Szukasz solidnej i wielozadaniowej szlifierki stołowej do swojego warsztatu? Zastanawiasz się, jaką kupić, aby nie tylko była w dobrej cenie, ale również służyła przez wiele lat? Zobacz poniżej, jaką szlifierkę stołową wybrać do swojego warsztatu! Razem z ekspertem podpowiadamy jak kupić dobrą szlifierkę! Wskazujemy, w jaki sposób dopasować moc urządzenia. Radzimy, który silnik będzie lepszy – ten szczotkowy czy bezszczotkowy? Opisujemy jak prawidłowo dopasować prędkość obrotową, aby urządzenie było maksymalnie efektywne! Poza tym sprawdź aktualny ranking szlifierek stołowych na Czerwiec 2024, w którym zestawiamy polecane i sprawdzone modele!

Ranking szlifierek stołowych na  Czerwiec 2024 – sprawdź i wybierz najlepszą!

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak powstał nasz ranking szlifierek stołowych 2024?

Powyższe zestawienie zawiera polecane urządzenia, które zostały przygotowane przez eksperta z DlaDomu.org. Warto dodać, że w trakcie selekcji produktów wzięliśmy pod uwagę wytrzymałość narzędzia, wyposażenie, moc silnika, jak również markę wybranej szlifierki. Co więcej, duży wpływ na plasowanie się miejsca w rankingu mają zweryfikowane opinie od użytkowników, którzy mieli realny kontakt z wybraną szlifierką. Warto dodać, że zestawiając produkty w rankingu najlepszych szlifierek stołowych na Czerwiec 2024 roku, chcemy zaprezentować urządzenia, które dają największą wartość dla użytkownika, a w dodatku są w przyjaznej cenie.

Jaką szlifierkę stołową wybrać? Najważniejsze parametry przy zakupie

Nie masz pojęcia jak wybrać porządną szlifierkę stołową? Rozmyślasz, która będzie najlepsza? Poniżej krok po kroku wskazujemy jak wybrać dobrą szlifierkę stołową, tak aby była efektywna, małoawaryjna, a przy tym w konkurencyjnej cenie. Objaśniamy, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu narzędzia! Przeczytaj jaką szlifierkę stołową wybrać i kupić w 2024 roku! Podpowiadamy w poradniku zakupowym!

Szlifierka stołowa z zamontowaną szczotką. Na szlifierce stołowej możemy zamontować wiele rodzajów tarcz, kamieni czy szczotek w zależności od potrzeby.
Szlifierka stołowa z zamontowaną szczotką. Na szlifierce stołowej możemy zamontować wiele rodzajów tarcz, kamieni czy szczotek w zależności od potrzeby.

Na jaką moc silnika w szlifierce stołowej się zdecydować?

Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest moc silnika podawany w watach (W). Miej na uwadze, że większa moc szlifierki stołowej przyczynia się do wytworzenia większej prędkości obrotowej. To z kolei wpływa na lepszą precyzję w trakcie szlifowania i ostrzenia narzędzi i innych metalowych powierzchni. W trakcie zakupu szlifierki stołowej spotkasz się z urządzeniami, dla których moc wynosi od 120 do 600 W. 

Jednak na jaką wartość tego parametru się zdecydować? Dobór odpowiedniej wartości zależny jest od typu urządzenia, jaki chcesz kupić. W sytuacji, gdy kupujesz szlifierkę stołową do prac domowych, to wystarczający będzie model, dla którego moc oscyluje od 150 do 350 W. Z kolei, gdy zależy Ci na zakupie wydajnej szlifierki stołowej do ostrzenia i szlifowania różnego rodzaju metalu, to zdecyduj się na taką z silnikiem o mocy od 200 do 600 W.

Przeznaczenie szlifierki stołowej Zakres mocy
do drobnych prac w domu od 150 do 350 W
do użytku profesjonalnego od 200 do 600 W

Jaka maksymalna prędkość obrotowa szlifierki będzie najlepsza?

