Dawniej telewizor 42 cale był szczytem marzeń wielu Polaków. Każdy kupujący nowy telewizor pragnął, aby w jego salonie stanął wysokiej klasy telewizor z ekranem o przekątnej 42 cali. Dziś matryca tej wielkości stała się standardem. Wciąż jednak nie wiele osób wie, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze telewizora tej wielkości.

Telewizor 40, 42 cale – jaki budżet przeznaczyć?

Podstawowej klasy telewizor 40, 42 cale kupimy już za około 1400 zł. Droższe, lepiej wyposażone urządzenia mogą kosztować maksymalnie 2000 zł. Tańszy sprzęt, z reguły, nie jest dobrze wyposażany, co możesz odczuć podczas codziennego użytkowania. Możesz nawet odczuć brak zaawansowanych funkcji, które mogły by uatrakcyjnić codzienną eksploatację.

Podstawowe parametry tańszych telewizorów to rozdzielczość matrycy na poziomie 1920×1080 pikseli, odświeżanie na poziomie 100Hz i dwa głośniki, każdy o mocy 10 W. Biorąc pod uwagę dzisiejsze wymagania – nie jest to dużo, dlatego wiele osób decyduje się na droższe rozwiązania. Warto pamiętać, że mimo iż niektórzy producenci wyposażają tańsze telewizory w zaawansowane funkcje, nie działa to w nich tak, jak powinno. Oprogramowanie SMART TV jest znacznie wolniejsze, głośniki cichsze, a oszczędność energii znikoma.

Telewizor Samsung 42 cale

Telewizor 40, 42 cale LED

Telewizor LED zbliżony jest technologicznie do telewizorów LCD, jednak jego podświetlenie realizowane jest za pomocą diod. W zależności od klasy urządzenia otrzymasz telewizor, który dysponuje jedynie podświetlanymi krawędziami, lub jest podświetlony na całej powierzchni matrycy. Zdecydowanie polecamy drugie rozwiązanie z tego względu, że korzystanie z telewizora o całkowitym podświetleniu będzie znacznie przyjemniejsze.

Ranking telewizorów LED 40 i 42 cale

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Telewizor 40, 42 cale OLED

OLED jest wyraźnym unowocześnieniem technologii LED. Różnica jest znaczna, ponieważ telewizory OLED nie posiadają podświetlenia na rzecz emitujących światło pikseli. Podwyższa to znacząco nie tylko jasność, ale również odwzorowanie kolorów, kontrastu, czy czerni. Cena zakupu telewizora OLED jest znacznie wyższa w porównaniu do odpowiednika LED, jednak po dokonaniu inwestycji każdy użytkownik jest w stanie odczuć wiele zalet tego rozwiązania.

Naszym zdaniem, na inwestycję w technologię OLED jest zdecydowanie za wcześnie. Wciąż jest ona uważana za nową i jest unowocześniana. Jednocześnie zauważalny jest powolny spadek cen, który w odpowiedniej jednostce czasu zaowocuje znacznym obniżeniem się ostatecznych cen sprzętu.

Telewizor 40,42 cale w technologii plazmowej

Telewizory plazmowe nigdy nie osiągnęły takiego sukcesu, jaki miał miejsce w przypadku telewizorów LED. Technologia plazmowa, za sprawą zaawansowanego procesu produkcji nie jest tania. Drogi proces produkcyjny przekłada się bezpośrednio na cenę samego telewizora, dlatego wielu użytkowników uważa inwestycję w telewizor plazmowy jako nieopłacalną.

Po odnalezieniu telewizora plazmowego na półce sklepowej zwróć szczególną uwagę na jego niskie parametry i relatywnie wysoką cenę. Znacznie słabsze parametry powodują, że oglądanie filmów na telewizorze plazmowym przyjemne jest dopiero po zmroku, w ciągu dnia nasycenie kolorów nie jest właściwe.

Telewizor 40, 42 cale i częstotliwość odświeżania

W obecnych czasach telewizory oferują bardzo szybkie odświeżanie matrycy. Jest to swego rodzaju podpucha, ponieważ ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić dokładnego czasu, w jakim to odświeżanie następuje. Przez to nie ma większej różnicy, który model wybierzesz, ponieważ i tak częstotliwość odświeżania będzie na zadowalającym poziomie.

Telewizor 40, 42 cale – przydatne funkcje

Przy standardowym, codziennym użytkowaniu częstotliwość odświeżania ekranu jest parametrem drugorzędnym. Baczniejszą uwagę należy zwrócić na wszelkie funkcje dodatkowe, które mogą znacznie uprzyjemnić korzystanie z telewizora. Podłączenie urządzenia do szerokopasmowego Internetu przez WiFi jest niewątpliwą zaletą nowoczesnych telewizorów. Dzięki temu nie tylko rozszerzysz listę możliwości, ale również zwiększysz ilość dostępnych kanałów o te nadawane w Internecie. Dobrą opcją jest także Smart TV.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru i zakupu telewizora przeanalizuj opinie. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń z niższej, lub średniej półki. Przy analizie opinii może okazać się, czy warto jest w dany sprzęt zainwestować, czy może warto jest szukać dalej.

Ranking telewizorów 40 i 42 cale ze Smart TV i Wi-Fi

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Niezbędne złącza

Dzięki odpowiednim złączom będziesz w stanie znacznie rozszerzyć standardowe możliwości swojego telewizora. Wybieraj modele wyposażone w jak największą liczbę wejść i wyjść cyfrowych i analogowych, aby podczas późniejszej eksploatacji nie okazało się, że nie masz możliwości podłączenia wybranego urządzenia.

Za dobrze wyposażony telewizor 40, 42 cale można uznać sprzęt wyposażony w kilka złącz HDMI, kilka USB, a także oddzielne wejście na karty SD. Jeżeli dysponujesz starszym sprzętem, który ma być podłączany do nowego telewizora – przemyśl, czy będziesz mieć taką możliwość. Nowe telewizory nie są już tak chętnie wyposażane w dawniej używane złącza, dlatego warto jest mieć przygotowane alternatywne rozwiązanie sytuacji.

Ranking telewizorów 40 i 42 cale 4k

Oceń