Szlifierka oscylacyjna to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów szlifierek. Służy ona przede wszystkim do dokładnego wygładzenia powierzchni, idealnie sprawdzając się podczas pracy z drewnem, betonem, czy metalem. Jest to zatem narzędzie, którego nie może zabraknąć w żadnym warsztacie. Z jakich elementów zbudowana jest szlifierka oscylacyjna? Jak wybrać odpowiednią szlifierkę i jak o nią dbać? O tym w niniejszym artykule.

Czym jest szlifierka oscylacyjna?

Standardowe szlifierki oscylacyjne składają się z silnika umieszczonego wewnątrz obudowy i tarczy szlifującej. Silnik wprawia w tarczę w ruch oscylacyjny, co pozwala nam szlifować obrabianą powierzchnię. Im większa moc urządzenia, tym większe efektywność pracy narzędzia. Efektywność szlifowania jest również uzależniona od wielkości tarczy. Standardowe wymiary średnicy tarczy szlifierek oscylacyjnych mieszczą się w przedziale 90-120 mm. Dzięki temu, szlifierki oscylacyjne idealnie sprawdzają się podczas pracy na niewielkich powierzchniach.

Jaka szlifierka taśmowa będzie najlepsza? Pomagamy w wyborze

Obecnie na rynku możemy spotkać szlifierki różniące się od siebie ze względu na rodzaj zasilania:

  • elektryczne,
  • hydrauliczne,
  • pneumatyczne.

Jeżeli zależy nam na wygodzie i niewielkim hałasie, najlepsza będzie dla nas szlifierka elektryczna.

Przykład szlifierki oscylacyjnej
Przykład szlifierki oscylacyjnej

Jak wybrać dobrą szlifierkę oscylacyjną?

Dobra szlifierka może służyć nam przez długie lata, dlatego warto zadać sobie kilka pytań, aby wiedzieć jaką wybrać. Przy wyborze szlifierki zwróćmy więc uwagę na średnicę tarczy, aby dobrać najbardziej uniwersalną. Średnica tarczy powinna mieścić się w przedziale od 90 do 120 mm. Sprawdźmy też na ile stopa szlifierki jest w stanie odchylić się od własnej osi podczas pracy. Ten parametr, zwany mimośrodowością, wpływa na efektywność pracy. Im większa mimośrodowość, tym szybciej wykonamy pracę. Wartość mimośrodowości mieści się w zakresie 1 – 2.5 mm.

Szlifierka kątowa – najlepsze modele w rankingu 2022!

Na rynku dostępne są także szlifierki oferujące możliwość regulowania częstotliwości oscylacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostosować narzędzie do własnych potrzeb, ustawiając preferowaną przez nas ilość wykonywanych cykli w określonym przedziale czasowym. Istotny jest też sposób mocowania papieru ściernego. Najczęściej papier ścierny mocowany jest na zaczep lub rzep. Z doświadczenia użytkowników wynika, że mocowanie rzepowe znacznie poprawia komfort pracy z narzędziem. Duża ilość nowoczesnych szlifierek oscylacyjnych posiada także funkcję odsysania pyłu. Taki system usuwa ze szlifowanej powierzchni osad, zapobiegając wybuchowi łatwopalnych substancji.

Jak dbać o szlifierkę?

Wiemy już na co zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić szlifierkę zgodną z naszymi wymaganiami. Powinniśmy jeszcze wiedzieć, jak o nią dbać.

Przed rozpoczęciem pracy zadbajmy o odpowiednią wentylację pomieszczenia, aby zminimalizować ryzyko wybuchu łatwopalnej substancji. Należy także upewnić się, że użyty papier ścierny został nałożony równomiernie i że jest odpowiednio naciągnięty. Warto także sprawdzić, czy papier ścierny jest wyposażony w otwory, przez które odsysany jest pył powstający podczas szlifowania. Podczas pracy nie powinniśmy dociskać szlifierki zbyt mocno. Zanim przystąpimy do szlifowania, sprawdźmy również obrabianą powierzchnię – wystające śruby i gwoździe mogą stanowić przeszkodę nie do pokonania dla naszej szlifierki, powodując znaczne uszkodzenia tarczy.

Ranking szlifierek stołowych 2022 – zobacz najlepsze!

Jaką szlifierkę oscylacyjną kupić?

Podsumowując, szlifierka oscylacyjna jest narzędziem niemalże niezbędnym w każdym domowym warsztacie. Należy dobrze sprawdzić wiele parametrów tego narzędzia oraz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów (takich jak średnica tarczy, czy mimośrodowość) zanim dokonamy zakupu. Odpowiednio dobrana szlifierka może nam służyć przez długi czas, o ile będziemy o nią odpowiednio dbać.

Szlifierka oscylacyjna – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Szlifierki oscylacyjne.