Niemal każda osoba, popularnie nazywana „złotą rączką”, ma takie urządzenie w swojej kolekcji. Otóż szlifierka stołowa to nic innego, jak narzędzie, które ma naprawdę wiele zastosowań. Dzięki niej możemy nadać pożądany kształt wielu powierzchniom. Dzięki temu, że proces może się odbywać w otworach, wałkach i płaszczyznach, jej wygoda użytkowania jest nieporównywalnie lepsza od tradycyjnych narzędzi.

Zastosowanie

Dzięki niej jesteśmy w stanie naostrzyć stępione powierzchnie niektórych elementów, takich jak na przykład noże, w tym te od kosiarek, a także wiertła. Ponadto szlifierka stołowa znajdzie zastosowanie w innych pracach ręcznych wymagających precyzyjnego podejścia do metalu, takich jak czyszczenie metalu, polerowanie na wysoki połysk. Szlifierka stołowa okaże się niezastąpiona w obróbce wykończeniowej powierzchni. Dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi możliwe będzie uzyskanie dużej dokładności, jeżeli chodzi o wymiar i kształt, a co chyba najważniejsze, powierzchnia poddana obróbce będzie się odznaczała niezwykle niską chropowatością.

Szlifierka stołowa z zamontowaną szczotką. Na szlifierce stołowej możemy zamontować wiele rodzajów tarcz, kamieni czy szczotek w zależności od potrzeby.
Szlifierka stołowa z zamontowaną szczotką. Na szlifierce stołowej możemy zamontować wiele rodzajów tarcz, kamieni czy szczotek w zależności od potrzeby.

Jaką wybrać szlifierkę stołową?

Szeroka oferta produktów może sprawić, że w zakupowym szaleństwie złapiemy się za głowę i nie będziemy w stanie wybrać najlepszej dla nas opcji. Jednak będzie to możliwe dzięki wcześniejszemu przygotowaniu. Przed zakupem idealnej szlifierki, powinniśmy zwrócić uwagę na parę rzeczy, które pomogą przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

Rodzaje tarcz do szlifierki stołowej

Przede wszystkim, powinniśmy zdecydować się na rodzaj kamienia, z jakiego ma być wykonana tarcza naszej szlifierki. Jest to na tyle istotne, ponieważ inny kamień lepiej się sprawdza w innych czynnościach. Zastosowany materiał, inaczej ścierniwo, może obejmować:

  • Elektrokorund zwykły o 95 procentowej czystości
  • Elektrokorund półszlachetny o 97 procentowej czystości
  • Elektrokorund szlachetny, inaczej nazywany białym o 99 procentowej czystości
  • Elektrokorund chromowy
  • Elektrokorund cyrkonowy
  • Węglik krzemu o 98 procentowej czystości, zwany czarnym oraz ten o 99 procentowej czystości, zwany zielonym

Z grubsza rzecz biorąc, elektrokorundy najlepiej sprawdzą się przy szlifowaniu różnych typów stali, w tym również o różnych twardościach. Często się wykorzystuje je również przy pracy nad stopami brązu oraz innych, wysokociągliwych  materiałów. Jeżeli chodzi o węglik krzemu, tutaj powinny zdecydować się na niego osoby, którym zależy na pracy z wyższymi częstotliwościami, a także takie, które chciałyby zminimalizować ryzyko powstawania przypaleń.

Inne parametry, jakie możemy znaleźć na tarczy, to granulacja, która określa grubość ziarenek użytych do zbudowania ściernicy, a także twardość oraz typ spoiwa.

Rozmiar tarcz

Tutaj trzeba zwrócić zarówno uwagę na rozmiar samej tarczy, jak i rozmiar otworu. Źle dobrana lub zamontowana tarcza nie będzie w stanie poprawnie spełniać swej funkcji, ponadto w trakcie użytkowania będzie słychać bicie oraz trzaski.

Jaką szlifierkę stołową wybrać i kupić?

Dobra szlifierka to przede wszystkim taka, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Na samym początku, przed zakupem warto ustalić sobie górny limit budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup. Wówczas będziemy mogli się o wiele lepiej poruszać w przeglądaniu i porównywaniu ofert. Warto też pamiętać o gwarancji, a nawet rozważyć jej przedłużenie, aby okres ochrony objął większy okres czasu niż standardowe dwa lata.

Szlifierka stołowa – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Szlifierki stołowe.