Prędkość obrotowa wskazuje na liczbę pełnych obrotów na minutę, które wykonuje tarcza szlifierska. Im wartość tego parametru jest większa, tym zwiększa się wydajność urządzenia. Podczas zakupu spotkasz się z szlifierkami stołowymi, dla których maksymalna prędkość obrotowa wynosi od 2800 do 3600 obrotów na minutę. W przypadku gdy wybierasz urządzenie do prac ręcznych w domowym warsztacie majsterkowicza, to wystarczająca będzie szlifierka stołowa o prędkości obrotowej 2950 obrotów na minutę. Tymczasem, jeśli zależy Ci na urządzeniu dla profesjonalisty, wtedy wybieraj szlifierkę, której prędkość wynosi powyżej 3000 obrotów na minutę.

Jaka tarcza w szlifierce stołowej będzie najlepsza?

Istotnym elementem jest rodzaj tarczy do szlifierki stołowej (kamień), która w zależności od wybranego modelu różni się składem, średnicą oraz granulacją. Obecnie do wyboru masz ściernice w postaci kamienia białego, szarego, czerwonego, różowego, zielonego oraz szarego widiowego. W zależności od wybranego kamienia różni się rodzaj ziarna oraz jego przeznaczenie, co opisujemy poniżej.

Rodzaj kamienia  Zawartość Zastosowanie
biały elektrokorund szlachetny stal nierdzewna
szary elektrokorund zwykły stal czarna
czerwony elektrokorund szlachetny barwiony stal nierdzewna
różowy elektrokorund chromowy obróbka narzędzi skrawających
zielony  węglik krzemu zielony do węglików spiekanych, ostrzenie wierteł do betonu
szary widiowy węglik krzemu czarny do węglików spiekanych, ostrzenie wierteł do betonu

Oprócz tego koniecznie sprawdź rozmiar tarczy. Do wyboru masz modele o średnicy 125, 150 oraz 200 mm. Dobór odpowiedniego rodzaju oraz wielkości tarczy zależny jest od prac, jakie chcesz wykonać z wykorzystaniem szlifierki stołowej.

Indukcyjny czy szczotkowy – na jaki rodzaj silnika w szlifierce się zdecydować?

Szlifierki stołowe to urządzenia zasilane elektrycznie, które w swojej budowie posiadają silnik, który to odpowiada za napędzanie całego mechanizmu z tarczą. Spotkasz się z szlifierkami wyposażonymi w silnik:

 • indukcyjny (bezszczotkowy),
 • szczotkowy.

Zestawiając i porównując oba rodzaje, lepszym wyborem będzie zakup szlifierki stołowej, która wyposażona jest w niezawodny silnik bezszczotkowy (indukcyjny). Urządzenia z tego typu podzespołem są dużo bardziej wydajne, ciszej pracują, wytwarzają większą prędkość obrotową w trakcie pracy szlifierki, mają dłuższą żywotność.

Co więcej, decydując się na model z silnikiem bezszczotkowym, unikasz częstych napraw szlifierki stołowej, co z kolei ma miejsce w przypadku szlifierek wyposażonych w silnik szczotkowy. Warto również wspomnieć, że urządzenia wyposażone w bezszczotkową technologię doskonale sprawdzą się do pracy z twardymi materiałami, np. naostrzą dłuta, nóż kosiarki do trawy, jak również wiertła i inne przyrządy wykonane z metalu.

Jakie dodatkowe wyposażenie i funkcje ma dobra szlifierka stołowa?

Dla jeszcze większego komfortu pracy oraz zapewnienia sobie większych możliwości szlifowania warto wybierać szlifierkę stołową, która wyposażona jest w dodatkowe udogodnienia. Do jednych z przydatnych zastosowań można zaliczyć:

 • regulowaną osłonę chroniącą przed iskrami,
 • metalową obudowę,
 • system redukujący wibracje,
 • pas szlifierski,
 • możliwość odchylenia stołu roboczego,
 • prostą wymianę tarczy.

