrodowa to urządzenie, które sprawdzi się do szlifowania elementów o różnym kształcie.
- Elastyczny talerz szlifierski umożliwia obrabianie powierzchni płaskich, jak również tych wklęsłych oraz wypukłych.
- Szlifierka wykonuje dwa ruchy: obrotowy i oscylacyjny.
- Często urządzenie wyposażone jest w tekstylny worek na pył lub pojemnik.
- Do polecanych szlifierek mimośrodowych zaliczamy te marki Bosch, DeWalt, Makita, jak również Dedra.
- Przed zakupem szlifierki zobacz na najważniejsze parametry w specyfikacji. Do jednych z nich zaliczamy rodzaj zasilania, moc silnika, rodzaj silnika, zakres prędkości oscylacyjnej, zakres prędkości obrotowej, amplitudę oscylacji, jak również typ ruchu obrotowego. Na dodatek przed wyborem sprawdź opinie oraz ranking najlepszych szlifierek mimośrodowych 2024, który znajdziesz powyżej strony!
- Kwota, jaką należy zainwestować w zakup dobrej szlifierki mimośrodowej, wynosi od 150 do 2000 zł.