Posiadacze zmywarek często zastanawiają się nad tym, jakie tabletki do zmywarki będą najlepsze. Wielu producentów zachwala oferowane preparaty, jednak czy ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, czy to tylko zwykły chwyt marketingowy?

Ranking tabletek do zmywarek Maj 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Rodzaje tabletek do zmywarek

Na rynku istnieje wiele rodzajów tabletek do zmywarek. Mogą spełniać one tylko podstawowe funkcje myjące, ale także być połączeniem mycia, nabłyszczania i dbania o zmywarkę. Nie trzeba wtedy dodatkowo dbać o zakup oddzielnego nabłyszczacza lub soli, ponieważ wszystko jest zamknięte w jednej tabletce. Poza tym takie dopasowywanie trzech różnych produktów nie należy do prostych zadań, ponieważ nie tylko zabiera dużo czasu, ale także należy zadbać o podobieństwo zapachów wszystkich stosowanych preparatów tak, aby były one zgodne.

Najogólniej rzecz biorąc tabletki możemy podzielić na:

 • jednofunkcyjne,
 • wielofunkcyjne.

Zdecydowanie te drugie będą bardziej praktycznym wyborem. Jednoczesne mycie, nabłyszczanie naczyń oraz zmiękczanie wody pozwala zaoszczędzić czas oraz mieć pewność, że zmywarka ma zapewnioną stałą ochronę.

Tabletki a rodzaj zmywarki

Z pewnością nie raz słyszeliście o tym, że do konkretnego modelu zmywarki zalecane jest stosowanie określonych tabletek do zmywarki. To, że konkretna marka urządzeń do zmywania naczyń poleca dany rodzaj preparatu nie oznacza, że tylko i wyłącznie z tym określonym produktem urządzenie będzie działało w pełni sprawnie. Wielu producentów poleca konkretne tabletki do zmywarki, ponieważ ma podpisane umowy z koncernami, produkującymi określony rodzaj produktu. Nie oznacza to wcale, że jakość nie idzie z tym w parze, ponieważ często są to naprawdę dobre tabletki do zmywarki. Jednak nie powinniśmy ślepo ulegać zaleceniom, które są udzielane przez producenta zakupionej przez Nas zmywarki.

Skład tabletek do zmywarki – jaki powinien być?

Wkładamy brudne naczynia do zmywarki, umieszczamy tabletkę i naciskamy przycisk. Nie zastanawiamy się, co zawiera w sobie ta mała tabletka, która potrafi dokładnie wyczyścić zabrudzone naczynia, bez szorowania. Poza tym, preparat w kontakcie z wodą nie wytwarza piany, rozpuszcza tłuszcze oraz skutecznie usuwa resztki jedzenia z brudnych talerzy, kubków i sztućców. W procesie tworzenia tabletki do zmywarki wykorzystywane są następujące związki chemiczne:

 • alkaliczne środki myjące – odpowiadają za zmiękczenie wody i nie pozostawianie smug,
 • fosforany – ich podstawowym zadaniem jest mycie,
 • środki czynne powierzchniowo – pozwalają rozprowadzić wodę w sposób równomierny na każdym naczyniu w całym urządzeniu,
 • inhibitor korozji – chroni części zmywarki, zapobiegając pojawieniu się rdzy,
 • związki chloru – przede wszystkim odkażają i wybielają naczynia,
 • substancje zapachowe – pozwalają na maskowanie nieprzyjemnych zapachów brudnych naczyń.

Zastosowanie tabletek do zmywarki jakiego nie znacie

Poza główną funkcją używania tabletek do zmywarki produkt ten ma o wiele więcej zastosowań. Nie tylko służy do mycia brudnych naczyń. Z pewnością ułatwiają one wykonywanie wielu codziennych czynności. Tabletki do zmywarki stosowane są do:

 • wybielania tkanin – wystarczy wrzucić tabletkę do pralki,
 • konserwacji mebli ogrodowych – wystarczy rozpuścić tabletkę w gorącej wodzie i za pomocą szorstkiej gąbki nanieść na meble,
 • czyszczenia mocno zabrudzonych naczyń ( jak np. przypalona patelnia ) – wystarczy zalać naczynie gorącą wodą i rozpuścić tabletkę do zmywarki,
 • do czyszczenia śmietnika, które jest siedliskiem bakterii – wystarczy zalać pojemnik na odpady gorącą wodą, dorzucić tabletkę do zmywarki i wymieszać,
 • wyczyszczenia piekarnika bez szorowania – wystarczy rozpuścić tabletkę w gorącej wodzie i przetrzeć piekarnik suchą ścierką.

Wszystkie powyższe zastosowania są niezwykle proste w użyciu. Pozwalają pozbyć się bardzo silnych zabrudzeń bez konieczności szorowania i nadwyrężania Naszych dłoni.

Jakie tabletki do zmywarki wybrać?

Na rynku znajdziemy bardzo wiele różnorodnych tabletek do zmywarek. Przyprawia to o zawrót głowy niejednego konsumenta. Producenci tych preparatów prześcigają się w zakresie skuteczności, ceny oraz funkcjonalności danego produktu. Decydując się na zakup tabletek do zmywarki, warto wiedzieć, że powinniśmy kierować się indywidualnymi preferencjami. To od użytkownika zależy, czy woli stosować wielofunkcyjne preparaty, czy uzupełniać osobno tabletki, płyn nabłyszczający oraz sól.

Najlepsze tabletki do zmywarki są zapakowane w folie ochronne, które rozpuszczają się samoistnie pod wpływem działania wody. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tak zapakowany preparat pozwoli na umieszczenie go w zmywarce bez kontaktu detergentów ze skórą. Umożliwia to ochronę dłoni przed działaniem środków chemicznych, z których zbudowana jest tabletka do zmywarki. Pamiętajmy, że nie warto ulegać presji reklamy oraz poleceniom producenta, ponieważ sami powinniśmy wybrać środek, spełniający Nasze oczekiwania. Odpowiednio dobrane tabletki do zmywarki nie tylko myją naczynia, ale chronią zmywarkę, co umożliwia wieloletnią pracę urządzenia.

Oceń