Ile kosztuje najlepsza szlifierka stołowa?

Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup dobrej szlifierki stołowej, zależna jest od kilku najważniejszych czynników, m.in. od marki, prędkości obrotowej, mocy i rodzaju silnika, jak również od wszystkich zastosowanych udogodnień. Zakres cenowy dla szlifierek stołowych wynosi od 190 do 1000 zł. Warto również dodać, że kwota może różnić się od typu urządzenia. Cena dla urządzeń do domowego polerowania i szlifowania wynosi od 190 do 600 zł. Tymczasem profesjonalne modele, które gwarantują precyzyjne obrabianie nawet tych najtwardszych materiałów, kosztują od 350 do 1000 zł lub nawet więcej.

Typ szlifierki stołowej Zakres cenowy
do użytku domowego od 190 do 600 zł
do użytku profesjonalnego od 350 do 1000 zł

Szlifierka Bosch, Einhell czy Dedra – jaką szlifierkę stołową kupić?

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości szlifierce, która poradzi sobie z twardszym materiałem, to wybieraj urządzenia, tylko od sprawdzonego producenta. Do jednych z polecanych można zaliczyć szlifierki stołowe marki Bosch. Są to modele z bardzo mocnym silnikiem, dzięki czemu mogą wytworzyć prędkość obrotową na poziomie 3000 obr/min. Co więcej, wyróżniają się solidną konstrukcją oraz funkcjonalnością. Kolejną godną polecenia marką jest Einhell, jak również Verto oraz Dedra.

Podsumowanie

 • Szlifierka stołowa jest to urządzenie, które sprawdzi się do szlifowania i ostrzenia metalowych narzędzi. Co więcej, nada się również do obrabiania drewna.
 • Można wyróżnić szlifierki stołowe z silnikiem szczotkowym lub bezszczotkowym.
 • W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry w specyfikacji, takie jak moc silnika, prędkość obrotową, rodzaj silnika, typ tarczy oraz jej rozmiar, jak również na zastosowane udogodnienia.
 • W trakcie zakupu nowej tarczy (kamienia) zwróć uwagę na rozmiar otworu.
 • Źle dobrana lub zamontowana tarcza nie będzie w stanie precyzyjnie szlifować metalowych powierzchni.
 • Szlifierki dedykowane do profesjonalnego użytku, których prędkość obrotowa jest większa niż 3000 obr/min sprawdzą się do pracy z twardszymi materiałami.
 • Do polecanych szlifierek stołowych zaliczamy te marki Bosch, Dedra, jak również Einhell.
 • Zakres cenowy dla szlifierek stołowych wynosi od 190 do 1000 zł.

Najczęściej zadawane pytania o szlifierki stołowe – FAQ

Jaką moc powinna mieć szlifierka stołowa?

Jeśli szukasz urządzenia raczej do lekkich prac w przydomowym warsztacie, to najlepiej zakupić szlifierkę stołową z mocą od 120 do 350 W. Tymczasem, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wykonaniu, to lepszym wyborem będzie zakup profesjonalnej szlifierki stołowej z mocą od 200 do 600 W.

Jaka jest różnica pomiędzy szlifierką kątową a szlifierką stołową?

Szlifierka kątowa jest to urządzenie mobilne, które sprawdzi się do szlifowania oraz cięcia metal. Na dodatek stosuje się w tym modelu najczęściej tarcze diamentowe. Z kolei szlifierka stołowa jest to stacjonarne urządzenie, które dedykowane jest do szlifowania oraz ostrzenie metalowych elementów. W tych modelach szlifierek stosuje się najczęściej tarcze w postaci kamienia (ściernicę).

Do czego służy szlifierka stołowa?

Szlifierka stołowa jest urządzeniem, które sprawdzi się do szlifowania, polerowania oraz ostrzenia metalowych elementów, takich jak noże, pręty, wiertła i inne podobnego rodzaju przedmioty. Oprócz tego możesz również z jej wykorzystaniem obrobić drewniane elementy.
5/5 - (8 głosów)