Nie wiesz jaka szlifierka oscylacyjna będzie odpowiednia do prac domowych? Zobacz, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia. Poznaj najnowszy ranking szlifierek oscylacyjnych aktualny na styczeń 2023!

Szlifierka oscylacyjna – Ranking styczeń 2023

W poniższej tabeli znajduje się ranking oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii szlifierki oscylacyjne.

Co to jest i do czego służy szlifierka oscylacyjna?

Szlifierka służy do dokładnego wygładzenia dużej powierzchni, idealnie sprawdzi się podczas pracy z drewnem, betonem, czy metalem. Zastępuje ona tradycyjną ręczną metodę polerowania za pomocą papieru ściernego. Tym samym znacznie skraca czas pracy.

Jaka szlifierka taśmowa będzie najlepsza? Pomagamy w wyborze

Standardowe szlifierki składają się z silnika umieszczonego wewnątrz obudowy i tarczy szlifującej. Silnik wprawia w tarczę w ruch oscylacyjny, co pozwala na ścieranie powierzchni. Obecnie na rynku możemy spotkać szlifierki różniące się od siebie ze względu na rodzaj zasilania:

 • elektryczne,
 • hydrauliczne,
 • pneumatyczne.
Przykład szlifierki oscylacyjnej
Przykład szlifierki oscylacyjnej

Jaka szlifierka oscylacyjna będzie najlepsza? – kluczowe parametry

Poniżej przygotowaliśmy specjalny poradnik, który ułatwi wybór odpowiedniego modelu szlifierki. Koniecznie zobacz, na jakie właściwości musisz zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem konkretnego produktu.

Moc silnika

Na pracę szlifierki ma wpływ moc silnika. Im jest ona większa, tym większa efektywność pracy. Powinna być ona dopasowana do częstotliwości używania sprzętu oraz rodzaju polerowanego materiału. Jeśli zamierzamy ścierać twardą powierzchnię np. beton, to warto wybrać urządzenie, które będzie miało większą moc. Ten parametr w typowych szlifierkach waha się pomiędzy 200 W a 300 W.

Prędkość obrotowa

Kolejnym ważnym aspektem jest prędkość obrotowa, która mówi o ilości wykonanych obrotów przez wał szlifierki. Parametr ten podawany jest w postaci obrotów na minutę, a jego wartość zależna jest od rodzaju szlifierki oraz jej zasilania. Standardowe egzemplarze posiadają maksymalną prędkość, która wynosi od 5000 do 15000 obr/min.

Szlifierka kątowa – najlepsze modele w rankingu 2022!

Wielkość i waga

Waga oraz wielkość powinna być dopasowana do rodzaju prac, jakie chcemy wykonywać. W przypadku wygładzania małych powierzchni wystarczą urządzenia o niewielkim rozmiarze. Natomiast w przypadku większych metrażów warto wybrać duży model, jednak należy liczyć się z jego większym ciężarem. Co więcej, rozmiar szlifierki powinien być dopasowany do użytkownika, zwłaszcza do rozmiaru jego dłoni. Wpływa to na komfort podczas wykonywania pracy oraz wygodne manewrowanie sprzętem.

Rodzaj zasilania

Obecnie w sklepach można dostać szlifierki elektryczne, akumulatorowe, hydrauliczne, lub pneumatyczne. Szlifierka elektryczna polecana jest do różnych prac domowych. Ponadto charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem oraz wygodą w trakcie jej korzystania. Podobne funkcje spełnia szlifierka na baterię. Urządzenia hydrauliczne i pneumatyczne to specjalistyczne narzędzia, które mogą okazać się zbyt rozbudowane do prac w domowym zaciszu.

Regulacja obrotów

Wybrane modele posiadają wbudowaną funkcję regulacji prędkości, która umożliwia dopasowanie pracy narzędzia do wybranej powierzchni. Dzięki tej technologii zwiększa się skuteczność oraz jakość ścierania, przy małym obciążeniu sprzętu.

Prędkość oscylacyjna

Prędkość oscylacyjna wskazuje ilość ruchów, inaczej oscylacji na minutę. Wszystkie szlifierki tego typu łączą w swojej pracy dwa ruchy: ruch obrotowy oraz oscylacyjny. Gwarantuje to bardzo szybkie cyzelowania materiału bez pozostawiania śladów. W wyniku czego powstaje gładka powierzchnia. W przypadku porządnych modeli liczba oscylacji powinna być w przedziale od 15000 do 30000 ruchów na minutę.

Ranking szlifierek stołowych 2022 – zobacz najlepsze!

Materiał wykonania i obudowa

Bardzo ważna jest obudowa oraz materiał, z którego została wykonana szlifierka, zwłaszcza elektryczna. Każdy wysokiej jakości model powinien mieć obudowę wykonaną z trwałego materiału. Dodatkowo wszystkie elementy, które przewodzą prąd, powinny być zabezpieczone specjalnym gumowym tworzywem. Co więcej, warto zwrócić uwagę na budowę produktu i sprawdzić, czy jest on poprawnie wyprofilowany do dłoni. Oprócz tego pomocnym zastosowaniem jest antypoślizgowa guma na uchwycie, która zwiększa przyczepność podczas manewrowania szlifierką.

Bezpieczeństwo i komfort pracy

Podczas obróbki drewna lub innego materiału z użyciem szlifierki, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz osób w pobliżu. Dlatego należy wyposażyć się w ochronne okulary, które będą zabezpieczać przed dostawaniem się pyłu oraz odłamków. Co więcej, zaleca się włożyć dopasowane rękawiczki oraz ubranie ochronne na ciało.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Przydatnymi akcesoriami podczas pracy ze szlifierką jest specjalny worek, który zbiera pył i inne pozostałości. System odsysania pyłu gwarantuje zachowanie czystości podczas obróbki materiału. Co więcej, część modeli wyposażona jest w specjalny otwór, który umożliwia podpięcie odkurzacza. Dzięki temu urządzenie zbiera wszystkie pozostałości podczas polerowania.

Opinia: ”Odkurzacz wydłuży żywotność papieru i również przyspieszy pracę (zbiera pył i papier się nie zamula)”.

Dodatkowo część producentów oferuje zamienne i dopasowane stopy, które mogą przybierać szpiczasty lub podłużny kształt. Dzięki temu usprawnia się działanie podczas prac szlifierskich oraz zwiększa się precyzję podczas obrabiania. Oprócz tego łatwiej wypolerować kanciaste miejsca.

Uniwersalne szlifierki powinny być wyposażone w system antywibracyjny, który zmniejsza drgania. Dzięki temu praca z urządzeniem staje się wygodna, a cały proces szlifowania przebiega szybciej.

Ile kosztuje dobra szlifierka oscylacyjna?

W zależności od wybranego modelu oraz rodzaju kwota, jaką należy przeznaczyć za porządną szlifierkę, oscyluje między 250 zł a 650 zł. Oczywiście wszystkie droższe modele są bardziej wydajne, mają rozbudowane tryby oraz dodatki, które ułatwiają polerkę materiału. Co więcej, ich żywotność jest większa w porównaniu z tańszymi modelami.

Rodzaj szlifierki Cena
oscylacyjna od 129 zł
pneumatyczna od 115 zł
hydrauliczna od 1000 zł

Podsumowanie

 • Szlifierka oscylacyjna to wielozadaniowe urządzenie, które sprawdzi się do domowych prac przy drewnie, betonie, czy innym materiale.
 • Urządzenie dokładnie wykańcza powierzchnię, dzięki czemu staje się ona wyrównana i przyjemna w dotyku.
 • Składa się z obudowy, silnika, systemu, który wprowadza ją w ruch, oraz z tarczy, na którą nakłada się dedykowany papier ścierny.
 • Kupując solidną szlifierkę, warto zwrócić uwagę na: prędkość obrotową, ruch tarczy, wagę i wielkość narzędzia, regulację prędkości i rotacji, dodatkowe zastosowania, oraz akcesoria w komplecie.
 • Decydując się na zakup, warto wybierać modele od renomowanych producentów takich jak: Bosch, Metabo, Makita.
 • Cena za solidne egzemplarze zaczyna się już od 250 zł. Nowoczesne modele szlifierek mogą kosztować ponad 650 zł.
 • Można wyróżnić szlifierki elektryczne, hydrauliczne, lub pneumatyczne.
 • Szlifując wybrany materiał, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i założyć okulary oraz ubranie ochronne.
 • Świetnym zastosowaniem jest wbudowany system odsysania pyłu i odpadów. Co więcej, w wybranych modelach istnieje możliwość podłączenia odkurzacza.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

W jaki sposób używać szlifierki oscylacyjnej?

Urządzenie należy podłączyć do prądu, a następnie rozpocząć polerowanie. Ważne, aby do drewna lub innego materiału przykładać narzędzie, które jest już wprawione w ruch. Należy przesuwać szlifierkę, jednocześnie lekko na nią naciskając.

Jaką moc powinna mieć porządna szlifierka oscylacyjna?

Moc odpowiada za efektywność pracy silnika. Dlatego w przypadku solidnych modeli ten parametr powinien wynosić powyżej 250 W. Dzięki temu uzyskamy pożądany efekt podczas wygładzania.